Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie

Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie - zdjęcie

Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie pozostać niezauważone, bardzo ważna jest profilaktyka. Do grupy ryzyka zaliczyć można: osoby powyżej 40. roku życia, otyłe, borykające się z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i żylakami, obciążone genetycznie, stosujące doustne środki antykoncepcyjne, hormonalną terapię zastępczą oraz leczone onkologiczne.

Zakrzepica żył głębokich: co to za choroba?

Zakrzepica jest najczęstszym powikłaniem choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, stanów pooperacyjnych oraz żylaków (np. zakrzepica odbytu powstaje przez zmiany żylakowe zewnętrznego splotu żylnego). Choroba polega na powstaniu w żyle zakrzepu, który utrudnia przepływ krwi przez naczynie. Zakrzepica żył głębokich dotyczy głównie żył kończyn dolnych oraz miednicy. Może wystąpić również jako powikłanie pooperacyjne lub poporodowe, po ciężkich złamaniach i w chorobach serca. Często powoduje odrywanie się dużych zakrzepów i tworzenie groźnych zatorów, zwłaszcza w płucach. Z uwagi na poważne powikłania, jakie może spowodować zakrzepica, np. groźny zator tętnicy płucnej, każdy powinien wiedzieć, co to jest zakrzepica i jak w porę ją rozpoznać. Zakrzepica żył najczęściej występuje u kobiet po 40. roku życia. Według statystyk co roku prawie 100 tys. Polaków zmaga się z zakrzepicą żył głębokich.

Zakrzepica – rodzaje

W zależności od miejsca powstania zakrzepicy żył głębokich chorobę można podzielić na trzy rodzaje:
  • dystalną (występującą najczęściej), która dotyczy żył łydki,
  • proksymalną, która dotyczy żyły podkolanowej, głównej dolnej oraz żył udowych i biodrowych,
  • obrzęk bolesny, który stanowi ostrą i najbardziej bolesną postać zakrzepicy żylnej. Sprawia on, że ból żył w nogach staje się nie do zniesienia. W większości przypadków za powstawanie zatorów płucnych odpowiedzialna jest zakrzepica dystalna oraz proksymalna.

Jakie są przyczyny zakrzepicy?

U zdrowego człowieka wszystkie naczynia krwionośne są drożne, mają gładkie ściany i doskonałą sprężystość, dzięki czemu krążąca w nich krew bez przeszkód płynie od serca do wszystkich tkanek i narządów, a następnie wraca do niego przez żyły. Na skutek różnych zaburzeń w organizmie może dojść do nieprawidłowego przepływu krwi w naczyniach. Zaburzenia te mogą być spowodowane wieloma czynnikami, np. zmianami żylakowymi żył, miażdżycą, przebytym zabiegiem chirurgicznym, stanem zapalnym żył, infekcją, nadmierną krzepliwością krwi, przyjmowaniem leków drażniących śródbłonek żył, długotrwałym leżeniem, ciążą oraz porodem.

W rezultacie w naczyniach powstają stany zapalne wywołujące uszkodzenia śródbłonka, wyścielającego ściany żył i jego pęknięcia. Mechanizm naprawczy w organizmie człowieka szybko „zakleja” te mikrourazy za pomocą płytek krwi. Nie zawsze jednak zakrzepy powstające w miejscach uszkodzeń ulegają rozpuszczeniu. Te, które pozostają, zmniejszają drożność żyły, krew zaczyna w niej płynąć wolniej i często dochodzi do jej zastoju. Proces ten wywołuje rozległy stan zapalny w obrębie żyły, co nosi nazwę zakrzepicy.

Zakrzepica - objawy 

Zakrzepica żył głębokich nieraz określana jest mianem „cichego zabójcy”, ponieważ często przebiega bezobjawowo lub też symptomy, jakie daje, nie zawsze wskazują na zagrożenie właśnie tą chorobą. Utrudnia to jej wczesne rozpoznanie i zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań, jakie stwarza zakrzepica. Objawy typowe dla toczącego się w żyle stanu zapalnego to: ból żył, a także obrzęk i zaczerwienienie biegnące wzdłuż zmienionej zapalnie żyły. Obrzęk obejmuje całą kończynę poniżej miejsca, w którym znajduje się zakrzep, aż do palców stopy. Może temu towarzyszyć gorączka i przyspieszenie akcji serca. W zakrzepicy dystalnej chory odczuwa ból pod kolanem. Żyły łydki są nabrzmiałe, zaczerwienione i wrażliwe na dotyk.

Najczęstsze objawy zakrzepicy:

  • Obrzęk jednej kończyny, najczęściej nogi

  • Zaczerwienienie i wzmożone ucieplenie skóry w okolicy zmienionej żyły

  • Ból łydki lub uda, nasilający się przy chodzeniu lub dotyku

  • Widoczne, napięte i poszerzone żyły powierzchowne

  • Uczucie ciężkości lub napięcia w kończynie

  • Gorączka i przyspieszone tętno

  • Wrażliwość lub ból pod kolanem (przy zakrzepicy dystalnej)

Zakrzepowe zapalenie żył - zdjęcia

Zakrzepowe zapalenie żył to stan zapalny ściany naczynia krwionośnego, któremu często towarzyszy tworzenie się zakrzepu, prowadzącego do bólu, obrzęku i zaczerwienienia wzdłuż przebiegu żyły. Objawy te są widoczne gołym okiem, dlatego w diagnostyce pomocne mogą być zdjęcia ukazujące charakterystyczne zmiany skórne i obrzęk kończyny. Przeglądając zdjęcia zakrzepowego zapalenia żył, można łatwiej rozpoznać niepokojące objawy i szybciej zareagować, zgłaszając się do lekarza.

Zatorowość płucna – objawy

Jeśli zakrzep oderwie się od ściany żyły, może dojść do tętnicy płucnej i wywołać groźny zator, co powoduje niewydolność krążenia i w konsekwencji śmierć. Do typowych objawów zatorowości płucnej należą: gorączka, duszność, kłujący ból w klatce piersiowej, kaszel (nieraz z krwią), zaburzenia równowagi ciała, utrata przytomności. Niestety, bardzo często do zatoru dochodzi nagle i na pomoc jest już za późno.

Jak rozpoznać zakrzepicę? – kilka rad

Rozpoznanie zakrzepicy nie jest łatwe. Istnieją jednak pewne objawy, które mogą ułatwić prawidłową diagnozę. Należą do nich:

  • obrzęk kończyny,
  • bladość lub zaczerwienienie skóry,
  • miejscowa bolesność przy lekkim uciskaniu żyły i wyczuwalne jej stwardnienie,
  • stan podgorączkowy.

Jak uniknąć zakrzepicy? – prewencja

Aby nie doszło do zakrzepicy, krew powinna bez problemu rytmicznie przepływać przez naczynia krwionośne. Dlatego należy kontrolować swoje ciśnienie tętnicze. Specjaliści opracowali szereg działań prewencyjnych, które pozwalają uniknąć choroby. Należą do nich:

  • utrzymanie prawidłowej masy ciała,
  • stosowanie dobrze zbilansowanej diety, ubogiej w tłuszcze zwierzęce i cukry proste, a bogatej w warzywa i błonnik,
  • wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie,
  • aktywność fizyczna (najlepiej pływanie, jazda na rowerze).

Jeśli wykonujemy pracę stojącą lub siedzącą, należy co jakiś czas poruszać nogami, stawać na piętach i palcach oraz maszerować w miejscu. Nie wolno siedzieć długo z założoną nogą na nogę. W trakcie długiej podróży należy nosić luźne obuwie i odzież, które nie krępują ruchów. Osoby, które cierpią na żylaki, powinny nosić bezuciskowe skarpetki, podkolanówki lub czy rajstopy. Osoby unieruchomione z powodu choroby powinny często napinać mięśnie łydek, zginać nogi w kolanach i poruszać palcami. Najlepiej, jeśli nogi ułożone są powyżej serca. Po konsultacji z lekarzem można zażywać prewencyjnie środki rozrzedzające krew (np. na bazie kwasu salicylowego, czyli aspirynę).

Leki na zakrzepicę

Przez pierwsze 10 dni pacjenci przyjmują podskórnie zastrzyki z heparyny (lek przeciwzakrzepowy), które mają za zadanie obniżyć ryzyko wystąpienia zatoru. W leczeniu farmakologicznym stosuje się przede wszystkim leki rozrzedzające krew i hamujące krzepnięcie krwi, trombolityczne, które ułatwiają rozpuszczanie zakrzepu w żyle oraz wzmacniające i chroniące ściany naczyń żylnych. Pacjentom podaje się także antybiotyki (w celu zapobiegania zakażeniu) oraz środki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Warto zobaczyć: Preparaty na serce i układ krążenia

Zakrzepica – leczenie

Leczenie zakrzepicy polega na unieruchomieniu chorej kończyny i nakładaniu wilgotnych kompresów ze środkami przeciwzapalnymi. Zakłada się również podkolanówki przeciwzakrzepowe (kompresjoterapia). Kuracja wymaga cierpliwości i czasu (leki należy stosować nawet do 9 miesięcy). Jeśli choroba daje nawroty, lekarze usuwają skrzep operacyjnie, a następnie do żyły głównej dolnej wszczepiają specjalny filtr, który nie dopuszcza skrzeplin do tętnicy płucnej.

Zakrzepica – leczenie domowe

Zakrzepica żył głębokich powinna być leczona przez specjalistów. Domowe sposoby należy stosować jedynie jako kurację dodatkową. Stan zapalny w żyle można złagodzić, stosując na przemian zimne i ciepłe okłady. Zabieg ten wspomaga krążenie i zmniejsza ból. Picie soku z żurawiny wspomaga układ krążenia. Dzięki zawartym w nim flawonoidom oczyszcza się krew, przyspiesza krążenie i łagodzi stan zapalny. Owoce i przetwory z żurawiny pomagają zmniejszyć opuchliznę i zaczerwienienie skóry. Herbatka oraz maść, olejek, żel i krem z kupalnika stanowią doskonały środek przeciwbólowy. Wspomagają również krążenie w chorej kończynie i zmniejszają zaczerwienienie.

Źródła:

  • Gajewski P. Interna Szczeklika. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2022
  • A. Migdalski, M. Ciecierski, A. Jawień, Fizjologia i patofizjologia odpływu żylnego, „Przewodnik Lekarza”, nr 33-35 (8) 2004

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem