Rozszerzone pory – czym są i jak sobie z nimi poradzić?

Skuteczne sposoby na walkę z rozszerzonymi porami i wągrami - zdjęcie

Wygląd cery ma ogromny wpływ na poczucie własnej wartości oraz pewność siebie. Stan skóry to nie tylko aspekt estetyczny, ale przede wszystkim informacja o tym co dzieje się wewnątrz organizmu. To jak nasza skóra wygląda jest poniekąd jej odpowiedzią na stosowaną przez nas pielęgnację i prowadzony styl życia. Widoczne na nosie, policzkach, czole rozszerzone pory i zaskórniki to jeden z bardziej powszechnych problemów z którymi zmagają się osoby posiadające cerę mieszaną, przetłuszczającą się oraz problematyczną. Jak zwalczyć rozszerzone pory i jak pielęgnować skórę wymagającą?

Rozszerzone pory – skąd się biorą? 

Rozszerzone pory to widoczne na skórze twarzy wgłębienia, które najczęściej pojawiają się u osób, które mają cerę problematyczną, tłustą oraz mieszaną. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak to zazwyczaj kobiety podejmują walkę w celu ich zmniejszenia. Rozszerzone pory są szczególnie widoczne podczas nakładania makijażu (podkładu oraz pudru), ponieważ produkty te gromadzą się w wgłębieniach dając nieestetyczny efekt.

Zanim zaczniesz zamartwiać się swoim stanem cery warto podkreślić rolę i istotę porów na naszej skórze. Czym są pory i jaką pełnią funkcję? Pory to ujścia mieszków włosowych, które widoczne są jako malutkie otwory na skórze. Ujścia mieszków włosowych, które połączone są z gruczołami łojowymi mają za zadanie odprowadzać łój. W przypadku, gdy cera się przetłuszcza, a na jej powierzchni widoczne są niedoskonałości pory się rozszerzają i są bardziej widoczne. W momencie, gdy w ujściach mieszków włosowych gromadzi się nadmiar sebum, a także zrogowaciały naskórek dochodzi do poszerzenia się porów. Martwe komórki naskórka wraz z łojem zapychają ujścia gruczołów łojowych – wtedy to na skórze można zauważyć niewielkie wgłębienia oraz dziurki.

Warto zaznaczyć, że przyczyn powstawania rozszerzonych porów może być wiele i należałoby na problem spojrzeć nieco bardziej holistycznie. Jedna z głównych przyczyn rozszerzonych porów została opisana powyżej, do innych czynników sprzyjających pojawieniu się tego problemu należą: uwarunkowania genetyczne, nieodpowiednia pielęgnacja, zaburzenia hormonalne, używki, np. palenie tytoniu, nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne, stosowane leki, nieodpowiednia dieta, wiek (wraz z upływającym czasem pory się rozszerzają).

Jak dbać o cerę, aby pozbyć się widocznie rozszerzonych porów? 

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery z rozszerzonymi porami? Jak w przypadku każdego rodzaju skóry należy trzymać się kilku podstawowych kroków, do których należą: demakijaż, oczyszczenie, tonizacja, nawilżanie i złuszczanie.

Przykładowy schemat pielęgnacji skóry z rozszerzonymi porami:

  1. Demakijaż – osoby, które nakładają na skórę kosmetyki kolorowe, a także kremy z filtrem oczyszczanie skóry powinny zacząć od demakijażu. W tym celu warto sięgnąć po kosmetyk, który dobrze rozpuści kosmetyki, np.: balsamy do demakijażu, olejki (odpowiednie do cery mieszanej, tłustej, trądzikowej), czy emulsję.

Pamiętaj! Nigdy nie zasypiaj w makijażu, na dłuższą metę takie działanie sprawi, że ujścia mieszków włosowych będą się zapychały.

  1. Oczyszczanie – jest to 2 etap mycia skóry twarzy. Po wykonaniu demakijażu, należy zastosować dodatkowy kosmetyk, który dokładnie oczyści cerę z pozostałych zanieczyszczeń. Do tego celu można użyć: pianki, żelu, emulsji, czy galaretki.

W przypadku produktów do oczyszczania skóry wybieraj produkty skuteczne, ale i delikatne. Nie należy skóry przesuszać, ani podrażniać. Jeśli twój kosmetyk do mycia twarzy sprawia, że cera staje się ściągnięta, wysuszona i podrażniona, oznacza to, że produkt nie jest odpowiedni dla Ciebie. Pamiętaj również, że skórę należy oczyszczać 2 razy dziennie – rano i wieczorem.

  1. Tonizacja – po dokładnym oczyszczeniu skóry przychodzi czas na przywrócenie jej odpowiedniego poziomu pH, to właśnie tonik pozwala przygotować cerę na kolejne etapy pielęgnacji.
  2. Serum oraz krem – w przypadku tych dwóch produktów warto sięgnąć po produkty dedykowane cerze mieszanej, tłustej, problematycznej. W tym przypadku sprawdzą się kosmetyki zawierające takie składniki, jak: niacynamid, kwasy (azelainowy, salicylowy, laktobionowy), retinol, oleje (tamanu, z czarnuszki, konopny, z drzewa herbacianego).
  3. Peelingi – systematyczne złuszczanie martwego naskórka jest bardzo istotnym elementem pielęgnacji skóry, szczególnie tej z rozszerzonymi porami, zanieczyszczonej, tłustej i mieszanej. W celu złuszczenia naskórka najlepiej sięgać po peelingi enzymatyczne, które nie wymagają pocierania skóry oraz peelingi chemiczne (kwasy). Jeśli na twojej skórze widoczne są niedoskonałości, trądzik, stany zapalne, nie używaj peelingów mechanicznych!
  4. Ochrona przeciwsłoneczna – stosowanie kremów z filtrem SPF 30-50+ jest bardzo istotne. Skórę należy chronić przed promieniowaniem UV przez cały rok! Osoby posiadające cerę z rozszerzonymi porami i zaskórnikami powinny sięgać po kremy o lekkiej, żelowej formule, dedykowane skórze problematycznej, zanieczyszczonej, mieszanej, tłustej, tak aby nie doprowadzić do pogorszenia stanu cery. Należy pamiętać o dokładnym, dwuetapowym oczyszczaniu skóry, szczególnie w przypadku stosowania kremów przeciwsłonecznych.

Rozszerzone pory na policzkach – jak utrzymać gładkość cery?

Rozszerzone pory często widoczne są między innymi na policzkach. W celu zmniejszenia widocznych porów w  tych okolicach warto używać peelingów enzymatycznych, czy chemicznych, a także maseczek.

Maseczka, która świetnie sprawdzi się w przypadku rozszerzonych porów, to np. glinka. Glinka oczyszcza cerę, absorbuje nadmiar sebum, usuwa zanieczyszczenia, ściąga rozszerzone pory, a także matuję.

Stosowanie peelingów enzymatycznych lub chemicznych pozwoli oczyścić cerę, a także usunąć martwe komórki naskórka. Ponad to peelingi redukują niedoskonałości, zmniejszają wydzielanie sebum, a także zmniejszają pory.

Rozszerzone pory na czole – skuteczne sposoby na redukcję niedoskonałości 

W przypadku pojawienia się rozszerzonych porów oraz zaskórników na czole warto również sięgnąć po kosmetyki na problemy skórne w postaci maseczek, peelingów, serów oraz kremów. Warto pamiętać o systematycznej pielęgnacji, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

Rozszerzone pory na nosie – skuteczne sposoby na problematyczną strefę  

Widoczne zaskórniki i rozszerzone pory na nosie można traktować w taki sam sposób jak resztę obszarów naszej skóry. Pomocne okażą się: peelingi (enzymatyczne, kwasowe, drobnoziarniste), a także maseczki z glinką, jak i maseczki głęboko oczyszczające.

Co na rozszerzone pory? Produkty i skuteczne strategie w pielęgnacji  

Podstawowymi elementami prawidłowej pielęgnacji twarzy bez względu na jej typ są: oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie, złuszczanie i ochrona przeciwsłoneczna. Trzymając się tego schematu stan cery powinien się znacznie poprawić. Oczywiście w przypadku cery z rozszerzonymi porami należy sięgać po produkty zawierające konkretne składniki aktywne.

Czego szukać w produktach na rozszerzone pory? Przede wszystkim takich składników aktywnych, jak: niacynamid, węgiel aktywny, glinka, kwasy (salicylowy, migdałowy, azelainowy, laktobionowy), ekstrakt z wierzby białej, oleje (z drzewa herbacianego, tamanu, z czarnuszki, konopny).

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy, które zmniejszą pory i zaskórniki mogą występować pod postaciom peelingów, serów, kremów, jak i masek.

Domowe sposoby na rozszerzone pory – naturalne metody poprawy wyglądu skóry

Poza codzienną rutyną pielęgnacyjną, która ma za zadanie pomóc w walce z rozszerzonymi porami i zaskórnikami można sięgnąć po domowe rozwiązania.

Jakie produkty sprawdzą się w domowej pielęgnacji skóry z rozszerzonymi porami oraz w celu oczyszczenia skóry z wągrów? Będą to:

  • węgiel aktywny – oczyszcza skórę z zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum.

Przepis na maskę: węgiel aktywny połączyć z hydrolatem do twarzy. Taką mieszankę nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy i spłukać po upływie 15-20 minut.

  • aspiryna – działa na skórę rozjaśniająco, przeciwłojotokowo oraz odkażająco.

Przepis na papkę z aspiryny: 2-3 tabletki aspiryny rozkruszyć i dodać niewielką ilość jogurtu naturalnego lub wody. Taką mieszankę nałożyć na twarz i pozostawić na 20 minut, a następnie spłukać wodą.

  • kurze białko – napina i tonizuje skórę, a także redukuje nadmiar sebum.

Przepis: białko kurze ubić i nałożyć na skórę i pozostawić na około 20 minut, a następnie spłukać. Białko można również wymieszać z łyżeczką soku z cytryny oraz połową łyżeczki miodu. Taką maskę nałożyć na twarz i spłukać po upływie 20 minut.

  • tonik z szałwii – pomaga w walce z rozszerzonymi porami.

Przepis: garść szałwii zalać ¼ szklanki wrzącej wody, przykryć, a następnie parzyć przez 15 minut. Po ostygnięciu napar jest gotowy do stosowania w postaci toniku. Wystarczy przecierać skórę tonikiem.

Zabiegi na rozszerzone pory – profesjonalne metody poprawy wyglądu skóry 

W walce z rozszerzonymi porami oprócz domowej pielęgnacji świetnie sprawdzą się zabiegi w gabinecie kosmetologicznym. Wachlarz możliwości jest dość szeroki i warto umówić się na spotkanie z kosmetologiem, który dobierze odpowiedni zabieg do stanu i kondycji cery.

Zabiegi na rozszerzone pory:

  1. Peeling kawitacyjny – zabieg ten opiera swoje działanie na falach ultradźwiękowych. Podczas tego zabiegu skóra zostaje oczyszczona, a zaskórniki zredukowane. Kawitacja ultradźwiękowa jest przyjemna w odczuciu.
  2. Peelingi chemiczne – w tym przypadku kosmetolog dobiera odpowiedni kwas do stanu cery, który ma za zadanie oczyścić skórę, zmniejszyć pory oraz zredukować zaskórniki.
  3. Mikrodermabrazja diamentowa, korundowa oraz wodno-tlenowa – ten zabieg ma na celu złuszczenie martwego naskórka i skuteczne oczyszczenie skóry.
  4. Laser frakcyjny CO2 – w trakcie tego zabiegu wykorzystywana jest skupiona wiązka światła, która wnika w skórę i prowadzi do jej kontrolowanego uszkodzenia, w celu pobudzenia procesów naprawczych i regeneracyjnych.
  5. Mezoterapia mikroigłowa – to zabieg wykonywany przy użyciu urządzenia przypominającego długopis, który zakończony jest mikroigiełkami. Podczas tej procedury dochodzi do mechanicznego uszkodzenia skóry, która zostaje pobudzona do procesów odnowy.
  6. Laserowy peeling węglowy – to zabieg, który dogłębnie oczyszcza skórę, zwęża pory oraz reguluje wydzielanie sebum.

Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu zaleca się przeprowadzenie konsultacji z kosmetologiem lub dermatologiem w celu dobrania odpowiedniego schematu działania, aby uzyskać zadowalające efekty. Należy również pamiętać, że zabiegi wykonuje się w seriach i to właśnie one są gwarancją najlepszych rezultatów.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Kosmetyki i uroda

Olej rycynowy – jakie ma właściwości lecznicze i na co go stosować?
W ostatnich czasach obserwujemy tendencję powrotu do leków naturalnych, stosowanych od wieków przez naszych przodków. Obecnie swój renesans przechodzi olej rycynowy. Rycyna należy do jednych z najstarszych środków używanych w medycynie ludow...

Kosmetyki i uroda

Chlorella – czym jest i dlaczego warto ją stosować? Wartości odżywcze i właściwości algi japońskiej
Chlorella to niezwykła alga pochodząca z Dalekiego Wschodu. Słynie z bogactwa cennych substancji odżywczych i doskonałych właściwości zdrowotnych, za sprawą których staje się coraz popularniejszym składnikiem codziennej diety.Chlorella �...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Kosmetyki i uroda

Witamina E na twarz – eliksir młodości i sposób na piękną cerę
Witamina E, inaczej alfa-tokoferol to składnik, który bardzo często pojawia się w produktach do pielęgnacji twarzy, jak i ciała. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie ta witamina posiada wiele dobroczynnych właściwości dla sk&oa...

Układ oddechowy

Astma sercowa – objawy, których nie możesz lekceważyć. Jakie badania wykonać?
Astma sercowa, inaczej dychawica sercowa, jest poważnym stanem, który może zagrażać zdrowiu i życiu. Charakterystyczne dla niej są nocne napady duszności, w czasie których pewną ulgę przynosi zmiana pozycji ciała....

Układ oddechowy

Astma alergiczna: przyczyny, leczenie i łagodzenie objawów
Astma oskrzelowa należy do najczęściej występujących chorób układu oddechowego. Najczęściej diagnozowana jest postać atopowa o podłożu alergicznym....

Oczy, wady wzroku

Retinopatia cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie
Retinopatia cukrzycowa jest poważnym powikłaniem związanym z cukrzycą, które może prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowane i leczone. W niniejszym artyk...

Układ oddechowy

Astma oskrzelowa u dzieci – jak ją rozpoznać i leczyć?
Astma zaliczana jest do najczęściej występujących przewlekłych chorób dróg oddechowych. Z artykułu dowiesz się, jak rozwija się astma oskrzelowa u dzieci i na czym polega leczenie....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Długo utrzymujący się, przewlekły katar u dziecka i niemowlaka – najlepsze metody leczenia
Co zrobić, kiedy katar u dziecka i niemowlaka utrzymuje się zaskakująco długo? Czy przewlekły nieżyt nosa u pociechy to powód do niepokoju? Sprawdźmy, jak sobie z tym poradzić....

Kosmetyki i uroda

Rozszerzone pory – czym są i jak sobie z nimi poradzić?
Wygląd cery ma ogromny wpływ na poczucie własnej wartości oraz pewność siebie. Stan skóry to nie tylko aspekt estetyczny, ale przede wszystkim informacja o tym co dzieje się wewnątrz organizmu. To jak nasza skóra wygląda jest...

Choroby wieku dziecięcego

Ropny katar u dziecka – jak skutecznie go leczyć?
Ostry nieżyt błon śluzowych nosa, zwany potocznie katarem, należy do najczęściej występujących chorób. Infekcja może mieć charakter wirusowy lub bakteryjny. Szczególny niepokój rodziców budzi ropny katar u dziecka....

Choroby skóry

Egzema a łuszczyca – jak je odróżnić? Różnice i cechy wspólne
Łuszczyca oraz atopowe zapalenie skóry, zwane także egzemą, należą do powszechnie występujących chorób dermatologicznych. Dowiedz się jak je odróżnić....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem