Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć? - zdjęcie

Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wygląd. Do tej pory nie stwierdzono przypadku zezłośliwienia włókniaków, jeśli jednak w jego pobliżu wystąpi zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie czy ból, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak wygląda włókniak?

Grudkowate narośla na skórze, powstające z rozrostu tkanki łącznej włóknistej, o nieregularnym kształcie – to właśnie włókniaki. Zdjęcia tych guzków można łatwo znaleźć w internecie. Włókniak może występować w dwóch postaciach: miękkiej oraz twardej. Nie wywołuje dolegliwości bólowych, jednak jeśli znajduje się w miejscu narażonym na ocieranie się o bieliznę lub odzież, może sprawiać kłopoty, ponieważ jego nieregularna struktura sprawia, że łatwo o niego zaczepić i go naderwać. Stwierdzono, że włókniaki najczęściej pojawiają się u cukrzyków, osób otyłych, kobiet w ciąży oraz osób z zaburzeniami endokrynologicznymi.

Włókniak miękki – podstawowe informacje

Włókniak miękki, jak sama nazwa wskazuje – jest miękki w dotyku i wiotki. Często występuje mnogo. Może wyrastać bezpośrednio ze skóry albo być z nią połączony za pomocą cienkiego pasma tkanki. Ma barwę skóry, nieraz w nieco ciemniejszym odcieniu. Najczęściej występuje w postaci długich, nitkowatych wyrostków. Zazwyczaj włókniaki skórne umiejscawiają się na szyi, na powiekach, pod pachami, w pachwinach, pod piersiami i na tułowiu. Według specjalistów ich obecność jest przede wszystkim uwarunkowana genetycznie. Ich występowanie jest powszechne, można je wykryć prawie u każdego człowieka. Pojawiają się w dowolnym wieku, niezależnie od płci. Ich liczba i wielkość zwiększa się wraz z wiekiem oraz u kobiet w ciąży.

Włókniak twardy – podstawowe informacje

Włókniak twardy, czyli włókniak podskórny, zalicza się do zmian nabytych. Zazwyczaj ma postać małego pojedynczego guzka w formie kulistej lub workowatej o średnicy od 2 mm do 5 cm. Jest bezbolesny i twardy w dotyku, jednak nie daje się ucisnąć palcem, ponieważ przemieszcza się pod skórą. Przybiera kolor od czerwonego do brunatnego. Jego powierzchnia może być gładka lub szorstka. Najczęściej powstaje w wyniku wytworzenia się miejscowego stanu zapalnego po otarciu naskórka, zranieniu, pęknięciu kurzajki, a ponadto po ukąszeniu przez owada. Zwykle pojawia się na kończynach. Często towarzyszy nerwiakowłókniakom, zespołowi von Recklinghausena, nerwiakom, cukrzycy, otyłości i zaburzeniom hormonalnym. Pewną odmianą włókniaków podskórnych są mięśniaki. Objawy, jakie im towarzyszą, zależą od ich umiejscowienia i wielkości. Większość z nich wykrywa się przypadkowo. Mięśniaki, które nie wywołują dolegliwości, nie wymagają leczenia, ponieważ nie stanowią niebezpieczeństwa dla zdrowia. U młodych kobiet i dziewcząt w okresie dojrzewania często występuje włókniak w piersiach. Jest to gruczolakowłókniak, należący do nowotworów łagodnych, który zazwyczaj ustępuje samoistnie, czasem jednak wymaga wycięcia chirurgicznego. U kobiet mogą powstawać też mięśniaki macicy. Objawy choroby to: ból, obfite krwawienia miesięczne, przedłużające się miesiączki oraz parcie na pęcherz moczowy. Są to łagodne guzy gładkokomórkowe (włókniaki), które początkowo rozwijają się w ścianie macicy bezobjawowo i nie wymagają leczenia. Jeśli jednak mięśniak na macicy znacznie się rozrośnie, wymaga operacji chirurgicznej. Zdarza się, że po stanie zapalnym rozwinie się zwłóknienie płuc. Polega ono na tym, że wokół pęcherzyków płucnych powstają blizny, które utrudniają ich pracę. Zjawisko to jest efektem naturalnego procesu starzenia się organizmu i nie stanowi powodu do niepokoju. Dopiero gdy zwłóknienia obejmą duże powierzchnie, mogą doprowadzić do zaburzeń w oddychaniu.

Jak diagnozować włókniaki?

Cechą charakterystyczną włókniaków jest chaotyczne rozmieszczenie komórek w środku guzka i nieprawidłowa morfologia tkanki łącznej. Włókniaki miękkie różnią się od twardych proporcją włókien i komórek ich tkanki łącznej. W postaci twardej włókien jest więcej niż w miękkiej. Chociaż zdiagnozowanie włókniaka miękkiego nie jest trudne, należy zawsze zwrócić się do lekarza dermatologa (nie do kosmetyczki). W różnicowaniu brane są pod uwagę: brodawczaki, miękkie znamiona komórkowe oraz tłuszczaki, a przypadku zmian występujących na prąciu należy również wykluczyć kłykciny kończyste. Podczas rozpoznania włókniaka miękkiego uwzględnia się jego kształt, barwę, wielkość, spoistość, lokalizację, liczebność oraz czas powstania. Rozpoznanie włókniaka twardego jest bardziej złożone, ponieważ należy wykluczyć włókniakomięsak oraz czerniak. Dlatego często podczas badania diagnostycznego lekarz pobiera wycinek do badania histopatologicznego, by upewnić się, że nie mamy do czynienia z nowotworem.

Jak leczyć włókniaki?

Włókniaki nie wykazują tendencji do samoistnego ustępowania, dlatego utrzymują się przez całe życie. Nie ulegają również zezłośliwieniu, dlatego też nie muszą być usuwane ze względów medycznych. Najczęściej podlegają jedynie obserwacji. Jednak wiele osób decyduje się na ich usunięcie ze względów estetycznych. Szczególnie szpecąco wyglądają włókniaki na szyi i powiekach. Pacjenci przeważnie korzystają z gabinetów kosmetycznych. Powinni jednak wcześniej skonsultować się z dermatologiem, który potwierdzi rozpoznanie i wskaże najbardziej właściwy sposób usunięcia włókniaka. Usuwanie go przez kosmetyczkę jest zawsze obarczone pewnych ryzykiem. Nie wszyscy wiedzą, że kosmetyczki, nawet te najbardziej doświadczone, nie powinny podejmować się wykonywania zabiegów naruszających ciągłość skóry. Tym bardziej że niektóre z narośli są duże i bogato unaczynione, co wiąże się z koniecznością założenia szwów. W zależności od umiejscowienia narośli jej wielkości oraz powodów, dla których pacjent chce je usunąć, lekarz dermatolog może wypisać skierowanie na zabieg, który podlega w takim przypadku refundacji przez NFZ. Należy liczyć się jednak z faktem, że raz usunięty włókniak może odrosnąć lub utworzyć się w innym miejscu.

Jaki jest najlepszy sposób na usunięcie włókniaka?

Gabinety dermatologiczne oraz kliniki medycyny estetycznej oferują kilka metod usuwania włókniaków. Mniejsze narośla leczy się, stosując elektrochirurgię, czyli wypalanie prądem elektrycznym o wysokiej częstotliwości. Wysoka temperatura niszczy białko budujące tkanki włókniaka, nie naruszając ciągłości skóry, dzięki czemu nie powstają przebarwienia, a blizny są niewielkie. Innym sposobem jest krioterapia, czyli wymrażanie zmian skórnych ciekłym azotem. Metoda nie pozostawia na skórze odbarwień i pozostaje bezpieczna dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Z kolei wypalanie za pomocą lasera frakcyjnego CO2 polega na odparowaniu wody śródkomórkowej włókniaka. W metodzie tej nie dochodzi do termicznego uszkodzenia sąsiadujących tkanek, dzięki czemu nie występują blizny.

W przypadku bardzo dużych zmian lub podejrzenia złośliwości włókniaka wykonuje się całkowite jego usunięcie za pomocą skalpela. Niestety, wiąże się to z powstaniem blizn, które zostają widoczne na długie lata na skórze.

Czy można usunąć włókniaka w domu?

Najpopularniejszym sposobem, stosowanym w warunkach domowych, jest usuwanie włókniaka za pomocą octu jabłkowego – naturalnego kosmetyku. Polega on na systematycznym stosowaniu okładów z octu. Obserwuje się powolne zasychanie narośli, aż te w końcu całkowicie odpadają. Można również stosować maść salicylową, jednak należy pamiętać o tym, że bardzo wysusza ona sąsiadującą skórę.

Zobacz też: Choroby skóry.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czeremcha – właściwości i zastosowanie. Na co pomagają owoce czeremchy?
Czeremcha to drzewo lub duży krzew, powszechnie występujący na obszarze całej Polski. Ze względu na liczne właściwości zdrowotne i lecznicze, owoce czeremchy są często wykorzystywane jako surowiec zielarski. Czeremcha – najważniejsz...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Źródła białka dla wegetarian. Hummus - najzdrowszy i najlepszy przepis na wegański dip
Rośliny strączkowe są doskonałym źródłem białka roślinnego. Bardzo popularną rośliną jest ciecierzyca, z której powstaje hummus, czyli pasta idealna do wielu dań. Wyróżnia ją doskonały smak i wiele wartości odżywczych....

Układ nerwowy

Zdrowie psychiczne - techniki radzenia sobie ze stresem i napięciem
Zdrowie psychiczne to temat szczególnie ważny w obecnych czasach. Problemy z psychiką mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek i płeć. Warto więc dowiedzieć się więcej, np. jakie czynniki wpływają na zdrowie psychiczne oraz jak radzić sobie ze...

Dieta i odchudzanie

Co jeść na diecie między posiłkami? Wybieramy najlepsze zdrowe przekąski
Zdrowe przekąski to niezastąpiony element każdej diety. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć czy kompleksowo zatroszczyć się o swoje zdrowie, odpowiednio dobrane przekąski staną się ważnym elementem codziennego jadłospisu....

Serce i układ krążenia

Dieta na zdrowe serce - tygodniowy jadłospis z produktami dla zdrowego serca
Problemy kardiologiczne dotyczą coraz większej liczby Polaków i ludzi na całym świecie. Pośpiech, stres, zła dieta i używki prowadzą do wielu problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego warto zdecydować się na modyfikacje swojego jadłospisu.&a...

Mięśnie i kości

Artroskopia kolana. Na czym polega? Wskazania, korzyści i przebieg zabiegu
Artroskopia kolana to zaawansowany zabieg medyczny, który polega na wprowadzeniu cienkiej rurki z kamerą (artroskopu) do wnętrza stawu kolanowego przez niewielkie nacięcie skóry. Obraz transmitowany przez kamerę pozwala lekarzowi ortopedz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Rak piersi u kobiet - jakie są rodzaje? Jak przebiega diagnostyka i leczenie raka piersi?
Rak piersi to podstępna choroba, która każdego roku zabija nawet 500 000 ludzi na całym świecie....

Choroby skóry

Zastrzał palca: przyczyny, objawy, leczenie. Jak poradzić sobie z bólem?
Zastrzał palca to przyjęte określenie dla stanu zapalnego skóry. Powstaje w wyniku przeniknięcia bakterii pod powierzchowną warstwę skóry na skutek urazu....

Układ nerwowy

Syndrom chronicznego zmęczenia CFS - 10 objawów chronicznego wyczerpania. Z czego wynika i jak leczyć ciągłe zmęczenie?
Chroniczne zmęczenie jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Rosnące tempo życia, nadmiar stresu oraz liczne problemy sprzyjają wystąpieniu CFS. ...

Układ nerwowy

Diagnoza badająca bioelektryczną czynność mózgu: czym jest EEG?
Badanie EEG to bardzo pomocne narzędzie w diagnozowaniu wielu chorób, szczególnie padaczki i innych zaburzeń neurologicznych. Jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.