Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ pokarmowy

Jak uniknąć świątecznego przejedzenia?

przejedzenieBoże Narodzenie to bez wątpienia magiczny czas. Choinka, ozdoby, radosne spotkania z najbliższymi, spadające z nieba płatki śniegu (niestety coraz rzadziej) i świąteczne potrawy wprowadzają nas w cudowny i beztroski nastrój. I choć co roku obiecujemy sobie, że tym razem nie damy wpędzić się w jedzeniową pułapkę to zazwyczaj pokusa jest silniejsza. Co zrobić, żeby świątecznego przejedzenia nie przypłacić dyskomfortem i przykrymi dolegliwościami?

Świąteczna dieta

Tradycyjne wigilijne potrawy, choć smaczne, są ciężkostrawne i kaloryczne. Kapusta z grochem, pierogi, smażony karp, zupa grzybowa, ciasta, słodycze i inne pokusy stanowią spore obciążenie dla układu pokarmowego. Wigilijne potrawy mogą wywoływać wzdęcia i sprawiają, że po uroczystej wieczerzy czujemy się ciężko i niekomfortowo. Co więcej, świąteczny brak ruchu, godziny siedzenia za stołem oraz wspólne biesiadowanie sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Jak świętować by uniknąć dyskomfortu ze strony układu pokarmowego?

Dokładkom mówimy stanowcze NIE!

Widząc stół pełen świątecznych potraw często nie możemy się powstrzymać, by nie skosztować wszystkiego po kolei. Wszak, tak nakazuje tradycja – trzeba spróbować każdego z dwunastu dań. Jednakże w świątecznym szaleństwie najważniejsze jest zachowanie umiaru. Zrezygnujmy z dokładek i jedzmy powoli. Delektowanie się każdym kęsem sprawia, że zjadamy zdecydowanie mniej niż wówczas, gdy spożywamy posiłek w pośpiechu. Świetnym sposobem na ograniczenie ilości spożywanego pokarmu jest także nakładanie mniejszych porcji, korzystanie z mniejszych talerzy oraz rozpoczęcie wieczerzy od zjedzenia warzyw i owoców.

Sposoby na lepsze trawienie

U większości z nas przejedzenie kończy się jedynie niegroźnym bólem brzucha, zgagą, wzdęciami lub biegunką. Jednakże w okresie świątecznym na szpitalne ostre dyżury zgłasza się także masa osób, które z powodu nadmiernego jedzenia zmagają się poważnymi problemami ze strony wątroby, układu krwionośnego czy serca. Siadając do świątecznego stołu nie zapominajmy o tym, co dla nas dobre. Jeśli zmagamy się ze wzdęciami to zrezygnujmy z potraw z grochem czy kapustą. Cierpiąc na nietolerancje pokarmowe nie dajmy ponieść się szaleństwu i starannie dobierajmy potrawy. By wspomóc trawienie do wigilijnych potraw dodajmy kminek i majeranek oraz wypijmy lampkę czerwonego wina. Siadając do świątecznego stołu nie zapominajmy o tym, co dla nas dobre. Jeśli zmagamy się ze wzdęciami to zrezygnujmy z potraw z grochem czy kapustą. Cierpiąc na nietolerancje pokarmowe nie dajmy ponieść się szaleństwu i starannie dobierajmy potrawy. By wspomóc trawienie do wigilijnych potraw dodajmy kminek i majeranek oraz wypijmy lampkę czerwonego wina.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Jeśli podczas świątecznego biesiadowania zjedliśmy o jeden kęs za dużo, a przykre dolegliwości nie mijają warto rozważyć kilkugodzinną głodówkę. W przypadku nudności i biegunki dobrze jest wypić sok z czarnych jagód lub sięgnąć po napar z rumianku lub mięty. Chcąc poczuć się lepiej po dostępne bez recepty leki np. Ulgix. Na rozkurczenie bolącego brzucha korzystnie zadziała też gorąca kąpiel. I na koniec jeszcze jedno. Koniecznie pamiętajmy o ruchu. Po kilku godzinach spędzonych przy stole wyjdźmy na spacer.  


mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.