zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Zdrowy tryb życia

Globulki dopochwowe czym są i jak je stosować

Jak sama nazwa wskazuje, globulki dopochwowe są preparatami, które aplikuje się do pochwy. Posiadają one niezwykle szerokie spectrum zastosowania. Można używać ich jako środki lecznicze, ochronne oraz antykoncepcyjne. Działają miejscowo, ale skutecznie, chroniąc wrażliwe, kobiece rejony intymne przed wieloma bolesnymi problemami.


Efektywność globulek dopochwowych wynika z ich bezpośredniego oddziaływania na środowisko wewnętrzne pochwy. Z tego powodu są one niezwykle skuteczne w przywracaniu równowagi mikroflory bakteryjnej, a także odpowiedniego odczynu pH.

Kiedyś były również popularnym środkiem antykoncepcyjnym, jednak obecnie istnieją wygodniejsze dla kobiet formy zabezpieczania się przed ciążą, dlatego przynajmniej w tym zakresie, panie sięgają po nie coraz rzadziej. Jednak globulki nadal znajdują swoje zastosowanie. Gdzie dokładnie?

    1. Stosowanie globulek dopochwowych

Globulki dopochwowe w zależności od swojego składu, mogą być używane w kilku celach. Wiemy już o antykoncepcji. Są również szeroko stosowane jako środki wspomagające procesy lecznicze układu płciowego i moczowego u kobiet. W ten sposób dochodzimy do podziału globulek na:

  • nawilżające – w przypadku problemów z suchością pochwy, które nie tylko utrudniają współżycie, ale wiążą się z ogólnym dyskomfortem

  • regenerujące – po operacjach i zabiegach (np. poród, histerektomia), a także w przypadku różnego rodzaju zmian w strukturze nabłonka pochwy spowodowanych czynnikami, takimi jak np. menopauza, terapie hormonalne czy chemioterapia

  • bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze – zwalczające różnego rodzaju stany zapalne spowodowane zaburzeniem środowiska pochwy

Globulki dopochwowe dokładnie pokrywają wewnętrzne ścianki pochwy. Dzięki temu działają bezpośrednio na jej strukturę nabłonkową. Tym samym charakteryzują się dużą skutecznością.

    1. Skład globulek dopochwowych

W składzie globulek dopochwowych regeneracyjnych znaleźć można takie substancje jak kwas hialuronowy oraz wyciągi z naturalnych substancji o działaniu łagodzącym np. wyciąg z aloesu czy nagietka. W globulkach przeciwzapalnych obok środków leczniczych znajduje się również kwas mlekowy. Globulki nawilżające mogą natomiast zawierać w sobie zarówno kwas hialuronowy, jak i kwas mlekowy, a także inne składniki jak np. propolis.

    1. Jak stosować globulki dopochwowe?

Sama aplikacja globulek może być nieco kłopotliwa, ponieważ należy je wsunąć dość głęboko. Z tego powodu najlepszą pozycją na włożenie globulki do pochwy, jest pozycja leżąca. Z reguły, jeśli ich zastosowanie ma funkcję regeneracyjną lub leczniczą, aplikuje się je wieczorem. Ważne jest, aby zachować przy tym odpowiednią higienę. Wcześniej należy dokładnie umyć okolice intymne oraz dłonie.

Obecnie praktycznie w większości przypadków do opakowań globulek dołączane są specjalne sterylne rękawiczki, które pozwalają na w pełni bezpieczne umiejscowienie globulki w pochwie.  Warto również pamiętać o zabezpieczeniu bielizny wkładkami higienicznymi, ponieważ po rozpuszczeniu się globulek wewnątrz ciała, może dojść do wypłynięcia części substancji na zewnątrz.
Malwina Bursztynowicz (kosmetolog)

Tytuł kosmetologa otrzymała w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Posiada również dyplom technika farmacji oraz kurs instruktora rekreacji ruchowej uzyskany w Polskiej Akademii Sportu. Ceni sobie rozwój osobisty, dlatego wciąż doszkala się w tej dziedzinie.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.