Ropny katar u dziecka – jak skutecznie go leczyć?

Ropny katar u dziecka – jak skutecznie go leczyć? - zdjęcie
Ostry nieżyt błon śluzowych nosa, zwany potocznie katarem, należy do najczęściej występujących chorób. Infekcja może mieć charakter wirusowy lub bakteryjny. Szczególny niepokój rodziców budzi ropny katar u dziecka. W artykule wyjaśnimy, co oznacza i jak sobie z nim radzić.
 

Kluczowe wnioski z artykułu

  • Ropna, zielonkawa wydzielina z nosa może wskazywać na wtórne zakażenie bakteryjne, które niekiedy pojawia się w 3. fazie kataru.
  • Ropny katar często towarzyszy także ostrym i przewlekłym stanom zapalnym zatok.
  • Sposób leczenia musi zostać dopasowany do etiologii schorzenia.
  • W łagodzeniu objawów pomocne mogą okazać się domowe sposoby na nieżyt nosa oraz krople o działaniu mukolitycznym.

Jak wygląda ropny katar u dziecka?

Katar u małego dziecka najczęściej nie budzi powodów do niepokoju. Przeważnie rozwija się w wyniku stanu zapalnego błon śluzowych. Przeziębienie przeważnie ma charakter wirusowy. Na szczególną uwagę rodziców zasługuje jednak ropna wydzielina z nosa o żółtym lub zielonkawym zabarwieniuKolor kataru może wskazywać bowiem na przyczynę dolegliwości. Zabarwione wycieki najczęściej pojawiają się w wyniku infekcji bakteryjnej, która może mieć charakter wtórny wobec infekcji wirusowej oraz gronkowcowej lub pierwotny, kiedy dochodzi do zakażenia paciorkowcem.

Jak wygląda ropny katar? Cechą charakterystyczną jest gęsta, śluzowa wydzielina, która przeważnie ma żółty lub zielony kolor. Niekiedy jednak wycieki mogą mieć nawet szarawy odcień. Ropny katar ma jednocześnie nieprzyjemny zapach. Chorobie bakteryjnej często towarzyszą inne objawy przeziębienia, takie jak ból głowy, kaszel, wysoka gorączka oraz wymioty. Warto pamiętać jednak o tym, że nie zawsze żółty katar oznacza infekcję bakteryjną. Niekiedy wydzielina zostaje podbarwiona m.in. wskutek działania zanieczyszczeń powietrza.

Żółta wydzielina z nosa u dziecka – koszmar każdego rodzica

Żółta wydzielina z nosa u dziecka może wskazywać również na infekcje zatok, w tym przewlekłe stany zapalne. Ostre stany zapalne w większości przypadków mają charakter samoograniczający się i nie wymagają interwencji lekarskiej. Ropna wydzielina z zatok może pojawiać się zarówno wskutek infekcji wirusowej, jak i bakteryjnej. W drugim przypadku przebieg choroby jest jednak gwałtowniejszy. Wśród charakterystycznych objawów możemy wymienić wtedy:

  • wysoką gorączkę,
  • kaszel,
  • intensywny ból głowy i twarzy w okolicach oczodołów.

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok i błon śluzowych nosa rodzice mogą zaobserwować ropny katar u dziecka bez gorączki. Przewlekła postać choroby zostaje zdiagnozowana, gdy objawy utrzymują się co najmniej przez dwa tygodnie. Lekarze zalecają wtedy przeważnie wykonanie dodatkowych badań.

Ropny katar u dziecka – domowe sposoby. Co działa, a co nie?

Jak zwalczyć ropny katar u dziecka? Domowe sposoby doskonale sprawdzają się na pierwszych etapach choroby. Pozwalają na skuteczne zmniejszenie uciążliwości objawów. Warto pamiętać o tym, że nieżyt nosa przeważnie ma charakter samoograniczający się i nie wymaga stosowania antybiotykoterapii. W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednią higienę nosa. W czasie kataru świetnie zdaje egzamin hipertoniczna woda morska, która pomoże rozrzedzić i usunąć zalegającą wydzielinę. Preparat dodatkowo wypłukuje mediatory stanu zapalnego oraz usprawnia naturalny ruch śluzowo-rzęskowy.

W przypadku najmłodszych dzieci sięgnij po aspirator do nosa dla niemowląt. Skuteczne mogą okazać się także inhalacje przeprowadzane za pomocą nebulizatora. Rodzice starszych dzieci powinni zadbać o dietę bogatą w witaminę C i cynk. W jadłospisie nie może zabraknąć składników słynących z działania przeciwzapalnego, przeciwbakteryjnego oraz rozgrzewającego. Idealnie w tej roli spisze się sok z malin, miód oraz syrop z czarnego bzu.

Kiedy należy się zgłosić do lekarza z katarem ropnym u dziecka?

Żółty katar u dziecka przeważnie nie stanowi powodu do niepokoju. Na wizytę u lekarza powinieneś zdecydować się w przypadku wystąpienia gorączki, która przekracza 38 st. C. Warto skonsultować się ze specjalistą również wtedy, gdy objawy utrzymują się powyżej 10 dni. Może okazać się, że konieczne będzie przepisanie antybiotyku na zatoki, który pomoże zwalczyć infekcję bakteryjną. Niepokój rodziców powinny wzbudzić również ropiejące oczy u dziecka przy katarze. W przypadku niemowląt nie należy zbyt długo zwlekać z wizytą u pediatry. Specjalista najlepiej oceni stan zdrowia dziecka i zaleci najlepszą metodę terapii dopasowaną do wieku i rodzaju objawów.

Jak wyleczyć ropny katar u dziecka?

Zastanawiasz się, co na ropny katar u dziecka podawać? Domowe leczenie należy uzupełnić odpowiednią farmakologią, która złagodzi dokuczliwość objawów. Najczęściej w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej nosa i zatok stosuje się tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz krople do nosa. Najlepiej sprawdzają się środki obkurczające naczynia krwionośne. Leki skutecznie zmniejszą obrzęk błon śluzowych. Wykazują dodatkowo działanie mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę. Jak wyleczyć przewlekły ropny katar u dziecka? W przypadku infekcji bakteryjnych konieczne może okazać się podanie antybiotyków.

Jakie krople na ropny katar u dziecka? Przegląd najlepszych produktów

Jakie krople na ropny katar u dziecka warto stosować? W pierwszej kolejności wybierz wodę morską, która wykazuje łagodne i naturalne działanie. Wyrób medyczny wspomaga codzienną higienę nosa już od 1. dnia życia. Skutecznie pomaga usunąć wydzielinę, oczyścić i nawilżyć błonę śluzową, przyczyniając się do jej regeneracji. Zastosowanie wygodnego aplikatora znacznie ułatwia codzienne stosowanie.

Leki na katar dla dzieci z oksymetazoliną kompleksowo pomagają w łagodzeniu objawów oraz podnoszą codzienny komfort życia. U dzieci powyżej 6. r.ż. możesz sięgnąć po produkty opracowane na bazie glicerolu, bez dodatku konserwantów, dzięki czemu nie podrażniają delikatnej śluzówki. Krople obkurczające naczynia krwionośne przyniosą natychmiastową ulgę oraz znacznie skrócą czas kataru. Wśród najlepszych substancji czynnych wymienia się także ksylometazolinę chlorowodorku. Pamiętaj, aby przestrzegać zaleceń producenta oraz lekarza, który najlepiej dobierze dawkowanie i określi czas leczenia.

Źródła:

  • Małgorzata Bartkowiak-Emeryk, Anna Bodajko-Grochowska, Andrzej Emeryk, Przewlekły katar u dzieci – plan postępowania, https://podyplomie.pl/pediatria/21734,przewlekly-katar-u-dzieci-plan-postepowania (dostęp 10.08.2024).
  • https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.6.2.7. (dostęp 10.08.2024).
  • https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=627 (dostęp 14.08.2024).
  • Robert Szamborski, Katar – etiologia i skuteczne leczenie, Farmacja Polska, tom 65, nr 10/2009, https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2009/10-2009/08b%20%20Katar%20sponsorowany.pdf (dostęp 10.08.2024).
  • Ropny katar męczy dziecko? To może być zapalenie zatok, https://www.medme.pl/artykuly/ropny-katar-meczy-dziecko-to-moze-byc-zapalenie-zatok,67131.html (dostęp 10.08.2024).
  • Żółty katar - u dziecka i niemowlaka. Przyczyny i leczenie, https://www.medme.pl/artykuly/zolty-katar-u-dziecka-co-robic,67027.html (dostęp 10.08.2024).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem