Holter EKG: na czym polega, ile trwa i jak się przygotować? Wskazania i przebieg badania

Holter EKG: na czym polega, ile trwa i jak się przygotować? Wskazania i przebieg badania - zdjęcie

Holter EKG pozwala dokonać pomiaru pracy najbardziej obciążonego organu naszego ciała - serca. Z poniższego artykułu dowiesz się:


- dlaczego coraz młodsi ludzie umierają na serce i jakie najczęstsze zaniedbania kardiologiczne stwierdzane są w Polsce
- jakie profilaktyczne badania serca warto wykonywać
- jak przygotować się do badania holterem EKG
- na czym polega takie badanie i jak długo trwa
- czym różni się EKG od badania holterem
- co może wykazać holter EKG.

Zobacz także kolejny specjalistyczny artykuł na temat układu krążenia: Kiedy udać się na echo serca?

Dlaczego coraz młodsi ludzie umierają na serce? Błędy i zaniedbania zdrowotne Polaków

Zawał serca jeszcze pewien czas temu kojarzony był głównie z poważną dolegliwością zdrowotną występującą u ludzi w wieku podeszłym. Tymczasem niepokojące statystyki wskazują, że stale rośnie liczba zawałów mięśnia sercowego u osób młodych, czyli przed 45. rokiem życia. Co ważne, w Polsce ten problem jest znacznie bardziej nasilony niż na zachodzie.

Ogólnie z powodu chorób serca i układu krążenia umiera w naszym kraju co druga osoba (czyli 48 procent wszystkich zgonów we wszystkich grupach wiekowych powodowanych jest dolegliwościami kardiologicznymi). Tymczasem w światowych statystykach odsetek ten wynosi 30 procent, a w samej Unii Europejskiej - 40 procent. W Polsce aż co 10 diagnozowany zawał dotyka osoby przed 45 rokiem życia, a zgon powodowany zawałem to główna przyczyna śmierci młodych dorosłych.

Czym powodowane są jednak przypadłości kardiologiczne u osób młodych? Przede wszystkim niewłaściwym trybem życia - nieodpowiednią dietą, brakiem aktywności fizycznej, stosowaniem dużej ilości używek. Problem złych nawyków pojawia się już u nastolatków - z badania Akademii Wychowania Fizycznego wynika, że co piąty uczeń nie uczęszcza na zajęcia WF i zdecydowana większość młodzieży nie uprawia żadnej aktywności fizycznej, chociażby przez godzinę dziennie.

Zła kondycja młodzieży zmienia się w jeszcze gorszą kondycję młodych dorosłych - a złe nawyki wypracowane w dzieciństwie i okresie nastoletnim przynoszą poważne skutki zdrowotne w kolejnych dekadach życia.

Profilaktyczne badania serca – przepis na długie życie w zdrowiu

Regularne poddawanie się badaniom diagnostycznym znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych dolegliwości - zarówno ze strony układu sercowo-naczyniowego, jak i wszystkich innych narządów. Jeśli chodzi o profilaktyczne badania laboratoryjne o profilu kardiologicznym, warto wykonywać pełną morfologię z rozmazem (co najmniej raz w roku), pomiar stężenia glukozy, a także potasu, kinazy kreatynowej (CK) i enzymów ALAT i ASPAT. Dodatkowo konieczne jest monitorowanie ciśnienia tętniczego.

Dobrym rozwiązaniem jest także sięganie po preparaty wzmacniające serce, jak na przykład Biovital. Chociaż należy mieć świadomość, że jakiekolwiek suplementy diety nie zastąpią odpowiedniej diety, regularnej aktywności fizycznej i kontrolowania swojego stanu zdrowia u lekarza rodzinnego lub specjalistów (jeśli to konieczne).

Holter EKG: jak przygotować się do badania?

Lekarz zalecił ci holter ciśnieniowy. Jak się ubrać do tego badania oraz czy konieczne jest odstawienie leków, które regularnie zażywasz - to pewnie jedne z wielu wątpliwości, które masz.

Do badania holterem EKG nie ma potrzeby specjalnie się przygotowywać. Co prawda lekarze zalecają, aby nie stosować tego dnia szczególnie tłustych balsamów lub oliwek, które mogą wpłynąć na przyczepność elektrod. W przypadku panów mających szczególnie owłosiony tors, wskazane jest ogolenie klatki piersiowej. Jednak jeśli chodzi o regularnie stosowane leki, w tym leki bez recepty, to nie ma wskazań do ich odstawienia. Przy badaniu holterem EKG nie zażywa się żadnych dodatkowych środków farmaceutycznych czy leków.

Na czas badania wygodniej będzie założyć luźniejsze ubrania, które nie krępują ruchów. Jeśli tego dnia mamy pełnić swoje standardowe obowiązki, luźna bluza czy sweter pozwolą ukryć aparat i uniknąć pytań od postronnych osób.

Jedynie pacjenci z wszczepionym rozrusznikiem serca zobowiązani są dostarczyć przed badaniem paszport swojego rozrusznika wraz z jego obecnymi parametrami.

EKG a badanie Holtera – na czym polega różnica?

Tradycyjne badanie EKG trwa kilka minut i odbywa się w pozycji leżącej. Przez to rzadko kiedy jest wykazać nieprawidłowości występujące na co dzień, w czasie zwyczajnej aktywności. Przez to, że badanie holterem EKG odbywa się całą dobę (lub dłużej), możliwe jest zarejestrowane pełnego obrazu pracy serca w "naturalnych warunkach": w czasie spoczynku, aktywności, pracy, sportu, spożywania posiłków etc.

Przebieg badania Holtera: ile trwa i jak wygląda? Jak zachowywać się podczas badania?

To lekarz kardiolog wydaje skierowanie na holter EKG. Ile się nosi aparaturę oraz jak szybko powinno zostać wykonane zadanie także jest w gestii lekarza. Zazwyczaj jednak badanie holterem nie trwa dłużej niż parę dni - normą jest pełna doba.

W trakcie badania holterem EKG pacjent proszony jest o prowadzenie dziennika aktywności, w którym należy notować wszelkie nietypowe sytuacje, jak np. zmianę samopoczucia, doświadczenie arytmii, bólu w klatce piersiowej, a także sytuacje stresowe czy trening sportowy.

Niekiedy pacjenci zastanawiają się, dlaczego holter "pika" w trakcie badania - najczęściej związane jest to ze zmianą programu pracy, rejestrowaniem zapisu lub w skrajnych przypadkach - rozładowującą się baterią. Jeśli holter piszczy od dłuższego czasu (nie jest to pojedynczy sygnał dźwiękowy, tylko stały), należy skontaktować się z placówką medyczną, z jakiej był wydany.

Czego nie można robić w trakcie badania Holtera?

Jesteś w trakcie badania holterem EKG. Czego unikać, gdy jesteś podłączony do aparatury? Przede wszystkim nie można wraz z włączonym urządzeniem brać prysznica i kąpieli. Zakazane jest używanie poduszek i koców elektrycznych. Absolutnie nie powinno się samodzielnie obsługiwać urządzenia - wyjątkiem jest sytuacja wciskania przycisku, gdy pojawia się ból czy arytmia (w ten sposób w danych gromadzonych w urządzeniu pojawia się stosowny zapis).

Zastanawiasz się, czy holter można ściągnąć samemu? Odpowiedź brzmi jednoznacznie: nie. To delikatne urządzenie, które powinno być obsługiwane przez specjalistę. Zarówno zakładanie, jak i ściąganie holtera EKG powinno odbywać się w placówce medycznej.

Co może wykazać Holter EKG, czyli interpretacja wyników

Holter EKG rejestruje pracę serca przez całą dobę. Dzięki temu pozwala wykryć zaburzenia, które trudno jest uchwycić na elektrokardiogramie czy w czasie echa serca. Prawidłowy wynik Holtera oznacza, że w czasie badania nie zarejestrowano żadnych niepokojących objawów w pracy serca - arytmii, zbyt powolnego lub spowolnionego tętna, nieregularnych skurczów.

Interpretacja wyników zawsze przeprowadzana jest przez lekarza kardiologa, który zestawia dane pozyskane z urządzenia z notatkami pacjenta oraz innymi przeprowadzonymi badaniami. Dalsze postępowanie jest uzależnione od otrzymanych wyników.

Holter EKG - pytania i odpowiedzi

Co pokaże holter EKG?

Holter EKG może wykazać nieprawidłowości w pracy serca: arytmię, zbyt wolne lub zbyt częste skurcze, niedokrwienie mięśnia sercowego i wiele innych.

Co oznaczają epizody ST w holterze?

Epizody obniżenia ST mogą świadczyć o występowaniu niedokrwienia mięśnia sercowego. Aby jednak stwierdzić, co jest faktycznie powodem pojawienia się takiego zapisu, konieczne jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki i konsultacja z kardiologiem.

Co to są artefakty w holterze?

Najczęściej określenie "liczne artefakty" jest techniczną nazwą na nieodpowiednio zarejestrowane badanie. Niekiedy jest to wina nieodpowiednio rozmieszczonych elektrod lub samodzielnego manipulowania urządzeniem przez pacjenta. W takich przypadkach najczęściej zaleca się wykonanie badania holterem EKG jeszcze raz.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dieta i odchudzanie

Witarianizm - surowa dieta RAW. Co daje i jakie efekty przynosi roślinna dieta?
Witarianizm, czyli surowa dieta RAW, to podejście żywieniowe oparte na spożywaniu wyłącznie nieprzetworzonych produktów roślinnych. Kładzie nacisk na spożywanie surowych warzyw, owoców, orzechów, nasion oraz kiełków, bez ich...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.