Plastry antykoncepcyjne – jak działają i jaka jest ich skuteczność? Czy warto używać plastrów antykoncepcyjnych?

Plastry antykoncepcyjne – jak działają i jaka jest ich skuteczność? Czy warto używać plastrów antykoncepcyjnych? - zdjęcie

Plastry antykoncepcyjne – jak działają i jaka jest ich skuteczność? Czy warto używać plastrów antykoncepcyjnych?

W poszukiwaniu idealnej metody antykoncepcji można trafić na plastry antykoncepcyjne, które oceniane są jako jedna z najskuteczniejszych, ale i najwygodniejszych metod zapobiegania ciąży. Jeden plaster zakładany raz w tygodniu gwarantuje komfort oraz spokojną głowę o metodę zabezpieczenia przed skutkami zbliżenia. Czy rozwiązanie to ma jakieś skutki uboczne, jak działa oraz jaka jest skuteczność wspomniany plastrów? Dowiesz się z naszego artykułu.

Antykoncepcja jest także możliwa dla męskiej części. Aby się z zapoznać z tymi metodami, przeczytaj także artykuł: Metody antykoncepcji dla mężczyzn.

Plastry antykoncepcyjne – podstawowe informacje

Plastry antykoncepcyjne uznawane są za metodę zapobiegania ciąży u kobiet, przy jednoczesnej ochronie wątroby, na którą wpływ mają stosowane tabletki. Metoda nazywana jest transdermalną i polega na przyklejeniu na skórę plastra zawierającego żeńskie hormony syntetyczne, które są odpowiednikami naturalnych żeńskich hormonów płciowych. Przenikają one przez skórę, zapobiegając ciąży.

Jakie są rodzaje plastrów antykoncepcyjnych?

Plastry antykoncepcyjne zawierają takie same hormony jak tabletka antykoncepcyjna. Różni je jedynie droga przenikania do organizmu. Typowy plaster antykoncepcyjny jest połączeniem dwóch składników, etynyloestradiolu, który jest odpowiednikiem estrogenu i norelgestrominu, który jest pochodną progesteronu. Jeszcze kilka lat temu w Polsce dostępna była antykoncepcja w formie plastrów nasączonych gestodenem, który był składową progestagenną. W tej chwili jednak dostępne są jedynie za granicą. 

W jaki sposób działają plastry antykoncepcyjne?

Mechanizm działania plastrów antykoncepcyjnych jest bardzo podobny do tabletek. Różni je jedynie droga podania. Plaster działa przez skórę, natomiast tabletki doustnie. Plaster przyklejony na skórę ma za zadanie stale uwalniać hormony, które są odpowiedzialne za procesy blokowania owulacji. Dzięki temu śluz zagęszcza się, tworząc czop zamykający szyjkę macicy, co zdecydowanie utrudnia plemnikom migrację i zagnieżdżanie się zarodka w macicy. 

Dzieje się to za pomocą blokowania skoku hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową nazywanego lutropiną. Odpowiada ona za pękanie pęcherzyka Graafa, czyli owulację. 

Jaka jest skuteczność plastrów antykoncepcyjnych?

Skuteczność każdej metody antykoncepcji określana jest przy pomocy wskaźnika Pearla, który ukazuje, ile kobiet spośród 100 zaszło w ciążę podczas stosowania danej metody antykoncepcji. Przy idealnym stosowaniu plastrówich skuteczność na podstawie wspomnianego wskaźnika wynosi od 0,4 do 0,7. W praktyce oznacza to, że maksymalnie 1 kobietę na 100 metoda ta nie uchroniła przed zajściem w ciążę. 

Plastry antykoncepcyjne mają dość zróżnicowane opinie. Jednak badania wyraźnie wskazują, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod, a brak konieczności ciągłego wymieniania plastrów jest niewątpliwym udogodnieniem. Prawidłowo przyklejony plaster działa nawet tydzień i jest skuteczną antykoncepcją. 

Jednakże, aby były skuteczne, muszą być przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta. Odpowiednie miejsce powinno być suche i ciemne, a panować powinna w nim temperatura pokojowa. Wiele osób decyduje się na przechowywanie ich w łazience czy lodówce. To ogromny błąd ze względu na dużą wilgotność, która znacząco wpływa na jakość plastrów. 

Powinny być stosowane według zaleceń lekarza prowadzącego. Plastry antykoncepcyjne bez recepty nie są dostępne w Polsce. 

Plastry antykoncepcyjne i ranking, wyraźnie wskazują, że plastry Evra i skuteczność plasują się na poziomie 0,2 -0,8 według wskaźnika Pearla. Są wysoce skuteczną metodą zapobiegania ciąży i często polecaną przez ginekologów.

Czy są jakieś skutki uboczne plastrów antykoncepcyjnych?

Zarówno podczas przyjmowania antykoncepcji doustnej, jak i plastrów mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak:

 • wzrost masy ciała,
 • trądzik hormonalny,
 • wahania nastroju,
 • spadek libido,
 • nudności i wymioty,
 • plamienia podczas trwania cyklu, 
 • bóle głowy,
 • bóle brzucha i biegunki,
 • tkliwość piersi. 

Najczęściej wymienione skutki uboczne występują w pierwszych trzech cyklach, po których ustępują. 

Warto pamiętać, że długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko choroby żylnej zakrzepowo-zatorowej. Jednak plastry czy tabletki to dużo lepsze rozwiązanie niż pigułka dzień po

Jaki jest koszt plastrów antykoncepcyjnych?

Bardzo często zdarza się, że kobiety rezygnują z plastrów antykoncepcyjnych, które okazują się droższą kuracją niżtabletki antykoncepcyjne. Miesięczny koszt kuracji za pomocą plastrów wynosi około 50 zł, natomiast środki doustne w kuracji miesięcznej kosztują około 10-40 zł. Stojąc przed wyborem tabletki czy plastry antykoncepcyjne, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Obie metody są skuteczne, jednak plaster jest dużo wygodniejszą formą antykoncepcji, która nie obciąża wątroby. 

Gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny? 

Kobiety przed przystąpieniem do antykoncepcji za pomocą plastrów często zastanawiają się, jak działają plastry antykoncepcyjne oraz gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny. Najlepiej zrobić to w takich miejscach jak:

 • pośladek,
 • górna część pleców,
 • ramię,
 • brzuch,
 • okolice bikini. 

Ważne! Nie wolno przyklejać plastra na piersiach! Należy także unikać miejsc narażonych na obcieranie przez ubrania. Przy każdej wymianie plastra należy zmieniać miejsce jego przyklejenia, w celu uniknięcia podrażnień.  

Sam proces przyklejenia plastra jest niezwykle prosty. Najlepiej zrobić to zgodnie z instrukcją producenta dołączoną do opakowania. Najczęściej zaleca się przytrzymać go ciepłą oraz suchą dłonią przez 30 sekund w odpowiednim miejscu. 

Codziennie należy sprawdzać, czy plaster znajduje się na swoim miejscu oraz czy mocno przylega do skóry. Koniecznie należy zwrócić na niego uwagę po kąpieli, wysiłku fizycznym, saunie czy basenie. 

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych:

 • pierwszy plaster powinien być przyklejony w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia się krwawienia (należy zapamiętać godzinę naklejenia plastra);
 • ósmego dnia, o tej samej porze należy odkleić stary plaster i nakleić nowy,
 • piętnastego dnia cyklu, należy nakleić kolejny plaster, a za 7 dni należy go odkleić;
 • po odklejeniu plastra trzeciego w ciągu tygodnia powinna pojawić się menstruacja,
 • proces należy zacząć od nowa, tak jak wskazano w punkcie 1.

Plaster powinien być zmieniany zawsze o tej samej porze i tego samego dnia tygodnia. Na jeden cykl przypadają 3 plastry, a przez 7 dni nie ma potrzeby jego aplikowania, gdyż hormony zdążyły wniknąć do organizmu i skutecznie chronią przed zajściem w ciążę. Nie ma konieczności stosowania dodatkowo innych zabezpieczeń np. prezerwatyw

Pominięcie jednego plastra może zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę, dlatego bezwzględnie należy przestrzegać terminów ich naklejania. Osoby o masie ciała wyższej niż 90 kg mogą spotkać się z mniejszą skutecznością plastrów. 

Pomimo wielu zalet stosowania tej metody antykoncepcji, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Dla każdego inna z dostępnych metod może okazać się lepsza i bezpieczniejsza, dlatego koniecznie należy poradzić się swojego lekarza.  

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.