Plastry antykoncepcyjne – jak działają i jaka jest ich skuteczność? Czy warto używać plastrów antykoncepcyjnych?

Plastry antykoncepcyjne – jak działają i jaka jest ich skuteczność? Czy warto używać plastrów antykoncepcyjnych? - zdjęcie

W poszukiwaniu idealnej metody antykoncepcji można trafić na plastry antykoncepcyjne, które oceniane są jako jedna z najskuteczniejszych, ale i najwygodniejszych metod zapobiegania ciąży. Jeden plaster zakładany raz w tygodniu gwarantuje komfort oraz spokojną głowę o metodę zabezpieczenia przed skutkami zbliżenia. Czy rozwiązanie to ma jakieś skutki uboczne, jak działa oraz jaka jest skuteczność wspomniany plastrów? Dowiesz się z naszego artykułu.

Antykoncepcja jest także możliwa dla męskiej części. Aby się z zapoznać z tymi metodami, przeczytaj także artykuł: Metody antykoncepcji dla mężczyzn.

Plastry antykoncepcyjne – podstawowe informacje

Plastry antykoncepcyjne uznawane są za metodę zapobiegania ciąży u kobiet, przy jednoczesnej ochronie wątroby, na którą wpływ mają stosowane tabletki. Metoda nazywana jest transdermalną i polega na przyklejeniu na skórę plastra zawierającego żeńskie hormony syntetyczne, które są odpowiednikami naturalnych żeńskich hormonów płciowych. Przenikają one przez skórę, zapobiegając ciąży.

Jakie są rodzaje plastrów antykoncepcyjnych?

Plastry antykoncepcyjne zawierają te same hormony, co tabletki antykoncepcyjne – różni je jedynie sposób wchłaniania do organizmu. Typowy plaster to połączenie etynyloestradiolu (odpowiednik estrogenu) oraz norelgestrominu (pochodna progesteronu). W przeszłości w Polsce dostępne były również plastry z gestodenem jako składnikiem progestagennym, jednak obecnie można je znaleźć wyłącznie za granicą.

Najważniejsze informacje o plastrach antykoncepcyjnych:

  • Zawierają etynyloestradiol i norelgestromin.
  • Hormony wchłaniane są przez skórę, nie przez układ pokarmowy.
  • Stosowane raz na tydzień, przez 3 tygodnie w cyklu.
  • Alternatywa dla kobiet mających trudności z codziennym przyjmowaniem tabletek.
  • Dawniej dostępne w Polsce plastry z gestodenem – obecnie tylko za granicą.

W jaki sposób działają plastry antykoncepcyjne?

Mechanizm działania plastrów antykoncepcyjnych jest bardzo podobny do tabletek. Różni je jedynie droga podania. Plaster działa przez skórę, natomiast tabletki doustnie. Plaster przyklejony na skórę ma za zadanie stale uwalniać hormony, które są odpowiedzialne za procesy blokowania owulacji. Dzięki temu śluz zagęszcza się, tworząc czop zamykający szyjkę macicy, co zdecydowanie utrudnia plemnikom migrację i zagnieżdżanie się zarodka w macicy. 

Dzieje się to za pomocą blokowania skoku hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową nazywanego lutropiną. Odpowiada ona za pękanie pęcherzyka Graafa, czyli owulację. 

Jaka jest skuteczność plastrów antykoncepcyjnych?

Skuteczność każdej metody antykoncepcji określana jest przy pomocy wskaźnika Pearla, który ukazuje, ile kobiet spośród 100 zaszło w ciążę podczas stosowania danej metody antykoncepcji. Przy idealnym stosowaniu plastrów skuteczność na podstawie wspomnianego wskaźnika wynosi od 0,4 do 0,7. W praktyce oznacza to, że maksymalnie 1 kobietę na 100 metoda ta nie uchroniła przed zajściem w ciążę. 

Plastry antykoncepcyjne mają dość zróżnicowane opinie. Jednak badania wyraźnie wskazują, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod, a brak konieczności ciągłego wymieniania plastrów jest niewątpliwym udogodnieniem. Prawidłowo przyklejony plaster działa nawet tydzień i jest skuteczną antykoncepcją. 

Jednakże, aby były skuteczne, muszą być przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta. Odpowiednie miejsce powinno być suche i ciemne, a panować powinna w nim temperatura pokojowa. Wiele osób decyduje się na przechowywanie ich w łazience czy lodówce. To ogromny błąd ze względu na dużą wilgotność, która znacząco wpływa na jakość plastrów. 

Powinny być stosowane według zaleceń lekarza prowadzącego. Plastry antykoncepcyjne bez recepty nie są dostępne w Polsce. 

Plastry antykoncepcyjne i ranking, wyraźnie wskazują, że plastry Evra i skuteczność plasują się na poziomie 0,2 -0,8 według wskaźnika Pearla. Są wysoce skuteczną metodą zapobiegania ciąży i często polecaną przez ginekologów.

Czy są jakieś skutki uboczne plastrów antykoncepcyjnych?

Zarówno podczas przyjmowania antykoncepcji doustnej, jak i plastrów mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak:

  • wzrost masy ciała,
  • trądzik hormonalny,
  • wahania nastroju,
  • spadek libido,
  • nudności i wymioty,
  • plamienia podczas trwania cyklu, 
  • bóle głowy,
  • bóle brzucha i biegunki,
  • tkliwość piersi. 

Najczęściej wymienione skutki uboczne występują w pierwszych trzech cyklach, po których ustępują. 

Warto pamiętać, że długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko choroby żylnej zakrzepowo-zatorowej. Jednak plastry czy tabletki to dużo lepsze rozwiązanie niż pigułka dzień po. 

Plastry antykoncepcyjne a kończenie w środku

Plastry antykoncepcyjne a kończenie w środku – to temat, który często budzi wątpliwości. Stosowane prawidłowo, plastry są jedną z bardziej skutecznych metod antykoncepcji hormonalnej i chronią przed ciążą nawet w przypadku wytrysku wewnątrz pochwy. Ważne jest jednak, aby były naklejane regularnie i zgodnie z harmonogramem – tylko wtedy ich skuteczność jest na najwyższym poziomie.

Jaki jest koszt plastrów antykoncepcyjnych? Plastry antykoncepcyjne - cena

Bardzo często zdarza się, że kobiety rezygnują z plastrów antykoncepcyjnych, które okazują się droższą kuracją niż tabletki antykoncepcyjne. Miesięczny koszt kuracji za pomocą plastrów wynosi około 50-60 zł, natomiast środki doustne w kuracji miesięcznej kosztują około 20-60 zł i więcej. Stojąc przed wyborem tabletki czy plastry antykoncepcyjne, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Obie metody są skuteczne, jednak plaster jest dużo wygodniejszą formą antykoncepcji, która nie obciąża wątroby. 

Gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny? 

Kobiety przed przystąpieniem do antykoncepcji za pomocą plastrów często zastanawiają się, jak działają plastry antykoncepcyjne oraz gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny. Najlepiej zrobić to w takich miejscach jak:

  • pośladek,
  • górna część pleców,
  • ramię,
  • brzuch,
  • okolice bikini. 

Ważne! Nie wolno przyklejać plastra na piersiach! Należy także unikać miejsc narażonych na obcieranie przez ubrania. Przy każdej wymianie plastra należy zmieniać miejsce jego przyklejenia, w celu uniknięcia podrażnień.  

Sam proces przyklejenia plastra jest niezwykle prosty. Najlepiej zrobić to zgodnie z instrukcją producenta dołączoną do opakowania. Najczęściej zaleca się przytrzymać go ciepłą oraz suchą dłonią przez 30 sekund w odpowiednim miejscu. 

Codziennie należy sprawdzać, czy plaster znajduje się na swoim miejscu oraz czy mocno przylega do skóry. Koniecznie należy zwrócić na niego uwagę po kąpieli, wysiłku fizycznym, saunie czy basenie. 

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych:

  • pierwszy plaster powinien być przyklejony w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia się krwawienia (należy zapamiętać godzinę naklejenia plastra);
  • ósmego dnia, o tej samej porze należy odkleić stary plaster i nakleić nowy,
  • piętnastego dnia cyklu, należy nakleić kolejny plaster, a za 7 dni należy go odkleić;
  • po odklejeniu plastra trzeciego w ciągu tygodnia powinna pojawić się menstruacja,
  • proces należy zacząć od nowa, tak jak wskazano w punkcie 1.

Plaster powinien być zmieniany zawsze o tej samej porze i tego samego dnia tygodnia. Na jeden cykl przypadają 3 plastry, a przez 7 dni nie ma potrzeby jego aplikowania, gdyż hormony zdążyły wniknąć do organizmu i skutecznie chronią przed zajściem w ciążę. Nie ma konieczności stosowania dodatkowo innych zabezpieczeń np. prezerwatyw. 

Pominięcie jednego plastra może zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę, dlatego bezwzględnie należy przestrzegać terminów ich naklejania. Osoby o masie ciała wyższej niż 90 kg mogą spotkać się z mniejszą skutecznością plastrów. 

Pomimo wielu zalet stosowania tej metody antykoncepcji, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Dla każdego inna z dostępnych metod może okazać się lepsza i bezpieczniejsza, dlatego koniecznie należy poradzić się swojego lekarza.  

Źródła:

  • Galzote R.M., Rafie S., Teal R., Mody S.K., Transdermal delivery of combined hormonal contraception: a review of the current literature, International Journal of Women’s Health, 2017

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Pierwsza pomoc Udar słoneczny: objawy, leczenie i pierwsza pomoc przy porażeniu cieplnym
Udar słoneczny jest jedną z najczęstszych odmian udaru cieplnego. Stanowi konsekwencję nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W następstwie przegrzania organizmu dochodzi do odwodnienia, zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz mechanizmów t...
Układ rozrodczy i moczowy Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych. Najlepsze i ciekawe pozycje
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach ...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Dieta i odchudzanie Cholesterol – jakie są normy oraz dieta i leczenie? Czym się różni dobry i zły cholesterol?
W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w prasie i mediach odbywała się prawdziwa nagonka na cholesterol. Należało go unikać, spożywając pokarmy ubogie w masło, jaja i inne tłuszcze z...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...

Mięśnie i kości Lumbago (postrzał) – czym jest, ile trwa i jak leczyć? Jakie mogą być przyczyny występowania i z czym walczyć?
Lumbago to określenie stosowane w przypadku nagłego i ostrego bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Oto podstawowe informacje na temat tego bolesnego i utrudniającego funkcjonowanie zesp...
Układ rozrodczy i moczowy Upławy: przyczyny, rodzaje, choroby, leczenie. Co oznacza ich kolor?
Wydzielina z pochwy, powszechnie określana jako upławy, fizjologicznie występuje w drogach rodnych każdej kobiety. Obecność śluzu jest oznaką posiadania zdrowej błony śluzowej miejsc intymnych, a także prawidłowo przebiegającego cyklu miesiączkowego....
Układ rozrodczy i moczowy Torbiel: gdzie występuje i jak się pozbyć cysty? Przyczyny powstawania, diagnoza i skuteczne leczenie
Torbiele, zwane inaczej cystami, to przestrzenie wypełnione treścią galaretowatą bądź płynem. Choć mogą pojawić się w niemal każdym miejscu, najczęściej diagnozowane są w jajnikach, piersiach...
Sport i fitness Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....
Układ rozrodczy i moczowy Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....
Układ pokarmowy Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co pomaga?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem. Specjaliści podają kilka kryteriów, dzięki którym...
Informacje dla pacjenta Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, ...
Układ pokarmowy Kwas alfa-liponowy (ALA) w walce z cukrzycą. Gdzie występuje i jak działa?
Jaki jest związek pomiędzy kwasem alfa-liponowym a cukrzycą? Kwas ten jest jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, obniża także poziom cukru we krwi i usprawnia pracę wątroby, dzięki czemu jest zalecanym suplementem dla osób bo...
Serce i układ krążenia Choroba Kawasaki – jak wygląda i przebiega? Co warto wiedzieć o zespole Kawasaki?
Choroba Kawasaki to poważna choroba układowa dotykająca głównie dzieci, mogąca doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Oto najważniejsze objawy, zalecane sposoby leczenia oraz inne istotne informacje na jej temat. Z tego artykułu d...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem