Pielęgnacja skóry kobiety w okresie menopauzy

Pielęgnacja skóry kobiety w okresie menopauzy - zdjęcie

Pielęgnacja skóry kobiety w okresie menopauzy

Wpływ menopauzy na kondycję skóry i prawidłowa pielęgnacja skóry, by zapobiegać objawom menopauzy na skórze: redukować zmarszczki, przywracać gęstość skóry, poprawiać owal twarzy i przywracać skórze blask i nawilżenie.

Jak pielęgnować skórę w okresie menopauzy?

Okres okołomenopauzalny to czas przed i po ostatniej menstruacji. W przypadku Polek przypada ona średnio na 51. rok życia, ale może wypaść pomiędzy 45. a 55. urodzinami. Pierwsze objawy nadchodzącego klimakterium można zacząć odczuwać 5-6, a nawet 10 lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki.

Okres okołomenopauzalny to w życiu kobiety czas, w którym powoli zatrzymuje się praca jajników, spada poziom estrogenów. Dzieli się go na dwie fazy:

·         Perimenopauzę, czyli okres przejściowy. W czasie jego trwania pod wpływem zmian hormonalnych ustaje czynność jajników, zmniejsza się także liczba pęcherzyków jajnikowych. Kolejnymi objawami perimenopauzy jest występowanie zespołu klimakterycznego, czyli: pojawiania się fal gorąca, bezsenności, zmęczenia, wahań nastrojów. Miesiączki w tej fazie stają się nieregularne i zmienne pod kątem obfitości krwawień.

·         Postmenopauza występuje po menopauzie (ostatnia miesiączka) i charakteryzuje się stabilizacją hormonów na nowym, niskim poziomie oraz ustąpieniem objawów zespołu klimakterycznego. Skutkuje także gwałtownym pogorszeniem się stanu skóry i przyspieszeniem widocznych zmian związanych z jej starzeniem się.

Jak okres okołomenopauzalny wpływa na skórę?

Jak wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska, dermatolog i alergolog, członkini Rady Ekspertów Neovadiol ds. Menopauzy: – W okresie okołomenopauzalnym proces starzenia się skóry znacznie przyspiesza. Zmniejsza się produkcja sebum, naskórek staje się cieńszy, co ma negatywny wpływ na barierę ochronną skóry. Słabną naturalne mechanizmy antyoksydacyjne, spowolniona zostaje synteza lipidów, kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Skóra jest bardziej sucha, cieńsza, traci napięcie i jędrność. Zmarszczki stają się bardziej widoczne i pojawia się coraz więcej przebarwień. Przed menopauzą, w okresie tzw. perimenopauzy, najważniejsza staje się poprawa gęstości skóry, korekta owalu twarzy i przywrócenie skórze blasku – mówi ekspertka.

Jak dodaje prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, endokrynolog i seksuolog: - Po menopauzie skóra staje się coraz bardziej wiotka i sucha. Ale to nie wszystko, niedawne odkrycia naukowe wyodrębniły kolejny kluczowy proces hormonalny zachodzący w tym okresie: wzrost poziomu kortyzolu – hormonu stresu. Powoduje to stany zapalne oraz utratę kolagenu w skórze – podkreśla lekarka.

Jakich oznak starzenia skóry można się spodziewać w okresie okołomenopauzalnym?

Spadek estrogenów – żeńskich hormonów – oznacza także spadek kolagenu i elastyny w skórze, białek podporowych, które odpowiadają za elastyczność, gęstość i jędrność tkanek. Kiedy poziom estrogenów spada, obniża się także produkcja kolagenu – w ciągu 5 pierwszych lat okresu okołomenopauzalnego o 30 procent jego zawartości, a w kolejnych latach spada o 2 procent rocznie.

Starzenie menopauzalne najczęściej oznacza:

· twarzy        utratę jędrności skóry (pojawienie się tzw. chomików, czyli opadających policzków)

·         pojawienie się bruzd i zmarszczek, czasami wręcz siateczki linii na twarzy

·         ścieńczenie naskórka, w wyniku którego skóra staje się pergaminowo cienka

·         utratę blasku, gładkości i zdrowego kolorytu

·         wystąpienie większej wrażliwości skóry

·         powodujące dyskomfort przesuszenie skóry

·         wystąpienie przebarwień i zmian pigmentacyjnych – tzw. plam soczewicowatych

·         wystąpienia ubytków tkankowych – w okolicy skroni i doliny łez

·         nasilenie zmian naczyniowych prowadzących nawet do wystąpienia trądziku różowatego

Jak pielęgnować skórę w okresie okołomenopauzalnym?

Przede wszystkim myśląc o pielęgnacji skóry w okresie okołomenopauzalnym, należy dopasować ją do konkretnej fazy tego czasu. Czego innego potrzeba w pielęgnacji kobiecie po czterdziestce, która zaczyna dostrzegać pierwsze objawy starzenia menopauzalnego, a inne kobiecie przed sześćdziesiątką, której zależy na maksimum ukojenia i komfortu skóry przesuszonej i nadwrażliwej.

Jak wyjaśnia dermatolożka i lekarka medycyny estetycznej dr Agnieszka Sura: - Pielęgnacja przeciwstarzeniowa łagodząca skutki zmian hormonalnych związanych z menopauzą powinna być wdrożona odpowiednio wcześnie, czyli w okresie perimenopauzy. Utrata jędrności i gęstości skóry, a także zmiana owalu twarzy to sygnały wejścia w ten nowy etap. Z kolei po menopauzie głównymi wyzwaniami stają się wiotczenie, suchość oraz ogólny dyskomfort. Dlatego skuteczna pielęgnacja skóry w okresie okołomenopauzalnym powinna kompensować widoczny wpływ zmian hormonalnych na skórę i działać na pięć głównych oznak starzenia: ujędrniać i modelować owal twarzy, redukować przebarwienia, wygładzać zmarszczki, przywracać blask oraz redukować suchość uzupełniając utraconą warstwę lipidową – dodaje specjalistka.

Jakie kosmetyki marki Vichy będą odpowiednie w okresie okołomenopauzalnym?

Vichy to ekspert pielęgnacji skóry w okresie okołomenopauzalnym. W ofercie marki na szczególną uwagę zasługuje linia Neovadiol, dostosowana do czasu perimenopauzy i postmenopauzy. W linii Neovadiol znajdziemy:

·         Krem na dzień i krem na noc Neovadiol Perimenopauza, które ujędrniają skórę, przywracają jej gęstość i poprawiają owal twarzy. W składzie kremów znalazły się proksylan, kwas hialuronowy oraz niacynamid.

·         Neovadiol Po menopauzie to z kolei kremy w wersji na dzień i na noc, których głównym zadaniem jest intensywne odżywienie, zapobieganie wiotczeniu oraz przywrócenie skórze poczucia komfortu. W składzie tych kosmetyków kluczową rolę odgrywają proksylan oraz kwasy Omega 3-6-9.

·         Na cały okres menopauzalny odpowiednie będzie dwufazowe serum Neovadiol Meno 5. Składniki aktywne tego kosmetyku to: niacynamid, witaminy CG i E, proksylan, kwas glikolowy oraz kwasy Omega 6 i 9. Serum działa na pięć oznak starzenia: ujędrnia i modeluje owal, redukuje przebarwienia, wygładza zmarszczki, przywraca skórze blask i redukuje jej suchość.

Biorąc pod uwagę długość trwania wszystkich okresów klimakterium można zaryzykować twierdzenie, że średnio kobieta doświadcza menopauzy przez 1/3 swojego życia. Tego procesu nie da się uniknąć i jest on całkowicie naturalny. Można jednak przejść go łagodnie, przygotować się wcześniej i zadbać o siebie oraz swoją skórę.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.