Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn - zdjęcie

Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawiające się nieustannie przemarzniętymi dłońmi i stopami. Zadbaj o właściwą profilaktykę, zrezygnuj z używek, wprowadź do swojej diety jak najwięcej warzyw i owoców. Sprawdź, jak możesz domowymi sposobami poprawić krążenie.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Co oznaczają sygnały wysyłane przez organizm takie jak zimne stopy i dłonie?
  • Jakie choroby objawiają się zimnymi stopami?
  • Jakie choroby objawiają się ciągłym uczuciem zimna w rękach?
  • Co zrobić, aby uchronić się przed permanentnym uczuciem zimna w dłoniach i stopach?
  • Jakie są naturalne sposoby na poprawę krążenia?
  • Jak przebiega farmakologiczne leczenie zimnych stóp i dłoni?

Zimne stopy i dłonie niezależnie od temperatury? To może być sygnał od organizmu

Uczucie zimna w kończynach to często stan zupełnie naturalny, który związany jest z niską temperaturą otoczenia. Stopy i dłonie narażone są na marznięcie zwłaszcza jesienią i zimą. Warto wówczas zadbać o ubiór gwarantujący komfort termiczny niezależnie od warunków atmosferycznych.

Jeśli jednak uczucie zimna w stopach i dłoniach towarzyszy ci często, nawet w ciepły i słoneczny dzień, to taki sygnał wysyłany przez organizm powinien skłonić cię do refleksji nad stanem zdrowia. Lista chorób, których jednym z objawów są wiecznie zmarznięte kończyny, jest długa. Pamiętaj, że każdą niepokojącą dolegliwość należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Na jakie choroby może wskazywać ciągłe uczucie zimna w stopach?

Częste mrowienie w stopach i uczucie zimna oraz towarzyszące tym objawom zawroty głowy powiązane z nudnościami, suchością w jamie ustnej i zaburzeniami widzenia mogą wskazywać na neuropatię. Szczególną grupą ryzyka są osoby borykające się z hiperglikemią.

Warto mieć także na uwadze inne schorzenia, których objawem mogą być zimne stopy. Przyczyny marznięcia kończyn, jeśli nie wynikają np. z niewłaściwie dopasowanych skarpet lub zbyt długiego siedzenia w jednej pozycji, mogą być powiązane m.in. z zaburzeniami krążenia. Warto przeprowadzić diagnostykę w kierunku niewydolności układu sercowo-naczyniowego oraz niedociśnienia tętniczego.

O czym świadczą zimne dłonie? Najczęstsze choroby objawiające się uczuciem zimna w rękach

Zimne dłonie, podobnie jak wiecznie zmarznięte stopy, to często sygnał wysyłany przez organizm, którego nie warto bagatelizować. Jedną z przyczyn nagłego spadku temperatury dłoni może być silna reakcja emocjonalna, np. stres związany z ważną rozmową. Dolegliwość ta może być związana także z długim unieruchomieniem, np. wykonywaniem pracy w jednej pozycji – siedzącej lub stojącej.

Czasami jednak zdarza się, że za zmarznięte dłonie nie odpowiadają takie błahe przyczyny jak zbyt ciasne rękawiczki czy zbyt mocno zaciśnięty pasek od bransoletki lub praca przy komputerze. Wśród chorób objawiających się uczuciem zimna w dłoniach należy wymienić m.in. niedoczynność tarczycy, anemię, niewydolność krążenia, a także zespół Raynauda. Wspomniane objawy może dawać także choroba tętnic. Warto także sprawdzić poprawne funkcjonowanie układu nerwowego.

Jak zapobiec marznięciu stóp i dłoni?

Pamiętaj o właściwej profilaktyce, która pomoże ci uchronić się przed ciągłym uczuciem zimna w kończynach. Zadbaj o odpowiedni ubiór dostosowany do aktualnych warunków atmosferycznych. Szczególną uwagę zwróć na rękawiczki, skarpety oraz buty. Wybieraj produkty, które wykonane są z materiałów zapewniających komfort termiczny.

Aby uchronić się przed marznięciem kończyn, wprowadź do swojej codziennej diety posiłki skomponowane z warzyw i owoców. Nie zaniedbuj także właściwego nawodnienia organizmu. Kwestia ta jest bardzo istotna o każdej porze roku - nie tylko w upalny dzień. 

Jeśli palisz papierosy, to nawracające uczucie zimna w stopach i dłoniach powinno skłonić cię do jak najszybszego zerwania z tym szkodliwym nałogiem. Pamiętaj, że palacze znajdują się w podwyższonej grupie ryzyka zachorowalności na wiele chorób, w tym schorzeń związanych z układem krążenia. Nie tylko nikotyna pogarsza stan układu krążenia, lecz także nadmierne spożywanie alkoholu. Chcesz uniknąć marznięcia stóp i dłoni? Nie sięgaj po używki!

Włącz też do swojego codziennego rozkładu zajęć aktywność fizyczną. Nie musisz od razu inwestować w karnet na siłownię. Ćwiczenia wspomagające pracę układu krążenia możesz wykonywać z powodzeniem we własnym domu. Jeśli trafi ci się wolne popołudnie, to zamiast wylegiwać się na kanapie, wybierz się na spacer. Nie tylko się rozruszasz, lecz także dotlenisz swój organizm.

Sprawdzony sposób na zimne stopy i dłonie to także rozgrzewająca herbata z sokiem malinowym oraz ciepły termofor. Jest to jednak rozwiązanie doraźne – chwilowo się rozgrzejesz. Jednak jeśli problem z uczuciem zimna w stopach i dłoniach będzie powracał, to zapisz się na wizytę u lekarza.

Zabawa w ciepło-zimno, czyli 3 naturalne sposoby na szybką poprawę krążenia

Zastanawiasz się, jak poprawić krążenie? Oto kilka sposobów, które są zarówno szybkie, jak i skuteczne.

Pierwszy z nich to zabawa w ciepło-zimno. Nie, nie chodzi o grę, którą zapewne pamiętasz z dzieciństwa, lecz o naprzemienny prysznic. Początkowo polewanie się na przemian zimną i ciepłą wodą może być mało przyjemne, jednak po kilku takich sesjach twój organizm się przyzwyczai i możliwe, że nawet polubisz tę zabawę. 

O co w tym chodzi? Gdy polewasz ciało ciepłą wodą, naczynia krwionośne się rozszerzają, a gdy skóra ma kontakt z wodą zimną – zwężają się. W efekcie krew zaczyna krążyć szybciej w twoim organizmie i wzmacnia się wydolność krążenia.

Kolejny domowy sposób na zimne stopy to masaże. Regularnie masuj stopy i dłonie – możesz do tego wykorzystać np. kremy do stóp. Taki masaż jest nie tylko odprężający i relaksujący, lecz także doskonale pobudza krążenia.

Nie masz czasu na regularną aktywność fizyczną? W tym przypadku natłok zajęć nie jest żadną wymówką. Miej na uwadze, że do poprawy krążenia wystarczy kilka minut prostych ćwiczeń. Nie musisz nawet wstawać z krzesła! Co możesz zrobić, aby szybko poprawić krążenie? Rozszerz palce u dłoni, a następnie energicznie zginaj je i prostuj. 

Oczywiście warto, abyś poświęcił na ćwiczenia nieco więcej czasu. Jeśli masz taką możliwość, to skorzystaj z rollera – krótka sesja rolowania całego ciała korzystnie wpłynie na poprawę krążenia.

Leczenie farmakologiczne zimnych stóp i dłoni

Domowe sposoby na poprawę krążenia w kończynach nie zawsze okazują się skuteczne, zwłaszcza jeśli za te objawy odpowiedzialne są poważne schorzenia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się na konsultację lekarską. Niezbędne może okazać się wdrożenie leczenia farmakologicznego. Pamiętaj, aby wszelkie leki, w tym preparaty na mięśnie, stawy i kości, stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Zainteresował Cię ten artykuł? Zobacz także: Drętwienie kończyn – przyczyny, diagnostyka i co robić, gdy następuje u nas ból i drętwienie stóp i rąk?

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.