Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn – przyczyny i leczenie

baner

Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Jak rozpoznać to schorzenie? Dobrą wiadomość stanowi fakt, że identyfikacja ginekomastii nie powinna stanowić większego problemu — symptomy tej dolegliwości są dość charakterystyczne.

Jak wiadomo, piersi to atrybut kobiet. W dużym stopniu przekładają się one na poziom atrakcyjności Pań. Czasem jednak przerośnięte piersi mogą pojawić się również u… mężczyzn. Wbrew pozorom, nie jest to tak rzadki sposób, jak mogłoby się wydawać. W medycynie zjawisko to jest określane jako tzw. ginekomastia. Zainteresował Cię ten temat? Jeśli tak, to zapoznaj się z naszym artykułem poradnikowym.

Znajdziesz w nim między innymi wyjaśnienia takich kwestii jak:

 • ginekomastia — objawy,
 • ginekomastia — co to jest?
 • czy ginekomastia boli?
 • ginekomastia a leczenie domowe,
 • ginekomastia — zabieg chirurgiczny czy estetyczny?
 • ginekomastia — do jakiego lekarza należy się udać?

 

Ginekomastia to nie jedyne zagadnienie zdrowotne, którym warto się zainteresować. Niezwykle istotne są również problemy z tarczycą. Niezdiagnozowane i nieleczone, mogą przyczynić się one na przykład do powstania problemów z libido. Informacje na ten temat znajdziesz w naszym tekście: Tarczyca u mężczyzn a libido — jaka jest zależność?.


Jak rozpoznać ginekomastię? Charakterystyczne cechy schorzenia


Jedną z coraz częściej występujących chorób w dwudziestym pierwszym wieku jest ginekomastia. Jak rozpoznać to schorzenie? Dobrą wiadomość stanowi fakt, że identyfikacja ginekomastii nie powinna stanowić większego problemu — symptomy tej dolegliwości są dość charakterystyczne.

Do najbardziej widocznych objawów ginekomastii należą między innymi powiększone (taki stan rzeczy wynika z nadmiernego rozrostu tzw. tkanki gruczołowej). W zależności od indywidualnej sytuacji rozrost może dotyczyć jednej lub obydwu piersi. Wzrost ten może być równomierny lub asymetryczny (jedna pierś rośnie mocniej niż druga).

Czasem podczas ginekomastii mogą pojawić się także niewielkie zaczerwienienia oraz obrzęki w okolicach piersi. Na szczęście, zazwyczaj nie są one bolesne.

Oprócz tego, do charakterystycznych objawów należą również niewielkie guzy w okolicach brodawek sutkowych. Jeśli chodzi o ten symptom, to należy szczególnie zwrócić na niego uwagę — jak wiadomo, niewielkie guzy mogą być także objawem nowotworu piersi.

Istnieją także rodzaje ginekomastii, które nie są typową chorobą kliniczną. Mowa to odmianie:

 • patologicznej,
 • rzekomej.

Ginekomastia patologiczna


Przerost męskich piersi to zjawisko, które ma swoje przyczyny w stosowaniu niektórych leków. Ginekomastia patologiczna pojawia się czasem wskutek zażywania niektórych leków przeciwgrzybiczych, diuretyków czy inhibitorów.


Ginekomastia rzekoma


Ginekomastia rzekoma występuje u mężczyzn borykających się z problemem otyłości. W takiej sytuacji dochodzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach m.in. klatki piersiowej. W efekcie może wydawać się, że problemem jest ginekomastia hormonalna. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej — głównym problemem jest wówczas nadwaga, a „męskie piersi” nie wynikają ze zmian o podłożu hormonalnym. Z tego też powodu ta odmiana ginekomastii jest czasem określana jako tzw. rzekoma.


Przyczyny ginekomastii u mężczyzn – jakie są najczęstsze powody pojawienia się „męskich piersi”?


Istnieją różne przyczyny pojawiania się ginekomastii wśród mężczyzn. Co ciekawe, problem „męskich piersi” pojawia się u większości noworodków. Taki stan rzeczy wynika z dużej ilości estrogenów znajdujących się w organizmie nowo narodzonego dziecka. W następnych miesiącach ilość tych hormonów reguluje się, a problem znika.

Ginekomastia może wystąpić również w okresie nastoletnim. Ma ona swoją przyczynę w dużej ilości estrogenu przy jednoczesnym niewielkim poziomie testosteronu. Te nienaturalne reakcje są spowodowane zmianami, jakie zachodzą w męskim organizmie w okresie dojrzewania. Podobnie jak w okresie niemowlęcym, ginekomastia nastoletnia także powinna ustąpić w stosunkowo krótkim czasie.

Problem staje się bardziej poważny, jeśli ginekomastia utrzymuje się przez dłuższy czas lub powstaje w organizmie dorosłego człowieka Jeśli chodzi o ginekomastięprzyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się m.in. w następujących schorzeniach:

 • niedoczynność tarczycy,
 • schorzenia nerek (w tym jedno z najpoważniejszych, czyli niewydolność),
 • marskość wątroby,
 • nowotwory (w tym w szczególności nowotwór jądra).


Ginekomastia: do jakiego lekarza udać się z problemem?


Jeśli chodzi o ginekomastię, leczenie tego problemu wymaga konsultacji z lekarzem. Lekarz specjalista odpowiedni do tej choroby to lekarz działający w obszarze endokrynologii oraz medycyny estetycznej.

Ginekomastia: czy leczenie domowe jest w tym przypadku możliwe?


Czy do pozbycia się problemu ginekomastii niezbędny jest zabieg specjalistyczny wykonany przez lekarza? W większości przypadków tak, aczkolwiek jeśli mamy do czynienia z przerostem piersi wynikającym z dużej ilości tkanki tłuszczowej, wystarczające mogą okazać się takie działania jak między innymi:

 • regularne ćwiczenia fizyczne,
 • zbilansowana dieta.


Jak przebiega leczenie ginekomastii? Czy zawsze konieczny jest zabieg?


Pierwszym etapem leczenia ginekomastii jest odpowiednia diagnostyka. To właśnie wtedy ustala się, jakie są najbardziej prawdopodobne przyczyny przerośniętych piersi u mężczyzny. Jeśli okaże się (m.in. w wyniku badania typu USG oraz innych procedur diagnostycznych), że ginekomastia wynika ze zmian hormonalnych, konieczne będzie przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Zabieg ten polega na wycięciu gruczołu — wycinek ten podlega następnie badaniu histopatologicznemu. Następnie, po zastosowaniu znieczulenia miejscowego, dokonuje się usunięcia nadmiarowej ilości tkanki tłuszczowej.

Jeśli chodzi o usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, to tego typu leczenie jest przeprowadzane przez gabinety medycyny estetycznej. Wartym uwagi rozwiązaniem jest w tym przypadku tzw. lipoliza laserowa. W pewnym uproszczeniu jest to nieoperacyjny (nieinwazyjny) zabieg medyczny. Rozwiązanie to stosuje się także w celu usunięciu tłuszczu z innych partii ciała. Zabieg ten jest bezbolesny, a pacjenci nie muszą przechodzić długiej rekonwalescencji.

Jeśli okaże się, że przyczyną przerostu piersi jest aplikowanie nieodpowiednich lekarstw (w tym na przykład diuretyków), konieczna będzie zmiana zestawu stosowanych medykamentów. Pierwsze pozytywne efekty powinny pojawić się już po kilku tygodniach od zmiany sposobu leczenia.

Jeśli pacjent ma usunięte (wskutek innego zabiegu) jądra, skutecznym sposobem na walkę z ginekomastią jest wówczas regularne podawanie testosteronu bądź takich leków, które zwalczają nadmierne ilości estrogenów w organizmie mężczyzny.


Czy ćwiczenia fizyczne pomagają w pozbyciu się ginekomastii?


W przypadku ginekomastii ćwiczenia fizyczne są pomocne, jeśli dolegliwość ta wynika z otyłości. W takiej sytuacji regularne treningi powinny przyczynić się do „spalenia” tłuszczu znajdującego się w organizmie (w tym także w rejonie tkanki tłuszczowej). Jak powinny wyglądać ćwiczenia fizyczne? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Indywidualny plan ćwiczeń powinien zostać opracowany we współpracy np. z trenerem personalnym.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walorów smakowych i w...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Leczenie bólu nowotworowego – schematy i metody leczenia bólu w chorobach nowotworowych
Nowotwory złośliwe to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Pacjenci onkologiczni w zaawansowanym stadium choroby skarżą się na bóle nowotworowe, które przyjmują różną postać....

Układ oddechowy

Polipy w nosie: czynniki ryzyka, objawy, leczenie. Od czego robią się polipy w nosie?
Polipy w nosie to miękkie guzki, które powstają w wyniku zmian alergicznych lub stanów zapalnych. Chociaż nie są groźne dla zdrowia, obniżają drożność nosa, czułość węchu, a także wywołują nieżyt nosa i ból....

Układ nerwowy

Narkolepsja - na czym polegają niekontrolowane napady snu w ciągu dnia?
Zmagasz się z niemożliwymi do opanowania napadami senności w ciągu dnia, którym towarzyszy nagła i krótkotrwała utrata napięcia mięśniowego? Być może zmagasz się z rzadkim zaburzeniem snu - narkolepsją, która znacząco utrudnia codz...

Choroby skóry

Współczesna akupunktura – co leczy? Ile kosztuje zabieg nakłuwania skóry i tkanki podskórnej?
Akupunktura to praktykowana od wieków forma terapii rozmaitych schorzeń. Stymulacja skóry specjalnymi igłami ma na celu leczenie powiązanych z danymi obszarami narządów....

Choroby wieku dziecięcego

Pleśniawki u noworodka: objawy, leczenie i metody zapobiegania
Wygląd języka wiele mówi o zdrowiu dziecka. Pleśniawki u noworodka są częstym zjawiskiem, które daje specyficzne objawy. Jakie są ich przyczyny, sposób leczenia oraz jak wygląda ich profilaktyka?...

Układ rozrodczy i moczowy

Implant antykoncepcyjny: najważniejsze informacje, koszty i czas działania
Implant antykoncepcyjny to innowacyjna, odwracalna metoda zapobiegania ciąży. Mimo wysokiego jednorazowego kosztu jest to rozwiązanie wysoce skuteczne i wygodne. Dowiedz się więcej na temat implantu antykoncepcyjnego i jego działaniu....

Układ pokarmowy

Podagrycznik - dobroczynny chwast, który leczy podagrę i wspiera wątrobę
Stosowanie ziół może przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z niezwykle dobroczynnych roślin jest podagrycznik pospolity - ziele stosowane od setek lat w zwalczaniu dny moczanowej oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości i schorzeń....

Układ nerwowy

Morfina - prześwietlamy związek psychoaktywny z grupy alkaloidów występujący w opium
Morfina jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych środków psychoaktywnych. Jednocześnie jest również środkiem przeciwbólowym pomocnym m.in. przy różnego typu nowotworach czy też przy zawale....

Alergia

Katar alergiczny (sienny) - jak go wyleczyć i odróżnić od zwykłego? Domowe sposoby na katar alergiczny i skuteczne leki
Katar sienny może pojawić się bezpośrednio po kontakcie z alergenem, dlatego też tak często alergicy borykają się z nim w sezonie wiosennym, gdy pylą trawy i zboża. Jakie są domowe sposoby i skuteczne leki na ten rodzaj kataru?...

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.