Plastry antykoncepcyjne – jak działają i jaka jest ich skuteczność? Czy warto używać plastrów antykoncepcyjnych?

Plastry antykoncepcyjne – jak działają i jaka jest ich skuteczność? Czy warto używać plastrów antykoncepcyjnych? - zdjęcie

W poszukiwaniu idealnej metody antykoncepcji można trafić na plastry antykoncepcyjne, które oceniane są jako jedna z najskuteczniejszych, ale i najwygodniejszych metod zapobiegania ciąży. Jeden plaster zakładany raz w tygodniu gwarantuje komfort oraz spokojną głowę o metodę zabezpieczenia przed skutkami zbliżenia. Czy rozwiązanie to ma jakieś skutki uboczne, jak działa oraz jaka jest skuteczność wspomniany plastrów? Dowiesz się z naszego artykułu.

Antykoncepcja jest także możliwa dla męskiej części. Aby się z zapoznać z tymi metodami, przeczytaj także artykuł: Metody antykoncepcji dla mężczyzn.

Plastry antykoncepcyjne – podstawowe informacje

Plastry antykoncepcyjne uznawane są za metodę zapobiegania ciąży u kobiet, przy jednoczesnej ochronie wątroby, na którą wpływ mają stosowane tabletki. Metoda nazywana jest transdermalną i polega na przyklejeniu na skórę plastra zawierającego żeńskie hormony syntetyczne, które są odpowiednikami naturalnych żeńskich hormonów płciowych. Przenikają one przez skórę, zapobiegając ciąży.

Jakie są rodzaje plastrów antykoncepcyjnych?

Plastry antykoncepcyjne zawierają takie same hormony jak tabletka antykoncepcyjna. Różni je jedynie droga przenikania do organizmu. Typowy plaster antykoncepcyjny jest połączeniem dwóch składników, etynyloestradiolu, który jest odpowiednikiem estrogenu i norelgestrominu, który jest pochodną progesteronu. Jeszcze kilka lat temu w Polsce dostępna była antykoncepcja w formie plastrów nasączonych gestodenem, który był składową progestagenną. W tej chwili jednak dostępne są jedynie za granicą. 

W jaki sposób działają plastry antykoncepcyjne?

Mechanizm działania plastrów antykoncepcyjnych jest bardzo podobny do tabletek. Różni je jedynie droga podania. Plaster działa przez skórę, natomiast tabletki doustnie. Plaster przyklejony na skórę ma za zadanie stale uwalniać hormony, które są odpowiedzialne za procesy blokowania owulacji. Dzięki temu śluz zagęszcza się, tworząc czop zamykający szyjkę macicy, co zdecydowanie utrudnia plemnikom migrację i zagnieżdżanie się zarodka w macicy. 

Dzieje się to za pomocą blokowania skoku hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową nazywanego lutropiną. Odpowiada ona za pękanie pęcherzyka Graafa, czyli owulację. 

Jaka jest skuteczność plastrów antykoncepcyjnych?

Skuteczność każdej metody antykoncepcji określana jest przy pomocy wskaźnika Pearla, który ukazuje, ile kobiet spośród 100 zaszło w ciążę podczas stosowania danej metody antykoncepcji. Przy idealnym stosowaniu plastrówich skuteczność na podstawie wspomnianego wskaźnika wynosi od 0,4 do 0,7. W praktyce oznacza to, że maksymalnie 1 kobietę na 100 metoda ta nie uchroniła przed zajściem w ciążę. 

Plastry antykoncepcyjne mają dość zróżnicowane opinie. Jednak badania wyraźnie wskazują, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod, a brak konieczności ciągłego wymieniania plastrów jest niewątpliwym udogodnieniem. Prawidłowo przyklejony plaster działa nawet tydzień i jest skuteczną antykoncepcją. 

Jednakże, aby były skuteczne, muszą być przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta. Odpowiednie miejsce powinno być suche i ciemne, a panować powinna w nim temperatura pokojowa. Wiele osób decyduje się na przechowywanie ich w łazience czy lodówce. To ogromny błąd ze względu na dużą wilgotność, która znacząco wpływa na jakość plastrów. 

Powinny być stosowane według zaleceń lekarza prowadzącego. Plastry antykoncepcyjne bez recepty nie są dostępne w Polsce. 

Plastry antykoncepcyjne i ranking, wyraźnie wskazują, że plastry Evra i skuteczność plasują się na poziomie 0,2 -0,8 według wskaźnika Pearla. Są wysoce skuteczną metodą zapobiegania ciąży i często polecaną przez ginekologów.

Czy są jakieś skutki uboczne plastrów antykoncepcyjnych?

Zarówno podczas przyjmowania antykoncepcji doustnej, jak i plastrów mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak:

  • wzrost masy ciała,
  • trądzik hormonalny,
  • wahania nastroju,
  • spadek libido,
  • nudności i wymioty,
  • plamienia podczas trwania cyklu, 
  • bóle głowy,
  • bóle brzucha i biegunki,
  • tkliwość piersi. 

Najczęściej wymienione skutki uboczne występują w pierwszych trzech cyklach, po których ustępują. 

Warto pamiętać, że długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko choroby żylnej zakrzepowo-zatorowej. Jednak plastry czy tabletki to dużo lepsze rozwiązanie niż pigułka dzień po

Jaki jest koszt plastrów antykoncepcyjnych?

Bardzo często zdarza się, że kobiety rezygnują z plastrów antykoncepcyjnych, które okazują się droższą kuracją niżtabletki antykoncepcyjne. Miesięczny koszt kuracji za pomocą plastrów wynosi około 50 zł, natomiast środki doustne w kuracji miesięcznej kosztują około 10-40 zł. Stojąc przed wyborem tabletki czy plastry antykoncepcyjne, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Obie metody są skuteczne, jednak plaster jest dużo wygodniejszą formą antykoncepcji, która nie obciąża wątroby. 

Gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny? 

Kobiety przed przystąpieniem do antykoncepcji za pomocą plastrów często zastanawiają się, jak działają plastry antykoncepcyjne oraz gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny. Najlepiej zrobić to w takich miejscach jak:

  • pośladek,
  • górna część pleców,
  • ramię,
  • brzuch,
  • okolice bikini. 

Ważne! Nie wolno przyklejać plastra na piersiach! Należy także unikać miejsc narażonych na obcieranie przez ubrania. Przy każdej wymianie plastra należy zmieniać miejsce jego przyklejenia, w celu uniknięcia podrażnień.  

Sam proces przyklejenia plastra jest niezwykle prosty. Najlepiej zrobić to zgodnie z instrukcją producenta dołączoną do opakowania. Najczęściej zaleca się przytrzymać go ciepłą oraz suchą dłonią przez 30 sekund w odpowiednim miejscu. 

Codziennie należy sprawdzać, czy plaster znajduje się na swoim miejscu oraz czy mocno przylega do skóry. Koniecznie należy zwrócić na niego uwagę po kąpieli, wysiłku fizycznym, saunie czy basenie. 

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych:

  • pierwszy plaster powinien być przyklejony w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia się krwawienia (należy zapamiętać godzinę naklejenia plastra);
  • ósmego dnia, o tej samej porze należy odkleić stary plaster i nakleić nowy,
  • piętnastego dnia cyklu, należy nakleić kolejny plaster, a za 7 dni należy go odkleić;
  • po odklejeniu plastra trzeciego w ciągu tygodnia powinna pojawić się menstruacja,
  • proces należy zacząć od nowa, tak jak wskazano w punkcie 1.

Plaster powinien być zmieniany zawsze o tej samej porze i tego samego dnia tygodnia. Na jeden cykl przypadają 3 plastry, a przez 7 dni nie ma potrzeby jego aplikowania, gdyż hormony zdążyły wniknąć do organizmu i skutecznie chronią przed zajściem w ciążę. Nie ma konieczności stosowania dodatkowo innych zabezpieczeń np. prezerwatyw

Pominięcie jednego plastra może zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę, dlatego bezwzględnie należy przestrzegać terminów ich naklejania. Osoby o masie ciała wyższej niż 90 kg mogą spotkać się z mniejszą skutecznością plastrów. 

Pomimo wielu zalet stosowania tej metody antykoncepcji, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Dla każdego inna z dostępnych metod może okazać się lepsza i bezpieczniejsza, dlatego koniecznie należy poradzić się swojego lekarza.  

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Dieta i odchudzanie

Talerz zdrowego żywienia – 5 składników, które powinniśmy jeść codziennie
Nawet dziecko wie, że zdrowa dieta pozwala na zachowanie zdrowia, siły i zadowolenia na długie lata. Trzeba jednak być świadomym tego, że w dobie niekończącego się dostępu do informacji łatwo zgubić zdroworozsądkowy obraz odżywiania....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Układ pokarmowy

Rozszerzanie diety niemowląt krok po kroku. Jak i kiedy zacząć?
Rozszerzanie diety niemowląt jest naturalnym procesem i kolejnym krokiem w rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, w jaki sposób i kiedy wprowadzić dziecku nowe produkty, przy czym znaczenie ma nie tylko ich ilość, ale też jakość....

Układ pokarmowy

Mykoterapia - prozdrowotne właściwości grzybów w leczeniu naturalnym
Grzyby charakteryzują się wieloma właściwościami leczniczymi, które zostały odkryte przez ludzi już setki lat temu. Mykoterapia (zwana też fungoterapią) jest dziedziną medycyny naturalnej, której podstawą jest profesjonalne leczenie grzyb...

Choroby skóry

Olej lniany – kosmetyczne właściwości w naturalnej pielęgnacji skóry i włosów
Olej lniany pozyskiwany jest w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu zwyczajnego. Olej ten ma szerokie zastosowanie i może być stosowany zarówno wewnętrznie (do spożycia), jak i zewnętrznie (na skórę). W kosmetyce olej lniany wyst...

Dieta i odchudzanie

Sok z selera naciowego – eliksir młodości, który odchudza, pomaga walczyć ze stresem i poprawia wygląd
Sok z selera naciowego zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrową dietę. Niesamowite właściwości tego napoju są wręcz owiane legendą. W mediach społecznościowych można natknąć się na niezliczone przepisy na soki warzy...

Dieta i odchudzanie

Por – właściwości i wartości odżywcze, przygotowanie. Jak wybrać pora?
Por - warzywo nierzadko traktowane po macoszemu, jego smak wzbogaca rosół, ale potencjał jest o wiele większy. Skrywa w sobie wiele substancji o pozytywnym wpływie na zdrowie. Ma wiele składników odżywczych, witamin i minerałów....

Choroby skóry

Kwas azelainowy – pogromca przebarwień i trądziku. Jak go stosować i z czym łączyć
Stosowanie kwasów w pielęgnacji twarzy stało się nieodłącznym elementem dbania o cerę. Coraz większa dostępność produktów kosmetycznych na rynku i pełen wachlarz możliwości pozwala na dobranie odpowiedniego kosmetyku do rod...

Układ nerwowy

Dieta MIND, czyli mądre odżywianie dla poprawy wydajności mózgu. Zasady, produkty i efekty
Dieta MIND (skrót od angielskiej frazy „Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay”) uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet – zwłaszcza dla mózgu. Jej stosowanie poprawia funkcjonowanie tego najważn...

Dieta i odchudzanie

Kiwi – unikalne właściwości prozdrowotne. Dlaczego warto włączyć ten owoc do diety?
Aktinidia chińska, znana powszechnie jako kiwi, słynie ze swojego pozytywnego wpływu na zdrowie. Owoc wyróżnia się bogatą zawartością flawonoidów, karotenoidów i witamin, przez co stanowi istotne urozmaicenie codziennej diety....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem