Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie.

Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie. - zdjęcie

Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie.

Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie pozostać niezauważone, bardzo ważna jest profilaktyka. Do grupy ryzyka zaliczyć można: osoby powyżej 40. roku życia, otyłe, borykające się z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i żylakami, obciążone genetycznie, stosujące doustne środki antykoncepcyjne, hormonalną terapię zastępczą oraz leczone onkologiczne.

Zakrzepica żył głębokich: co to za choroba?

Zakrzepica jest najczęstszym powikłaniem choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, stanów pooperacyjnych oraz żylaków (np. zakrzepica odbytu powstaje przez zmiany żylakowe zewnętrznego splotu żylnego). Choroba polega na powstaniu w żyle zakrzepu, który utrudnia przepływ krwi przez naczynie. Zakrzepica żył głębokich dotyczy głównie żył kończyn dolnych oraz miednicy. Może wystąpić również jako powikłanie pooperacyjne lub poporodowe, po ciężkich złamaniach i w chorobach serca. Często powoduje odrywanie się dużych zakrzepów i tworzenie groźnych zatorów, zwłaszcza w płucach. Z uwagi na poważne powikłania, jakie może spowodować zakrzepica, np. groźny zator tętnicy płucnej, każdy powinien wiedzieć, co to jest zakrzepica i jak w porę ją rozpoznać. Zakrzepica żył najczęściej występuje u kobiet po 40. roku życia. Według statystyk co roku prawie 100 tys. Polaków zmaga się z zakrzepicą żył głębokich.

Zakrzepica – rodzaje

W zależności od miejsca powstania zakrzepicy żył głębokich chorobę można podzielić na trzy rodzaje:

 • dystalną (występującą najczęściej), która dotyczy żył łydki,
 • proksymalną, która dotyczy żyły podkolanowej, głównej dolnej oraz żył udowych i biodrowych,
 • obrzęk bolesny, który stanowi ostrą i najbardziej bolesną postać zakrzepicy żylnej. Sprawia on, że ból żył w nogach staje się nie do zniesienia. W większości przypadków za powstawanie zatorów płucnych odpowiedzialna jest zakrzepica dystalna oraz proksymalna.

Jakie są przyczyny zakrzepicy?

U zdrowego człowieka wszystkie naczynia krwionośne są drożne, mają gładkie ściany i doskonałą sprężystość, dzięki czemu krążąca w nich krew bez przeszkód płynie od serca do wszystkich tkanek i narządów, a następnie wraca do niego przez żyły. Na skutek różnych zaburzeń w organizmie może dojść do nieprawidłowego przepływu krwi w naczyniach. Zaburzenia te mogą być spowodowane wieloma czynnikami, np. zmianami żylakowymi żył, miażdżycą, przebytym zabiegiem chirurgicznym, stanem zapalnym żył, infekcją, nadmierną krzepliwością krwi, przyjmowaniem leków drażniących śródbłonek żył, długotrwałym leżeniem, ciążą oraz porodem. W rezultacie w naczyniach powstają stany zapalne wywołujące uszkodzenia śródbłonka, wyścielającego ściany żył i jego pęknięcia. Mechanizm naprawczy w organizmie człowieka szybko „zakleja” te mikrourazy za pomocą płytek krwi. Nie zawsze jednak zakrzepy powstające w miejscach uszkodzeń ulegają rozpuszczeniu. Te, które pozostają, zmniejszają drożność żyły, krew zaczyna w niej płynąć wolniej i często dochodzi do jej zastoju. Proces ten wywołuje rozległy stan zapalny w obrębie żyły, co nosi nazwę zakrzepicy.

Jakie są symptomy zakrzepicy?

Zakrzepica żył głębokich nieraz określana jest mianem „cichego zabójcy”, ponieważ często przebiega bezobjawowo lub też symptomy, jakie daje, nie zawsze wskazują na zagrożenie właśnie tą chorobą. Utrudnia to jej wczesne rozpoznanie i zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań, jakie stwarza zakrzepica. Objawy typowe dla toczącego się w żyle stanu zapalnego to: ból żył, a także obrzęk i zaczerwienienie biegnące wzdłuż zmienionej zapalnie żyły. Obrzęk obejmuje całą kończynę poniżej miejsca, w którym znajduje się zakrzep, aż do palców stopy. Może temu towarzyszyć gorączka i przyspieszenie akcji serca. W zakrzepicy dystalnej chory odczuwa ból pod kolanem. Żyły łydki są nabrzmiałe, zaczerwienione i wrażliwe na dotyk.

Zatorowość płucna – objawy

Jeśli zakrzep oderwie się od ściany żyły, może dojść do tętnicy płucnej i wywołać groźny zator, co powoduje niewydolność krążenia i w konsekwencji śmierć. Do typowych objawów zatorowości płucnej należą: gorączka, duszność, kłujący ból w klatce piersiowej, kaszel (nieraz z krwią), zaburzenia równowagi ciała, utrata przytomności. Niestety, bardzo często do zatoru dochodzi nagle i na pomoc jest już za późno.

Jak rozpoznać zakrzepicę? – kilka rad

Rozpoznanie zakrzepicy nie jest łatwe. Istnieją jednak pewne objawy, które mogą ułatwić prawidłową diagnozę. Należą do nich:

 • obrzęk kończyny,
 • bladość lub zaczerwienienie skóry,
 • miejscowa bolesność przy lekkim uciskaniu żyły i wyczuwalne jej stwardnienie,
 • stan podgorączkowy.

Jak uniknąć zakrzepicy? – prewencja

Aby nie doszło do zakrzepicy, krew powinna bez problemu rytmicznie przepływać przez naczynia krwionośne. Dlatego należy kontrolować swoje ciśnienie tętnicze. Specjaliści opracowali szereg działań prewencyjnych, które pozwalają uniknąć choroby. Należą do nich:

 • utrzymanie prawidłowej masy ciała,
 • stosowanie dobrze zbilansowanej diety, ubogiej w tłuszcze zwierzęce i cukry proste, a bogatej w warzywa i błonnik,
 • wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie,
 • aktywność fizyczna (najlepiej pływanie, jazda na rowerze).

Jeśli wykonujemy pracę stojącą lub siedzącą, należy co jakiś czas poruszać nogami, stawać na piętach i palcach oraz maszerować w miejscu. Nie wolno siedzieć długo z założoną nogą na nogę. W trakcie długiej podróży należy nosić luźne obuwie i odzież, które nie krępują ruchów. Osoby, które cierpią na żylaki, powinny nosić bezuciskowe skarpetki, podkolanówki lub czy rajstopy. Osoby unieruchomione z powodu choroby powinny często napinać mięśnie łydek, zginać nogi w kolanach i poruszać palcami. Najlepiej, jeśli nogi ułożone są powyżej serca. Po konsultacji z lekarzem można zażywać prewencyjnie środki rozrzedzające krew (np. na bazie kwasu salicylowego, czyli aspirynę).

Leki na zakrzepicę

Przez pierwsze 10 dni pacjenci przyjmują podskórnie zastrzyki z heparyny (lek przeciwzakrzepowy), które mają za zadanie obniżyć ryzyko wystąpienia zatoru. W leczeniu farmakologicznym stosuje się przede wszystkim leki rozrzedzające krew i hamujące krzepnięcie krwi, trombolityczne, które ułatwiają rozpuszczanie zakrzepu w żyle oraz wzmacniające i chroniące ściany naczyń żylnych. Pacjentom podaje się także antybiotyki (w celu zapobiegania zakażeniu) oraz środki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Warto zobaczyć: Preparaty na serce i układ krążenia

Zakrzepica – leczenie

Leczenie zakrzepicy polega na unieruchomieniu chorej kończyny i nakładaniu wilgotnych kompresów ze środkami przeciwzapalnymi. Zakłada się również podkolanówki przeciwzakrzepowe (kompresjoterapia). Kuracja wymaga cierpliwości i czasu (leki należy stosować nawet do 9 miesięcy). Jeśli choroba daje nawroty, lekarze usuwają skrzep operacyjnie, a następnie do żyły głównej dolnej wszczepiają specjalny filtr, który nie dopuszcza skrzeplin do tętnicy płucnej.

Zakrzepica – leczenie domowe

Zakrzepica żył głębokich powinna być leczona przez specjalistów. Domowe sposoby należy stosować jedynie jako kurację dodatkową. Stan zapalny w żyle można złagodzić, stosując na przemian zimne i ciepłe okłady. Zabieg ten wspomaga krążenie i zmniejsza ból. Picie soku z żurawiny wspomaga układ krążenia. Dzięki zawartym w nim flawonoidom oczyszcza się krew, przyspiesza krążenie i łagodzi stan zapalny. Owoce i przetwory z żurawiny pomagają zmniejszyć opuchliznę i zaczerwienienie skóry. Herbatka oraz maść, olejek, żel i krem z kupalnika stanowią doskonały środek przeciwbólowy. Wspomagają również krążenie w chorej kończynie i zmniejszają zaczerwienienie.Zobacz także:

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Układ nerwowy

Ćwiczenia oddechowe – narzędzie redukcji stresu. Techniki oddychania, które przywrócą Ci spokój
Oddychanie jest to czynność, którą wykonujemy właściwie bezwiednie. Nie musimy pamiętać o tym, żeby oddychać, ponieważ nasz organizm sam o to dba. Możemy kontrolować swój oddech, np. go wstrzymać, ale na krótko - nie możemy całkowi...

Serce i układ krążenia

Choroby cywilizacyjne - przyczyny, rodzaje i podział. Czy możesz im zapobiec i skutecznie leczyć?
Czy wiesz, że wraz z postępem cywilizacyjnym, coraz częściej mamy do czynienia z chorobami zwanymi cywilizacyjnymi? Niestety, styl życia, który prowadzimy, wpływ środowiska i zanieczyszczenia, z którymi się stykamy, często przyczyniają si...

Serce i układ krążenia

Załamanie nerwowe – jak je rozpoznać i skutecznie leczyć? Jak osiągnąć równowagę?
W dzisiejszym zabieganym świecie wiele osób zmaga się z ogromnym stresem i presją, co może prowadzić do poważnych problemów psychicznych. Jednym z takich problemów jest załamanie nerwowe, które może wpłynąć na nasze zdrowie ...

Serce i układ krążenia

Stan przedzawałowy – 20 minut na reakcję. Objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Stan przedzawałowy to potoczne określenie schorzenia, jakim jest niestabilna dławica piersiowa. Główną przyczynę tej choroby stanowi niedokrwienie mięśnia sercowego....

Układ nerwowy

Stres oksydacyjny – objawy, przyczyny, leczenie. Jak wygląda dieta bogata w antyoksydanty?
Ciągłe życie w biegu, zanieczyszczone powietrze, niezdrowy styl życia - to tylko niektóre czynniki, które wpływają na powstawanie stresu oksydacyjnego w naszych organizmach....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.