Plastry antykoncepcyjne – jak działają i jaka jest ich skuteczność? Czy warto używać plastrów antykoncepcyjnych?

Plastry antykoncepcyjne – jak działają i jaka jest ich skuteczność? Czy warto używać plastrów antykoncepcyjnych? - zdjęcie

W poszukiwaniu idealnej metody antykoncepcji można trafić na plastry antykoncepcyjne, które oceniane są jako jedna z najskuteczniejszych, ale i najwygodniejszych metod zapobiegania ciąży. Jeden plaster zakładany raz w tygodniu gwarantuje komfort oraz spokojną głowę o metodę zabezpieczenia przed skutkami zbliżenia. Czy rozwiązanie to ma jakieś skutki uboczne, jak działa oraz jaka jest skuteczność wspomniany plastrów? Dowiesz się z naszego artykułu.

Antykoncepcja jest także możliwa dla męskiej części. Aby się z zapoznać z tymi metodami, przeczytaj także artykuł: Metody antykoncepcji dla mężczyzn.

Plastry antykoncepcyjne – podstawowe informacje

Plastry antykoncepcyjne uznawane są za metodę zapobiegania ciąży u kobiet, przy jednoczesnej ochronie wątroby, na którą wpływ mają stosowane tabletki. Metoda nazywana jest transdermalną i polega na przyklejeniu na skórę plastra zawierającego żeńskie hormony syntetyczne, które są odpowiednikami naturalnych żeńskich hormonów płciowych. Przenikają one przez skórę, zapobiegając ciąży.

Jakie są rodzaje plastrów antykoncepcyjnych?

Plastry antykoncepcyjne zawierają takie same hormony jak tabletka antykoncepcyjna. Różni je jedynie droga przenikania do organizmu. Typowy plaster antykoncepcyjny jest połączeniem dwóch składników, etynyloestradiolu, który jest odpowiednikiem estrogenu i norelgestrominu, który jest pochodną progesteronu. Jeszcze kilka lat temu w Polsce dostępna była antykoncepcja w formie plastrów nasączonych gestodenem, który był składową progestagenną. W tej chwili jednak dostępne są jedynie za granicą. 

W jaki sposób działają plastry antykoncepcyjne?

Mechanizm działania plastrów antykoncepcyjnych jest bardzo podobny do tabletek. Różni je jedynie droga podania. Plaster działa przez skórę, natomiast tabletki doustnie. Plaster przyklejony na skórę ma za zadanie stale uwalniać hormony, które są odpowiedzialne za procesy blokowania owulacji. Dzięki temu śluz zagęszcza się, tworząc czop zamykający szyjkę macicy, co zdecydowanie utrudnia plemnikom migrację i zagnieżdżanie się zarodka w macicy. 

Dzieje się to za pomocą blokowania skoku hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową nazywanego lutropiną. Odpowiada ona za pękanie pęcherzyka Graafa, czyli owulację. 

Jaka jest skuteczność plastrów antykoncepcyjnych?

Skuteczność każdej metody antykoncepcji określana jest przy pomocy wskaźnika Pearla, który ukazuje, ile kobiet spośród 100 zaszło w ciążę podczas stosowania danej metody antykoncepcji. Przy idealnym stosowaniu plastrówich skuteczność na podstawie wspomnianego wskaźnika wynosi od 0,4 do 0,7. W praktyce oznacza to, że maksymalnie 1 kobietę na 100 metoda ta nie uchroniła przed zajściem w ciążę. 

Plastry antykoncepcyjne mają dość zróżnicowane opinie. Jednak badania wyraźnie wskazują, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod, a brak konieczności ciągłego wymieniania plastrów jest niewątpliwym udogodnieniem. Prawidłowo przyklejony plaster działa nawet tydzień i jest skuteczną antykoncepcją. 

Jednakże, aby były skuteczne, muszą być przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta. Odpowiednie miejsce powinno być suche i ciemne, a panować powinna w nim temperatura pokojowa. Wiele osób decyduje się na przechowywanie ich w łazience czy lodówce. To ogromny błąd ze względu na dużą wilgotność, która znacząco wpływa na jakość plastrów. 

Powinny być stosowane według zaleceń lekarza prowadzącego. Plastry antykoncepcyjne bez recepty nie są dostępne w Polsce. 

Plastry antykoncepcyjne i ranking, wyraźnie wskazują, że plastry Evra i skuteczność plasują się na poziomie 0,2 -0,8 według wskaźnika Pearla. Są wysoce skuteczną metodą zapobiegania ciąży i często polecaną przez ginekologów.

Czy są jakieś skutki uboczne plastrów antykoncepcyjnych?

Zarówno podczas przyjmowania antykoncepcji doustnej, jak i plastrów mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak:

  • wzrost masy ciała,
  • trądzik hormonalny,
  • wahania nastroju,
  • spadek libido,
  • nudności i wymioty,
  • plamienia podczas trwania cyklu, 
  • bóle głowy,
  • bóle brzucha i biegunki,
  • tkliwość piersi. 

Najczęściej wymienione skutki uboczne występują w pierwszych trzech cyklach, po których ustępują. 

Warto pamiętać, że długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko choroby żylnej zakrzepowo-zatorowej. Jednak plastry czy tabletki to dużo lepsze rozwiązanie niż pigułka dzień po

Jaki jest koszt plastrów antykoncepcyjnych?

Bardzo często zdarza się, że kobiety rezygnują z plastrów antykoncepcyjnych, które okazują się droższą kuracją niżtabletki antykoncepcyjne. Miesięczny koszt kuracji za pomocą plastrów wynosi około 50 zł, natomiast środki doustne w kuracji miesięcznej kosztują około 10-40 zł. Stojąc przed wyborem tabletki czy plastry antykoncepcyjne, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Obie metody są skuteczne, jednak plaster jest dużo wygodniejszą formą antykoncepcji, która nie obciąża wątroby. 

Gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny? 

Kobiety przed przystąpieniem do antykoncepcji za pomocą plastrów często zastanawiają się, jak działają plastry antykoncepcyjne oraz gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny. Najlepiej zrobić to w takich miejscach jak:

  • pośladek,
  • górna część pleców,
  • ramię,
  • brzuch,
  • okolice bikini. 

Ważne! Nie wolno przyklejać plastra na piersiach! Należy także unikać miejsc narażonych na obcieranie przez ubrania. Przy każdej wymianie plastra należy zmieniać miejsce jego przyklejenia, w celu uniknięcia podrażnień.  

Sam proces przyklejenia plastra jest niezwykle prosty. Najlepiej zrobić to zgodnie z instrukcją producenta dołączoną do opakowania. Najczęściej zaleca się przytrzymać go ciepłą oraz suchą dłonią przez 30 sekund w odpowiednim miejscu. 

Codziennie należy sprawdzać, czy plaster znajduje się na swoim miejscu oraz czy mocno przylega do skóry. Koniecznie należy zwrócić na niego uwagę po kąpieli, wysiłku fizycznym, saunie czy basenie. 

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych:

  • pierwszy plaster powinien być przyklejony w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia się krwawienia (należy zapamiętać godzinę naklejenia plastra);
  • ósmego dnia, o tej samej porze należy odkleić stary plaster i nakleić nowy,
  • piętnastego dnia cyklu, należy nakleić kolejny plaster, a za 7 dni należy go odkleić;
  • po odklejeniu plastra trzeciego w ciągu tygodnia powinna pojawić się menstruacja,
  • proces należy zacząć od nowa, tak jak wskazano w punkcie 1.

Plaster powinien być zmieniany zawsze o tej samej porze i tego samego dnia tygodnia. Na jeden cykl przypadają 3 plastry, a przez 7 dni nie ma potrzeby jego aplikowania, gdyż hormony zdążyły wniknąć do organizmu i skutecznie chronią przed zajściem w ciążę. Nie ma konieczności stosowania dodatkowo innych zabezpieczeń np. prezerwatyw

Pominięcie jednego plastra może zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę, dlatego bezwzględnie należy przestrzegać terminów ich naklejania. Osoby o masie ciała wyższej niż 90 kg mogą spotkać się z mniejszą skutecznością plastrów. 

Pomimo wielu zalet stosowania tej metody antykoncepcji, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Dla każdego inna z dostępnych metod może okazać się lepsza i bezpieczniejsza, dlatego koniecznie należy poradzić się swojego lekarza.  

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem