Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Ciąża i dziecko

Na basen z niemowlakiem – jak się przygotować?

Do niedawna nie do pomyślenia było, by na basen wybrać się z niemowlakiem. Dziś taki widok nikogo nie zaskakuje. Można zauważyć, że młodzi rodzice coraz częściej decydują się na zabieranie niemowląt na basen. Ale jak należy właściwie się przygotować, aby ta forma spędzania czasu z malcem była udana?

Dlaczego warto zabierać niemowlaka na basen?

Obecnie uznaje się, że pływanie z niemowlęciem to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu, zabawa czy forma kontaktu z malcem. Jak wykazują badania ruch dziecka w wodzie pobudza jego rozwój psychiczny, jak i fizyczny. Pływanie niemowlaka na basenie wpływa na:

·        Płynność i estetykę ruchów

·        Szybszy rozwój dziecka

·        Reguluje sposób oddychania

·        Rozwija zmysły, mięśnie oraz stawy

·        Wspomaga odporność

·        Wzmacnia więź z rodzicami

·        Rozwija stan emocjonalny

Na co zwrócić uwagę wybierając się z maluchem na basen?

Jeżeli zdecydujemy się chodzić na basen z niemowlakiem powinniśmy zwrócić uwagę czy jest on przystosowany do używania przez te najmniejsze dzieciaczki. Ważne jest bezpieczeństwo, czystość wody oraz jej temperatura. Temperatura wody powinna być w granicach 37°C dla tych najmłodszych, natomiast dla półrocznych dzieci około 34°C. Rodzice powinni zwrócić uwagę, czy będą mieli stosowne miejsce o właściwej temperaturze, bez przeciągów do przewijania oraz ubierania malca. Ważne jest by basen posiadał głębokość wody stosowną do wysokości dziecka, oraz by zejście do niego było łagodne. Tak, więc idealny basen dla niemowląt powinien mieć głębokość 20-120 cm.

Wyjście na basen – o czym pamiętać?

Każdy rodzic powinien pamiętać,by nie wychodzić na pływalnie zaraz po obfitym posiłku. Można zacząć szykować się po upływie około godziny. Najlepszym czasem na pływanie w basenie przez niemowlaka jest popołudnie, gdy jest on po drzemce lub rankiem, po śniadaniu, kiedy to po powrocie malec ładnie zje obiad i pójdzie na drzemkę. Na basen warto wybrać się oczywiście całą rodzinką i skorzystać z przebieralni rodzinnej.Najpierw powinna przygotować się mama, zostawiając malca pod opieką taty. Z kolei, gdy partner będzie się przebierał, mama powinna rozebrać szkraba i otulić go ręcznikiem. Po wejściu do basenu należy niemowlaka przytulić do siebie i powoli zanurzać się w wodzie do jego ramion. Maleństwo należy bacznie obserwować, by zauważyć sygnały z jego strony o ewentualnym strachu lub lęku.Do dziecka należy przez cały czas spokojnie mówić i przytulać do siebie.Dopiero, gdy niemowlak śmiało zacznie pluskać rączkami i nóżkami, można dać mu więcej swobody. Pierwsze wyjścia na pływalnie najlepiej zorganizować samemu w celu oswojenia niemowlaka z basem i otoczeniem. Zaleca się by w czasie pierwszej wizyty na pływalni, wchodzić z pociechą do wody dwa razy na 5 minut.Maksymalnie niemowlaki powinny pluskać się w wodzie do pół godziny. Po wyjściu z wody należy pociechę jak najszybciej osuszyć i przebrać. Dlatego jedno z rodziców powinno się przebrać, jako pierwsze, a drugie w tym czasie winno umyć i okryć malca suchym ręcznikiem. Kiedy jeden z rodziców będzie już przebrany,powinien zabrać pociechę, dokładnie osuszać włosy oraz ciało i ubierać.

Z niemowlakiem na basen – czego nie zapomnieć zabrać

W niezbędniku małego pływaka nie powinno zabraknąć dużych ręczników z kapturkiem. Przydadzą się wówczas, gdy z niemowlakiem będzie się często wychodzić z wody i z powrotem do niej wchodzić.W torbie malca powinien znaleźć się też szlafroczek. Należy zabrać również pełne komplety dodatkowych ubrań oraz kilka pieluszek. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w specjalne wodoodporne pieluszki na basen, które nie chłoną wody z zewnątrz. Zalecane jest, aby przed wejściem z pociechą do wody zastosować do uszu spray Olivocap, który natłuści kanał ucha, dzięki czemu woda nie będzie w nim zalegać. Każda mama musi pamiętać, aby zabrać mydełko i płyn do mycia ciałka dziecka by zmyć chlor. Przydatne są także balsamy oraz oliwki, które natłuszczą skórę niemowlaka po pływaniu. Dobrze jest mieć przy sobie też sól fizjologiczną, aby obmyć podrażnione przez chlor oczka malca.

Jak widzimy, aby wybrać się z niemowlakiem na basen należy pamiętać nie tylko o niezbędnych rzeczach, które trzeba zabrać ze sobą, ale również o dobrym wyborze pływalni a także skutecznym zorganizowaniu się rodziców. Jeśli zadbamy o to wszystko, to nasz niemowlak zapewne polubi pływanie i wasze wyjścia na basen będą częstą rozrywką rodzinną.
mgr fizjoterapii Sylwia Szymańska

Tytuł magistra otrzymała na Wydziale Fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Ukończyła również Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku Farmacja medyczna. Dodatkowo posiada wiele kursów i szkoleń z zakresu badań klinicznych oraz prowadzenia biznesu w sektorze farmaceutyczno-medycznym.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.