zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Ciąża i dziecko

Wielkość piersi a laktacja. 7 naturalnych sposobów na zwiększenie ilości pokarmu

Wiele kobiet już na starcie macierzyństwa obawia się, że mając małe piersi nie będą w stanie długo,naturalnie karmić swojego maleństwa. Martwią się, że nie będą miały wystarczająco pokarmu, aby ich maleństwo było syte oraz usatysfakcjonowane. Ale czy to wielkość piersi ma znaczenie wobec właściwej laktacji?

Piersi kobiety - budowa

Obrazowo pierś zbudowana jest z dwóch podstawowych tkanek: tłuszczowej i gruczołowej. Na przekroju piersi zauważymy,że wielkość jej zależy od tkanki tłuszczowej. Jednak w procesie laktacji, liczy się ilość tkanki gruczołowej oraz poziom odpowiednich hormonów. W tej tkance znajdują się płaty gruczołu piersiowego, w których występują gruczoły mleczne,gdzie produkowane jest mleko. Następnie przepływa ono przewodami mlecznymi do brodawek, a później z nich wyssane jest przez niemowlę. Jak widać piersi kobiety nie są magazynem mleka. Pokarm jest zawsze świeży, produkowany w chwili przystawienia dziecka do piersi. Ssanie piersi przez dziecko daje sygnał przysadce mózgowej, by produkcja mleka byłą wznowiona. Tak, więc im częściej przystawiane jest dziecko do piersi, tym częściej mleko jest produkowane przez gruczoły.

Problem z laktacją

Główną przyczyną rezygnacji z karmienia piersią jest niedomiar mleka. Na zaburzenie produkcji mleka mogą mieć wpływ: rozłąka z dzieckiem, zmęczenie, choroby, epizody lękowe czy stresowe. Ogromny wpływ na ten proces mają złe techniki karmienia piersią. Zbyt krótkie i rzadkie przykładanie maleństwa do piersi, czy dokarmianie lub nieskuteczne ssanie malca też mogą wpływać na ilość wytwarzanego pokarmu.

7 naturalnych sposobów na zwiększenie ilości pokarmu

Mleko kobiece ma szczególny wpływ na rozwój maleństwa. Korzystnie wpływa na odżywianie oraz nabywanie odporności przez dziecko. Dlatego dla przyszłych mam tak bardzo ważne jest karmienie piersią. Zastanawiają się czy są jakieś naturalne sposoby, aby zwiększyć produkcję mleka. Oto 7 naturalnych sposobów, które każda mama powinna zastosować.

1. Najważniejsze wierzyć, że się uda

Psychika kobiety jest bardzo skomplikowana. Steruje ona wydzielaniem prolaktyny, która wpływa na produkcję mleka. Pozytywne nastawienie do karmienia piersią, prawidłowy odpoczynek przyczynią się do zwiększeniem ilości pokarmu w piersi.

2. Częste i poprawne przystawianie dziecka do piersi

Bardzo ważne są również prawidłowe techniki karmienia piersią. Należy dziecko ułożyć tak, aby główka wraz z kręgosłupem tworzyły jedną linię. Pierś powinno się przystawić tak, by w ustach dzieciątka znajdowała się zarówno brodawka piersi jak i spora część otoczki. Wówczas, gdy dziecko ssie słychać odgłos przypominający postękiwanie. Należy pamiętać by dziecko często przystawiać do piersi oraz podczas karmienia zmieniać piersi.

3. Sypianie z maluszkiem w łóżku

Najlepszy efektprzynosi, gdy mama kładzie się z maluszkiem nie tylko w nocy, ale również wtrakcie dnia. Wpływa to nie tylko na więź pomiędzy nimi, ale w każdym momenciemama będzie mogła nakarmić swoje dziecko.

4. Karmienie w nocy

Nocą ilość hormonu prolaktyny w organizmie kobiety karmiącej wzrasta, dlatego ma ona więcej pokarmu. Wówczas pokarm bogatszy jest kalorie oraz tłuszcze, co przyczynia się do szybszego przybierania malca na wadze.

5. Odciąganie mleka pomiędzy karmieniami

W przerwach pomiędzy karmieniami należy odciągać nadmiar pokarmu, aby nie zalegał on w piersi. Regularne odciąganie pokarmu z piersi pobudzi wytwarzanie mleka oraz przywróci jej regularność.

6. Prawidłowa dieta oraz nawodnienie

Bardzo ważne jest, aby mama karmiąca odpowiednio i zdrowo się odżywiała. Na początku powinna ona wykluczyć składniki, które mogą działać alergizująco. Następnie stopniowo powinna wprowadzać nowe składniki. Należy pamiętać by bardzo dużo pić wody,soków czy herbatek – 2-3 litry na dobę.

7. Wspomaganie herbatkami ziołowymi

Można laktację wspomóc pijąc herbatki ziołowe, głównie z kopru włoskiego, anyżu, czarnuszki.Należy unikać szałwii, gdyż ona hamuje laktację.

Jak widać nie należy martwić się na zapas. Na ilość pokarmu w piersi nie ma wpływu ich rozmiar czy kształt brodawek, ale wiele innych czynników. Należy jedynie zadbać o prawidłowe techniki karmienia, jak najbliższą więź z dzieckiem oraz pozytywne nastawienie mamy.
mgr fizjoterapii Sylwia Szymańska

Tytuł magistra otrzymała na Wydziale Fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Ukończyła również Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku Farmacja medyczna. Dodatkowo posiada wiele kursów i szkoleń z zakresu badań klinicznych oraz prowadzenia biznesu w sektorze farmaceutyczno-medycznym.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.