Beta-blokery w leczeniu serca i choroby wieńcowej. Jak działają i kiedy stosować?

Beta-blokery w leczeniu serca i choroby wieńcowej. Jak działają i kiedy stosować? - zdjęcie

Beta-blokery w leczeniu serca i choroby wieńcowej. Jak działają i kiedy stosować?

 

Choroby układu krążenia (w tym np. schorzenia serca oraz choroba wieńcowa) to problem, który dotyka każdego roku setki tysięcy osób w Polsce. Niezdiagnozowane i nieleczone, mogą one doprowadzić nawet do śmierci. Co należy zrobić, aby móc skutecznie przeciwdziałać temu zagrożeniu? Cóż, nie ma jednej, uniwersalnej metody, która daje stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa choremu. Mimo to można wskazać skuteczne sposoby działania. Należy do nich między innymi stosowanie beta-blokerów. Co to są beta-blokery?

W naszym artykule znajdziesz także odpowiedzi na takie pytania jak:

 • jak działają beta-blokery?
 • jaka preparaty typu beta-bloker są dostępne na polskim rynku?
 • jakie beta-blokery lepiej stosować: naturalne czy sztuczne specyfiki?
 • kiedy nie powinno się stosować beta-blokerów?

 

oraz wiele innych. Jeśli z kolei chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat chorób wieńcowych, zapraszamy do lektury naszego kolejnego artykułu: Choroby wieńcowe — jak należy przygotować się do badania tętnic wieńcowych?. Miłego czytania!

Czym są i jak działają beta-blokery?

 

Czym są beta-blokery? W pierwszych stronach wyszukiwania w internecie bez wątpienia znajdziesz następującą definicję określającą beta-blokery: leki działające blokującą na receptory androgeniczne typu ß1 oraz ß2, hamując przy tym aktywność ze strony układu współczulnego. Brzmi skomplikowanie, prawda?

Jeśli nie interesuje Cię medyczna terminologia, wystarczy, byś wiedział, że beta-blokery są preparatami, które obniżają zbyt wysokie ciśnienie krwi i działają korzystnie na codzienne funkcjonowanie:

 • naczyń krwionośnych,
 • serca — regulując jego pracę i poprawiając poziom ukrwienia,
 • oskrzeli — wywołując skurcz tzw. mięśni gładkich.

Stosowanie beta-blokerów jest niezbędne szczególnie w przypadku osób borykających się z chorobami serca (niewydolność, nadciśnienie). Aplikują je między innymi osoby, które przebył zawał sercowy. Dzięki beta-blokerom możliwe jest zwiększenie wysiłku fizycznego i aktywny tryb życia.

Wskazania do stosowania beta-blokerów – kiedy lekarz zaleci ich stosowanie?

Zazwyczaj lekarz zaleca stosowanie preparatów typu beta-blokerów w sytuacji, gdy pacjent boryka się z następującymi rodzajami chorób:

 • nadciśnienie tętnicze krwi,
 • nieprawidłowy rytm serca (beta-blokery leki na serce to jeden z najpopularniejszych rodzajów zastosowań tego typu specyfików),
 • niewydolność układu krążenia,
 • silne, utrzymujące się przez dłuższy czas napięcie (zależność beta-blokery a stres jest bardzo prosta — stosowanie tego typu specyfików wydatnie pomaga w rozładowaniu napięcia).

Powyższe dolegliwości to najczęstsze sytuacje, w których zleca się przyjmowanie beta-blokerów. Nie są to jednak jedyne rodzaje schorzeń. Wśród pozostałych chorób, które wymagają wykorzystania beta-blokerów, znajdują się między innymi: jaskra, przewlekła migrena, zaburzenia lękowe i ataki paniki, nadczynność tarczycy, a nawet… abstynencja alkoholowa.

Beta-blokery w leczeniu serca i choroby wieńcowej: jakie jest ich zadanie?

Generalnie, zadaniem beta-blokerów jest wydłużenie fazy rozkurczu serca. Ponadto, wpływają one w pozytywny sposób na metabolizm komórkowy w ludzkim organizmie. Dzięki temu ryzyko powstawania groźnych pęknięć w blaszkach miażdżycowych oraz śródbłonku naczyń krwionośnych staje się znacznie niższe.

Naturalne beta-blokery: czy roślinne preparaty faktycznie mogą zastąpić beta-blokery?

Czy naturalne beta-blokery mogą być stosowane zamiast fabrycznie przygotowanych leków? To zależy. Wśród naturalnych środków, które cechują się działaniem typowym dla beta-karotenów, można znaleźć między innymi:

 • Rumianek — ten popularny w polskich domach środek ziołowo-leczniczy ma dobry wpływ m.in. na drżenie, problemy ze snem oraz stres. Last but not least, rumianek w zdecydowanej większości przypadków nie powoduje żadnych efektów ubocznych,
 • Passion flower (Męczennica cielista) — korzystny wpływ na stres (passionflower jest skutecznym preparatem antystresowym). W tym przypadku należy liczyć się z pewnymi skutkami ubocznymi, w tym między innymi nudnościami oraz zawrotami głowy.

Jak widać, beta-blokery na uspokojenie to popularny rodzaj przeznaczenia tego typu środków. Pozytywny wpływ naturalnych preparatów leczniczych na ludzki organizm nie oznacza jednak, że rezygnacja z beta-blokerów jest zawsze dobrym pomysłem. Przed podejmowaniem tego typu decyzji należy zawsze skonsultować się z lekarzem, który na podstawie posiadanego doświadczenia oraz znajomości stanu zdrowia pacjenta podejmie odpowiednią decyzję. Beta-blokery nie są wprawdzie naturalnymi preparatami, ale powstały z myślą o uśmierzaniu skutków chorób sercowych.

Działania uboczne i przeciwwskazania do przyjmowania beta-blokerów

Nie zaleca się aplikowania beta-blokerów przez osoby borykające się z takimi chorobami jak na przykład:

Taki stan rzeczy wynika między innymi stąd, iż terapia w powyższych przypadkach wymaga stosowania takich środków farmakologicznych, które niwelują działanie beta-blokerów w skrajnych wypadkach, nieodpowiednie połączenie medykamentów może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Jeśli chodzi o naturalne oraz sztuczne beta-blokery, skutki uboczne mogą pojawić się tak samo, jak ma to miejsce w przypadku każdego innego rodzaju preparatu leczniczego. Wśród niepożądanych działań skutecznych mogą pojawić się takie reakcje organizmu jak na przykład:

 • nudności i wymioty,
 • bóle brzucha,
 • zaparcia/biegunka,
 • niskie ciśnienie,
 • ziębnięcie stóp oraz dłoni,
 • pogorszone samopoczucie,
 • zaburzenia pamięci, uczucie oszołomienia, osłabiona pamięć oraz zdolność do koncentracji.

Są to tylko niektóre ze wszystkich możliwych przeciwwskazań — w zależności od indywidualnych uwarunkowań mogą pojawić się także takie problemy jak na przykład objawy typowe dla astmy oskrzelowej. Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że powinno się unikać beta-blokerów. Poszczególne objawy pojawiają się jedynie u niewielkiej części pacjentów. W większości przypadków symptomy te ustępują już po kilku dniach. Jeśli jednak utrzymują się one przez dłuższy czas i nasilają się — konieczna może okazać się wizyta u lekarza.

Lista preparatów beta-blokerów dostępnych na polskim rynku

Jeśli chodzi o beta-blokery (leki) na polskim rynku leczniczym, to obecnie dostępnych jest kilkaset tego typu preparatów. Do najczęściej stosowanych należą między innymi: penbutolol, metoprolol, talinolol, acebutolol, propranolol, sotalol, betaksolol, bupranolol oraz metypranolol. Oprócz tego, coraz popularniejsze stają się tzw. beta-blokery nowej generacji, w tym między innymi karwedilol. Tego typu środki cechują się wydłużonym czasem działania oraz większą skutecznością 

Beta-blokery. Podsumowanie

 

Beta-blokery to specyfiki, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania osób borykających się z chorobami sercowymi. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że wystarczy regularnie aplikować tego typu preparaty, by móc cieszyć się dobrym zdrowiem. Wręcz przeciwnie — konieczne jest także prowadzenie zdrowego trybu życia, przez co rozumie się między innymi zbilansowaną dietę, regularny wysiłek fizyczny i umysłowy oraz unikanie zbyt częstych sytuacji stresowych. Jedynie połączenie wszystkich tych elementów daje szansę na utrzymanie względnie dobrego zdrowia nawet pomimo podeszłego wieku.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.