zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy i odbioru bezpłatnego mini-produktu brakuje Ci 299.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Producenci
Kategoria Układ nerwowy

Ból głowy – skąd się bierze i jak mu zaradzić?

Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości – każdego dopada od czasu do czasu i przeważnie nie zwiastuje poważnych kłopotów zdrowotnych. Pojawia się jednak zwykle nieoczekiwanie i w najmniej odpowiednim momencie, bardzo utrudniając codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto znać sprawdzone sposoby na ból głowy. Silny ból głowy uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie.

Ból głowy - przyczyny

Trudno wskazać jedną konkretną przyczynę bólu głowy, ponieważ rozróżniamy wiele jego typów, które mogą mieć rozmaite źródła. Najczęściej nęka nas napięciowy ból głowy. Jest to dolegliwość tak zwana pierwotna lub samoistna, czyli nie będąca wynikiem innej choroby. Napięciowy ból głowy jest uporczywy, choć niezbyt silny. Najczęściej opisuje się go jako „ucisk niewidzialnej obręczy”. Promieniuje od czoła poprzez skronie aż do tyłu głowy. Może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, z niewielkimi przerwami. Czynniki wywołujące ból głowy związane są głównie z trybem życia – są to przede wszystkim stres, przemęczenie, brak snu, przyjmowanie niewygodnych pozycji powodujących napięcie mięśni, niedobór magnezu, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów lub przebywanie w zadymionym pomieszczeniu. Winowajcą może być też hałas, zanieczyszczone powietrze, zmiany atmosferyczne (wahania ciśnienia, silne wiatry, opady deszczu pojawiające się zwłaszcza na jesieni), a nawet obecne w żywności konserwanty (np. glutaminian sodu) oraz niektóre pokarmy (np. czekolada, cytrusy, orzechy, żółty ser). Odmianą napięciowego bólu głowy jest migrena – ostry, pulsujący ból po jednej stronie głowy, który utrzymuje się od kilku do kilkudziesięciu godzin. Mogą towarzyszyć mu nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, kołatanie serca czy, rzadziej, tak zwana „aura”, czyli zaburzenia pracy zmysłów.

Sposoby na ból głowy

Najszybszy i najpopularniejszy sposób na ból głowy to oczywiście tabletka przeciwbólowa – z paracetamolem, ibuprofenem czy kwasem acetylosalicylowym. Najlepiej sięgać po nią w pierwszej fazie bólu, zwłaszcza w przypadku migreny. Pamiętajmy jednak, że zbyt częste przyjmowanie leków przeciwbólowych może doprowadzić do uzależnienia i wywołać tzw. polekowy ból głowy. Dlatego warto spróbować alternatywnych sposobów, takich jak:
 • Aromaterapia (inhalacja lub kąpiel z dodatkiem olejku majerankowego, lawendowego, miętowego lub bazyliowego)
 • Masaż głowy i karku
 • Ćwiczenia relaksacyjne, likwidujące napięcia mięśni
 • Picie ciepłych ziołowych naparów (np. melisa, mięta, miłorząb)
 • Akupresura
 • Smarowanie skroni, czoła i karku Amolem lub olejkiem eterycznym rozcieńczonym z oliwą
 • Niekiedy ulgę przynosi wypicie kawy lub Coca-Coli (zawarta w nich kofeina obkurcza naczynia krwionośne)
Ponadto warto zadbać o zdrową dietę, odpowiednią higienę snu oraz regularnie uprawiać sport, najlepiej na świeżym powietrzu. Zmiana stylu życia nie zawsze pomaga (zwłaszcza w przypadku nawracających, uciążliwych migren). Wówczas trzeba skonsultować się z neurologiem. Lekarz oceni, czy za dolegliwościami nie kryją się poważniejsze schorzenia i dobierze specjalistyczne leki, które będą przeciwdziałać atakom bólu głowy.

Kiedy ból głowy jest objawem choroby?

Oprócz pierwotnego wyróżniamy też wtórny ból głowy, będący symptomem innego schorzenia. W zależności od rodzaju i umiejscowienia ból głowy może sygnalizować m.in.:
 • Nadciśnienie – to groźne schorzenie może zwiastować ból w potylicy oraz szumy uszne. Nadciśnienie wymaga zmiany trybu życia lub leczenia farmakologicznego, dlatego w przypadku powyższych objawów należy zgłosić się do lekarza bądź samodzielnie skontrolować ciśnienie tętnicze
 • Zapalenie zatok – w tym wypadku pulsujący ból obejmuje środek czoła, okolice nosa i policzków, nasila się przy pochylaniu, a w zaawansowanym stadium przy najmniejszym ruchu głowy. Często towarzyszy mu gęsty, ropny katar. Z takimi symptomami należy zgłosić się do laryngologa
 • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – nie każdy wie, że tępy ból w tyle głowy sięgający barków może pochodzić od kręgosłupa. Najczęściej dokucza przez wiele tygodni, nasila się, gdy długo siedzimy lub śpimy na niewygodnym materacu. W przypadku przewlekłych dolegliwości, należy skonsultować się z ortopedą
Ból głowy może być też efektem nieleczonej wady wzroku bądź źle dobranych okularów. Towarzyszy powszechnym dolegliwościom - przeziębieniu, grypie, alergii czy problemom z zębami, może być jednak syndromem schorzeń zagrażających życiu, np. tętniaka, wstrząsu mózgu, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy zatruciu substancją toksyczną.

Do lekarza należy się zgłosić, gdy ból głowy:

 • nęka nas bardzo często
 • jest bardzo silny
 • nie mija po zażyciu tabletki czy stosowaniu innych sposobów
 • towarzyszą mu zaburzenia widzenia, wymioty, wysoka gorączka, drgawki, bezwład kończyn


Ból głowy – skąd się bierze i jak mu zaradzić? -Obecna ocena: 5 / 5 . Liczba głosów: 1
Wapteka

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.