zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 99.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Kosmetyki i uroda

Co warto wiedzieć o przeciwsłonecznych filtrach mineralnych?

 co to są filtry mineralne

Na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych skóra narażona jest przez cały rok. Szczególnie negatywny wpływ na jej stan i kondycję wywiera promieniowanie UV. Nadmierna ekspozycja na słońce, poprzez uszkadzanie włókien kolagenowych i elastynowych, skutkuje przedwczesnym starzeniem się skóry, pojawianiem się zmarszczek i przebarwień. Co ważne, na niekorzystne działanie promieniowania UVA skóra narażona jest przez cały rok. Promieniowanie UVB zaś to te, które najsilniejsze jest w okresie wiosenno-letnim. Odpowiada ono za oparzenia słoneczne, brązowy kolor skóry, reakcje alergiczne, a nawet zmiany nowotworowe. Konieczna jest zatem ochrona twarzy i ciała. Jednym ze sposobów uniknięcia szkodliwego działania promieniowania ultrafioletowego jest stosowanie przeciwsłonecznych kremów mineralnych z wysokim filtrem. Czym zatem są filtry mineralne? Jakie mają właściwości? Czy mineralne kosmetyki do opalania to dobry wybór?

Filtry mineralne – co to za związki?

Filtry mineralne, określane również jako filtry fizyczne, stanowią związki, których cząsteczki są na tyle duże, że nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka, tak jak filtry chemiczne. Są rodzajem blokera słonecznego, gdyż poprzez tworzenie na powierzchni skóry filmu ochronnego, stanowią zaporę dla promieniowania UV. Ich działanie ochronne nie wiąże się z reakcjami chemicznymi, lecz z fizycznym procesem odbijania lub rozproszenia światła. Filtry fizyczne, należą do związków nieorganicznych, co oznacza, że cząsteczki wchodzące w skład filtrów mineralnych, nie zawierają atomów węgla. Do filtrów mineralnych zalicza się tylko dwie substancje:

dwutlenek tytanu, czyli Titanium Dioxide, który chroni skórę przed UVB oraz krótkofalowym promieniowaniem UVA,

tlenek cynku, czyli Zinc Oxide, który skutecznie chroni przed UVA.

Związki te, uważane są filtry szerokospektralne. Oznacza to, że mają zdolność ochrony zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Co ważne, związki wzajemnie się uzupełniają dlatego też, tylko połączenie tlenku cynku i dwutlenku tytanu, gwarantuje skuteczność i ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Warto również podkreślić, że zawartość filtrów mineralnych w kosmetykach sięga od około 2 do 25%, co uzależnione jest od tego, czy filtr mineralny występuje sam, czy jest połączony z innymi filtrami chemicznymi. 

Zalety przeciwsłonecznych filtrów mineralnych

Kremy i balsamy, których działanie ochronne polega na wykorzystaniu filtrów mineralnych, posiadają wiele zalet. Podstawową jest to, że są dobrze tolerowane przez skórę, nadają się zatem do pielęgnacji i ochrony nawet wrażliwej, delikatnej skóry dzieci i niemowląt. Dodatkowo, nie powodują podrażnień i reakcji alergicznych, dlatego uważane są za zdrowsze i bezpieczniejsze dla skóry. Niezwykle ważne jest również to, że są fotostabilne. Oznacza to, że nie tracą one swoich właściwości pod wpływem promieniowania, upływu czasu czy utleniania. Dlatego też, w idealnej sytuacji, kiedy krem z filtrem fizycznym nie został starty bądź zmyty z powierzchni skóry, nie ma potrzeby ponownej aplikacji kosmetyku. W przypadku jednak kąpieli w wodzie, aktywności fizycznej czy wytarcia skóry konieczne jest ponowne nałożenie kosmetyku na twarz i ciało. Kremy ochronne oparte na filtrach fizycznych są szerokospektralne, gdyż zapewniają ochronę zarówno przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA, jak i UVB. Co ważne, filtry mineralne działają natychmiast, dlatego nie ma potrzeby aplikacji kosmetyku 20 minut przed planowanym wyjściem na słońce, tak jak w przypadku kremów z filtrem chemicznym. Istotną zaletą jest również to, że filtry mineralne można stosować jako barierę samodzielną lub wspomagającą działanie filtrów chemicznych.

Wady mineralnych filtrów UV

Podstawową wadą filtrów fizycznych jest ich barwienie, tzw. bielenie skóry. Dwutlenek tytanu i tlenek cynku są bardzo jasne, dlatego nakładane na twarz i ciało powodują efekt białej maski. Filtry mineralne ze względu na fakt, że nie wchłaniają się w głąb skóry, a tworzą na jej powierzchni film ochronny, mogą ulegać szybszemu ścieraniu po nałożeniu. Dlatego też, po każdej kąpieli, wytarciu ciała ręcznikiem czy wysiłku fizycznym należy powtórzyć aplikację kosmetyku podczas przebywania na słońcu i opalania. Co ważne, filtry mineralne samodzielnie nie wykazują dużej ochrony przed promieniowaniem słonecznym, dlatego zwykle łączone są z filtrami chemicznymi.

Dla kogo przeznaczone są kremy z naturalnym filtrem mineralnym?

Filtry mineralne są bardzo dobrze tolerowane przez skórę – nie wywołują podrażnień i reakcji alergicznych. Z tego powodu doskonale sprawdzą się uosób z nadwrażliwą skórą, alergików i u małych dzieci, a nawet noworodków. Kosmetyki z filtrem fizycznym, bazują na minerałach, rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego są dosyć „ciężkie” dla skóry. W przypadku cery suchej stanowi to zaletę, jednak dla cery tłustej jest wadą. Filtry mineralne są związkami, których cząsteczki mają duże rozmiary, dlatego też mogą powodować zatykanie się porów. Z tego względu, osoby o problematycznej cerze, skłonnej do zmian trądzikowych i wyprysków, mogą zauważyć niekorzystne zmiany na skórze w postaci zaskórników i krostek. Co ważne, dotyczy to w głównej mierze kosmetyków o większym stężeniu filtrów fizycznych, które zawierają zmikronizowane postaci dwutlenku tytanu i tlenku cynku. Dlatego też należy przetestować preparaty z filtrami mineralnymi i sprawdzić reakcję skóry. Jeżeli kosmetyk będzie powodował zatykanie porów, należy wybierać kremy przeciwsłoneczne z filtrem chemicznym bądź jedynie z domieszką filtrów mineralnych.

Zadaniem kremów, balsamów, emulsji i olejków z filtrem UV jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego i wolnych rodników. Kosmetyki z wysokim faktorem przeciwsłonecznym (SPF 30 lub 50) należy używać przez cały rok, gdyż promieniowanie wpływa negatywnie na skórę nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale również jesienno-zimowym. Korzystne dla utrzymania zdrowej i młodej skóry jest stosowanie naturalnych kosmetyków z filtrami, które dodatkowo ją odżywiają i pielęgnują. Takie działanie ma olej z pestek malin, który w swym składzie ma dużo dobroczynnych składników.Malwina Bursztynowicz (kosmetolog)

Tytuł kosmetologa otrzymała w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Posiada również dyplom technika farmacji oraz kurs instruktora rekreacji ruchowej uzyskany w Polskiej Akademii Sportu. Ceni sobie rozwój osobisty, dlatego wciąż doszkala się w tej dziedzinie.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.