Guarana - właściwości, działanie i skutki uboczne rośliny z Brazylii

Guarana - właściwości, działanie i skutki uboczne - zdjęcie

Guarana to roślina pochodząca z Afryki Środkowej oraz Południowej. Roślina ta może poszczycić się całym bogactwem cennych substancji odżywczych i prozdrowotnych. Uważana jest za znacznie zdrowszy i korzystniejszy dla zdrowia zamiennik kofeiny, który wywołuje dłuższe działanie oraz mniejsze spadki energetyczne. Guarana- co to jest? Jakie są właściwości i działanie guarany? Obecnie do dyspozycji mamy taki warianty jak guarana w proszku, guarana do picia oraz guarana w tabletkach, dlatego każdy znajdzie idealny wariant dla swoich preferencji.

W niniejszym artykule dowiesz się m.in.:

  • Właściwości guarany i jej wpływ na organizm
  • Guarana na odchudzanie, potencję i dobrą pamięć
  • Właściwości i zastosowanie guarany
  • Czy należy uważać na suplementację guarany?
  • Zastosowanie guarany z lekami
  • Kawa vs herbata vs guarana - co zdrowsze?

Właściwości guarany i jej wpływ na organizm

W guaranie znajdziemy ksantyny, pośród których zalicza się między innymi kofeinę (jednak jej zawartość w guaranie jest ponad dwukrotnie większa niż w kawie). Współczynnik zawartości kawy w guaranie wynosi 4 do nawet 8%. Oprócz niej w składzie znajdują się także procyjanidyny i katechiny. Składniki te mają działanie pobudzające oraz psychostymulujące. Chociaż w medynie guarana wykorzystywana jest w całości, najczęściej w pierwszej kolejności korzysta z się z jej nasion, z których tworzy się ekstrakty do produkcji suplementów diety. W aptekach oraz sklepach internetowych najczęściej mamy do czynienia z wariantem, jakim jest guarana tabletki oraz guarana do picia, jednak oferowana jest także guarana w proszku do rozpuszczania.

Można więc śmiało stwierdzić, iż guarana współcześnie uważana jest za składnik poprawiający funkcjonowanie procesów poznawczych, wzrost energii, a także afrodyzjak. Obecnie największe uprawy guarany znajdują się w Brazylii. To z tego kraju pochodzi aż 95% światowego wydobycia. Owoce guarany przybierają specyficzny kształt. Wyglądem przypominają otwarte oko. W medycynie najczęściej stosowane są warianty sproszkowane guarany, gdyż są one najbogatsze w substancje odżywcze. Proszek przerabiany jest następnie na tabletki oraz proszek do spożywania napoju. 

Guarana na odchudzanie, potencję i dobrą pamięć

Guarana to składnik, który ma bardzo szerokie spektrum zastosowania w medycynie. Przede wszystkim wpływa ona pozytywnie na proces odchudzania. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że guarana w tabletkach wykazuje działanie termogeniczne, czyli takie, które umożliwia szybszą przemianę materii i szybszą utratę zbędnych kilogramów. Dodatkowo wpływ guarany na energię oraz układ krążenia powoduje także lepsze ukrwienie narządów (w tym narządów rozrodczych), co powoduje silniejszą i dłuższą erekcję oraz większą satysfakcję ze stosunku.

Wielu panów po 50. roku życia stosuje takie rozwiązania, ponieważ jest to bezpieczny i naturalny sposób na poprawę jakości współżycia. Warto zaznaczyć, że guarana powoduje także lepsze ukrwienie pochwy i członka, co przekłada się na silniejsze orgazmy. Wśród korzyści stosowania guarany wymienić można ponadto poprawę funkcjonowania procesów poznawczych, w tym oczywiście uwagi, koncentracji i pamięci. Guarana stosowana jest przez wielu studentów w czasie sesji, celem zmniejszenia uczucia senności. 

Właściwości i zastosowanie guarany

Oprócz wymienionych powyżej obszarów zastosowania i pozytywnego wpływu guarany na organizm, na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż nasiona guarany odpowiadają także za zmniejszenie migren, poprawę odporności, czy zmniejszenie bólu. Czynniki te wpływają na to, iż guaraną interesuje się wiele osób zapracowanych oraz osób przewlekle zmęczonych i sportowców. Kofeina wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, dlatego dzięki niej możliwa jest poprawa jakości współżycia, czy uśmierzenie objawów spowodowanych przeziębieniem i grypą, gdyż guarana pomaga w łagodzeniu objawów gorączki, jak zmęczenie, czy ogólne rozbicie.

Stosowanie guarany w odpowiednich dawkach pozwala na utrzymanie energii oraz spokojny sen wieczorem. Warto jednak przestrzegać zaleceń producenta, jeżeli w grę wchodzi guarana, gdyż dawkowanie powinno być ściśle określone do wieku, wagi oraz ogólnego stanu zdrowia. Warto także wspomnieć, że oprócz zastrzyku energii, guarana usuwa także z organizmu nadmiar wody oraz wszelkie obrzęki i cellulit. 

Czy należy uważać na suplementację guarany?

Stosowanie guarany powinno być dobrze przemyślane i stosowane z umiarem. Sama guarana nie szkodzi naszemu zdrowiu, jednak w przypadku jej przedawkowania, możemy zmagać się ze skutkami ubocznymi, które pogorszą nasze samopoczucie i wydajność w ciągu dnia. Wśród niebezpiecznych objawów spożywania nadmiaru guarany wymienić można spadek energii lub nadpobudliwość, natłok myśli, kołatanie serca, naprzemienne zimne i ciepłe poty, ogólne rozbicie. Dlaczego tak się dzieje? Guarana czy kofeina działa na nasz organizm w sposób pobudzający. W przypadku guarany proces oddziaływania na układ nerwowy jest delikatniejszy, lecz dłuższy.

W przypadku spożycia nadmiaru guarany czujemy się podobnie do tego, kiedy spożyjemy zbyt duże ilości kawy. Wskazane jest więc przestrzeganie zaleceń umieszczonych na opakowaniu suplementu oraz nieprzekraczanie zalecanych dziennych ilości. Zalecana dzienna dawka do spożycia wynosi 50-75 mg. Guaranę najlepiej spożywać w godzinach porannych i przedpołudniowych, aby najlepiej spożytkować jej energetyzujące działanie. 

Zastosowanie guarany z lekami

Chociaż nie stwierdzono wpływu guarany na efekty spożywania leków, warto pamiętać, że kofeina zawarta w guaranie może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, zwłaszcza psychotropowymi. Przed zastosowanie guarany w przypadku zmagania się z chorobami przewlekłymi i koniecznością przyjmowania leków, zalecane jest zaczerpnięcie opinii lekarza prowadzącego. Szczególną uwagę należy zachować w przypadku przyjmowaniu leków, takich jak klozapina, czy efedryna oraz w przypadku leków na nadciśnienie krwi. Warto zaznaczyć, że aspiryna może także rozrzedzać krew, dlatego jej działanie podobne jest do działania aspiryny. 

Kawa vs herbata vs guarana - co zdrowsze?

Kawa i herbata znane są ludzkości od wieków. Wiadomo, że mają one działanie pobudzające, dlatego napoje te stały się prawdziwym antidotum na zmęczenie. Ogromną popularność w ostatnim czasie zyskała herbata yerba mate. Czy wykazuje ona jednak silniejsze działanie niż guarana? Niekoniecznie. Dlaczego więc to guarana okazuje się najlepszym specyfikiem na zyskanie energii i poprawę koncentracji w ciągu dnia? Po pierwsze guarana ma największe stężenie kofeiny pośród wymienionych konkurentów.

Dodatkowo herbata i kawa muszą być parzone, co zajmuje dodatkową ilość czasu. W przypadku guarany mamy do czynienia z różnymi wariantami suplementów diety, które dostępne są w formie guarany w proszku, tabletek oraz shotów. Tabletki z guaraną można spożyć w szybki i prosty sposób, popijając je czystą wodą w dowolnej chwili. Guarana w proszku to także bardzo wygodny wariant, który wystarczy rozpuścić w szklance wody. Nie ma wiec tutaj skomplikowanych procesów parzenia, czy innych niedogodności tego typu. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.