Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Mięśnie i kości

Mata do akupresury, czyli przyjemna terapia, a nawet rehabilitacja dla twojego zmęczonego ciała

 Mata do akupresury, czyli przyjemna terapia, a nawet rehabilitacja dla twojego zmęczonego ciała

Mata do akupresury to niekonwencjonalne narzędzie terapii oraz rehabilitacji całego ciała. Swój początek wzięła z Chin, gdzie ta metoda leczenia stosowana jest od kilku tysięcy lat. Kolczaste wypustki umieszczone na macie umożliwiają redukcję napięcia i stresu, łagodzą bóle kręgosłupa, głowy i mięśni, pomagają także zredukować cellulit i tkankę tłuszczową. Z akupresury można również skorzystać w celu zapobiegania objawom choroby lokomocyjnej.

W poniższym artykule przeczytasz o:

 • pochodzeniu akupresury,
 • wskazaniach i przeciskaniach do stosowania tego rodzaju terapii,
 • sposobach rehabilitacji z użyciem maty do akupresury,
 • zaleceniach odnośnie do użytkowania maty,
 • szczególnym narzędziu łagodzącym stres – macie akupresurowej z poduszką.

Zobacz produkt: Mata do akupresury mend Acupressure Mat

Mata do akupresury – tradycja chińskiej medycyny

Akupresura wywodzi się ze starożytnej medycyny chińskiej, która zakładała holistyczne podejście do organizmu człowieka. Podobnie jak akupunktura, ta niekonwencjonalna metoda leczenia opiera się na znajomości specjalnych punktów na ciele, mieszczących się w pobliżu meridian – kanałów, przez która przepływa energia życiowa „qi”. Aby zachować równowagę warunkującą zdrowie i dobre samopoczucie, konieczny jest stały przepływ owej energii przez organizm. Analogicznie, dolegliwości takie jak bóle kręgosłupa i głowy, napięcie związane ze stresem czy bezsenność są związane z pewnymi nieprawidłościami w „qi”.

Metoda akupresury może przynieść ulgę w wielu przypadłościach. Masaż polegający na uciskaniu punktów energetycznych pozwala się zrelaksować, poprawia samopoczucie i kondycję zdrowotną. W przeciwieństwie do akupunktury nie używa się igieł, jedynym narzędziem terapii są palce lub specjalnie przygotowana w tym celu mata.

Mata do akupresury wyposażona jest w liczne kolczaste wypustki – pojedynczych punktów uciskowych może być nawet kilka tysięcy. Na początku kolce mogą powodować lekki dyskomfort, jednak stopniowo przyjemny nacisk łagodzi napięcie i pozwala się zrelaksować.

Mata do akupresury kręgosłupa i nie tylko

Stosowanie maty akupresurowej pozwala złagodzić ból niemal każdej części ciała. Położenie się na niej łagodzi dolegliwości kręgosłupa, przechadzanie się po niej w przyjemny sposób stymuluje receptory zlokalizowane na stopach. Można ją także używać miejscowo, masując bolące lub spięte obszary na rękach lub nogach.

Warto także zauważyć, że metoda akupresury jest w stanie złagodzić objawy migreny czy nawet choroby lokomocyjnej. W tym celu powstały specjalne opaski uciskowe– przewiązuje się je wokół nadgarstka, gdzie zlokalizowany jest punkt P6 na kanale energetycznym osierdzia. Ten rodzaj akupresury zapobiega wystąpieniu mdłości i wymiotów podczas podróży. Opaski akupresurowe mogą być stosowane nie tylko przez dorosłych, ale także dzieci.

Mata do akupresury – jak stosować?

Używanie maty do akupresury jest bardzo proste – wystarczy ułożyć ją na podłodze i położyć się na niej tak, by poczuć kojący ucisk kolczastych wypustek na swoim ciele.

Można także stosować matę w pozycji siedzącej, kładąc ją na fotelu czy krześle przy biurku. Z pewnością pozwoli to na zminimalizowanie różnych dolegliwości związanych m.in. z pracą przy komputerze.

Terapia akupresurowa z użyciem maty jest szczególnie wskazana przy:

 • bólach kręgosłupa,
 • bólach głowy,
 • rwie kulszowej,
 • lordozie lędźwiowej i szyjnej,
 • restrykcjach mięśniowo-powięziowych,
 • bólach przeciążeniowych,
 • chęci redukcji cellulitu lub tkanki tłuszczowej,
 • zaburzeniach snu.

Matę do akupresury warto stosować codziennie przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Można na niej siedzieć, położyć się lub też zwinąć jedynie do miejscowego użytku. Jeśli kolczaste wypustki powodują zbytni dyskomfort, można umieścić na macie cienki ręcznik.

Należy jednak pamiętać, by traktować matę do akupresury jako element rehabilitacji, a nie zamiennik aktywności fizycznej lub przepisanych przez specjalistę leków farmakologicznych.

Mata do akupresury – właściwości sprytnego narzędzia

Mata akupresurowa pobudza wydzielanie hormonów szczęścia – endorfin – co redukuje stres i napięcie, zwiększa odporność, odświeża umysł i ciało, a także pozwala w pełni odprężyć się i zrelaksować. Korzystanie z maty ma również pozytywny wpływ na krążenie krwi, jest też w stanie zniwelować dolegliwości związane z migreną lub schorzeniami mięśniowo-powięziowymi.

Innymi korzystnymi właściwościami maty do akupresury jest redukcja cellulitu oraz tkanki tłuszczowej – w tym celu należy stosować metodę uciskową na brzuch, uda czy pośladki, przy jednoczesnym zachowaniu zbilansowanej diety i regularnych ćwiczeniach fizycznych.

Mata do akupresury z poduszką

Obecnie na rynku można znaleźć szeroki wachlarz mat akupresurowych z poduszką. Dzięki niej terapia z zastosowaniem uciskania poszczególnych punktów staje się jeszcze bardziej relaksująca i komfortowa. Umożliwia odpoczynek i odprężenie się po długim dniu w pracy, a także łagodzi ból i napięcie nagromadzone w ciele pod wpływem stresu. Tego rodzaju mata pomoże także cierpiącym na bezsenność.

Zestaw może spełnić wiele funkcji, w zależności od potrzeb korzystającej z niej osoby oraz źródła dolegliwości. Jeżeli ból zlokalizowany jest na plecach, warto położyć się na macie, podpierając głowę poduszką, i tym samym dokładnie wymasować plecy. W przypadku odczuwanego dyskomfortu stóp, można kilka razy przejść się po ułożonej na ziemi macie.

Poduszkę dołączoną do maty można wykorzystać do masażu odcinka szyjnego lub lędźwiowego. Z powodu naturalnych wygięć kręgosłupa, miejsca te mają ograniczony kontakt z położoną płasko na podłodze matą, dlatego wypełniona pianką poduszka pomoże w złagodzeniu dolegliwości tych odcinków. Można nią także masować konkretne obszary na ciele, przykładowo nadgarstki, przedramiona lub łydki.

Mata do akupresury – jak używać i z kim konsultować pierwsze spotkanie z tym gadżetem

Przed przystąpieniem do rehabilitacji z użyciem maty akupresurowej, należy skonsultować ten rodzaj terapii z lekarzem lub też fizjoterapeutą. Pomimo swych leczniczych i relaksujących właściwości, stosowanie maty nie jest odpowiednie dla dzieci, kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na:

 • stany po zawale serca,
 • infekcje bakteryjne,
 • nowotwory,
 • cukrzycę,
 • uszkodzenia skóry, takie jak oparzenia lub rany,
 • problemy z krążeniem i krzepliwością krwi,
 • różnego rodzaju zmiany skórne, w tym wysypki, grzybice i choroby zakaźne.

Zaleca się korzystanie z maty w cienkich bawełnianych ubraniach lub na gołe ciało. Przed położeniem się warto wyprofilować ją do krzywizn kręgosłupa z użyciem poduszek lub ręczników. Codzienny czas stosowania akupresury powinien zostać dobrany do indywidualnych możliwości każdej osoby – początkujący nie powinni używać maty dłużej niż 10 minut, natomiast zaawansowani mogą z niej korzystać od 20 do 40 minut.

Każdorazowo przed użyciem maty konieczne jest rozluźnienie całego ciała. Można także zapalić ulubione świece zapachowe czy odtworzyć relaksującą muzykę, aby zapewnić sobie przyjemny i komfortowy odpoczynek podczas akupresury.Wapteka

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.