RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu? - zdjęcie

Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę liczby spożywanych kalorii.

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • jakie wartości można odczytać z RWS;
 • jakie informacje producent musi obowiązkowo umieścić na etykiecie;
 • o dziennym zapotrzebowaniu na wartości odżywcze według wskaźnika RWS;
 • jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne;
 • ile powinno się przyjmować witamin i mikroskładników;
 • czym są maksymalne dawki tolerowane;
 • jak rozpatruje się RWS w kontekście aktualnej wiedzy i przyszłości żywienia.

Przeczytaj również artykuł: "Zapotrzebowanie kaloryczne - czym jest i jak je obliczyć?".

RWS (Referencyjne Wartości Spożycia) - co to dokładnie oznacza?

RWS, czyli Referencyjne Wartości Spożycia, są wskaźnikiem dziennego zalecanego spożycia składników pokarmowych dla przeciętnego dorosłego. Stanowią one wytyczne dotyczące ilości energii oraz poszczególnych składników odżywczych, takich jak węglowodany, w tym cukry, tłuszcze, białko oraz sól, które zaleca się spożywać w ciągu dnia.

Referencyjna wartość spożycia kalorii dla przeciętnej osoby dorosłej - ustalona w RWS - wynosi około 2000 kcal na dzień. Przekłada się to na konkretne procentowe zalecenia odnośnie do dziennego zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze, które są niezbędne, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji i tym samym dbać o swoje zdrowie. Wartości są zazwyczaj podawane w odniesieniu do 100 g produktu albo konkretnej porcji rekomendowanej przez producenta.

Należy jednak mieć na uwadze, że podane w RWS rekomendacje są jedynie orientacyjne. Organizmy ludzi są różne i zapotrzebowanie na składniki odżywcze może być odmienne w zależności od indywidualnych cech takich jak płeć, wiek, masa ciała czy poziom aktywności fizycznej.

Obowiązkowe informacje na etykiecie - co powinno być widoczne na opakowaniu produktów spożywczych?

W obliczu rosnącej świadomości konsumenckiej producenci żywności podlegają obecnie rygorystycznym wymogom dotyczącym etykietowania produktów, które wynikają z rozporządzenia. Aby zaspokoić potrzeby i oczekiwania klientów, a także zapewnić przejrzystość i bezpieczeństwo, na opakowaniach produktów spożywczych muszą się znajdować następujące informacje:

 • pełen wykaz składników;
 • informacje dotyczące substancji wywołujących alergie lub nietolerancje;
 • ilości poszczególnych składników wskazanych na etykiecie, które pomagają w określeniu zawartości konkretnej substancji w produkcie;
 • dane dotyczące wagi netto;
 • data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia;
 • zalecenia dotyczące specjalnych warunków przechowywania;
 • informacje o wartości odżywczej, takie jak zawartość oraz RWS witamin i minerałów.

Dodatkowo aktualne przepisy wymagają od producentów nie tylko podawania wymienionych informacji, ale również zapewnienia, że są one przedstawione w sposób czytelny i łatwy do zrozumienia, tak aby każdy klient bez problemu mógł się z nimi zapoznać.

Jakie są dzienne referencyjne wartości spożycia dla przeciętnej osoby dorosłej?

Ogólne wytyczne wskazują, że kaloryczne potrzeby dorosłych wahają się zazwyczaj od około 2000 do 2500 kcal dla kobiet i od 2500 do 3000 kcal dla mężczyzn. Jednak należy pamiętać, że wartość energetyczna jest kwestią indywidualną i może się znacząco różnić w zależności od takich czynników jak poziom aktywności fizycznej, wiek, płeć, metabolizm i ogólny stan zdrowia.

W przypadku makroskładników węglowodany powinny stanowić od 45% do 65% całkowitego dziennego spożycia kalorii, z zaleceniem ograniczenia cukrów dodanych. Białko jest kolejnym istotnym składnikiem, którego zalecana ilość to około 0,8 gramów na kilogram masy ciała, co przekłada się na około 56 gramów dla przeciętnego mężczyzny i 46 gramów dla przeciętnej kobiety. Tłuszcze powinny dostarczać od 20% do 35% dziennego zapotrzebowania kalorycznego, przy czym nacisk kładziony jest na ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych i trans.

Zapotrzebowanie kaloryczne - jak dostosować je do swojego trybu życia?

Obliczenie RWS nigdy nie powinno być oddzielone od ogólnego zapotrzebowania kalorycznego. Dopiero porównanie tych dwóch wartości pozwala skomponować zdrową i dobrze zbilansowaną dietę. Jeśli chcesz określić własne zapotrzebowanie kaloryczne, kluczowe jest uwzględnienie różnorodnych elementów, które składają się na całkowitą wartość energetyczną niezbędną do funkcjonowania organizmu. Jakie parametry warto znać?

 • Podstawowa przemiana materii (PPM), która wskazuje minimalną ilość energii potrzebną na podstawowe funkcje życiowe, takie jak oddychanie czy utrzymanie pracy serca. Jest to próg kaloryczny, poniżej którego nie powinno się schodzić, aby nie zakłócić podstawowych funkcji organizmu.
 • Całkowita przemiana materii (CPM) odzwierciedla maksymalne zapotrzebowanie energetyczne organizmu, wliczając w to wszystkie aktywności fizyczne. Regularne przekraczanie tej wartości może być przyczyną przybierania na wadze, dlatego istotne jest dostosowanie diety do tego wskaźnika.

Należy też pamiętać, że podane wartości są przewidziane dla zdrowej, dorosłej osoby. W przypadku chorób przewlekłych i przyjmowania leków na receptę zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza, znającego stan pacjenta.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na makroskładniki i witaminy?

Przy określaniu indywidualnego zapotrzebowania na makroskładniki, istotne jest zrozumienie ich roli energetycznej w diecie. Każdy rodzaj makroelementu wnosi do organizmu określoną liczbę kalorii. Przykładowo, tłuszcze są najbardziej kaloryczne, dostarczając 9 kcal na każdy gram spożyty, podczas gdy białka i węglowodany przyczyniają się do bilansu energetycznego w równym stopniu, oferując po 4 kcal na gram. Z tą podstawową wiedzą możliwe jest dokładniejsze określenie potrzeb energetycznych i zbilansowanie diety.

Zatem jak obliczyć zapotrzebowanie na makroskładniki i witaminy? Najlepiej skorzystać z jednego z dostępnych kalkulatorów, które na podstawie takich danych jak płeć, wiek, wzrost i waga przedstawiają konkretne wartości. Szczególnie przy dietach redukcyjnych warto pamiętać, aby mimo obniżenia liczby kalorii nadal przyjmować odpowiednią dawkę witamin i minerałów. Jak przedstawiają się niektóre z najważniejszych wartości?

 • RWS dla magnezu wynosi zazwyczaj około 375 mg dla dorosłych osób.
 • RWS dla potasu to zwykle około 2000 mg dla dorosłych, ale wartości mogą się różnić w zależności od konkretnych zaleceń; niektóre instytucje zalecają nawet 3500 mg lub więcej.
 • RWS dla witaminy D nie jest ustalona na jednolitym poziomie, ponieważ zapotrzebowanie na witaminę D może być różne w zależności od wieku, ekspozycji na słońce i innych czynników.
 • RWS dla cynku zazwyczaj wynosi około 10 mg dla dorosłych kobiet i 11 mg dla dorosłych mężczyzn.

Maksymalne dawki tolerowane (MTD) - kiedy przekroczenie staje się problemem?

Maksymalna dawka tolerowana (MTD) to największa ilość substancji, jaką można bezpiecznie przyjąć bez ryzyka wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Jest to wartość krytyczna w badaniach farmakologicznych i toksykologicznych, a jej przekroczenie może prowadzić do różnorodnych problemów zdrowotnych.

Kiedy dawka substancji przekracza MTD, organizm jest narażony na działanie toksyczne, które może manifestować się w różnorakich reakcjach ubocznych, od łagodnych po zagrażające życiu. Problem staje się szczególnie istotny, gdy substancja ma tendencję do kumulowania się w organizmie. W takim przypadku nawet niewielkie przekroczenie MTD przy regularnym stosowaniu może prowadzić do akumulacji toksycznych poziomów.

Chroniczne przekraczanie MTD - nawet jeśli jest nieznaczne - może wywoływać długofalowe skutki zdrowotne, które mogą nie być od razu widoczne. Długotrwałe narażenie na substancje toksyczne może prowadzić do przewlekłych chorób i uszkodzeń narządów. W takich sytuacjach organy takie jak wątroba, która jest kluczowym organem w metabolizowaniu substancji, mogą zostać trwale uszkodzone.

RWS i przyszłość żywienia - jakie zmiany i wyzwania czekają nas w przyszłości?

RWS służy jako pomoc w komponowaniu zrównoważonej diety, pozwalając na świadome planowanie posiłków. Ułatwia ono zarówno unikanie niedoborów niektórych składników, jak i przeciwdziałanie ich nadmiarowi, wspierając utrzymanie zdrowego stylu życia poprzez kontrolę spożywanych porcji i składników odżywczych w diecie. Jednocześnie jest jedynie ogólną wskazówką, pomagającą w komponowaniu zbilansowanych posiłków. Dlatego warto opierać się na różnych współczynnikach, aby jeść zdrowo i dostarczać organizmowi tego, czego potrzebuje.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ pokarmowy

Stomia - czym jest i jak wygląda: rodzaje, pielęgnacja i dieta. Poradnik dla stomików
Stomia to bardzo przykra przypadłość, która potrafi utrudnić życie. Dla wielu osób wypróżnianie się do worka oznacza koniec wcześniej prowadzonego życia. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie musi być!...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Skąd bierze się nerwica lękowa? Jak się objawia, jak długo może trwać i w jaki sposób z nią walczyć?
Nerwica lękowa, inaczej nazywana lękiem uogólnionym, to grupa zaburzeń, których głównym objawem jest odczuwanie silnego lęku. Lęk może trwać miesiącami czy nawet latami, utrudniając funkcjonowanie w codziennym życiu i ...

Jama ustna

Co na ból zęba? Domowe sposoby i produkty, które uśmierzą ból
Co na ból zęba? Jak zasnąć z bólem zęba? Jak zatruć zęba? Co na bolące zęby? To tylko niektóre z fraz, coraz częściej wyszukiwanych przez osoby, borykające się z problemami stomatologicznymi....

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Beta hCG - test ciążowy z krwi. Pierwsze objawy ciąży
Beta hCG bywa nazywany hormonem ciążowym, gdyż jego wzrost obserwuje się przede wszystkim w organizmie kobiet spodziewających się dziecka. Pozwala nie tylko określić, czy kobieta jest w ciąży, ale też w przybliżeniu oszacować jej wiek. W ginekologii be...

Układ oddechowy

Zaburzenia oddychania: objawy i leczenie. Czym jest oddech Biota oraz Cheyne'a i Stokesa?
Zaburzenia oddychania mogą przybierać różne formy, inne są również przyczyny ich występowania. Zawsze jednak wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjent...

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&a...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem