Kiedy udać się do pulmonologa i jak przygotować się do pierwszej wizyty? Wskazania do badania i leczenie

Kiedy udać się do pulmonologa i jak przygotować się do pierwszej wizyty? Wskazania do badania i leczenie - zdjęcie

Kiedy udać się do pulmonologa i jak przygotować się do pierwszej wizyty? Wskazania do badania i leczenie

Masz problemy z oddychaniem, łatwo się męczysz i brakuje Ci tchu? Jak najszybciej udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty od płuc. Z poniższego artykułu dowiesz się:
- pulmonolog: czym się zajmuje ten lekarz
- co wywołuje choroby płuc
- czy płuca bolą
- jakie są objawy chorób płuc
- jak przebiega wizyta u pulmunologa
- czym jest spirometria, testy skórne i wziewne
- co to takiego rehabilitacja pulmonologiczna dla dzieci i dorosłych oraz kiedy jest zalecana.

Zobacz także artykuł: Infekcja górnych dróg oddechowych. 5 najlepszych sposobów na odzyskanie zdrowia

Czym zajmuje się pulmonolog?

Nie wszyscy wiedzą, kiedy warto udać się do pulmunologa. Czym zajmuje się ten lekarz? Chociaż kojarzony jest głównie z chorobami płuc, praca pulmunologa obejmuje profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób całego układu oddechowego, a zatem nie tylko płuc, ale również jamy nosowej, krtani, gardła, tchawicy i oskrzeli.

Jeżeli takie jak objawy jak kaszel, katar, ból gardła czy chrypka zdarzają nam się sporadycznie, wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i nie jest nam potrzebny pulmunolog. Co leczy ten specjalista?

 • przewlekłe stany zapalne układu oddechowego
 • zakażenia opornymi na antybiotyki bakteriami atakującymi drogi oddechowe
 • astmę
 • nawracające infekcje związane z kaszlem
 • stany duszności i problemy ze złapaniem tchu
 • gruźlicę
 • pylicę płuc
 • grzybicę płuc
 • obturacyjny bezdech senny
 • odmę płucną
 • mukowiscydozę.

Czy płuca bolą? Fakty i mity na temat odczuwalnych objawów chorób płuc

Warto wiedzieć, że w płucach nie znajdują się zakończenia nerwowe, więc nie jest możliwe odczuwanie ich bólu. Ze względu na długoterminowy brak dolegliwości, tak bardzo niebezpieczny jest rak płuca. Gdzie "bolą" zatem choroby płuc, jeśli nie jesteśmy w stanie odczuwać dolegliwości bezpośrednio z tych narządów? Przede wszystkim, przy różnych infekcjach dolnych dróg oddechowych pojawia się ból w klatce piersiowej - najczęściej opisywany jako ucisk, nasilający się w czasie głębszego oddechu. Związane jest to z problemami z opłucną, obrzękiem i stanami zapalnymi sąsiednich tkanek.

Bez wątpienia objawem sugerującym na problemy z płucami jest brak możliwości zaczerpnięcia pełnego oddechu, wrażenie niedotlenienia, a także wzmożone odksztuszanie wydzieliny płucnej.

Niekiedy przy zapaleniu płuc i ostrych infekcjach dolnych dróg oddechowych, pacjenci mogą doświadczać bólu w górnej części pleców lub poniżej obojczyków - odpowiedzialna jest za to opłucna ścienna, w której znajdują się zakończenia nerwów przepływających przez przeponę i międzyżebrze.

Należy mieć świadomość, że ból w okolicy klatki piersiowej może sygnalizować wiele kłopotów ze zdrowiem i chociaż często opisywany jest jako bolesność płuc, może być tak naprawdę związany z dolegliwościami kardiologicznymi, kostno-stawowymi, a także na tle nerwowym. Zdarza się, że osoby doświadczające ataku paniki i podlegające długotrwałemu stresowi również mają kłopot ze złapaniem oddechu i odczuwają silny ucisk w okolicy mostka.

Najczęstsze objawy choroby płuc, czyli kiedy warto udać się do pulmunologa

Najczęstsze choroby płuc, które są diagnozowane w gabinetach pulmunologicznych to przede wszystkim alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych i bezdech senny, ale również przewlekłe zapalenie płuc i rozedma, pylica, gruźlica i niestety, rak płuca. Obecnie niemal całkowicie wyeliminowane są dzięki szczepieniom krztusiec i koklusz, jednak im bardziej narasta ruch antyszczepionkowy, tym większe ryzyko ponownego zakażenia się tymi już zwalczonymi przez medycynę chorobami.

Oczywiście nie należy od razu wpadać w panikę, kiedy wystąpią objawy choroby płuc. W wielu przypadkach jest to po prostu kwestia związana z alergią, niekiedy brakiem odpowiedniej aktywności fizycznej lub wręcz przeciwnie - nadmiernej aktywności fizycznej na zanieczyszczonym smogiem powietrzu. Zamiast samodzielnie starać się diagnozować, wybierać odpowiednie dla siebie zioła na płuca i czekać, aż dolegliwości same miną, warto udać się do pulmunologa. Najlepiej to zrobić od razu, jeśli:

 • doskwiera nam długotrwały kaszel
 • odkrztuszamy dużo wydzieliny (niezależnie od tego, czy jest ona przejrzysta, ropna czy z nitkami krwi - wszystkie wymagają diagnostyki!)
 • zdaje nam się, że brakuje nam oddechu
 • często kręci nam się w głowie
 • odczuwamy ucisk w gardle lub na wysokości klatki piersiowej.

Jak wygląda pierwsza wizyta u pulmunologa i w jaki sposób się do niej przygotować?

Jak wygląda pierwsza wizyta u pulmunologa? Jak u każdego lekarza, także i tutaj możemy spodziewać się pogłębionego wywiadu medycznego, który obejmuje historię chorób, zażywane leki, niepokojące objawy. Warto również spodziewać się pytań o tryb życia, nawyki, środowisko pacy.

Jak przygotować się do wizyty u pulmunologa? Przede wszystkim, przygotowując odpowiednią dokumentację lekarską, jeśli taką posiadamy. Po drugie, warto się uspokoić i w miarę możliwości nie stresować. W czasie badania pulmunologicznego często wykonuje się spirometrię, czyli bezbolesne badanie pojemności płuc polegające na dmuchaniu w specjalny ustnik. Dopiero na podstawie tych wstępnych badań lekarz pulmunolog zaleca dalsze działania, jak np. badania z krwi, bronchoskopię etc.

Badanie u pulmonologa krok po kroku

Przed wizytą warto wiedzieć, jak wygląda badanie u pulmonologa.

 1. pogłębiony wywiad medyczny obejmujący również dolegliwości
 2. przejrzenie dotychczasowej dokumentacji medycznej przedstawionej przez pacjenta
 3. osłuchanie pacjenta oraz przeprowadzenie spirometrii
 4. zalecenia lekarskie, w tym wydanie skierowań na stosowne dalsze badania i/lub recept na leki
 5. umówienie się na kontrolę lekarską po ustalonym ze specjalistą czasie.

Spirometria, testy skórne i wziewne – na jakie dodatkowe badania może jeszcze skierować pulmonolog?

Choroby płuc jak i pozostałych narządów układu oddechowe mogą mieć różne podłoże - niekiedy przyczyna tkwi w alergenach wziewnych, przebywaniu w zanieczyszczonym środowisku, a czasem związana jest z trybem życia czy predyspozycjami danej osoby. To, co na zapalenie płuc zostałoby zalecone przez lekarza po stwierdzeniu alergii, jest zupełnie innym sposobem postępowania niż w przypadku zapalenia na tle wirusowym.

Dlatego lekarz pulmunolog oprócz spirometrii badającej objętość płuc, może zlecić badania na pozór nie kojarzące się z płucami - alergiczne testy skórne, ale i wziewne. Jeśli wykażą nadwrażliwość na którykolwiek z alergenów, dalsze postępowanie medyczne będzie to uwzględniało.

Rehabilitacja pulmonologiczna dla dzieci i dorosłych – przypadki, w których jest zalecana

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje taka praktyka medyczna jak rehabilitacja pulmonologiczna. Co to jest i komu może pomóc? Rehabilitacją płucną nazywa się różnorodne zabiegi, które stosowane są u osób chorych na przewlekłe choroby układu oddechowego, a jakie mogą poprawiać jego zdrowie i samopoczucie. To swego rodzaju gimnastyka oddechowa, która przywraca - przynajmniej w części - zdolność do efektywnego oddychania "pełną piersią". Rehabilitacja pulmunologiczna polecana jest szczególnie przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, mukowiscydozie, astmie oskrzelowej, a nawet nowotworach płuc.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Układ nerwowy

Ćwiczenia oddechowe – narzędzie redukcji stresu. Techniki oddychania, które przywrócą Ci spokój
Oddychanie jest to czynność, którą wykonujemy właściwie bezwiednie. Nie musimy pamiętać o tym, żeby oddychać, ponieważ nasz organizm sam o to dba. Możemy kontrolować swój oddech, np. go wstrzymać, ale na krótko - nie możemy całkowi...

Serce i układ krążenia

Choroby cywilizacyjne - przyczyny, rodzaje i podział. Czy możesz im zapobiec i skutecznie leczyć?
Czy wiesz, że wraz z postępem cywilizacyjnym, coraz częściej mamy do czynienia z chorobami zwanymi cywilizacyjnymi? Niestety, styl życia, który prowadzimy, wpływ środowiska i zanieczyszczenia, z którymi się stykamy, często przyczyniają si...

Serce i układ krążenia

Załamanie nerwowe – jak je rozpoznać i skutecznie leczyć? Jak osiągnąć równowagę?
W dzisiejszym zabieganym świecie wiele osób zmaga się z ogromnym stresem i presją, co może prowadzić do poważnych problemów psychicznych. Jednym z takich problemów jest załamanie nerwowe, które może wpłynąć na nasze zdrowie ...

Serce i układ krążenia

Stan przedzawałowy – 20 minut na reakcję. Objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Stan przedzawałowy to potoczne określenie schorzenia, jakim jest niestabilna dławica piersiowa. Główną przyczynę tej choroby stanowi niedokrwienie mięśnia sercowego....

Układ nerwowy

Stres oksydacyjny – objawy, przyczyny, leczenie. Jak wygląda dieta bogata w antyoksydanty?
Ciągłe życie w biegu, zanieczyszczone powietrze, niezdrowy styl życia - to tylko niektóre czynniki, które wpływają na powstawanie stresu oksydacyjnego w naszych organizmach....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.