Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Ciąża i dziecko

Angina ropna u dzieci

angina ropna u dzieci Angina ropna to przenosząca się drogą kropelkową choroba zakaźna, której nie wolno lekceważyć, gdyż zbagatelizowana może doprowadzić do poważnych powikłań. Niestety, wywołujące ją chorobotwórcze drobnoustroje (najczęściej paciorkowce hemolizujące z grupy A) potrafią porządnie dać dziecku w kość, dlatego w przypadku anginy konieczna jest jak najszybsza antybiotykoterapia. Dlaczego? W pierwszej fazie choroba przypomina niegroźną infekcję górnych dróg oddechowych, dziecko skarży się na ból gardła, jest marudne i nie ma apetytu. Następnie do pierwszych symptomów dołącza wysoka gorączka, a na rozpulchnionych i zaczerwienionych migdałkach pojawia się biały nalot, który szybko przechodzi w ropno-śluzowe czopy. Ponieważ angina rozwija się w błyskawicznym tempie wizyta u pediatry jest koniecznością.

Objawy anginy ropnej

  • silny, uniemożliwiający przełykanie ból gardła
  • wysoka i trudna do zbicia gorączka - oscylująca w okolicy 40°C
  • dreszcze
  • ból głowy
  • bóle w okolicy uszu i szyjnych węzłów chłonnych
  • bóle brzucha i wymioty
  • brak apetytu
  • apatia i osłabienie organizmu

Leczenie anginy ropnej

Ze względu na dość ciężki przebieg choroby (wysoka gorączka, osłabienie organizmu, brak apetytu, często także wymioty) oraz niebezpieczne dla zdrowia powikłania angina ropna wymaga bezwzględnego leczenia antybiotykami.  By ulżyć dziecku i złagodzić nieco objawy choroby warto sięgnąć także po preparaty łagodzące ból gardła. Mniej więcej w trzeciej dobie po podaniu leków gorączka obniża się, zmniejsza się ból gardła, pomału wraca apetyt, a dziecko wyraźnie zaczyna odzyskiwać siły. Choć z dnia na dzień widoczna jest poprawa samopoczucia to całkowite wyleczenie następuje dopiero po około dwóch tygodniach.

Jak zbić wysoką temperaturę

Towarzysząca anginie wysoka gorączka jest bardzo trudna do zbicia (co jest groźne zwłaszcza w przypadku małych dzieci, gdyż mogą pojawić się drgawki gorączkowe) i po podaniu leków przeciwgorączkowych: ibuprofenu lub paracetamolu zazwyczaj spada zaledwie o jeden stopień. By obniżyć temperaturę warto robić dziecku chłodne kompresy, założyć wilgotne skarpetki lub wykąpać szkraba w chłodnej wodzie (o stopień zimniejszej od temperatury ciała). Niezwykle istotne jest także podawanie maluchowi dużej ilości płynów, gdyż gorączka, trudności w przełykaniu i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia.  


mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.