Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn – przyczyny i leczenie - zdjęcie

Jak wiadomo, piersi to atrybut kobiet. W dużym stopniu przekładają się one na poziom atrakcyjności Pań. Czasem jednak przerośnięte piersi mogą pojawić się również u… mężczyzn. Wbrew pozorom, nie jest to tak rzadki sposób, jak mogłoby się wydawać. W medycynie zjawisko to jest określane jako tzw. ginekomastia. Zainteresował Cię ten temat? Jeśli tak, to zapoznaj się z naszym artykułem poradnikowym.

Znajdziesz w nim między innymi wyjaśnienia takich kwestii jak:

 • ginekomastia — objawy,
 • ginekomastia — co to jest?
 • czy ginekomastia boli?
 • ginekomastia a leczenie domowe,
 • ginekomastia — zabieg chirurgiczny czy estetyczny?
 • ginekomastia — do jakiego lekarza należy się udać?

 

Ginekomastia to nie jedyne zagadnienie zdrowotne, którym warto się zainteresować. Niezwykle istotne są również problemy z tarczycą. Niezdiagnozowane i nieleczone, mogą przyczynić się one na przykład do powstania problemów z libido. Informacje na ten temat znajdziesz w naszym tekście: Tarczyca u mężczyzn a libido — jaka jest zależność?.


Jak rozpoznać ginekomastię? Charakterystyczne cechy schorzenia


Jedną z coraz częściej występujących chorób w dwudziestym pierwszym wieku jest ginekomastia. Jak rozpoznać to schorzenie? Dobrą wiadomość stanowi fakt, że identyfikacja ginekomastii nie powinna stanowić większego problemu — symptomy tej dolegliwości są dość charakterystyczne.

Do najbardziej widocznych objawów ginekomastii należą między innymi powiększone (taki stan rzeczy wynika z nadmiernego rozrostu tzw. tkanki gruczołowej). W zależności od indywidualnej sytuacji rozrost może dotyczyć jednej lub obydwu piersi. Wzrost ten może być równomierny lub asymetryczny (jedna pierś rośnie mocniej niż druga).

Czasem podczas ginekomastii mogą pojawić się także niewielkie zaczerwienienia oraz obrzęki w okolicach piersi. Na szczęście, zazwyczaj nie są one bolesne.

Oprócz tego, do charakterystycznych objawów należą również niewielkie guzy w okolicach brodawek sutkowych. Jeśli chodzi o ten symptom, to należy szczególnie zwrócić na niego uwagę — jak wiadomo, niewielkie guzy mogą być także objawem nowotworu piersi.

Istnieją także rodzaje ginekomastii, które nie są typową chorobą kliniczną. Mowa to odmianie:

 • patologicznej,
 • rzekomej.

Ginekomastia patologiczna


Przerost męskich piersi to zjawisko, które ma swoje przyczyny w stosowaniu niektórych leków. Ginekomastia patologiczna pojawia się czasem wskutek zażywania niektórych leków przeciwgrzybiczych, diuretyków czy inhibitorów.


Ginekomastia rzekoma


Ginekomastia rzekoma występuje u mężczyzn borykających się z problemem otyłości. W takiej sytuacji dochodzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach m.in. klatki piersiowej. W efekcie może wydawać się, że problemem jest ginekomastia hormonalna. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej — głównym problemem jest wówczas nadwaga, a „męskie piersi” nie wynikają ze zmian o podłożu hormonalnym. Z tego też powodu ta odmiana ginekomastii jest czasem określana jako tzw. rzekoma.


Przyczyny ginekomastii u mężczyzn – jakie są najczęstsze powody pojawienia się „męskich piersi”?


Istnieją różne przyczyny pojawiania się ginekomastii wśród mężczyzn. Co ciekawe, problem „męskich piersi” pojawia się u większości noworodków. Taki stan rzeczy wynika z dużej ilości estrogenów znajdujących się w organizmie nowo narodzonego dziecka. W następnych miesiącach ilość tych hormonów reguluje się, a problem znika.

Ginekomastia może wystąpić również w okresie nastoletnim. Ma ona swoją przyczynę w dużej ilości estrogenu przy jednoczesnym niewielkim poziomie testosteronu. Te nienaturalne reakcje są spowodowane zmianami, jakie zachodzą w męskim organizmie w okresie dojrzewania. Podobnie jak w okresie niemowlęcym, ginekomastia nastoletnia także powinna ustąpić w stosunkowo krótkim czasie.

Problem staje się bardziej poważny, jeśli ginekomastia utrzymuje się przez dłuższy czas lub powstaje w organizmie dorosłego człowieka Jeśli chodzi o ginekomastięprzyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się m.in. w następujących schorzeniach:

 • niedoczynność tarczycy,
 • schorzenia nerek (w tym jedno z najpoważniejszych, czyli niewydolność),
 • marskość wątroby,
 • nowotwory (w tym w szczególności nowotwór jądra).


Ginekomastia: do jakiego lekarza udać się z problemem?


Jeśli chodzi o ginekomastię, leczenie tego problemu wymaga konsultacji z lekarzem. Lekarz specjalista odpowiedni do tej choroby to lekarz działający w obszarze endokrynologii oraz medycyny estetycznej.

Ginekomastia: czy leczenie domowe jest w tym przypadku możliwe?


Czy do pozbycia się problemu ginekomastii niezbędny jest zabieg specjalistyczny wykonany przez lekarza? W większości przypadków tak, aczkolwiek jeśli mamy do czynienia z przerostem piersi wynikającym z dużej ilości tkanki tłuszczowej, wystarczające mogą okazać się takie działania jak między innymi:

 • regularne ćwiczenia fizyczne,
 • zbilansowana dieta.


Jak przebiega leczenie ginekomastii? Czy zawsze konieczny jest zabieg?


Pierwszym etapem leczenia ginekomastii jest odpowiednia diagnostyka. To właśnie wtedy ustala się, jakie są najbardziej prawdopodobne przyczyny przerośniętych piersi u mężczyzny. Jeśli okaże się (m.in. w wyniku badania typu USG oraz innych procedur diagnostycznych), że ginekomastia wynika ze zmian hormonalnych, konieczne będzie przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Zabieg ten polega na wycięciu gruczołu — wycinek ten podlega następnie badaniu histopatologicznemu. Następnie, po zastosowaniu znieczulenia miejscowego, dokonuje się usunięcia nadmiarowej ilości tkanki tłuszczowej.

Jeśli chodzi o usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, to tego typu leczenie jest przeprowadzane przez gabinety medycyny estetycznej. Wartym uwagi rozwiązaniem jest w tym przypadku tzw. lipoliza laserowa. W pewnym uproszczeniu jest to nieoperacyjny (nieinwazyjny) zabieg medyczny. Rozwiązanie to stosuje się także w celu usunięciu tłuszczu z innych partii ciała. Zabieg ten jest bezbolesny, a pacjenci nie muszą przechodzić długiej rekonwalescencji.

Jeśli okaże się, że przyczyną przerostu piersi jest aplikowanie nieodpowiednich lekarstw (w tym na przykład diuretyków), konieczna będzie zmiana zestawu stosowanych medykamentów. Pierwsze pozytywne efekty powinny pojawić się już po kilku tygodniach od zmiany sposobu leczenia.

Jeśli pacjent ma usunięte (wskutek innego zabiegu) jądra, skutecznym sposobem na walkę z ginekomastią jest wówczas regularne podawanie testosteronu bądź takich leków, które zwalczają nadmierne ilości estrogenów w organizmie mężczyzny.


Czy ćwiczenia fizyczne pomagają w pozbyciu się ginekomastii?


W przypadku ginekomastii ćwiczenia fizyczne są pomocne, jeśli dolegliwość ta wynika z otyłości. W takiej sytuacji regularne treningi powinny przyczynić się do „spalenia” tłuszczu znajdującego się w organizmie (w tym także w rejonie tkanki tłuszczowej). Jak powinny wyglądać ćwiczenia fizyczne? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Indywidualny plan ćwiczeń powinien zostać opracowany we współpracy np. z trenerem personalnym.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić....

Choroby skóry

Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Choroby skóry

Rumień – rodzaje, objawy, leczenie. Jak je rozróżnić?
Rumień to powszechnie występująca zmiana dermatologiczna, która może stanowić poważny problem estetyczny i zdrowotny. Terminem tym nazywamy bowiem szereg różnorodnych dolegliwości, które wymagają zróżnicowanego podejścia ter...

Układ pokarmowy

Szkorbut – choroba marynarzy. Objawy, przyczyny i leczenie skrajnego niedoboru witaminy C
Szkorbut zaliczany jest do chorób spowodowanych przez awitaminozę. Współcześnie bardzo mało osób zmaga się ze szkorbutem i kojarzony jest on najczęściej z marynarzami. Najlepszą profilaktyką choroby jest zbilansowana dieta, kt&...

Układ nerwowy

Zespół Retta: przyczyny, objawy, dziedziczenie i leczenie
Zespół Retta (RTT) jest postępującą chorobą, która zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Schorzenie jest nierozerwalnie związane z chromosomem X, a objawy występują niemal wyłącznie u kobiet. ...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem