Beta-blokery w leczeniu serca i choroby wieńcowej. Jak działają i kiedy stosować?

baner

Beta-blokery w leczeniu serca i choroby wieńcowej. Jak działają i kiedy stosować?

Choroby układu krążenia (w tym np. schorzenia serca oraz choroba wieńcowa) to problem, który dotyka każdego roku setki tysięcy osób w Polsce. Niezdiagnozowane i nieleczone, mogą one doprowadzić nawet do śmierci.

Beta-blokery w leczeniu serca i choroby wieńcowej. Jak działają i kiedy stosować?


Choroby układu krążenia (w tym np. schorzenia serca oraz choroba wieńcowa) to problem, który dotyka każdego roku setki tysięcy osób w Polsce. Niezdiagnozowane i nieleczone, mogą one doprowadzić nawet do śmierci. Co należy zrobić, aby móc skutecznie przeciwdziałać temu zagrożeniu? Cóż, nie ma jednej, uniwersalnej metody, która daje stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa choremu. Mimo to można wskazać skuteczne sposoby działania. Należy do nich między innymi stosowanie beta-blokerów. Co to są beta-blokery?

W naszym artykule znajdziesz także odpowiedzi na takie pytania jak:

 • jak działają beta-blokery?
 • jaka preparaty typu beta-bloker są dostępne na polskim rynku?
 • jakie beta-blokery lepiej stosować: naturalne czy sztuczne specyfiki?
 • kiedy nie powinno się stosować beta-blokerów?

 

oraz wiele innych. Jeśli z kolei chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat chorób wieńcowych, zapraszamy do lektury naszego kolejnego artykułu: Choroby wieńcowe — jak należy przygotować się do badania tętnic wieńcowych?. Miłego czytania!


Czym są i jak działają beta-blokery?


Czym są beta-blokery? W pierwszych stronach wyszukiwania w internecie bez wątpienia znajdziesz następującą definicję określającą beta-blokery: leki działające blokującą na receptory androgeniczne typu ß1 oraz ß2, hamując przy tym aktywność ze strony układu współczulnego. Brzmi skomplikowanie, prawda?

Jeśli nie interesuje Cię medyczna terminologia, wystarczy, byś wiedział, że beta-blokery są preparatami, które obniżają zbyt wysokie ciśnienie krwi i działają korzystnie na codzienne funkcjonowanie:

 • naczyń krwionośnych,
 • serca — regulując jego pracę i poprawiając poziom ukrwienia,
 • oskrzeli — wywołując skurcz tzw. mięśni gładkich.

Stosowanie beta-blokerów jest niezbędne szczególnie w przypadku osób borykających się z chorobami serca (niewydolność, nadciśnienie). Aplikują je między innymi osoby, które przebył zawał sercowy. Dzięki beta-blokerom możliwe jest zwiększenie wysiłku fizycznego i aktywny tryb życia.


Wskazania do stosowania beta-blokerów – kiedy lekarz zaleci ich stosowanie?


Zazwyczaj lekarz zaleca stosowanie preparatów typu beta-blokerów w sytuacji, gdy pacjent boryka się z następującymi rodzajami chorób:

 • nadciśnienie tętnicze krwi,
 • nieprawidłowy rytm serca (beta-blokery leki na serce to jeden z najpopularniejszych rodzajów zastosowań tego typu specyfików),
 • niewydolność układu krążenia,
 • silne, utrzymujące się przez dłuższy czas napięcie (zależność beta-blokery a stres jest bardzo prosta — stosowanie tego typu specyfików wydatnie pomaga w rozładowaniu napięcia).

Powyższe dolegliwości to najczęstsze sytuacje, w których zleca się przyjmowanie beta-blokerów. Nie są to jednak jedyne rodzaje schorzeń. Wśród pozostałych chorób, które wymagają wykorzystania beta-blokerów, znajdują się między innymi: jaskra, przewlekła migrena, zaburzenia lękowe i ataki paniki, nadczynność tarczycy, a nawet… abstynencja alkoholowa.

Beta-blokery w leczeniu serca i choroby wieńcowej: jakie jest ich zadanie?

Generalnie, zadaniem beta-blokerów jest wydłużenie fazy rozkurczu serca. Ponadto, wpływają one w pozytywny sposób na metabolizm komórkowy w ludzkim organizmie. Dzięki temu ryzyko powstawania groźnych pęknięć w blaszkach miażdżycowych oraz śródbłonku naczyń krwionośnych staje się znacznie niższe.


Naturalne beta-blokery: czy roślinne preparaty faktycznie mogą zastąpić beta-blokery?


Czy naturalne beta-blokery mogą być stosowane zamiast fabrycznie przygotowanych leków? To zależy. Wśród naturalnych środków, które cechują się działaniem typowym dla beta-karotenów, można znaleźć między innymi:

 • Rumianek — ten popularny w polskich domach środek ziołowo-leczniczy ma dobry wpływ m.in. na drżenie, problemy ze snem oraz stres. Last but not least, rumianek w zdecydowanej większości przypadków nie powoduje żadnych efektów ubocznych,
 • Passion flower (Męczennica cielista) — korzystny wpływ na stres (passionflower jest skutecznym preparatem antystresowym). W tym przypadku należy liczyć się z pewnymi skutkami ubocznymi, w tym między innymi nudnościami oraz zawrotami głowy.

Jak widać, beta-blokery na uspokojenie to popularny rodzaj przeznaczenia tego typu środków. Pozytywny wpływ naturalnych preparatów leczniczych na ludzki organizm nie oznacza jednak, że rezygnacja z beta-blokerów jest zawsze dobrym pomysłem. Przed podejmowaniem tego typu decyzji należy zawsze skonsultować się z lekarzem, który na podstawie posiadanego doświadczenia oraz znajomości stanu zdrowia pacjenta podejmie odpowiednią decyzję. Beta-blokery nie są wprawdzie naturalnymi preparatami, ale powstały z myślą o uśmierzaniu skutków chorób sercowych.


Działania uboczne i przeciwwskazania do przyjmowania beta-blokerów


Nie zaleca się aplikowania beta-blokerów przez osoby borykające się z takimi chorobami jak na przykład:

Taki stan rzeczy wynika między innymi stąd, iż terapia w powyższych przypadkach wymaga stosowania takich środków farmakologicznych, które niwelują działanie beta-blokerów w skrajnych wypadkach, nieodpowiednie połączenie medykamentów może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Jeśli chodzi o naturalne oraz sztuczne beta-blokery, skutki uboczne mogą pojawić się tak samo, jak ma to miejsce w przypadku każdego innego rodzaju preparatu leczniczego. Wśród niepożądanych działań skutecznych mogą pojawić się takie reakcje organizmu jak na przykład:

 • nudności i wymioty,
 • bóle brzucha,
 • zaparcia/biegunka,
 • niskie ciśnienie,
 • ziębnięcie stóp oraz dłoni,
 • pogorszone samopoczucie,
 • zaburzenia pamięci, uczucie oszołomienia, osłabiona pamięć oraz zdolność do koncentracji.

Są to tylko niektóre ze wszystkich możliwych przeciwwskazań — w zależności od indywidualnych uwarunkowań mogą pojawić się także takie problemy jak na przykład objawy typowe dla astmy oskrzelowej. Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że powinno się unikać beta-blokerów. Poszczególne objawy pojawiają się jedynie u niewielkiej części pacjentów. W większości przypadków symptomy te ustępują już po kilku dniach. Jeśli jednak utrzymują się one przez dłuższy czas i nasilają się — konieczna może okazać się wizyta u lekarza.


Lista preparatów beta-blokerów dostępnych na polskim rynku


Jeśli chodzi o beta-blokery (leki) na polskim rynku leczniczym, to obecnie dostępnych jest kilkaset tego typu preparatów. Do najczęściej stosowanych należą między innymi: penbutolol, metoprolol, talinolol, acebutolol, propranolol, sotalol, betaksolol, bupranolol oraz metypranolol. Oprócz tego, coraz popularniejsze stają się tzw. beta-blokery nowej generacji, w tym między innymi karwedilol. Tego typu środki cechują się wydłużonym czasem działania oraz większą skutecznością 


Beta-blokery. Podsumowanie


Beta-blokery to specyfiki, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania osób borykających się z chorobami sercowymi. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że wystarczy regularnie aplikować tego typu preparaty, by móc cieszyć się dobrym zdrowiem. Wręcz przeciwnie — konieczne jest także prowadzenie zdrowego trybu życia, przez co rozumie się między innymi zbilansowaną dietę, regularny wysiłek fizyczny i umysłowy oraz unikanie zbyt częstych sytuacji stresowych. Jedynie połączenie wszystkich tych elementów daje szansę na utrzymanie względnie dobrego zdrowia nawet pomimo podeszłego wieku.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Dieta i odchudzanie

Bób - poznaj jego zdrowotne właściwości
Bób to znane od starożytności warzywo strączkowe, po które chętnie sięgamy w sezonie letnim. Stanowi pożywną i zarazem nietuczącą przekąskę - zawiera mało tłuszczu, za to dużo białka, a także błonnik. Oprócz walorów smakowych i w...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Ciąża i dziecko

Współpraca, którą pokochają dzieci i rodzice.
MomMe Cosmetics łączy siły z Kicią Kocią i tworzy nowy wymiar pielęgnacji.  Każda mama pragnie podarować swojemu dziecku to, co najlepsze - w kwestii pielęgnacji są ...

Kosmetyki i uroda

Zachowaj młodość na dłużej z kolagenem ANTI-AGE
Starzenie się jest naturalnym etapem życia każdego z nas. Proces ten jest wynikiem postępujących wraz z upływem lat zmian, które zachodzą wewnątrz, jak i na zewnątrz ludzkiego organizmu. Podstawowymi i najłatwiejszym...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Leczenie bólu nowotworowego – schematy i metody leczenia bólu w chorobach nowotworowych
Nowotwory złośliwe to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Pacjenci onkologiczni w zaawansowanym stadium choroby skarżą się na bóle nowotworowe, które przyjmują różną postać....

Układ oddechowy

Polipy w nosie: czynniki ryzyka, objawy, leczenie. Od czego robią się polipy w nosie?
Polipy w nosie to miękkie guzki, które powstają w wyniku zmian alergicznych lub stanów zapalnych. Chociaż nie są groźne dla zdrowia, obniżają drożność nosa, czułość węchu, a także wywołują nieżyt nosa i ból....

Układ nerwowy

Narkolepsja - na czym polegają niekontrolowane napady snu w ciągu dnia?
Zmagasz się z niemożliwymi do opanowania napadami senności w ciągu dnia, którym towarzyszy nagła i krótkotrwała utrata napięcia mięśniowego? Być może zmagasz się z rzadkim zaburzeniem snu - narkolepsją, która znacząco utrudnia codz...

Choroby skóry

Współczesna akupunktura – co leczy? Ile kosztuje zabieg nakłuwania skóry i tkanki podskórnej?
Akupunktura to praktykowana od wieków forma terapii rozmaitych schorzeń. Stymulacja skóry specjalnymi igłami ma na celu leczenie powiązanych z danymi obszarami narządów....

Choroby wieku dziecięcego

Pleśniawki u noworodka: objawy, leczenie i metody zapobiegania
Wygląd języka wiele mówi o zdrowiu dziecka. Pleśniawki u noworodka są częstym zjawiskiem, które daje specyficzne objawy. Jakie są ich przyczyny, sposób leczenia oraz jak wygląda ich profilaktyka?...

Układ rozrodczy i moczowy

Implant antykoncepcyjny: najważniejsze informacje, koszty i czas działania
Implant antykoncepcyjny to innowacyjna, odwracalna metoda zapobiegania ciąży. Mimo wysokiego jednorazowego kosztu jest to rozwiązanie wysoce skuteczne i wygodne. Dowiedz się więcej na temat implantu antykoncepcyjnego i jego działaniu....

Układ pokarmowy

Podagrycznik - dobroczynny chwast, który leczy podagrę i wspiera wątrobę
Stosowanie ziół może przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z niezwykle dobroczynnych roślin jest podagrycznik pospolity - ziele stosowane od setek lat w zwalczaniu dny moczanowej oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości i schorzeń....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.