Mata do akupresury, czyli przyjemna terapia, a nawet rehabilitacja dla twojego zmęczonego ciała

Mata do akupresury, czyli przyjemna terapia, a nawet rehabilitacja dla twojego zmęczonego ciała - zdjęcie

Mata do akupresury to niekonwencjonalne narzędzie terapii oraz rehabilitacji całego ciała. Swój początek wzięła z Chin, gdzie ta metoda leczenia stosowana jest od kilku tysięcy lat. Kolczaste wypustki umieszczone na macie umożliwiają redukcję napięcia i stresu, łagodzą bóle kręgosłupa, głowy i mięśni, pomagają także zredukować cellulit i tkankę tłuszczową. Z akupresury można również skorzystać w celu zapobiegania objawom choroby lokomocyjnej.

W poniższym artykule przeczytasz o:

 • pochodzeniu akupresury,
 • wskazaniach i przeciskaniach do stosowania tego rodzaju terapii,
 • sposobach rehabilitacji z użyciem maty do akupresury,
 • zaleceniach odnośnie do użytkowania maty,
 • szczególnym narzędziu łagodzącym stres – macie akupresurowej z poduszką.

Zobacz produkt: Mata do akupresury mend Acupressure Mat

Mata do akupresury – tradycja chińskiej medycyny

Akupresura wywodzi się ze starożytnej medycyny chińskiej, która zakładała holistyczne podejście do organizmu człowieka. Podobnie jak akupunktura, ta niekonwencjonalna metoda leczenia opiera się na znajomości specjalnych punktów na ciele, mieszczących się w pobliżu meridian – kanałów, przez która przepływa energia życiowa „qi”. Aby zachować równowagę warunkującą zdrowie i dobre samopoczucie, konieczny jest stały przepływ owej energii przez organizm. Analogicznie, dolegliwości takie jak bóle kręgosłupa i głowy, napięcie związane ze stresem czy bezsenność są związane z pewnymi nieprawidłościami w „qi”.

Metoda akupresury może przynieść ulgę w wielu przypadłościach. Masaż polegający na uciskaniu punktów energetycznych pozwala się zrelaksować, poprawia samopoczucie i kondycję zdrowotną. W przeciwieństwie do akupunktury nie używa się igieł, jedynym narzędziem terapii są palce lub specjalnie przygotowana w tym celu mata.

Mata do akupresury wyposażona jest w liczne kolczaste wypustki – pojedynczych punktów uciskowych może być nawet kilka tysięcy. Na początku kolce mogą powodować lekki dyskomfort, jednak stopniowo przyjemny nacisk łagodzi napięcie i pozwala się zrelaksować.

Mata do akupresury kręgosłupa i nie tylko

Stosowanie maty akupresurowej pozwala złagodzić ból niemal każdej części ciała. Położenie się na niej łagodzi dolegliwości kręgosłupa, przechadzanie się po niej w przyjemny sposób stymuluje receptory zlokalizowane na stopach. Można ją także używać miejscowo, masując bolące lub spięte obszary na rękach lub nogach.

Warto także zauważyć, że metoda akupresury jest w stanie złagodzić objawy migreny czy nawet choroby lokomocyjnej. W tym celu powstały specjalne opaski uciskowe– przewiązuje się je wokół nadgarstka, gdzie zlokalizowany jest punkt P6 na kanale energetycznym osierdzia. Ten rodzaj akupresury zapobiega wystąpieniu mdłości i wymiotów podczas podróży. Opaski akupresurowe mogą być stosowane nie tylko przez dorosłych, ale także dzieci.

Mata do akupresury – jak stosować?

Używanie maty do akupresury jest bardzo proste – wystarczy ułożyć ją na podłodze i położyć się na niej tak, by poczuć kojący ucisk kolczastych wypustek na swoim ciele.

Można także stosować matę w pozycji siedzącej, kładąc ją na fotelu czy krześle przy biurku. Z pewnością pozwoli to na zminimalizowanie różnych dolegliwości związanych m.in. z pracą przy komputerze.

Terapia akupresurowa z użyciem maty jest szczególnie wskazana przy:

 • bólach kręgosłupa,
 • bólach głowy,
 • rwie kulszowej,
 • lordozie lędźwiowej i szyjnej,
 • restrykcjach mięśniowo-powięziowych,
 • bólach przeciążeniowych,
 • chęci redukcji cellulitu lub tkanki tłuszczowej,
 • zaburzeniach snu.

Matę do akupresury warto stosować codziennie przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Można na niej siedzieć, położyć się lub też zwinąć jedynie do miejscowego użytku. Jeśli kolczaste wypustki powodują zbytni dyskomfort, można umieścić na macie cienki ręcznik.

Należy jednak pamiętać, by traktować matę do akupresury jako element rehabilitacji, a nie zamiennik aktywności fizycznej lub przepisanych przez specjalistę leków farmakologicznych.

Mata do akupresury – właściwości sprytnego narzędzia

Mata akupresurowa pobudza wydzielanie hormonów szczęścia – endorfin – co redukuje stres i napięcie, zwiększa odporność, odświeża umysł i ciało, a także pozwala w pełni odprężyć się i zrelaksować. Korzystanie z maty ma również pozytywny wpływ na krążenie krwi, jest też w stanie zniwelować dolegliwości związane z migreną lub schorzeniami mięśniowo-powięziowymi.

Innymi korzystnymi właściwościami maty do akupresury jest redukcja cellulitu oraz tkanki tłuszczowej – w tym celu należy stosować metodę uciskową na brzuch, uda czy pośladki, przy jednoczesnym zachowaniu zbilansowanej diety i regularnych ćwiczeniach fizycznych.

Mata do akupresury z poduszką

Obecnie na rynku można znaleźć szeroki wachlarz mat akupresurowych z poduszką. Dzięki niej terapia z zastosowaniem uciskania poszczególnych punktów staje się jeszcze bardziej relaksująca i komfortowa. Umożliwia odpoczynek i odprężenie się po długim dniu w pracy, a także łagodzi ból i napięcie nagromadzone w ciele pod wpływem stresu. Tego rodzaju mata pomoże także cierpiącym na bezsenność.

Zestaw może spełnić wiele funkcji, w zależności od potrzeb korzystającej z niej osoby oraz źródła dolegliwości. Jeżeli ból zlokalizowany jest na plecach, warto położyć się na macie, podpierając głowę poduszką, i tym samym dokładnie wymasować plecy. W przypadku odczuwanego dyskomfortu stóp, można kilka razy przejść się po ułożonej na ziemi macie.

Poduszkę dołączoną do maty można wykorzystać do masażu odcinka szyjnego lub lędźwiowego. Z powodu naturalnych wygięć kręgosłupa, miejsca te mają ograniczony kontakt z położoną płasko na podłodze matą, dlatego wypełniona pianką poduszka pomoże w złagodzeniu dolegliwości tych odcinków. Można nią także masować konkretne obszary na ciele, przykładowo nadgarstki, przedramiona lub łydki.

Mata do akupresury – jak używać i z kim konsultować pierwsze spotkanie z tym gadżetem

Przed przystąpieniem do rehabilitacji z użyciem maty akupresurowej, należy skonsultować ten rodzaj terapii z lekarzem lub też fizjoterapeutą. Pomimo swych leczniczych i relaksujących właściwości, stosowanie maty nie jest odpowiednie dla dzieci, kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na:

 • stany po zawale serca,
 • infekcje bakteryjne,
 • nowotwory,
 • cukrzycę,
 • uszkodzenia skóry, takie jak oparzenia lub rany,
 • problemy z krążeniem i krzepliwością krwi,
 • różnego rodzaju zmiany skórne, w tym wysypki, grzybice i choroby zakaźne.

Zaleca się korzystanie z maty w cienkich bawełnianych ubraniach lub na gołe ciało. Przed położeniem się warto wyprofilować ją do krzywizn kręgosłupa z użyciem poduszek lub ręczników. Codzienny czas stosowania akupresury powinien zostać dobrany do indywidualnych możliwości każdej osoby – początkujący nie powinni używać maty dłużej niż 10 minut, natomiast zaawansowani mogą z niej korzystać od 20 do 40 minut.

Każdorazowo przed użyciem maty konieczne jest rozluźnienie całego ciała. Można także zapalić ulubione świece zapachowe czy odtworzyć relaksującą muzykę, aby zapewnić sobie przyjemny i komfortowy odpoczynek podczas akupresury.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Układ pokarmowy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy, przebieg choroby i leczenie
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jest również bardzo podstępna i niebezpieczna, dlatego nie należy lekceważyć jej objawów....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem