Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Zdrowy tryb życia

Ból kręgosłupa: przyczyny i objawy. Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa?

 Ból kręgosłupa: przyczyny i objawy. Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa?

Ból kręgosłupa to jeden z powszechnych problemów zdrowotnych współczesnego człowieka. Do jego powstania przyczynia się często niezdrowy styl życia: długie siedzenie przed komputerem, brak aktywności fizycznej czy otyłość. Inne przyczyny mogą być związane z urazem, wiekiem lub poważną chorobą.

Bóle kręgosłupa – dlaczego odczuwamy ból pleców?

Ból kręgosłupa dotyczy pionowej osi naszego ciała – odczuwamy go na różnych odcinkach, od szyi aż do lędźwi. Jest to bardzo powszechna przypadłość, z którą boryka się w pewnym momencie swojego życia większość osób, ponieważ w dużej mierze wynika z prowadzenia siedzącego trybu życia, nieprawidłowej postawy ciała czy braku aktywności fizycznej.

Wbrew pozorom to nie urazy mechaniczne są najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa. Bolące plecy związane są zwykle ze zmianami zwyrodnieniowymi, stanami zapalnymi czy problemami z funkcjonowaniem stawów.

Ból kręgosłupa: rodzaje

Ból kręgosłupa można podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę np. powodujący dolegliwości bólowe odcinek. W ten sposób wyróżnimy ból krzyża czy ból szyi. Warto także dokonać podziału ze względu na rodzaj zachodzących w kręgosłupie patologicznych zmian, stających się przyczyną problemu.

Bolący kręgoslup


Przeczytaj także o matach rozgrzewających na ból pleców., oraz jak zadbać o wzrok i kręgosłup podczas pracy przy komputerze.

 

Zmiany zwyrodnieniowe

Dyskopatia

Lumbago (postrzał)

Osteoporoza

Rwa kulszowa

Mechanizm

Spowodowane powolnym niszczeniem chrząstek stawowych i powstawaniem narośli kostnych

Pojawia się przepuklina jądra miażdżystego dysku, podrażniając lub uszkadzając nerwy

Uraz wynikający z nadwerężenia kręgosłupa

Zmniejszająca się masa kostna powoduje osłabienie struktury kości i podatność na uszkodzenia

Nacisk na nerw kulszowy spowodowany uwypukleniem jądra miażdżystego

Kto jest najbardziej narażony?

Osoby starsze

Osoby pracujące długo przy komputerze, często osoby w sile wieku

Osoby pracujące fizycznie np. często pochylające się i dźwigające ciężkie przedmioty

Osoby starsze, w szczególności kobiety po przejściu menopauzy

Osoby cierpiące z powodu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa

Którego odcinka kręgosłupa najczęściej dotyczy?

Odcinek lędźwiowy i piersiowy

Głównie odcinek lędźwiowy

Odcinek lędźwiowy

Dotyczy wielu odcinków kręgosłupa

Okolica lędźwiowa, ból promieniuje do pośladka, uda, łydki czy stopy


Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?

Najczęściej ból kręgosłupa jest skutkiem niezdrowego trybu życia. Prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości zwiększa m.in.:

  • brak aktywności fizycznej,
  • wielogodzinna praca przy komputerze,
  • nadwaga lub otyłość,
  • przyjmowanie nieprawidłowej pozycji np. podczas siedzenia lub snu,
  • częste noszenie butów na wysokim obcasie,
  • stres prowadzący do stałego podwyższenia napięcia mięśniowego.

Czasami ból kręgosłupa związany jest z wrodzonymi wadami lub naturalną predyspozycją np. ze względu na budowę anatomiczną kobiety są narażone na ból kręgosłupa lędźwiowego bardziej niż mężczyźni. Wśród innych przyczyn bólu wymienić można choroby nowotworowe zlokalizowane w pobliżu kręgosłupa, urazy, procesy zapalne, degeneracyjne i zwyrodnieniowe.

Do kogo się udać, gdy boli kręgosłup?

Ból kręgosłupa to przypadłość wymagająca wizyty u lekarza rodzinnego, który po wstępnym badaniu i zleceniu odpowiednich zabiegów diagnostycznych skieruje nas specjalisty bądź – w prostych przypadkach – samodzielnie zaleci właściwą terapię. W zależności od przyczyny wystąpienia problemu stosownym specjalistą będzie ortopeda lub neurolog. Pomocny przy bólu kręgosłupa okaże się także wykwalifikowany fizjoterapeuta.


Leczenie kręgosłupa u fizjoterapeuty


Jak leczyć bóle kręgosłupa?

Co pomaga na ból kręgosłupa lędźwiowego lub innego odcinka kręgosłupa? Pierwszym wyborem zwykle okazują się leki przeciwbólowe dostępne w aptece. Są to przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne na bazie naproksenu, ketoprofenu, diklofenaku czy meloksykamu. Do wyboru mamy zarówno środki doustne, jak i maści oraz żele do stosowania zewnętrznego. Wartymi rozważenia rozwiązaniami są także termoterapia za pomocą ciepłych i zimnych okładów oraz fizjoterapia obejmująca masaże, specjalnie dobrane ćwiczenia oraz kinezyterapię.

Możemy też zastosować domowe sposoby na ból kręgosłupa lędźwiowego czy szyjnego np. gorącą kąpiel, okłady z octu jabłkowego lub kompres z ciepłego ryżu. Dużą ulgę przyniosą nam wykonywane samodzielnie ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego – należy jednak zachować ostrożność i trzymać się ściśle zaleceń lekarza.

Przeczytaj także:

Jak dbać o kręgosłup? Co robić, aby kręgosłup nie bolał?

Ból z tyłu pleców to problem utrudniający codzienne funkcjonowanie. Warto zadbać o profilaktykę, by zminimalizować ryzyko i uniknąć poważnego dyskomfortu. Kluczowa jest zmiana trybu życia na bardziej aktywny, dbałość o przyjmowanie odpowiedniej pozycji ciała i utrzymanie prawidłowej wagi. W przypadku osób pracujących długo przy komputerze ważne jest profilaktyczne stosowanie ćwiczeń na plecy, rozciągających i wzmacniających – świetnym rozwiązaniem jest np. pływanie. Zadbajmy o wprowadzenie do swojej diety witamin i minerałów wspomagających układ mięśniowo-szkieletowy.

Ból kręgosłupa to zjawisko, z którym prawie każdy z nas ma czasem do czynienia. Dbając na co dzień o aktywność fizyczną, zdrową dietę i prawidłową postawę, minimalizujemy ryzyko wystąpienia poważnych problemów z kręgosłupem, uniemożliwiających normalne funkcjonowanie.mgr fizjoterapii Sylwia Szymańska

Tytuł magistra otrzymała na Wydziale Fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Ukończyła również Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku Farmacja medyczna. Dodatkowo posiada wiele kursów i szkoleń z zakresu badań klinicznych oraz prowadzenia biznesu w sektorze farmaceutyczno-medycznym.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.