Beta-blokery w leczeniu serca i choroby wieńcowej. Jak działają i kiedy stosować?

Beta-blokery w leczeniu serca i choroby wieńcowej. Jak działają i kiedy stosować? - zdjęcie

Beta-blokery w leczeniu serca i choroby wieńcowej. Jak działają i kiedy stosować?

 

Choroby układu krążenia (w tym np. schorzenia serca oraz choroba wieńcowa) to problem, który dotyka każdego roku setki tysięcy osób w Polsce. Niezdiagnozowane i nieleczone, mogą one doprowadzić nawet do śmierci. Co należy zrobić, aby móc skutecznie przeciwdziałać temu zagrożeniu? Cóż, nie ma jednej, uniwersalnej metody, która daje stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa choremu. Mimo to można wskazać skuteczne sposoby działania. Należy do nich między innymi stosowanie beta-blokerów. Co to są beta-blokery?

W naszym artykule znajdziesz także odpowiedzi na takie pytania jak:

  • jak działają beta-blokery?
  • jaka preparaty typu beta-bloker są dostępne na polskim rynku?
  • jakie beta-blokery lepiej stosować: naturalne czy sztuczne specyfiki?
  • kiedy nie powinno się stosować beta-blokerów?

 

oraz wiele innych. Jeśli z kolei chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat chorób wieńcowych, zapraszamy do lektury naszego kolejnego artykułu: Choroby wieńcowe — jak należy przygotować się do badania tętnic wieńcowych?. Miłego czytania!

Czym są i jak działają beta-blokery?

 

Czym są beta-blokery? W pierwszych stronach wyszukiwania w internecie bez wątpienia znajdziesz następującą definicję określającą beta-blokery: leki działające blokującą na receptory androgeniczne typu ß1 oraz ß2, hamując przy tym aktywność ze strony układu współczulnego. Brzmi skomplikowanie, prawda?

Jeśli nie interesuje Cię medyczna terminologia, wystarczy, byś wiedział, że beta-blokery są preparatami, które obniżają zbyt wysokie ciśnienie krwi i działają korzystnie na codzienne funkcjonowanie:

  • naczyń krwionośnych,
  • serca — regulując jego pracę i poprawiając poziom ukrwienia,
  • oskrzeli — wywołując skurcz tzw. mięśni gładkich.

Stosowanie beta-blokerów jest niezbędne szczególnie w przypadku osób borykających się z chorobami serca (niewydolność, nadciśnienie). Aplikują je między innymi osoby, które przebył zawał sercowy. Dzięki beta-blokerom możliwe jest zwiększenie wysiłku fizycznego i aktywny tryb życia.

Wskazania do stosowania beta-blokerów – kiedy lekarz zaleci ich stosowanie?

Zazwyczaj lekarz zaleca stosowanie preparatów typu beta-blokerów w sytuacji, gdy pacjent boryka się z następującymi rodzajami chorób:

  • nadciśnienie tętnicze krwi,
  • nieprawidłowy rytm serca (beta-blokery leki na serce to jeden z najpopularniejszych rodzajów zastosowań tego typu specyfików),
  • niewydolność układu krążenia,
  • silne, utrzymujące się przez dłuższy czas napięcie (zależność beta-blokery a stres jest bardzo prosta — stosowanie tego typu specyfików wydatnie pomaga w rozładowaniu napięcia).

Powyższe dolegliwości to najczęstsze sytuacje, w których zleca się przyjmowanie beta-blokerów. Nie są to jednak jedyne rodzaje schorzeń. Wśród pozostałych chorób, które wymagają wykorzystania beta-blokerów, znajdują się między innymi: jaskra, przewlekła migrena, zaburzenia lękowe i ataki paniki, nadczynność tarczycy, a nawet… abstynencja alkoholowa.

Beta-blokery w leczeniu serca i choroby wieńcowej: jakie jest ich zadanie?

Generalnie, zadaniem beta-blokerów jest wydłużenie fazy rozkurczu serca. Ponadto, wpływają one w pozytywny sposób na metabolizm komórkowy w ludzkim organizmie. Dzięki temu ryzyko powstawania groźnych pęknięć w blaszkach miażdżycowych oraz śródbłonku naczyń krwionośnych staje się znacznie niższe.

Naturalne beta-blokery: czy roślinne preparaty faktycznie mogą zastąpić beta-blokery?

Czy naturalne beta-blokery mogą być stosowane zamiast fabrycznie przygotowanych leków? To zależy. Wśród naturalnych środków, które cechują się działaniem typowym dla beta-karotenów, można znaleźć między innymi:

  • Rumianek — ten popularny w polskich domach środek ziołowo-leczniczy ma dobry wpływ m.in. na drżenie, problemy ze snem oraz stres. Last but not least, rumianek w zdecydowanej większości przypadków nie powoduje żadnych efektów ubocznych,
  • Passion flower (Męczennica cielista) — korzystny wpływ na stres (passionflower jest skutecznym preparatem antystresowym). W tym przypadku należy liczyć się z pewnymi skutkami ubocznymi, w tym między innymi nudnościami oraz zawrotami głowy.

Jak widać, beta-blokery na uspokojenie to popularny rodzaj przeznaczenia tego typu środków. Pozytywny wpływ naturalnych preparatów leczniczych na ludzki organizm nie oznacza jednak, że rezygnacja z beta-blokerów jest zawsze dobrym pomysłem. Przed podejmowaniem tego typu decyzji należy zawsze skonsultować się z lekarzem, który na podstawie posiadanego doświadczenia oraz znajomości stanu zdrowia pacjenta podejmie odpowiednią decyzję. Beta-blokery nie są wprawdzie naturalnymi preparatami, ale powstały z myślą o uśmierzaniu skutków chorób sercowych.

Działania uboczne i przeciwwskazania do przyjmowania beta-blokerów

Nie zaleca się aplikowania beta-blokerów przez osoby borykające się z takimi chorobami jak na przykład:

Taki stan rzeczy wynika między innymi stąd, iż terapia w powyższych przypadkach wymaga stosowania takich środków farmakologicznych, które niwelują działanie beta-blokerów w skrajnych wypadkach, nieodpowiednie połączenie medykamentów może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Jeśli chodzi o naturalne oraz sztuczne beta-blokery, skutki uboczne mogą pojawić się tak samo, jak ma to miejsce w przypadku każdego innego rodzaju preparatu leczniczego. Wśród niepożądanych działań skutecznych mogą pojawić się takie reakcje organizmu jak na przykład:

  • nudności i wymioty,
  • bóle brzucha,
  • zaparcia/biegunka,
  • niskie ciśnienie,
  • ziębnięcie stóp oraz dłoni,
  • pogorszone samopoczucie,
  • zaburzenia pamięci, uczucie oszołomienia, osłabiona pamięć oraz zdolność do koncentracji.

Są to tylko niektóre ze wszystkich możliwych przeciwwskazań — w zależności od indywidualnych uwarunkowań mogą pojawić się także takie problemy jak na przykład objawy typowe dla astmy oskrzelowej. Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że powinno się unikać beta-blokerów. Poszczególne objawy pojawiają się jedynie u niewielkiej części pacjentów. W większości przypadków symptomy te ustępują już po kilku dniach. Jeśli jednak utrzymują się one przez dłuższy czas i nasilają się — konieczna może okazać się wizyta u lekarza.

Lista preparatów beta-blokerów dostępnych na polskim rynku

Jeśli chodzi o beta-blokery (leki) na polskim rynku leczniczym, to obecnie dostępnych jest kilkaset tego typu preparatów. Do najczęściej stosowanych należą między innymi: penbutolol, metoprolol, talinolol, acebutolol, propranolol, sotalol, betaksolol, bupranolol oraz metypranolol. Oprócz tego, coraz popularniejsze stają się tzw. beta-blokery nowej generacji, w tym między innymi karwedilol. Tego typu środki cechują się wydłużonym czasem działania oraz większą skutecznością 

Beta-blokery. Podsumowanie

 

Beta-blokery to specyfiki, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania osób borykających się z chorobami sercowymi. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że wystarczy regularnie aplikować tego typu preparaty, by móc cieszyć się dobrym zdrowiem. Wręcz przeciwnie — konieczne jest także prowadzenie zdrowego trybu życia, przez co rozumie się między innymi zbilansowaną dietę, regularny wysiłek fizyczny i umysłowy oraz unikanie zbyt częstych sytuacji stresowych. Jedynie połączenie wszystkich tych elementów daje szansę na utrzymanie względnie dobrego zdrowia nawet pomimo podeszłego wieku.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem