Czym jest zapalenie mięśnia sercowego (ZMS): przyczyny, objawy i leczenie zapalenie osierdzia?

Czym jest zapalenie mięśnia sercowego (ZMS) - zdjęcie

Czym jest zapalenie mięśnia sercowego (ZMS): przyczyny, objawy i leczenie zapalenie osierdzia?

Zapalenie mięśnia sercowego to choroba występująca u dorosłych oraz u dzieci. Przyczyny zapalenia osierdzia są różnorodne, począwszy od podłoża bakteryjnego, wirusowego, a skończywszy na przyjmowaniu różnorodnych leków. Diagnoza nie należy do najprostszych, jednak im szybciej podstawiona, tym lepsze stają się rokowania dla pacjentów. Biopsja czy wykonanie echa serca do jedne z najlepszych metod do wykrycia zapalenia mięśnia sercowego. Ważna jest także dieta pacjenta.

Czytając artykuł dowiesz się:

 • czym jest zapalenie mięśnia sercowego,
 • jaka jest najczęstsza przyczyna ZMS,
 • czy istnieje skuteczna profilaktyka, która pozwala uniknąć wystąpienia choroby,
 • jak odżywiać się podczas ZMS,
 • jak rozpoznać schorzenie u najmłodszych pacjentów,
 • jak postawić odpowiednią diagnozę oraz jak leczy się ZSM.

Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Ciekawi? Zaczynamy! 

Zobacz także artykuł poświęcony poświęcony przyczyną bólu w klatce piersiowej i objawom kłucia w okolicach serca.

Czym jest zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego jest ciężką chorobą, która prowadzi do uszkodzenia narządu serca w wyniku stanu zapalnego. W związku z wystąpieniem choroby stan zapalny obejmuje komórki mięśnia sercowego, naczynia serca oraz tkanki śródmiąższowej. 

Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego są bardzo różnorodne: bakteryjne (m.in. gronkowce, chlamydie, prątki gruźlicy, szkarlatyna), grzybicze, wirusowe, pasożytnicze (glista ludzka, tasiemiec). Wirusowe zapalenie osierdzia jest najczęściej spotykane. Wywołuje je enterowirus Coxsackie B. Obserwuje się także przypadki, w których wirusowe zapalenie mięśnia sercowego wywołane jest przez wirus różyczki, półpaśca, HCV czy wirus grupy. Przyczyny zapalenia osierdzia mogą mieć źródło także w chorobach autoimmunologicznych (przewlekłe ZSM), lekach, narkotykach czy szkodliwym promieniowaniu. Zapalenie mięśnia sercowego może być także powikłaniem po przejściu choroby wywołanej wirusem covid-19. 

Jak wygląda przebieg zapalenia mięśnia sercowego

Wyróżnić możemy trzy główne rodzaje zapalenia mięśnia sercowego. Do najczęściej występujących należą:

 1. Ostre zapalenie mięśnia sercowego,
 2. Przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego,
 3. Piorunujące zapalenie mięśnia sercowego.

Ostre zapalenie osierdzia charakteryzuje się mało dokuczliwymi objawami, które ustępują po paru tygodniach czy miesiącach. Ostre ZMS jest najbardziej przewrotną odmianą, która potrafi uśpić naszą czujność. 

Piorunujące ZMS jest bardzo nagłe, choroba szybko postępuje i jest gwałtowna. Ten rodzaj zapalenia może prowadzić do wstrząsu kardiogennego. 

Przewlekłe ZSM to specyficzny rodzaj choroby. Nie wiadomo, kiedy się rozpoczęła oraz jaka jest jego przyczyna. Powikłaniem zapalenia mięśnia sercowego jest najczęściej niewydolność serca. 

Jakie są główne objawy zapalenia mięśnia sercowego?

Nie tylko objawy sercowe takie jak ból w klatce piersiowej czy nieregularne lub szybkie bicia serca wskazują na zapalenie mięśnia sercowego. Ból w klatce piersiowej zlokalizowany jest zazwyczaj za mostkiem, promieniujący do lewego barku i szyi. Ból często nasila się podczas leżenia na plecach. Tachykardia to również jeden z powszechnie występujących objawów. Polega ona na przyspieszeniu akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę. 

Do często występujących objawów należą również:

 • duszności w spoczynku lub przy niewielkim wysiłku,
 • obrzęki kostek i podudzi.
 • bóle głowy, mięśni i stawów,
 • gorączka. 

Jak widać, objawy zapalenia mięśnia sercowego są różnorodne i nie trudno pomylić je można z innymi schorzeniami. Dlaczego właśnie postawienie szybkiej diagnozy wymaga wykonania odpowiednich badań. 

Zapalenie mięśnia sercowego badania i diagnoza - co wykazuje EKG?

Niestety typowe objawy zapalenia mięśnia sercowego nie są jednoznaczne, a postawienie diagnozy może być naprawdę trudne. Aby wykonać skuteczną i trafną diagnostykę, zaleca wykonanie się:

 • krzywej EKG,
 • RTG klatki piersiowej,
 • badania laboratoryjne,
 • biopsję endomiokardialną,
 • echokardiogram,
 • rezonans magnetyczny.

Czy EKG wykryje zapalenie osierdzia? Na badaniu uchwytne będą cechy uszkodzenia mięśnia sercowego (arytmii). Echokardiogram ukaże upośledzenie kurczliwości mięśnia sercowego. Biopsja endomiokardialna z kolei polega na pobraniu wycinka mięśnia sercowego do badań laboratoryjnych. Stwierdza się na jej podstawie martwicę komórek mięśniowych zapalnym naciekiem. Echo serca i biopsja jednoznacznie pomagają w postawieniu diagnozy

Profilaktyka w zapaleniu mięśnia sercowego

Nie istnieją konkretne i skuteczne metody, które pozwoliłyby na zapobieganie wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego. Z całą pewnością ryzyko wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego spada, jeśli ograniczamy kontakty z osobami zakażonymi wirusami grypopodobnymi. Istotna jest również odpowiednia higiena osobistaCzęste mycie rąk jest absolutną podstawą, która skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji. Szczepienia przeciwko grypie czy różyczce również stanowią doskonałą profilaktykę w celu uniknięcia zapalenia mięśnia sercowego. 

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego w domu i leczenie w szpitalu.

Im później zostanie postawiona poprawna diagnoza i wdrożenie leczenia, tym rokowania dla pacjenta są gorsze. Leczenie zapalenia mięśnia sercowego uzależnione jest od przyczyny. Jeśli przyczyną zapalenia mięśnia sercowego nie jest wirus, wówczas leczy się zapalenie mięśnia sercowego przez podawanie antybiotyków bądź leków przeciwpasożytniczych. Podstawą leczenie tej uciążliwej choroby jest przede wszystkim oszczędny tryb życia. Najbardziej korzystny jest odpoczynek, leżenie w łóżku, brak silnej aktywność fizycznej. Należy także zapobiegać powikłaniom zatorowo-zakrzepowym oraz skupić się na leczeniu powikłaniach choroby, tj. niewydolności krążenia czy zaburzeń rytmu. W przypadku wdrożenia nieskutecznego leczenia choroba może zakończyć się koniecznością przeszczepu serca.

Wysiękowe zapalenie osierdzia, mocznicowe zapalenie osierdzia, olbrzymiokomórkowe ZMS i wszelkie ciężkie przebiegi choroby wymagają leczenia szpitalnego, gdzie chory znajduję się pod stałą opieką specjalistów. Rozwój zapalenia mięśnia sercowego jest pod odpowiednią kontrolą.

Czy z ZSM można się całkowicie wyleczyć?

Analizując dotychczasowe przypadki, większość pacjentów nie ma przewlekłych powikłań choroby. Z ZMS można całkowicie się wyleczyć. Symptomy choroby zazwyczaj po kilku tygodniach ustępują. Pacjenci powracają do dawnego stanu zdrowia. Zdarzają się jednak ciężkie przypadki, gdzie zapalenie mięśnia sercowego prowadzi do uszkodzenia mięśnia sercowego, upośledzając funkcjonowanie serca. 

Zapalenie mięśnia sercowego u najmłodszych

Zapalenie mięśnia sercowego to także choroba występująca u najmłodszych. Dzieci stają się osłabione, występuje obniżona tolerancja na wysiłek fizyczny, pojawiają się zaburzenia rytmu serca. Najczęściej choroba jest powikłaniem wirusowych infekcji. Dzieci które borykają się z chorobą stawów bądź toczniem rumieniowatym układowym są w podwyższonej grupie ryzyka. 

Zapalenie mięśnia sercowego - dieta

Zapalenie mięśnia sercowego wymaga prowadzenia higienicznego trybu życia, w tym dobrze zbilansowanej diety bogatej w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Co więcej, podczas zapalenia mięśnia sercowego warto zastąpić we własnej diecie cukry proste, takie jak fruktoza, złożonymi węglowodanami. W porę zdiagnozowane, odpowiednio leczone ZMS może być całkowicie i skutecznie wyleczone. Warto więc zadbać o własne zdrowie już dziś.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Układ nerwowy

Ćwiczenia oddechowe – narzędzie redukcji stresu. Techniki oddychania, które przywrócą Ci spokój
Oddychanie jest to czynność, którą wykonujemy właściwie bezwiednie. Nie musimy pamiętać o tym, żeby oddychać, ponieważ nasz organizm sam o to dba. Możemy kontrolować swój oddech, np. go wstrzymać, ale na krótko - nie możemy całkowi...

Serce i układ krążenia

Choroby cywilizacyjne - przyczyny, rodzaje i podział. Czy możesz im zapobiec i skutecznie leczyć?
Czy wiesz, że wraz z postępem cywilizacyjnym, coraz częściej mamy do czynienia z chorobami zwanymi cywilizacyjnymi? Niestety, styl życia, który prowadzimy, wpływ środowiska i zanieczyszczenia, z którymi się stykamy, często przyczyniają si...

Serce i układ krążenia

Załamanie nerwowe – jak je rozpoznać i skutecznie leczyć? Jak osiągnąć równowagę?
W dzisiejszym zabieganym świecie wiele osób zmaga się z ogromnym stresem i presją, co może prowadzić do poważnych problemów psychicznych. Jednym z takich problemów jest załamanie nerwowe, które może wpłynąć na nasze zdrowie ...

Serce i układ krążenia

Stan przedzawałowy – 20 minut na reakcję. Objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Stan przedzawałowy to potoczne określenie schorzenia, jakim jest niestabilna dławica piersiowa. Główną przyczynę tej choroby stanowi niedokrwienie mięśnia sercowego....

Układ nerwowy

Stres oksydacyjny – objawy, przyczyny, leczenie. Jak wygląda dieta bogata w antyoksydanty?
Ciągłe życie w biegu, zanieczyszczone powietrze, niezdrowy styl życia - to tylko niektóre czynniki, które wpływają na powstawanie stresu oksydacyjnego w naszych organizmach....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.