Kiedy udać się do pulmonologa i jak przygotować się do pierwszej wizyty? Wskazania do badania i leczenie

Kiedy udać się do pulmonologa i jak przygotować się do pierwszej wizyty? Wskazania do badania i leczenie - zdjęcie

Masz problemy z oddychaniem, łatwo się męczysz i brakuje Ci tchu? Jak najszybciej udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty od płuc. Z poniższego artykułu dowiesz się:
- pulmonolog: czym się zajmuje ten lekarz
- co wywołuje choroby płuc
- czy płuca bolą
- jakie są objawy chorób płuc
- jak przebiega wizyta u pulmunologa
- czym jest spirometria, testy skórne i wziewne
- co to takiego rehabilitacja pulmonologiczna dla dzieci i dorosłych oraz kiedy jest zalecana.

Zobacz także artykuł: Infekcja górnych dróg oddechowych. 5 najlepszych sposobów na odzyskanie zdrowia

Czym zajmuje się pulmonolog?

Nie wszyscy wiedzą, kiedy warto udać się do pulmunologa. Czym zajmuje się ten lekarz? Chociaż kojarzony jest głównie z chorobami płuc, praca pulmunologa obejmuje profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób całego układu oddechowego, a zatem nie tylko płuc, ale również jamy nosowej, krtani, gardła, tchawicy i oskrzeli.

Jeżeli takie jak objawy jak kaszel, katar, ból gardła czy chrypka zdarzają nam się sporadycznie, wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i nie jest nam potrzebny pulmunolog. Co leczy ten specjalista?

 • przewlekłe stany zapalne układu oddechowego
 • zakażenia opornymi na antybiotyki bakteriami atakującymi drogi oddechowe
 • astmę
 • nawracające infekcje związane z kaszlem
 • stany duszności i problemy ze złapaniem tchu
 • gruźlicę
 • pylicę płuc
 • grzybicę płuc
 • obturacyjny bezdech senny
 • odmę płucną
 • mukowiscydozę.

Czy płuca bolą? Fakty i mity na temat odczuwalnych objawów chorób płuc

Warto wiedzieć, że w płucach nie znajdują się zakończenia nerwowe, więc nie jest możliwe odczuwanie ich bólu. Ze względu na długoterminowy brak dolegliwości, tak bardzo niebezpieczny jest rak płuca. Gdzie "bolą" zatem choroby płuc, jeśli nie jesteśmy w stanie odczuwać dolegliwości bezpośrednio z tych narządów? Przede wszystkim, przy różnych infekcjach dolnych dróg oddechowych pojawia się ból w klatce piersiowej - najczęściej opisywany jako ucisk, nasilający się w czasie głębszego oddechu. Związane jest to z problemami z opłucną, obrzękiem i stanami zapalnymi sąsiednich tkanek.

Bez wątpienia objawem sugerującym na problemy z płucami jest brak możliwości zaczerpnięcia pełnego oddechu, wrażenie niedotlenienia, a także wzmożone odksztuszanie wydzieliny płucnej.

Niekiedy przy zapaleniu płuc i ostrych infekcjach dolnych dróg oddechowych, pacjenci mogą doświadczać bólu w górnej części pleców lub poniżej obojczyków - odpowiedzialna jest za to opłucna ścienna, w której znajdują się zakończenia nerwów przepływających przez przeponę i międzyżebrze.

Należy mieć świadomość, że ból w okolicy klatki piersiowej może sygnalizować wiele kłopotów ze zdrowiem i chociaż często opisywany jest jako bolesność płuc, może być tak naprawdę związany z dolegliwościami kardiologicznymi, kostno-stawowymi, a także na tle nerwowym. Zdarza się, że osoby doświadczające ataku paniki i podlegające długotrwałemu stresowi również mają kłopot ze złapaniem oddechu i odczuwają silny ucisk w okolicy mostka.

Najczęstsze objawy choroby płuc, czyli kiedy warto udać się do pulmunologa

Najczęstsze choroby płuc, które są diagnozowane w gabinetach pulmunologicznych to przede wszystkim alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych i bezdech senny, ale również przewlekłe zapalenie płuc i rozedma, pylica, gruźlica i niestety, rak płuca. Obecnie niemal całkowicie wyeliminowane są dzięki szczepieniom krztusiec i koklusz, jednak im bardziej narasta ruch antyszczepionkowy, tym większe ryzyko ponownego zakażenia się tymi już zwalczonymi przez medycynę chorobami.

Oczywiście nie należy od razu wpadać w panikę, kiedy wystąpią objawy choroby płuc. W wielu przypadkach jest to po prostu kwestia związana z alergią, niekiedy brakiem odpowiedniej aktywności fizycznej lub wręcz przeciwnie - nadmiernej aktywności fizycznej na zanieczyszczonym smogiem powietrzu. Zamiast samodzielnie starać się diagnozować, wybierać odpowiednie dla siebie zioła na płuca i czekać, aż dolegliwości same miną, warto udać się do pulmunologa. Najlepiej to zrobić od razu, jeśli:

 • doskwiera nam długotrwały kaszel
 • odkrztuszamy dużo wydzieliny (niezależnie od tego, czy jest ona przejrzysta, ropna czy z nitkami krwi - wszystkie wymagają diagnostyki!)
 • zdaje nam się, że brakuje nam oddechu
 • często kręci nam się w głowie
 • odczuwamy ucisk w gardle lub na wysokości klatki piersiowej.

Jak wygląda pierwsza wizyta u pulmunologa i w jaki sposób się do niej przygotować?

Jak wygląda pierwsza wizyta u pulmunologa? Jak u każdego lekarza, także i tutaj możemy spodziewać się pogłębionego wywiadu medycznego, który obejmuje historię chorób, zażywane leki, niepokojące objawy. Warto również spodziewać się pytań o tryb życia, nawyki, środowisko pacy.

Jak przygotować się do wizyty u pulmunologa? Przede wszystkim, przygotowując odpowiednią dokumentację lekarską, jeśli taką posiadamy. Po drugie, warto się uspokoić i w miarę możliwości nie stresować. W czasie badania pulmunologicznego często wykonuje się spirometrię, czyli bezbolesne badanie pojemności płuc polegające na dmuchaniu w specjalny ustnik. Dopiero na podstawie tych wstępnych badań lekarz pulmunolog zaleca dalsze działania, jak np. badania z krwi, bronchoskopię etc.

Badanie u pulmonologa krok po kroku

Przed wizytą warto wiedzieć, jak wygląda badanie u pulmonologa.

 1. pogłębiony wywiad medyczny obejmujący również dolegliwości
 2. przejrzenie dotychczasowej dokumentacji medycznej przedstawionej przez pacjenta
 3. osłuchanie pacjenta oraz przeprowadzenie spirometrii
 4. zalecenia lekarskie, w tym wydanie skierowań na stosowne dalsze badania i/lub recept na leki
 5. umówienie się na kontrolę lekarską po ustalonym ze specjalistą czasie.

Spirometria, testy skórne i wziewne – na jakie dodatkowe badania może jeszcze skierować pulmonolog?

Choroby płuc jak i pozostałych narządów układu oddechowe mogą mieć różne podłoże - niekiedy przyczyna tkwi w alergenach wziewnych, przebywaniu w zanieczyszczonym środowisku, a czasem związana jest z trybem życia czy predyspozycjami danej osoby. To, co na zapalenie płuc zostałoby zalecone przez lekarza po stwierdzeniu alergii, jest zupełnie innym sposobem postępowania niż w przypadku zapalenia na tle wirusowym.

Dlatego lekarz pulmunolog oprócz spirometrii badającej objętość płuc, może zlecić badania na pozór nie kojarzące się z płucami - alergiczne testy skórne, ale i wziewne. Jeśli wykażą nadwrażliwość na którykolwiek z alergenów, dalsze postępowanie medyczne będzie to uwzględniało.

Rehabilitacja pulmonologiczna dla dzieci i dorosłych – przypadki, w których jest zalecana

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje taka praktyka medyczna jak rehabilitacja pulmonologiczna. Co to jest i komu może pomóc? Rehabilitacją płucną nazywa się różnorodne zabiegi, które stosowane są u osób chorych na przewlekłe choroby układu oddechowego, a jakie mogą poprawiać jego zdrowie i samopoczucie. To swego rodzaju gimnastyka oddechowa, która przywraca - przynajmniej w części - zdolność do efektywnego oddychania "pełną piersią". Rehabilitacja pulmunologiczna polecana jest szczególnie przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, mukowiscydozie, astmie oskrzelowej, a nawet nowotworach płuc.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.