Czym jest zapalenie mięśnia sercowego (ZMS): przyczyny, objawy i leczenie zapalenie osierdzia?

Czym jest zapalenie mięśnia sercowego (ZMS) - zdjęcie

Zapalenie mięśnia sercowego to choroba występująca u dorosłych oraz u dzieci. Przyczyny zapalenia osierdzia są różnorodne, począwszy od podłoża bakteryjnego, wirusowego, a skończywszy na przyjmowaniu różnorodnych leków. Diagnoza nie należy do najprostszych, jednak im szybciej podstawiona, tym lepsze stają się rokowania dla pacjentów. Biopsja czy wykonanie echa serca do jedne z najlepszych metod do wykrycia zapalenia mięśnia sercowego. Ważna jest także dieta pacjenta.

Czytając artykuł dowiesz się:

 • czym jest zapalenie mięśnia sercowego,
 • jaka jest najczęstsza przyczyna ZMS,
 • czy istnieje skuteczna profilaktyka, która pozwala uniknąć wystąpienia choroby,
 • jak odżywiać się podczas ZMS,
 • jak rozpoznać schorzenie u najmłodszych pacjentów,
 • jak postawić odpowiednią diagnozę oraz jak leczy się ZSM.

Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Ciekawi? Zaczynamy! 

Zobacz także artykuł poświęcony poświęcony przyczyną bólu w klatce piersiowej i objawom kłucia w okolicach serca.

Czym jest zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego jest ciężką chorobą, która prowadzi do uszkodzenia narządu serca w wyniku stanu zapalnego. W związku z wystąpieniem choroby stan zapalny obejmuje komórki mięśnia sercowego, naczynia serca oraz tkanki śródmiąższowej. 

Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego są bardzo różnorodne: bakteryjne (m.in. gronkowce, chlamydie, prątki gruźlicy, szkarlatyna), grzybicze, wirusowe, pasożytnicze (glista ludzka, tasiemiec). Wirusowe zapalenie osierdzia jest najczęściej spotykane. Wywołuje je enterowirus Coxsackie B. Obserwuje się także przypadki, w których wirusowe zapalenie mięśnia sercowego wywołane jest przez wirus różyczki, półpaśca, HCV czy wirus grupy. Przyczyny zapalenia osierdzia mogą mieć źródło także w chorobach autoimmunologicznych (przewlekłe ZSM), lekach, narkotykach czy szkodliwym promieniowaniu. Zapalenie mięśnia sercowego może być także powikłaniem po przejściu choroby wywołanej wirusem covid-19. 

Jak wygląda przebieg zapalenia mięśnia sercowego

Wyróżnić możemy trzy główne rodzaje zapalenia mięśnia sercowego. Do najczęściej występujących należą:

 1. Ostre zapalenie mięśnia sercowego,
 2. Przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego,
 3. Piorunujące zapalenie mięśnia sercowego.

Ostre zapalenie osierdzia charakteryzuje się mało dokuczliwymi objawami, które ustępują po paru tygodniach czy miesiącach. Ostre ZMS jest najbardziej przewrotną odmianą, która potrafi uśpić naszą czujność. 

Piorunujące ZMS jest bardzo nagłe, choroba szybko postępuje i jest gwałtowna. Ten rodzaj zapalenia może prowadzić do wstrząsu kardiogennego. 

Przewlekłe ZSM to specyficzny rodzaj choroby. Nie wiadomo, kiedy się rozpoczęła oraz jaka jest jego przyczyna. Powikłaniem zapalenia mięśnia sercowego jest najczęściej niewydolność serca. 

Jakie są główne objawy zapalenia mięśnia sercowego?

Nie tylko objawy sercowe takie jak ból w klatce piersiowej czy nieregularne lub szybkie bicia serca wskazują na zapalenie mięśnia sercowego. Ból w klatce piersiowej zlokalizowany jest zazwyczaj za mostkiem, promieniujący do lewego barku i szyi. Ból często nasila się podczas leżenia na plecach. Tachykardia to również jeden z powszechnie występujących objawów. Polega ona na przyspieszeniu akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę. 

Do często występujących objawów należą również:

 • duszności w spoczynku lub przy niewielkim wysiłku,
 • obrzęki kostek i podudzi.
 • bóle głowy, mięśni i stawów,
 • gorączka. 

Jak widać, objawy zapalenia mięśnia sercowego są różnorodne i nie trudno pomylić je można z innymi schorzeniami. Dlaczego właśnie postawienie szybkiej diagnozy wymaga wykonania odpowiednich badań. 

Zapalenie mięśnia sercowego badania i diagnoza - co wykazuje EKG?

Niestety typowe objawy zapalenia mięśnia sercowego nie są jednoznaczne, a postawienie diagnozy może być naprawdę trudne. Aby wykonać skuteczną i trafną diagnostykę, zaleca wykonanie się:

 • krzywej EKG,
 • RTG klatki piersiowej,
 • badania laboratoryjne,
 • biopsję endomiokardialną,
 • echokardiogram,
 • rezonans magnetyczny.

Czy EKG wykryje zapalenie osierdzia? Na badaniu uchwytne będą cechy uszkodzenia mięśnia sercowego (arytmii). Echokardiogram ukaże upośledzenie kurczliwości mięśnia sercowego. Biopsja endomiokardialna z kolei polega na pobraniu wycinka mięśnia sercowego do badań laboratoryjnych. Stwierdza się na jej podstawie martwicę komórek mięśniowych zapalnym naciekiem. Echo serca i biopsja jednoznacznie pomagają w postawieniu diagnozy

Profilaktyka w zapaleniu mięśnia sercowego

Nie istnieją konkretne i skuteczne metody, które pozwoliłyby na zapobieganie wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego. Z całą pewnością ryzyko wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego spada, jeśli ograniczamy kontakty z osobami zakażonymi wirusami grypopodobnymi. Istotna jest również odpowiednia higiena osobistaCzęste mycie rąk jest absolutną podstawą, która skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji. Szczepienia przeciwko grypie czy różyczce również stanowią doskonałą profilaktykę w celu uniknięcia zapalenia mięśnia sercowego. 

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego w domu i leczenie w szpitalu.

Im później zostanie postawiona poprawna diagnoza i wdrożenie leczenia, tym rokowania dla pacjenta są gorsze. Leczenie zapalenia mięśnia sercowego uzależnione jest od przyczyny. Jeśli przyczyną zapalenia mięśnia sercowego nie jest wirus, wówczas leczy się zapalenie mięśnia sercowego przez podawanie antybiotyków bądź leków przeciwpasożytniczych. Podstawą leczenie tej uciążliwej choroby jest przede wszystkim oszczędny tryb życia. Najbardziej korzystny jest odpoczynek, leżenie w łóżku, brak silnej aktywność fizycznej. Należy także zapobiegać powikłaniom zatorowo-zakrzepowym oraz skupić się na leczeniu powikłaniach choroby, tj. niewydolności krążenia czy zaburzeń rytmu. W przypadku wdrożenia nieskutecznego leczenia choroba może zakończyć się koniecznością przeszczepu serca.

Wysiękowe zapalenie osierdzia, mocznicowe zapalenie osierdzia, olbrzymiokomórkowe ZMS i wszelkie ciężkie przebiegi choroby wymagają leczenia szpitalnego, gdzie chory znajduję się pod stałą opieką specjalistów. Rozwój zapalenia mięśnia sercowego jest pod odpowiednią kontrolą.

Czy z ZSM można się całkowicie wyleczyć?

Analizując dotychczasowe przypadki, większość pacjentów nie ma przewlekłych powikłań choroby. Z ZMS można całkowicie się wyleczyć. Symptomy choroby zazwyczaj po kilku tygodniach ustępują. Pacjenci powracają do dawnego stanu zdrowia. Zdarzają się jednak ciężkie przypadki, gdzie zapalenie mięśnia sercowego prowadzi do uszkodzenia mięśnia sercowego, upośledzając funkcjonowanie serca. 

Zapalenie mięśnia sercowego u najmłodszych

Zapalenie mięśnia sercowego to także choroba występująca u najmłodszych. Dzieci stają się osłabione, występuje obniżona tolerancja na wysiłek fizyczny, pojawiają się zaburzenia rytmu serca. Najczęściej choroba jest powikłaniem wirusowych infekcji. Dzieci które borykają się z chorobą stawów bądź toczniem rumieniowatym układowym są w podwyższonej grupie ryzyka. 

Zapalenie mięśnia sercowego - dieta

Zapalenie mięśnia sercowego wymaga prowadzenia higienicznego trybu życia, w tym dobrze zbilansowanej diety bogatej w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Co więcej, podczas zapalenia mięśnia sercowego warto zastąpić we własnej diecie cukry proste, takie jak fruktoza, złożonymi węglowodanami. W porę zdiagnozowane, odpowiednio leczone ZMS może być całkowicie i skutecznie wyleczone. Warto więc zadbać o własne zdrowie już dziś.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.