zdjecie zdjecie
Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Ciąża i dziecko

Sprawdzone witaminy dla kobiet w ciąży - suplementacja ciężarnej

Nie jest tajemnicą, że ciąża i okres karmienia wymagają od młodej mamy przykładania szczególnej uwagi do tego, aby zapewnić swojemu organizmowi odpowiednie stężenie niezbędnych witamin i minerałów. Nie jest to jednak takie proste,ponieważ w tym czasie zapotrzebowanie na nie znacznie wzrasta.

W takiej sytuacji nawet zbilansowana i zróżnicowana dieta może nie być w stanie dostarczyć ich wystarczającej ilości. W takiej sytuacji pomocne są suplementy dla kobiet w ciąży. Nie znaczy to jednak, że młoda mama ma zrezygnować ze zdrowego odżywiania. Wprost przeciwnie. Suplementy są jedynie uzupełnieniem, a niezastąpieniem zdrowej diety i tak powinny być traktowane.

Witaminy dla kobiet w ciąży

Odpowiedź na pytanie, dlaczego witaminy są ważne dla zdrowia, jest bardzo prosta. Te zadziwiające związki chemiczne, których ilościowo w organizmie człowieka wcale nie ma aż tak dużo, spełniają niezwykle ważną funkcję.  Są przede wszystkim regulatorami wszelkiego rodzaju procesów życiowych.

To dzięki nim nasze kości, krew i skóra są w dobrej kondycji, odpowiadają bowiem za syntezę niezbędnych do ich tworzenia związków i pierwiastków. To jednak nie wszystko. Witaminy odgrywają rolę w kształtowaniu się i funkcjonowaniu praktycznie wszystkich układów życiowych człowieka. Ich niedobór prowadzi do wyniszczających schorzeń, które są groźne dla zdrowia i życia. Ich odpowiednie stężenie jest niezbędne, aby móc normalnie egzystować.Co istotne, witaminy dla kobiet w ciąży mają służyć nie tylko zdrowiu przyszłych mam, ale także odpowiedniemu rozwojowi maluszka, biorą bowiem one również udział w kształtowaniu się płodu oraz jego układów życiowych.

Jakie witaminy w ciąży są niezbędne?

Do podstawowych witamin zalecanych nie tylko dla kobiet w ciąży, ale również dla pań planujących ciążę, należą witamina D oraz witamina B9, czyli kwas foliowy. Obie odgrywają niezwykle istotną funkcję w prawidłowym rozwoju dziecka. Witamina D m.in. zapewnia prawidłową gęstość kości, a także wpływa pozytywnie na układ odpornościowy. Ma działanie antyproliferacyjne, dzięki czemu obniża możliwość zachorowania na niektóre nowotwory.

Kwas foliowy (witamina B9) to natomiast niezwykle istotny koenzym. Jego niedobór może stać się przyczyną nie tylko niedokrwistości megaloblastycznej, ale także problemów z ośrodkowym układem nerwowym maluszka i wykształceniem się jego wad. Z tego powodu suplementację kwasu foliowego zaleca się kobietom już na 6 tygodni przed planowaną ciążą.Jest to niezwykle istotne, ponieważ jeśli kwasu brak w diecie, jego zapasy starczają tylko na 4 miesiące.

Jakie dawki tych dwóch witamin powinny przyjmować kobiety w ciąży?

·        Witamina D – 2000 μg na dzień

·        Witamina B9 (kwas foliowy) – 0,4 mg na dzień (doII trymestru)

Jakie jeszcze suplementy dla kobiet w ciąży?

WitaminaD i B9 to nie wszystko, co jest potrzebne przyszłym mamom. Obok nich dużą rolę odgrywają jeszcze cztery inne związki. Są to:

·        Kwasy DHA (Wielonienasycone kwasy tłuszczowe) –od 600 mg na dzień

·        Jod – 200 μg na dzień

·        Magnez – 200-1000 mg na dzień

·        Żelazo 26-27 mg na dzień

Każdy z nich pełni odpowiednią funkcję, zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka.Kwasy DHA zapewnią maluszkowi zdrowy wzrok i rozwój psychomotoryczny, a u mamy zmniejszą możliwość wystąpienia depresji poporodowej. Jod wpłynie pozytywnie m.in. na rozwój umysłowy malucha, jego słuch oraz układ nerwowy. Magnez zapobiega skurczom mięśni, regulując przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i zmniejsza możliwość wystąpienia nadciśnienia. Natomiast żelazo zapobiega wystąpieniu zarówno u matki, jak i u dziecka niedokrwistości,a także przedwczesnego porodu.

Patrząc na to, jak ważne są powyższe witaminy i minerały, każda przyszła mama musi zadbać o to, aby dostarczyć ich odpowiednią ilość swojemu organizmowi, a przy okazji maluszkowi. Dobrym wyjściem może być suplementacja za pomocą jednego,kompleksowego preparatu, takiego jak np. Flavit Mama albo SymVital Mama.

Można jednak przyjmować również suplementy w pojedynczej formie. Pamiętać trzeba o tym, by pilnować odpowiedniego dawkowania i nie przekraczać zalecanej dawki codziennego spożycia. W tym celu najlepiej jest się zdecydować albo na kompleksowe witaminy dla kobiet w ciąży, zawierające wszystkie konieczne związki albo suplementację za pomocą oddzielnych preparatów z konkretnymi witaminami i minerałami.
mgr fizjoterapii Sylwia Szymańska

Tytuł magistra otrzymała na Wydziale Fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Ukończyła również Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku Farmacja medyczna. Dodatkowo posiada wiele kursów i szkoleń z zakresu badań klinicznych oraz prowadzenia biznesu w sektorze farmaceutyczno-medycznym.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.