Holter EKG: na czym polega, ile trwa i jak się przygotować? Wskazania i przebieg badania

Holter EKG: na czym polega, ile trwa i jak się przygotować? Wskazania i przebieg badania - zdjęcie

Holter EKG pozwala dokonać pomiaru pracy najbardziej obciążonego organu naszego ciała - serca. Z poniższego artykułu dowiesz się:


- dlaczego coraz młodsi ludzie umierają na serce i jakie najczęstsze zaniedbania kardiologiczne stwierdzane są w Polsce
- jakie profilaktyczne badania serca warto wykonywać
- jak przygotować się do badania holterem EKG
- na czym polega takie badanie i jak długo trwa
- czym różni się EKG od badania holterem
- co może wykazać holter EKG.

Zobacz także kolejny specjalistyczny artykuł na temat układu krążenia: Kiedy udać się na echo serca?

Dlaczego coraz młodsi ludzie umierają na serce? Błędy i zaniedbania zdrowotne Polaków

Zawał serca jeszcze pewien czas temu kojarzony był głównie z poważną dolegliwością zdrowotną występującą u ludzi w wieku podeszłym. Tymczasem niepokojące statystyki wskazują, że stale rośnie liczba zawałów mięśnia sercowego u osób młodych, czyli przed 45. rokiem życia. Co ważne, w Polsce ten problem jest znacznie bardziej nasilony niż na zachodzie.

Ogólnie z powodu chorób serca i układu krążenia umiera w naszym kraju co druga osoba (czyli 48 procent wszystkich zgonów we wszystkich grupach wiekowych powodowanych jest dolegliwościami kardiologicznymi). Tymczasem w światowych statystykach odsetek ten wynosi 30 procent, a w samej Unii Europejskiej - 40 procent. W Polsce aż co 10 diagnozowany zawał dotyka osoby przed 45 rokiem życia, a zgon powodowany zawałem to główna przyczyna śmierci młodych dorosłych.

Czym powodowane są jednak przypadłości kardiologiczne u osób młodych? Przede wszystkim niewłaściwym trybem życia - nieodpowiednią dietą, brakiem aktywności fizycznej, stosowaniem dużej ilości używek. Problem złych nawyków pojawia się już u nastolatków - z badania Akademii Wychowania Fizycznego wynika, że co piąty uczeń nie uczęszcza na zajęcia WF i zdecydowana większość młodzieży nie uprawia żadnej aktywności fizycznej, chociażby przez godzinę dziennie.

Zła kondycja młodzieży zmienia się w jeszcze gorszą kondycję młodych dorosłych - a złe nawyki wypracowane w dzieciństwie i okresie nastoletnim przynoszą poważne skutki zdrowotne w kolejnych dekadach życia.

Profilaktyczne badania serca – przepis na długie życie w zdrowiu

Regularne poddawanie się badaniom diagnostycznym znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych dolegliwości - zarówno ze strony układu sercowo-naczyniowego, jak i wszystkich innych narządów. Jeśli chodzi o profilaktyczne badania laboratoryjne o profilu kardiologicznym, warto wykonywać pełną morfologię z rozmazem (co najmniej raz w roku), pomiar stężenia glukozy, a także potasu, kinazy kreatynowej (CK) i enzymów ALAT i ASPAT. Dodatkowo konieczne jest monitorowanie ciśnienia tętniczego.

Dobrym rozwiązaniem jest także sięganie po preparaty wzmacniające serce, jak na przykład Biovital. Chociaż należy mieć świadomość, że jakiekolwiek suplementy diety nie zastąpią odpowiedniej diety, regularnej aktywności fizycznej i kontrolowania swojego stanu zdrowia u lekarza rodzinnego lub specjalistów (jeśli to konieczne).

Holter EKG: jak przygotować się do badania?

Lekarz zalecił ci holter ciśnieniowy. Jak się ubrać do tego badania oraz czy konieczne jest odstawienie leków, które regularnie zażywasz - to pewnie jedne z wielu wątpliwości, które masz.

Do badania holterem EKG nie ma potrzeby specjalnie się przygotowywać. Co prawda lekarze zalecają, aby nie stosować tego dnia szczególnie tłustych balsamów lub oliwek, które mogą wpłynąć na przyczepność elektrod. W przypadku panów mających szczególnie owłosiony tors, wskazane jest ogolenie klatki piersiowej. Jednak jeśli chodzi o regularnie stosowane leki, w tym leki bez recepty, to nie ma wskazań do ich odstawienia. Przy badaniu holterem EKG nie zażywa się żadnych dodatkowych środków farmaceutycznych czy leków.

Na czas badania wygodniej będzie założyć luźniejsze ubrania, które nie krępują ruchów. Jeśli tego dnia mamy pełnić swoje standardowe obowiązki, luźna bluza czy sweter pozwolą ukryć aparat i uniknąć pytań od postronnych osób.

Jedynie pacjenci z wszczepionym rozrusznikiem serca zobowiązani są dostarczyć przed badaniem paszport swojego rozrusznika wraz z jego obecnymi parametrami.

EKG a badanie Holtera – na czym polega różnica?

Tradycyjne badanie EKG trwa kilka minut i odbywa się w pozycji leżącej. Przez to rzadko kiedy jest wykazać nieprawidłowości występujące na co dzień, w czasie zwyczajnej aktywności. Przez to, że badanie holterem EKG odbywa się całą dobę (lub dłużej), możliwe jest zarejestrowane pełnego obrazu pracy serca w "naturalnych warunkach": w czasie spoczynku, aktywności, pracy, sportu, spożywania posiłków etc.

Przebieg badania Holtera: ile trwa i jak wygląda? Jak zachowywać się podczas badania?

To lekarz kardiolog wydaje skierowanie na holter EKG. Ile się nosi aparaturę oraz jak szybko powinno zostać wykonane zadanie także jest w gestii lekarza. Zazwyczaj jednak badanie holterem nie trwa dłużej niż parę dni - normą jest pełna doba.

W trakcie badania holterem EKG pacjent proszony jest o prowadzenie dziennika aktywności, w którym należy notować wszelkie nietypowe sytuacje, jak np. zmianę samopoczucia, doświadczenie arytmii, bólu w klatce piersiowej, a także sytuacje stresowe czy trening sportowy.

Niekiedy pacjenci zastanawiają się, dlaczego holter "pika" w trakcie badania - najczęściej związane jest to ze zmianą programu pracy, rejestrowaniem zapisu lub w skrajnych przypadkach - rozładowującą się baterią. Jeśli holter piszczy od dłuższego czasu (nie jest to pojedynczy sygnał dźwiękowy, tylko stały), należy skontaktować się z placówką medyczną, z jakiej był wydany.

Czego nie można robić w trakcie badania Holtera?

Jesteś w trakcie badania holterem EKG. Czego unikać, gdy jesteś podłączony do aparatury? Przede wszystkim nie można wraz z włączonym urządzeniem brać prysznica i kąpieli. Zakazane jest używanie poduszek i koców elektrycznych. Absolutnie nie powinno się samodzielnie obsługiwać urządzenia - wyjątkiem jest sytuacja wciskania przycisku, gdy pojawia się ból czy arytmia (w ten sposób w danych gromadzonych w urządzeniu pojawia się stosowny zapis).

Zastanawiasz się, czy holter można ściągnąć samemu? Odpowiedź brzmi jednoznacznie: nie. To delikatne urządzenie, które powinno być obsługiwane przez specjalistę. Zarówno zakładanie, jak i ściąganie holtera EKG powinno odbywać się w placówce medycznej.

Co może wykazać Holter EKG, czyli interpretacja wyników

Holter EKG rejestruje pracę serca przez całą dobę. Dzięki temu pozwala wykryć zaburzenia, które trudno jest uchwycić na elektrokardiogramie czy w czasie echa serca. Prawidłowy wynik Holtera oznacza, że w czasie badania nie zarejestrowano żadnych niepokojących objawów w pracy serca - arytmii, zbyt powolnego lub spowolnionego tętna, nieregularnych skurczów.

Interpretacja wyników zawsze przeprowadzana jest przez lekarza kardiologa, który zestawia dane pozyskane z urządzenia z notatkami pacjenta oraz innymi przeprowadzonymi badaniami. Dalsze postępowanie jest uzależnione od otrzymanych wyników.

Holter EKG - pytania i odpowiedzi

Co pokaże holter EKG?

Holter EKG może wykazać nieprawidłowości w pracy serca: arytmię, zbyt wolne lub zbyt częste skurcze, niedokrwienie mięśnia sercowego i wiele innych.

Co oznaczają epizody ST w holterze?

Epizody obniżenia ST mogą świadczyć o występowaniu niedokrwienia mięśnia sercowego. Aby jednak stwierdzić, co jest faktycznie powodem pojawienia się takiego zapisu, konieczne jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki i konsultacja z kardiologiem.

Co to są artefakty w holterze?

Najczęściej określenie "liczne artefakty" jest techniczną nazwą na nieodpowiednio zarejestrowane badanie. Niekiedy jest to wina nieodpowiednio rozmieszczonych elektrod lub samodzielnego manipulowania urządzeniem przez pacjenta. W takich przypadkach najczęściej zaleca się wykonanie badania holterem EKG jeszcze raz.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Dieta i odchudzanie

Woda z imbirem i cytryną na odchudzanie – jak stosować, efekty
Połączenie wody, imbiru, cytryny i miodu stanowi leczniczą miksturę, która jest niezawodnym środkiem na odchudzanie. Mieszanina taka zawiera wiele korzystnych dla zdrowia i urody substancji. Dlatego też, regularne jej stosowanie ma wiele zalet...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ćwiczenia na powiększenie penisa
Długość i grubość członka jest dla mężczyzn niezwykle ważna. Panowie bowiem utożsamiają z rozmiarem penisa swoją męskość i sprawność seksualną. W rzeczywistości wymiary prącia mogą być bardzo zróżnicowane, a problem z wielkoś...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Co brać w okresie przeziębień i grypy, aby wzmocnić odporność?
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy infekcje wirusowe i bakteryjne stają się szczególnie uciążliwe. Dlatego warto zadbać o wzmocnienie odporności poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zakażenie Clostridium difficile – przebieg, leczenie, dieta
Zakażenie bakterią Clostridium difficile to jedno z najczęstszych powikłań po antybiotykoterapii, które może prowadzić do poważnych proble...

Serce i układ krążenia

Jak dbać o organizm przy cukrzycy typu 2? Suplementy i preparaty w walce z insulinoopornością. Berberyna vs metformina – co wybrać?
Cukrzyca i insulinooporność stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Szacuje się, że zaburzenia metaboliczne diagnozowane są u co 5. osoby powyżej 65. roku życia....

Informacje dla pacjenta

MCH – podwyższone, obniżone, zakres norm. Co oznacza i czy musisz się obawiać?
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych w medycynie. W ramach morfologii krwi analizowane są różne parametry, które pomagają w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Jednym z tych parametrów jest MCH, czyli śred...

Układ nerwowy

Jak utrzymać zdrową psychikę w pracy i życiu prywatnym? Rola psychosomatyki w medycznym podejściu do work-life balance
W dzisiejszych czasach pytanie „jak utrzymać zdrową psychikę” zadaje sobie coraz więcej osób. Niezależnie od tego, czy jesteśmy na początku swojej kariery, czy mamy już za sobą wiele lat doświadczeń zawodowych, dbałość o zdrowi...

Dieta i odchudzanie

Dieta norweska – zasady, efekty i przykładowy jadłospis
W poszukiwaniu skutecznych metod odchudzania, wiele osób natrafia na różne diety, które obiecują szybkie i efektywne rezultaty. Jedną z takich diet jest dieta norweska, która zdobywa coraz większą popularność......

Dieta i odchudzanie

Dieta alkaliczna – sposób odżywania, który pomoże Ci odkwasić organizm
Współcześnie, coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod na poprawę swojego zdrowia i samopoczucia. Jednym z bardziej popularnych podejść, jest oczywiście dieta alkaliczna, która ma na celu przywrócenie równo...

Układ oddechowy

Co na zatoki? 5 skutecznych produktów do walki z uciążliwym problemem
Zatoki przynosowe to małe, puste przestrzenie w kościach czaszki, które są pokryte błoną śluzową. Gdy dochodzi do ich zapalenia, może to wywołać ból, uczucie ucisku oraz trudności w oddychaniu....

Choroby skóry

Co na trądzik? Ranking preparatów najlepszych dla cery problematycznej
Trądzik jest jedną z najczęściej spotykanych chorób skóry na świecie, ma różne odmiany i może go wywoływać wiele czynników. Warto wiedzieć, jak poradzić sobie z trądzikiem, jak wdrożyć odpowiednie leczenie i dietę &...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem