Mata do akupresury, czyli przyjemna terapia, a nawet rehabilitacja dla twojego zmęczonego ciała

baner

Mata do akupresury, czyli przyjemna terapia, a nawet rehabilitacja dla twojego zmęczonego ciała

Mata do akupresury to niekonwencjonalne narzędzie terapii oraz rehabilitacji całego ciała. Swój początek wzięła z Chin, gdzie ta metoda leczenia stosowana jest od kilku tysięcy lat. Kolczaste wypustki umieszczone na macie umożliwiają redukc

Mata do akupresury to niekonwencjonalne narzędzie terapii oraz rehabilitacji całego ciała. Swój początek wzięła z Chin, gdzie ta metoda leczenia stosowana jest od kilku tysięcy lat. Kolczaste wypustki umieszczone na macie umożliwiają redukcję napięcia i stresu, łagodzą bóle kręgosłupa, głowy i mięśni, pomagają także zredukować cellulit i tkankę tłuszczową. Z akupresury można również skorzystać w celu zapobiegania objawom choroby lokomocyjnej.

W poniższym artykule przeczytasz o:

 • pochodzeniu akupresury,
 • wskazaniach i przeciskaniach do stosowania tego rodzaju terapii,
 • sposobach rehabilitacji z użyciem maty do akupresury,
 • zaleceniach odnośnie do użytkowania maty,
 • szczególnym narzędziu łagodzącym stres – macie akupresurowej z poduszką.

Zobacz produkt: Mata do akupresury mend Acupressure Mat

Mata do akupresury – tradycja chińskiej medycyny

Akupresura wywodzi się ze starożytnej medycyny chińskiej, która zakładała holistyczne podejście do organizmu człowieka. Podobnie jak akupunktura, ta niekonwencjonalna metoda leczenia opiera się na znajomości specjalnych punktów na ciele, mieszczących się w pobliżu meridian – kanałów, przez która przepływa energia życiowa „qi”. Aby zachować równowagę warunkującą zdrowie i dobre samopoczucie, konieczny jest stały przepływ owej energii przez organizm. Analogicznie, dolegliwości takie jak bóle kręgosłupa i głowy, napięcie związane ze stresem czy bezsenność są związane z pewnymi nieprawidłościami w „qi”.

Metoda akupresury może przynieść ulgę w wielu przypadłościach. Masaż polegający na uciskaniu punktów energetycznych pozwala się zrelaksować, poprawia samopoczucie i kondycję zdrowotną. W przeciwieństwie do akupunktury nie używa się igieł, jedynym narzędziem terapii są palce lub specjalnie przygotowana w tym celu mata.

Mata do akupresury wyposażona jest w liczne kolczaste wypustki – pojedynczych punktów uciskowych może być nawet kilka tysięcy. Na początku kolce mogą powodować lekki dyskomfort, jednak stopniowo przyjemny nacisk łagodzi napięcie i pozwala się zrelaksować.

Mata do akupresury kręgosłupa i nie tylko

Stosowanie maty akupresurowej pozwala złagodzić ból niemal każdej części ciała. Położenie się na niej łagodzi dolegliwości kręgosłupa, przechadzanie się po niej w przyjemny sposób stymuluje receptory zlokalizowane na stopach. Można ją także używać miejscowo, masując bolące lub spięte obszary na rękach lub nogach.

Warto także zauważyć, że metoda akupresury jest w stanie złagodzić objawy migreny czy nawet choroby lokomocyjnej. W tym celu powstały specjalne opaski uciskowe– przewiązuje się je wokół nadgarstka, gdzie zlokalizowany jest punkt P6 na kanale energetycznym osierdzia. Ten rodzaj akupresury zapobiega wystąpieniu mdłości i wymiotów podczas podróży. Opaski akupresurowe mogą być stosowane nie tylko przez dorosłych, ale także dzieci.

Mata do akupresury – jak stosować?

Używanie maty do akupresury jest bardzo proste – wystarczy ułożyć ją na podłodze i położyć się na niej tak, by poczuć kojący ucisk kolczastych wypustek na swoim ciele.

Można także stosować matę w pozycji siedzącej, kładąc ją na fotelu czy krześle przy biurku. Z pewnością pozwoli to na zminimalizowanie różnych dolegliwości związanych m.in. z pracą przy komputerze.

Terapia akupresurowa z użyciem maty jest szczególnie wskazana przy:

 • bólach kręgosłupa,
 • bólach głowy,
 • rwie kulszowej,
 • lordozie lędźwiowej i szyjnej,
 • restrykcjach mięśniowo-powięziowych,
 • bólach przeciążeniowych,
 • chęci redukcji cellulitu lub tkanki tłuszczowej,
 • zaburzeniach snu.

Matę do akupresury warto stosować codziennie przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Można na niej siedzieć, położyć się lub też zwinąć jedynie do miejscowego użytku. Jeśli kolczaste wypustki powodują zbytni dyskomfort, można umieścić na macie cienki ręcznik.

Należy jednak pamiętać, by traktować matę do akupresury jako element rehabilitacji, a nie zamiennik aktywności fizycznej lub przepisanych przez specjalistę leków farmakologicznych.

Mata do akupresury – właściwości sprytnego narzędzia

Mata akupresurowa pobudza wydzielanie hormonów szczęścia – endorfin – co redukuje stres i napięcie, zwiększa odporność, odświeża umysł i ciało, a także pozwala w pełni odprężyć się i zrelaksować. Korzystanie z maty ma również pozytywny wpływ na krążenie krwi, jest też w stanie zniwelować dolegliwości związane z migreną lub schorzeniami mięśniowo-powięziowymi.

Innymi korzystnymi właściwościami maty do akupresury jest redukcja cellulitu oraz tkanki tłuszczowej – w tym celu należy stosować metodę uciskową na brzuch, uda czy pośladki, przy jednoczesnym zachowaniu zbilansowanej diety i regularnych ćwiczeniach fizycznych.

Mata do akupresury z poduszką

Obecnie na rynku można znaleźć szeroki wachlarz mat akupresurowych z poduszką. Dzięki niej terapia z zastosowaniem uciskania poszczególnych punktów staje się jeszcze bardziej relaksująca i komfortowa. Umożliwia odpoczynek i odprężenie się po długim dniu w pracy, a także łagodzi ból i napięcie nagromadzone w ciele pod wpływem stresu. Tego rodzaju mata pomoże także cierpiącym na bezsenność.

Zestaw może spełnić wiele funkcji, w zależności od potrzeb korzystającej z niej osoby oraz źródła dolegliwości. Jeżeli ból zlokalizowany jest na plecach, warto położyć się na macie, podpierając głowę poduszką, i tym samym dokładnie wymasować plecy. W przypadku odczuwanego dyskomfortu stóp, można kilka razy przejść się po ułożonej na ziemi macie.

Poduszkę dołączoną do maty można wykorzystać do masażu odcinka szyjnego lub lędźwiowego. Z powodu naturalnych wygięć kręgosłupa, miejsca te mają ograniczony kontakt z położoną płasko na podłodze matą, dlatego wypełniona pianką poduszka pomoże w złagodzeniu dolegliwości tych odcinków. Można nią także masować konkretne obszary na ciele, przykładowo nadgarstki, przedramiona lub łydki.

Mata do akupresury – jak używać i z kim konsultować pierwsze spotkanie z tym gadżetem

Przed przystąpieniem do rehabilitacji z użyciem maty akupresurowej, należy skonsultować ten rodzaj terapii z lekarzem lub też fizjoterapeutą. Pomimo swych leczniczych i relaksujących właściwości, stosowanie maty nie jest odpowiednie dla dzieci, kobiet w ciąży oraz osób cierpiących na:

 • stany po zawale serca,
 • infekcje bakteryjne,
 • nowotwory,
 • cukrzycę,
 • uszkodzenia skóry, takie jak oparzenia lub rany,
 • problemy z krążeniem i krzepliwością krwi,
 • różnego rodzaju zmiany skórne, w tym wysypki, grzybice i choroby zakaźne.

Zaleca się korzystanie z maty w cienkich bawełnianych ubraniach lub na gołe ciało. Przed położeniem się warto wyprofilować ją do krzywizn kręgosłupa z użyciem poduszek lub ręczników. Codzienny czas stosowania akupresury powinien zostać dobrany do indywidualnych możliwości każdej osoby – początkujący nie powinni używać maty dłużej niż 10 minut, natomiast zaawansowani mogą z niej korzystać od 20 do 40 minut.

Każdorazowo przed użyciem maty konieczne jest rozluźnienie całego ciała. Można także zapalić ulubione świece zapachowe czy odtworzyć relaksującą muzykę, aby zapewnić sobie przyjemny i komfortowy odpoczynek podczas akupresury.

Informacje dla pacjenta

Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion roznoszo...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi – badania i normy. O czym świadczy podwyższony kwas moczowy?

Kwas moczowy to produkt przemian metabolicznych zasad purynowych. U zdrowego człowieka jest wydalany głównie z moczem, a w mniejszym stopniu rozkładany w jelitach. Przyjmuje się, że pewna jego ilość we krwi jest dopuszczalna i wynosi około 3-7 mg/dl.

Serce i układ krążenia

Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?Obrzęki nóg to uciążliwa dolegliwość, z którą borykają się pacjenci bez względu na ich wiek. Jest wiele różnych czynników, które mogą wpłynąć na pojawienie się ...

Słuch i szumy uszne

Ból i zapalenie ucha środkowego u dziecka - jak rodzic powinien poradzić sobie z problemem?
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania zapalenia ucha środkowego u dziecka są bakterie, w tym między innymi Moraxella catarrhalis oraz Streptococcus pneumoniae. Jeśli organizm dziecka ma dobrą odporność, ryzyko zachorowania maleje....

Informacje dla pacjenta

Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn – przyczyny i leczenie
Jak rozpoznać to schorzenie? Dobrą wiadomość stanowi fakt, że identyfikacja ginekomastii nie powinna stanowić większego problemu — symptomy tej dolegliwości są dość charakterystyczne....

Alergia

Uczulenie na słońce - jak złagodzić wysypkę od słońca na skórze wrażliwej?
Alergia na słońce zwana jest również polimorficzną erupcją świetlną i choć lekarze nie znają dokładnej przyczyny jej występowania, istnieją sposoby, aby łagodzić nieprzyjemne dolegliwości....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Naturalne syropy na odporność, infekcje i przy przeziębieniu – wszystkie z nich możesz zrobić w domu!
Naturalne syropy na odporność mają wiele zalet. Są bardzo skuteczne i nietrudno przygotować je samodzielnie - taki syrop warto stosować profilaktycznie....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby zakaźne u dzieci. Świnka: pierwsze objawy, przebieg i leczenie
Bardzo często zdarzającą się chorobą zakaźną, która najczęściej dotyka dzieci jest świnka. Choroba ta to całe spectrum specyficznych objawów, które mogą być wyjątkowo dotkliwe dla maluchów....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Rak - choroba genów, ale też odporności. Jak wzmocnić organizm, by nie zachorować na nowotwór?
Badania wykazały, że rak a układ odpornościowy to nie tak odległe pojęcia. Im zdrowszy i silniejszy organizm, tym mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworu, a także łatwiejsza walka z chorobą....

Sport i fitness

Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.