Holter EKG: na czym polega, ile trwa i jak się przygotować? Wskazania i przebieg badania

Holter EKG: na czym polega, ile trwa i jak się przygotować? Wskazania i przebieg badania - zdjęcie

Holter EKG: na czym polega, ile trwa i jak się przygotować? Wskazania i przebieg badania

Holter EKG pozwala dokonać pomiaru pracy najbardziej obciążonego organu naszego ciała - serca. Z poniższego artykułu dowiesz się:


- dlaczego coraz młodsi ludzie umierają na serce i jakie najczęstsze zaniedbania kardiologiczne stwierdzane są w Polsce
- jakie profilaktyczne badania serca warto wykonywać
- jak przygotować się do badania holterem EKG
- na czym polega takie badanie i jak długo trwa
- czym różni się EKG od badania holterem
- co może wykazać holter EKG.

Zobacz także kolejny specjalistyczny artykuł na temat układu krążenia: Kiedy udać się na echo serca?

Dlaczego coraz młodsi ludzie umierają na serce? Błędy i zaniedbania zdrowotne Polaków

Zawał serca jeszcze pewien czas temu kojarzony był głównie z poważną dolegliwością zdrowotną występującą u ludzi w wieku podeszłym. Tymczasem niepokojące statystyki wskazują, że stale rośnie liczba zawałów mięśnia sercowego u osób młodych, czyli przed 45. rokiem życia. Co ważne, w Polsce ten problem jest znacznie bardziej nasilony niż na zachodzie.

Ogólnie z powodu chorób serca i układu krążenia umiera w naszym kraju co druga osoba (czyli 48 procent wszystkich zgonów we wszystkich grupach wiekowych powodowanych jest dolegliwościami kardiologicznymi). Tymczasem w światowych statystykach odsetek ten wynosi 30 procent, a w samej Unii Europejskiej - 40 procent. W Polsce aż co 10 diagnozowany zawał dotyka osoby przed 45 rokiem życia, a zgon powodowany zawałem to główna przyczyna śmierci młodych dorosłych.

Czym powodowane są jednak przypadłości kardiologiczne u osób młodych? Przede wszystkim niewłaściwym trybem życia - nieodpowiednią dietą, brakiem aktywności fizycznej, stosowaniem dużej ilości używek. Problem złych nawyków pojawia się już u nastolatków - z badania Akademii Wychowania Fizycznego wynika, że co piąty uczeń nie uczęszcza na zajęcia WF i zdecydowana większość młodzieży nie uprawia żadnej aktywności fizycznej, chociażby przez godzinę dziennie.

Zła kondycja młodzieży zmienia się w jeszcze gorszą kondycję młodych dorosłych - a złe nawyki wypracowane w dzieciństwie i okresie nastoletnim przynoszą poważne skutki zdrowotne w kolejnych dekadach życia.

Profilaktyczne badania serca – przepis na długie życie w zdrowiu

Regularne poddawanie się badaniom diagnostycznym znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych dolegliwości - zarówno ze strony układu sercowo-naczyniowego, jak i wszystkich innych narządów. Jeśli chodzi o profilaktyczne badania laboratoryjne o profilu kardiologicznym, warto wykonywać pełną morfologię z rozmazem (co najmniej raz w roku), pomiar stężenia glukozy, a także potasu, kinazy kreatynowej (CK) i enzymów ALAT i ASPAT. Dodatkowo konieczne jest monitorowanie ciśnienia tętniczego.

Dobrym rozwiązaniem jest także sięganie po preparaty wzmacniające serce, jak na przykład Biovital. Chociaż należy mieć świadomość, że jakiekolwiek suplementy diety nie zastąpią odpowiedniej diety, regularnej aktywności fizycznej i kontrolowania swojego stanu zdrowia u lekarza rodzinnego lub specjalistów (jeśli to konieczne).

Holter EKG: jak przygotować się do badania?

Lekarz zalecił ci holter ciśnieniowy. Jak się ubrać do tego badania oraz czy konieczne jest odstawienie leków, które regularnie zażywasz - to pewnie jedne z wielu wątpliwości, które masz.

Do badania holterem EKG nie ma potrzeby specjalnie się przygotowywać. Co prawda lekarze zalecają, aby nie stosować tego dnia szczególnie tłustych balsamów lub oliwek, które mogą wpłynąć na przyczepność elektrod. W przypadku panów mających szczególnie owłosiony tors, wskazane jest ogolenie klatki piersiowej. Jednak jeśli chodzi o regularnie stosowane leki, w tym leki bez recepty, to nie ma wskazań do ich odstawienia. Przy badaniu holterem EKG nie zażywa się żadnych dodatkowych środków farmaceutycznych czy leków.

Na czas badania wygodniej będzie założyć luźniejsze ubrania, które nie krępują ruchów. Jeśli tego dnia mamy pełnić swoje standardowe obowiązki, luźna bluza czy sweter pozwolą ukryć aparat i uniknąć pytań od postronnych osób.

Jedynie pacjenci z wszczepionym rozrusznikiem serca zobowiązani są dostarczyć przed badaniem paszport swojego rozrusznika wraz z jego obecnymi parametrami.

EKG a badanie Holtera – na czym polega różnica?

Tradycyjne badanie EKG trwa kilka minut i odbywa się w pozycji leżącej. Przez to rzadko kiedy jest wykazać nieprawidłowości występujące na co dzień, w czasie zwyczajnej aktywności. Przez to, że badanie holterem EKG odbywa się całą dobę (lub dłużej), możliwe jest zarejestrowane pełnego obrazu pracy serca w "naturalnych warunkach": w czasie spoczynku, aktywności, pracy, sportu, spożywania posiłków etc.

Przebieg badania Holtera: ile trwa i jak wygląda? Jak zachowywać się podczas badania?

To lekarz kardiolog wydaje skierowanie na holter EKG. Ile się nosi aparaturę oraz jak szybko powinno zostać wykonane zadanie także jest w gestii lekarza. Zazwyczaj jednak badanie holterem nie trwa dłużej niż parę dni - normą jest pełna doba.

W trakcie badania holterem EKG pacjent proszony jest o prowadzenie dziennika aktywności, w którym należy notować wszelkie nietypowe sytuacje, jak np. zmianę samopoczucia, doświadczenie arytmii, bólu w klatce piersiowej, a także sytuacje stresowe czy trening sportowy.

Niekiedy pacjenci zastanawiają się, dlaczego holter "pika" w trakcie badania - najczęściej związane jest to ze zmianą programu pracy, rejestrowaniem zapisu lub w skrajnych przypadkach - rozładowującą się baterią. Jeśli holter piszczy od dłuższego czasu (nie jest to pojedynczy sygnał dźwiękowy, tylko stały), należy skontaktować się z placówką medyczną, z jakiej był wydany.

Czego nie można robić w trakcie badania Holtera?

Jesteś w trakcie badania holterem EKG. Czego unikać, gdy jesteś podłączony do aparatury? Przede wszystkim nie można wraz z włączonym urządzeniem brać prysznica i kąpieli. Zakazane jest używanie poduszek i koców elektrycznych. Absolutnie nie powinno się samodzielnie obsługiwać urządzenia - wyjątkiem jest sytuacja wciskania przycisku, gdy pojawia się ból czy arytmia (w ten sposób w danych gromadzonych w urządzeniu pojawia się stosowny zapis).

Zastanawiasz się, czy holter można ściągnąć samemu? Odpowiedź brzmi jednoznacznie: nie. To delikatne urządzenie, które powinno być obsługiwane przez specjalistę. Zarówno zakładanie, jak i ściąganie holtera EKG powinno odbywać się w placówce medycznej.

Co może wykazać Holter EKG, czyli interpretacja wyników

Holter EKG rejestruje pracę serca przez całą dobę. Dzięki temu pozwala wykryć zaburzenia, które trudno jest uchwycić na elektrokardiogramie czy w czasie echa serca. Prawidłowy wynik Holtera oznacza, że w czasie badania nie zarejestrowano żadnych niepokojących objawów w pracy serca - arytmii, zbyt powolnego lub spowolnionego tętna, nieregularnych skurczów.

Interpretacja wyników zawsze przeprowadzana jest przez lekarza kardiologa, który zestawia dane pozyskane z urządzenia z notatkami pacjenta oraz innymi przeprowadzonymi badaniami. Dalsze postępowanie jest uzależnione od otrzymanych wyników.

Holter EKG - pytania i odpowiedzi

Co pokaże holter EKG?

Holter EKG może wykazać nieprawidłowości w pracy serca: arytmię, zbyt wolne lub zbyt częste skurcze, niedokrwienie mięśnia sercowego i wiele innych.

Co oznaczają epizody ST w holterze?

Epizody obniżenia ST mogą świadczyć o występowaniu niedokrwienia mięśnia sercowego. Aby jednak stwierdzić, co jest faktycznie powodem pojawienia się takiego zapisu, konieczne jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki i konsultacja z kardiologiem.

Co to są artefakty w holterze?

Najczęściej określenie "liczne artefakty" jest techniczną nazwą na nieodpowiednio zarejestrowane badanie. Niekiedy jest to wina nieodpowiednio rozmieszczonych elektrod lub samodzielnego manipulowania urządzeniem przez pacjenta. W takich przypadkach najczęściej zaleca się wykonanie badania holterem EKG jeszcze raz.

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.