Remineralizacja szkliwa u dzieci i dorosłych - sposoby na wzmocnienie i pełną higienę zębów. Jak zwalczyć i odbudować szkliwo domowymi sposobami

Jak zwalczyć i odbudować szkliwo domowymi sposobami - Remineralizacja szkliwa u dzieci i dorosłych - zdjęcie

Sukcesem pełnej higieny zębów, która pozwoli nam zachować piękny i zdrowy uśmiech, jest nie tylko regularne ich mycie, ale i również stosowanie odpowiednich środków i akcesoriów czyszczących. Zarówno dorośli, jak i dzieci powinni zapobiegać próchnicy i stosować środki, które pozwolą nam zadbać o remineralizację szkliwa. Jeśli mamy do czynienia z wczesnym etapem próchnicy u dzieci – remineralizacja zębów jest najlepszym sposobem na walkę z nią.

W poniższym tekście, znajdziesz informacje na temat:

 • Jak dbać prawidłowo o higienę jamy ustnej?
 • Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia próchnicy u dzieci.
 • Dowiedź się, czym jest irygator i czy jest ważny w codziennej pielęgnacji jamy ustnej.
 • Dowiedź się, jakie są sposoby na odbudowę szkliwa.
 • Jak radzić sobie z kamieniem nazębnym?
 • Jak wzmocnić zęby i dziąsła?

Jak dbać prawidło o higienę jamy ustnej?

Pomimo to, że każdy z nas wie, że zęby trzeba myć co najmniej rano i wieczorem, to mało kto wie, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, aby cieszyć się na dłużej zdrowym i pięknym uśmiechem. Każda pielęgnacja naszych zębów zaczyna się od wyboru prawidłowych środków do czyszczenia jamy ustnej. Przede wszystkim wśród nich możemy wyróżnić pasty do zębów, płyny do higieny jamy ustnej, ale i również szczoteczki i nici dentystyczne. O zęby dodatkowo pomoże nam zadbać irygator. Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, jak i innych środków czyszczących jest indywidualną kwestią i w głównej mierze zależy od naszych personalnych upodobań.

Wybór odpowiedniej pasty do zębów jest prostym zadaniem tylko z pozoru. Na rynku mamy szeroki wybór produktów. Spośród wszystkich past do zębów możemy wyróżnić m.in. wybielające, przeciwpróchnicze, odświeżające, antybakteryjne i usuwające przebarwienia. Istotnym składnikiem działającym przeciwpróchniczo i przeciwbakteryjnie jest fluor, określany jako fluorek sodu, monofluorofosoran sodu oraz fluorek cynawy. Pasty z zawartością fluoru nie są z reguły polecane dla dzieci przed 6 rokiem życia, ponieważ połknięcie go, wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami układu pokarmowego. Jednak istnieją na rynku pasty z fluorem przeznaczone dla dzieci. Mają one mniej fluoru niż te dla dorosłych.

Inną substancją dobrze radzącą sobie w warunkach domowych z próchnicą, bakteriami, ale i również różnego rodzaju owrzodzeniami i uszkodzeniami jest chlorheksydyna. Substancja ta jest stosowana do produkcji specjalistycznych past do zębów. Świetnie radzi sobie również z problemem krwawiących dziąsełJeśli chcemy zadbać o piękny, biały uśmiech, warto sięgnąć po pasty z zawartością fosforanów, węglanów, związków krzemionki lub związków glinu. Coraz popularniejsze są również z pasty z węglem aktywnym.

Dość popularną przypadłością jest reakcja naszych zębów na ciepło, zimno lub kwaśny smak. Zastanawiasz się, jak zwalczyć nadwrażliwość zębów? Dostępne na rynku specjalistyczne produkty, również poradzą sobie z tym problemem. Jednak, aby wyeliminować możliwość pojawienia się nadwrażliwości z powodu ubytków w zębach, należy najpierw skonsultować się ze swoim dentystą.

Spośród szczoteczek do zębów możemy wybrać szczoteczki manualne, elektryczne i soniczne. Jednak przy wyborze odpowiedniej szczoteczki powinniśmy przede wszystkim skupić się na doborze odpowiedniego włosia do naszych zębów. Nieprawidłowo dobrane włosie może powodować krwawienie naszych dziąseł. Dlatego też zaleca się, aby osoby o delikatnych dziąsłach stosowały szczoteczkę o miękkim włosiuNatomiast osoby, które nie mają problemów z krwawiącymi zębami, powinny stosować szczoteczki o twardym włosiu. Ich zaletą jest to, że usuwają one bardzo dobrze resztki jedzenia i przebarwienia. Doskonale się sprawdzą dla osób palących, często pijących kawę czy herbatę. Codzienną pielęgnację warto wzbogacić o płyny do higieny jamy ustnej i nici dentystyczne.

Poza doborem odpowiednich środków i akcesoriów warto zwrócić  uwagę na prawidłową pielęgnację nimi naszej jamy ustnej. Zęby należy czyścić przynajmniej rano i wieczorem. Jednak najlepiej jest robić to po każdym posiłku. Przede wszystkim podczas mycia zębów, trzeba zwrócić uwagę na czas, odpowiedni kąt nachylenia szczoteczki oraz ruchy, jakie wykonujemy. Zębów nie powinno się czyścić szczoteczką krócej niż 3 minuty. Osoby dorosłe powinny trzymać szczoteczki pod kątem 45 stopni. Ruchy, jakie powinniśmy wykonywać, powinny być okrężne i wymiatające.

Jeśli zdecydujemy się na używanie nici dentystycznych, powinniśmy przede wszystkim skupić uwagę na kontrolowaniu siły, z jaką wsuwamy nić w przestrzeń międzyzębową. Każdy zbyt gwałtowny ruch może spowodować, że zranimy swoje dziąsło. Ponadto jeden odcinek nici powinien być używany do jednej przestrzeni międzyzębowej. Po  dokładnym wyszczotkowaniu naszych zębów i wyczyszczeniu ich za pomocą nici dentystycznej możemy sięgnąć po płyn do płukania jamy ustnej. Stosowanie płynów do jamy ustnej nie wiąże się ze skomplikowanym czynnościami. Wystarczy, że wlejemy do buzi zalecaną na opakowaniu ilość danego produkty i będziemy nim płukać przez określony czas jamę ustną. Najczęściej producenci zalecają, aby robić to w czasie od pół do pełnej minuty.

Próchnica u dzieci - przyczyny, objawy i leczenie

Próchnica u dzieci, tak jak i u dorosłych bierze się nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Dlatego należy przypilnować nasze dzieci do codziennej pielęgnacji zębów oraz dać im odpowiedni przykład, samemu trzymając się zasad higieny. Wbrew pozorom o higienę jamy ustnej naszych dzieci, powinniśmy zadbać już w wieku niemowlęcym, zanim zaczną im wyrastać pierwsze zęby. Słabo zmineralizowane mleczaki, są bardzo podatne na bakterie i próchnicę. Poza tym, że na ubytki w zębach wpływ ma zła higiena, to należy zwrócić również uwagę na nawyki żywieniowe. Przede wszystkim wpływ na rozwój próchnicy u małych dzieci ma dokarmianie dziecka w nocy i pozwalanie dziecku zasypiać z butelką w ręku. Natomiast u tych większych główną przyczyną jest jedzenie w dużych ilościach słodyczy oraz węglowodanów, które rozkładają się na cukry proste. Ponadto, aby zapewnić naszym dzieciom zdrowe zęby, zadbajmy również o prawidłową i regularną opiekę stomatologiczną.

Jako rodzice powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią higienę jamy ustnej oraz profilaktykę naszych dzieci, ponieważ stan ich zębów, również mleczaków, może mieć negatywny wpływ na ich uzębienie w przyszłości. Dodatkowo zarówno u dorosłych, jak i u dzieci próchnica może prowadzić w najgorszym wypadku do utraty zęba. Co w przyszłości może mieć wpływ na  wady zgryzu.

W początkowym etapie rozwoju próchnica nie daje zazwyczaj żadnych objawów. Jednak pierwszym symptomem, który powinien zaniepokoić każdego rodzica, jest pojawiający się lepki, biało-żółtawy nalot. W drugim etapie u dzieci pojawia się matowa, szorstka plama i jeśli zlekceważymy ten objaw, próchnica nadal będzie się rozwijać do momentu, powstania ubytku w zębach, który może powodować ból. Jeśli wykryjemy u swojego dziecka próchnicę w ostatnim etapie, niestety bez pomocy specjalistycznej i założenia plomby, nie będziemy w stanie poradzić sobie z problemem. Jednak w początkowej fazie możliwe jest leczenie próchnicy u dzieci bez borowania, poprzez remineralizację szkliwa. Jest to zabieg, podczas którego tworzy się na powierzchni zęba warstwa ochronna, która będzie zapobiegać rozmnażaniu się bakterii. Ponadto zęby naszego dziecka będą gładkie i ładniejsze. Dobrym i skutecznym rozwiązaniem na remineralizację u dzieci jest stosowanie past z fluorem dwa razy dziennie. W zależności od wieku dziecka powinno dostosować się ilość zawartego fluoru.

Czy dziecko może używać irygatora do zębów?

W celu zminimalizowania ryzyka powstania próchnicy i innych chorób jamy ustnej u dzieci chcemy zadbać o prawidłową pielęgnację ich zębów. Wtedy wielu rodziców zastanawia się, czy dzieci mogą używać irygatora, który pozbywa się resztek jedzenia spomiędzy zębów. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby dzieci używały tego sprzętu. Ponadto są one dużo bezpieczniejsze w użytku niż nici dentystyczne, którymi dzieci poprzez nieprawidłowy sposób używania ich, często ranią sobie dziąsła.  Co więcej, w sklepach możemy znaleźć specjalne irygatory przeznaczone dla dzieci. Najczęściej są one dużo mniejsze niż te dla dorosłych, dzięki czemu będą również wygodniejsze w stosowaniu.

Jakie są domowe sposoby na wzmocnienie szkliwa?

Zęby ulegają procesowi odwapnienia szkliwa, czyli tzw. demineralizacji. Główną przyczyną są złe nawyki higieniczne i żywieniowe. O ile jesteśmy w stanie na tym etapie zareagować i zadbać o odbudowę szkliwa domowymi sposobami, to należy pamiętać o tym, że zignorowanie tego problemu, może w późniejszym etapie doprowadzić do powstania próchnicy.

Remineralizacja szkliwa w domu wiąże się przede wszystkim z odpowiednią dietą oraz prawidłową higieną jamy ustnej. Chcąc zadbać o zęby, musimy unikać węglowodanów, słodyczy,  w tym również napojów sztucznie dosładzanych i gazowanych. Dodatkowo powinniśmy wzbogacić swoją dietę o produkty zawierające wapń. Przede wszystkim jogurty naturalne i lekkie, białe sery. Podczas remineralizacji powinniśmy używać pasty do zębów z zawartością fluoru, a nasze zęby powinny być czyszczone co najmniej dwa razy dziennie. Dodatkowo swoją codzienną pielęgnację powinniśmy poszerzyć o czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną pokrytą fluorem oraz o płukanki fluorowe.

Czym najlepiej czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Przestrzenie międzyzębowe najlepiej czyścić nicią dentystyczną, płynami do płukania jamy ustnej oraz irygatorem.

W celu odpowiedniej pielęgnacji przestrzeni międzyzębowych dobrze jest, zaopatrzyć się również w nici dentystyczne, które usuwają resztki pokarmów z trudno dostępnych miejsc. Tym samym chronią naszą jamę ustną przed rozwojem bakterii i próchnicy.

Badania naukowe dowiodły, że płyny do płukania ust są ważnym elementem w codziennej pielęgnacji. Pomimo tego, że nie możemy ich zastąpić codziennym myciem zębów, to działają one antybakteryjnie, redukują osadzanie się płytki nazębnej i odświeżają oddech. Chronią naszą jamę ustną przed namnażaniem się bakterii, które prowadzą do próchnicy i innych chorób. Dodatkowo są w stanie dotrzeć do miejsc, w których zarówno szczoteczki, jak i nici dentystyczne nie mają szans się zmieścić.

Czy można odbudować szkliwo zębów?

Uszkodzone szkliwo nie ma zdolności regenerowania się. Co oznacza, że sami powinniśmy zadbać o jego odbudowę. Jest  to nic  innego jak remineralizacja. Co oznacza, że odbudowa szkliwa domowymi sposobami może się odbyć za pomącą diety i specjalnych preparatów określanych jako płynne lub sztuczne szkliwo. 

Poza domowymi sposobami na odbudowę szkliwa można skorzystać z pomocy stomatologa i razem z nim wybrać odpowiednią metodę leczenia. Zazwyczaj zabiegi wykonywane u dentystów polegają na uzupełnieniu braków sztucznym materiałem. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych odbudowa szkliwa zęba nie kończy się tylko na założeniu wypełnienia, ale obejmuje kompleksowe leczenie protetyczne i rehabilitację mięśniową. Za odbudowę szkliwa zęba cena jest zależna od metody leczenia. Jednak należy liczyć się z wydatkami wynoszącymi kilkaset złotych.

Leczenie próchnicy i wypełnianie ubytków w zębach mlecznych

Błędnym założeniem jest, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Wręcz przeciwnie, o zęby mleczne trzeba dbać i zapobiegać próchnicy, ponieważ mają one wpływ na uzębienie w przyszłości. W początkowych fazach rozwoju próchnicy możemy sobie z nią poradzić poprzez remineralizację szkliwa.

Nowoczesną metodą, jaką stosują stomatolodzy w przypadku niewielkich zmian próchnicowych, jest ozonowanie. Można je również zastosować również jako metodę wspomagającą borowanie zębów. Metoda ta jest mniej bolesna od tradycyjnego wiercenia dziur. Ponadto ozon jest gazem, który w dość szybkim czasie się rozkłada i ma działanie bakteriobójcze oraz wirusobójcze. Podczas ozonowania ząb jest przykrywany kapturkiem, dzięki czemu dentysta ma pewność, że ozon trafia do odpowiedniego miejsca. Po zabiegu ozonowania zęba pokrywa się płynem, który również zapobiega rozwojowi bakterii.

Inne metody, które stosuje się do uzupełniania ubytków w zębach mlecznych, to leczenie ich za pomocą lasera. Ten zabieg polega na napromieniowaniu tkanek zęba, które zostały zmienione przez próchnicę. Później ząb wypełnia się specjalnym materiałem. Laser oprócz tego, że dezynfekuje, czyści ząb i przygotowuje go do dalszego procesu leczenia, to również wnika w głąb zęba i skutecznie pozbywa się próchnicy.

Kamień nazębny u dzieci i dorosłych – sposoby na usunięcie kamienia nazębnego

Kamień nazębny powinniśmy usuwać przynajmniej raz w roku. Nie jest to ważny zabieg ze względu na estetykę naszych zębów, ale przede wszystkim stosuje się go w celu profilaktyki próchnicy i paradontozyNajpopularniejszym zabiegiem usuwającym kamień nazębny jest skaling.

Skaling jest to proces, podczas którego nasze zęby zostają wygładzone i pokryte ochronną pastą. W celu zwiększenia skuteczności zabiegu często łączy się go z piaskowaniem zębów. Dzięki czemu mamy możliwość oczyścić zęby w trudno dostępnych miejscach i usunąć wszelkiego rodzaju przebarwienia.

Najlepsze preparaty na remineralizację

Najlepszymi preparatami na remineralizację szkliwa, będą te z wartością fluoru. Wśród nich można wyróżnić pasty do zębów:

 • Elmex Przeciw próchnicy pasta do zębów z aminofluorkiem

 Pasta ta wbudowuje fluor w szkliwo zęba w ciągu kilku sekund, dzięki czemu wzmacnia je i zwiększa jego odporność. Dodatkowo tworzy na powierzchni zęba warstwę ochronną i remineralizuje próchnicę w początkowej fazie rozwoju. Odpowiednikiem dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat jest Elmex Junior.

 • Blanx Med Pasta do zębów Aktywna Ochrona Szkliwa

Wnika do głębokich warstw struktur zębowych i stopniowo uwalnia związki czynne. Tym samym zapewnia ochronę zębów przed bakteriami, jednocześnie wybielając je. Przywraca naturalną równowagę bakteryjną w środowisku jamy ustnej.

 • Ziaja MintPerfekt Activ pasta stomatologiczna przeciwpróchnicza

Pasta dokładnie czyści płytkę bakteryjną i osad nazębny, przywracając naturalną biel zębów. Dodatkowo miętowy aromat zapewni długotrwałe uczucie świeżości.

Warto zaopatrzyć się w dodatkowe produkty, takie jak nici dentystyczne i płyny do płukania ust z zawartością fluoru:

 • Elmex nić dentystyczna woskowana

Dzięki temu, że nić jest woskowana, łatwiej ją wprowadzić w trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe.

 • Ziaja MintPerfekt Sensitiv płyn stomatologiczny przeciwpróchniczy

Płyn zredukuje nadwrażliwość zębów, wzmocni szkliwo, ochroni dziąsła i odsłonięte szyjki zębowe. Dodatkowo chroni przed rozmnażaniem się bakterii w całej jamie ustnej.

Czym jest irygator do zębów i po co się go stosuje?

Technika sprawia, że również naszą codzienną pielęgnację zębów możemy wzbogacić o szczoteczki elektryczne, soniczne, a także o irygatory. Jeśli chcemy rozwinąć naszą codzienną pielęgnację, dobrze jest zakupić irygator.  Jest to urządzenie, które pod wpływem ciśnienia wypuszcza płyn do jamy ustnej. Co prawda nie zastąpi nam nici dentystycznej, ale skutecznie wyczyści przestrzenie między zębami i osad gromadzący się na powierzchni zębów. Warto jest stosować jednocześnie nici i irygator, wtedy perfekcyjnie zadbamy o naszą jamę ustną i będziemy się cieszyć długo pięknym i zdrowym uśmiechem.

Irygator do zębów – jak działa? Rodzaje irygatorów

Irygator do zębów zapobiega próchnicy poprzez dokładne usunięcie resztek jedzenia z trudno dostępnych miejsc międzyzębowych. W sklepach możemy znaleźć irygatory stacjonarne i bezprzewodowe. Główną różnicą pomiędzy irygatorami stacjonarnymi a bezprzewodowymi jest to, że te pierwsze posiadają bazę ze zbiornikiem na płyn. Bezprzewodowe natomiast, nie mają bazy ze zbiornikiem i przewodem, ponieważ zbiornik i akumulator zasilający mają wbudowany w rękojeść. Osobna baza  pozwala również na umieszczenie w niej większej ilości płynu. Co oznacza, że w stacjonarnych modelach, będziemy musieli częściej ten płyn dolewać.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ rozrodczy i moczowy

Beta hCG - test ciążowy z krwi. Pierwsze objawy ciąży
Beta hCG bywa nazywany hormonem ciążowym, gdyż jego wzrost obserwuje się przede wszystkim w organizmie kobiet spodziewających się dziecka. Pozwala nie tylko określić, czy kobieta jest w ciąży, ale też w przybliżeniu oszacować jej wiek. W ginekologii be...

Układ oddechowy

Zaburzenia oddychania: objawy i leczenie. Czym jest oddech Biota oraz Cheyne'a i Stokesa?
Zaburzenia oddychania mogą przybierać różne formy, inne są również przyczyny ich występowania. Zawsze jednak wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjent...

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&a...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.