Mata do akupresury, czyli przyjemna terapia, a nawet rehabilitacja dla twojego zmęczonego ciała

Mata do akupresury, czyli przyjemna terapia, a nawet rehabilitacja dla twojego zmęczonego ciała - zdjęcie

Mata do akupresury, czyli przyjemna terapia, a nawet rehabilitacja dla twojego zmęczonego ciała

Mata do akupresury to niekonwencjonalne narzędzie terapii oraz rehabilitacji całego ciała. Swój początek wzięła z Chin, gdzie ta metoda leczenia stosowana jest od kilku tysięcy lat. Kolczaste wypustki umieszczone na macie umożliwiają redukcję napięcia i stresu, łagodzą bóle kręgosłupa, głowy i mięśni, pomagają także zredukować cellulit i tkankę tłuszczową. Z akupresury można również skorzystać w celu zapobiegania objawom choroby lokomocyjnej.

W poniższym artykule przeczytasz o:

 • pochodzeniu akupresury,
 • wskazaniach i przeciskaniach do stosowania tego rodzaju terapii,
 • sposobach rehabilitacji z użyciem maty do akupresury,
 • zaleceniach odnośnie do użytkowania maty,
 • szczególnym narzędziu łagodzącym stres – macie akupresurowej z poduszką.

Zobacz produkt: Mata do akupresury mend Acupressure Mat

Mata do akupresury – tradycja chińskiej medycyny

Akupresura wywodzi się ze starożytnej medycyny chińskiej, która zakładała holistyczne podejście do organizmu człowieka. Podobnie jak akupunktura, ta niekonwencjonalna metoda leczenia opiera się na znajomości specjalnych punktów na ciele, mieszczących się w pobliżu meridian – kanałów, przez która przepływa energia życiowa „qi”. Aby zachować równowagę warunkującą zdrowie i dobre samopoczucie, konieczny jest stały przepływ owej energii przez organizm. Analogicznie, dolegliwości takie jak bóle kręgosłupa i głowy, napięcie związane ze stresem czy bezsenność są związane z pewnymi nieprawidłościami w „qi”.

Metoda akupresury może przynieść ulgę w wielu przypadłościach. Masaż polegający na uciskaniu punktów energetycznych pozwala się zrelaksować, poprawia samopoczucie i kondycję zdrowotną. W przeciwieństwie do akupunktury nie używa się igieł, jedynym narzędziem terapii są palce lub specjalnie przygotowana w tym celu mata.

Mata do akupresury wyposażona jest w liczne kolczaste wypustki – pojedynczych punktów uciskowych może być nawet kilka tysięcy. Na początku kolce mogą powodować lekki dyskomfort, jednak stopniowo przyjemny nacisk łagodzi napięcie i pozwala się zrelaksować.

Mata do akupresury kręgosłupa i nie tylko

Stosowanie maty akupresurowej pozwala złagodzić ból niemal każdej części ciała. Położenie się na niej łagodzi dolegliwości kręgosłupa, przechadzanie się po niej w przyjemny sposób stymuluje receptory zlokalizowane na stopach. Można ją także używać miejscowo, masując bolące lub spięte obszary na rękach lub nogach.

Warto także zauważyć, że metoda akupresury jest w stanie złagodzić objawy migreny czy nawet choroby lokomocyjnej. W tym celu powstały specjalne opaski uciskowe– przewiązuje się je wokół nadgarstka, gdzie zlokalizowany jest punkt P6 na kanale energetycznym osierdzia. Ten rodzaj akupresury zapobiega wystąpieniu mdłości i wymiotów podczas podróży. Opaski akupresurowe mogą być stosowane nie tylko przez dorosłych, ale także dzieci.

Mata do akupresury – jak stosować?

Używanie maty do akupresury jest bardzo proste – wystarczy ułożyć ją na podłodze i położyć się na niej tak, by poczuć kojący ucisk kolczastych wypustek na swoim ciele.

Można także stosować matę w pozycji siedzącej, kładąc ją na fotelu czy krześle przy biurku. Z pewnością pozwoli to na zminimalizowanie różnych dolegliwości związanych m.in. z pracą przy komputerze.

Terapia akupresurowa z użyciem maty jest szczególnie wskazana przy:

 • bólach kręgosłupa,
 • bólach głowy,
 • rwie kulszowej,
 • lordozie lędźwiowej i szyjnej,
 • restrykcjach mięśniowo-powięziowych,
 • bólach przeciążeniowych,
 • chęci redukcji cellulitu lub tkanki tłuszczowej,
 • zaburzeniach snu.

Matę do akupresury warto stosować codziennie przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Można na niej siedzieć, położyć się lub też zwinąć jedynie do miejscowego użytku. Jeśli kolczaste wypustki powodują zbytni dyskomfort, można umieścić na macie cienki ręcznik.

Należy jednak pamiętać, by traktować matę do akupresury jako element rehabilitacji, a nie zamiennik aktywności fizycznej lub przepisanych przez specjalistę leków farmakologicznych.

Mata do akupresury – właściwości sprytnego narzędzia

Mata akupresurowa pobudza wydzielanie hormonów szczęścia – endorfin – co redukuje stres i napięcie, zwiększa odporność, odświeża umysł i ciało, a także pozwala w pełni odprężyć się i zrelaksować. Korzystanie z maty ma również pozytywny wpływ na krążenie krwi, jest też w stanie zniwelować dolegliwości związane z migreną lub schorzeniami mięśniowo-powięziowymi.

Innymi korzystnymi właściwościami maty do akupresury jest redukcja cellulitu oraz tkanki tłuszczowej – w tym celu należy stosować metodę uciskową na brzuch, uda czy pośladki, przy jednoczesnym zachowaniu zbilansowanej diety i regularnych ćwiczeniach fizycznych.

Mata do akupresury z poduszką

Obecnie na rynku można znaleźć szeroki wachlarz mat akupresurowych z poduszką. Dzięki niej terapia z zastosowaniem uciskania poszczególnych punktów staje się jeszcze bardziej relaksująca i komfortowa. Umożliwia odpoczynek i odprężenie się po długim dniu w pracy, a także łagodzi ból i napięcie nagromadzone w ciele pod wpływem stresu. Tego rodzaju mata pomoże także cierpiącym na bezsenność.

Zestaw może spełnić wiele funkcji, w zależności od potrzeb korzystającej z niej osoby oraz źródła dolegliwości. Jeżeli ból zlokalizowany jest na plecach, warto położyć się na macie, podpierając głowę poduszką, i tym samym dokładnie wymasować plecy. W przypadku odczuwanego dyskomfortu stóp, można kilka razy przejść się po ułożonej na ziemi macie.

Poduszkę dołączoną do maty można wykorzystać do masażu odcinka szyjnego lub lędźwiowego. Z powodu naturalnych wygięć kręgosłupa, miejsca te mają ograniczony kontakt z położoną płasko na podłodze matą, dlatego wypełniona pianką poduszka pomoże w złagodzeniu dolegliwości tych odcinków. Można nią także masować konkretne obszary na ciele, przykładowo nadgarstki, przedramiona lub łydki.

Mata do akupresury – jak używać i z kim konsultować pierwsze spotkanie z tym gadżetem

Przed przystąpieniem do rehabilitacji z użyciem maty akupresurowej, należy skonsultować ten rodzaj terapii z lekarzem lub też fizjoterapeutą. Pomimo swych leczniczych i relaksujących właściwości, stosowanie maty nie jest odpowiednie dla dzieci, kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na:

 • stany po zawale serca,
 • infekcje bakteryjne,
 • nowotwory,
 • cukrzycę,
 • uszkodzenia skóry, takie jak oparzenia lub rany,
 • problemy z krążeniem i krzepliwością krwi,
 • różnego rodzaju zmiany skórne, w tym wysypki, grzybice i choroby zakaźne.

Zaleca się korzystanie z maty w cienkich bawełnianych ubraniach lub na gołe ciało. Przed położeniem się warto wyprofilować ją do krzywizn kręgosłupa z użyciem poduszek lub ręczników. Codzienny czas stosowania akupresury powinien zostać dobrany do indywidualnych możliwości każdej osoby – początkujący nie powinni używać maty dłużej niż 10 minut, natomiast zaawansowani mogą z niej korzystać od 20 do 40 minut.

Każdorazowo przed użyciem maty konieczne jest rozluźnienie całego ciała. Można także zapalić ulubione świece zapachowe czy odtworzyć relaksującą muzykę, aby zapewnić sobie przyjemny i komfortowy odpoczynek podczas akupresury.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.