Furagina: niezastąpiony lek na zapalenie pęcherza - skład, działanie, wskazania, dawkowanie

Furagina: niezastąpiony lek na zapalenie pęcherza -  skład, działanie, wskazania, dawkowanie - zdjęcie

Furagina: niezastąpiony lek na zapalenie pęcherza - skład, działanie, wskazania, dawkowanie

Lek na zapalenie pęcherza każdy z nas powinien mieć w swojej podręcznej domowej apteczce. Jeżeli mamy tendencję do tego typu dolegliwości, warto wiedzieć, jak należy postępować w przypadku ich pojawienia. Kluczem do tego jest poznanie, w jaki sposób dochodzi do zakażenia dolnych odcinków układu moczowego oraz jakie są tego symptomy. W przypadku tego schorzenia najczęściej stosowanym lekiem jest furagina, warto więc poznać wskazania i przeciwskazania do jej stosowania. Jeżeli infekcja tego typu pojawia się często albo nie chce ustąpić, warto zdecydować się na diagnostykę. Co należy wiedzieć o stanach zapalnych pęcherza? Dlaczego furagina wykazuje dużą skuteczność w tym typie infekcji?

Z artykułu poznasz odpowiedź na następujące pytania:

  • W jaki sposób dochodzi do zakażenia układu moczowego?
  • Które symptomy wskazują na to, że doszło do zakażenia?
  • Na czym polega działanie furaginy?
  • Jakie są zalecenia i przeciwskazania do stosowania furaginy?
  • Na czym polega przeciwbakteryjna moc furaginy?
  • O czym należy pamiętać podczas zażywania furaginy?
  • Czy leki z furazydyną można łączyć z alkoholem?
  • Kiedy warto skorzystać z diagnostyki układu moczowego?
  • Czy furagina wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Zobacz także: Zapalenie pęcherza po stosunku. Czy to możliwe?

Jak dochodzi do zakażenia dolnych odcinków układu moczowego?

Analizując statystyki, można zauważyć, że infekcje dróg moczowych są jedną z częściej występujących przypadłości. Znaczny ich odsetek wiąże się z koniecznością hospitalizacji. W przypadku schorzeń układu moczowego najczęściej mówimy o bakteryjnym zakażeniu. Ze względu na anatomiczną budowę całego układu moczowego, to kobiety w dużo większym stopniu są narażone na zakażenie. Bakterie mogą dostać się do układu moczowego przez cewkę albo przez krew, czy limfę. Co ważne, w wielu przypadkach zakażenie ma przebieg bezobjawowy. Chorobą może być objęty dolny albo górny odcinek dróg moczowych. O schorzeniu nawracającym jest mowa w przypadku sytuacji, kiedy osoba choruje częściej niż dwukrotnie w trakcie ostatniego półrocza albo trzeci raz w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Można też mówić o zakażeniach, które są powikłane, jak i tych niepowikłanych. O pierwszych mowa jest wtedy, kiedy dochodzi do nich u osób, które mają poważnie chory układ moczowy, np. niewydolność nerek lub w budowie ich dróg moczowych występują inne anomalie. Zakażenia niepowikłane, z kolei, to takie, które pojawiają się u osób, u których budowa anatomiczna w tym zakresie jest prawidłowa.

Objawy bakteryjnego zapalenia pęcherza

Najtrudniejsze do zdiagnozowania są schorzenia przebiegające bezobjawowo. W tym przypadku najczęściej chorobę wykrywa się całkiem przypadkowo, podczas badań ogólnych albo bakteriologicznych moczu. Można próbować stosować leki na zapalenie pęcherza dostępne bez recepty, jednak bardzo często okazuje się, że w trakcie leczenia potrzebny jest antybiotyk. Najczęstszym objawem wskazującym na zburzenie w obrębie dróg moczowych są różnego rodzaju problemy z oddaniem moczu. Może to być parcie na pęcherz – odczuwa się wtedy co chwilę potrzebę oddania moczu, częstomoczból podbrzusza, czy też pieczenie, krwiomocz, a nawet silny ból w trakcie korzystania z toalety. Jeszcze trudniejsze w diagnozie są zakażenia w obrębie dróg moczowych u dzieci, dlatego jeżeli u malucha pojawia się gorączka czy zauważalna jest bolesność w dole brzuszka, zawsze warto wykonać podstawową analizę moczu w laboratorium. Tego typu dolegliwości mogą pojawić się już u noworodków. Liczba zakażeń dolnych dróg moczowych u dzieci jest naprawdę spora. Ich objawy mogą być całkiem odmienne, niewskazujące bezpośrednio na to schorzenie – może to być spadek masy ciała, brak apetytu, a nawet biegunka.

Furagina – czym jest i jak działa?

Kiedy odczuwasz uczucie częstego parcia na mocz, ból w dole brzucha, ból i pieczenie nasilające się w trakcie oddawania moczu, czy inne objawy, które mogą wskazywać na zakażenie dróg moczowych, należy szybko przejść do działania - zastosuj lek na zapalenie pęcherza. Jednym z leków o wysokiej skuteczności jest furagina, czyli chemioterapeutyk bakteriostatyczny. To lek, którego zadanie polega na zahamowaniu, namnażania się w układzie moczowym bakterii. Zapalenie pęcherza powodują różne bakterie, w przypadku których działanie furaginy jest skuteczne. Są to m.in.: bakteria E. coli, bakteria enterobacter, i wiele innych. Nie jest natomiast skuteczna, kiedy pojawią się pałeczki ropy błękitnej - jej działanie przeciwgrzybicze jest również bardzo ograniczone.

Furagina - wskazania i przeciwwskazania do stosowania

Ze względu na niezwykle szerokie spectrum działania, furaginę stosuje się bardzo często w przypadku problemów z układem moczowym. Jeżeli masz objawy bakteryjnego zapalenia pęcherza, zastosowanie tego leku będzie jak najbardziej na miejscu. Głównym przeciwskazaniem do stosowania furaginy jest alergia na furazydynę. Nie zaleca się także stosowania tego leku podczas karmienia piersią – przenika do mleka mamy, w donoszonej ciąży (po 38 tygodniu) ze względu na duże ryzyko związane z niedokrwistością hemolityczną u dziecka, a także w trakcie pierwszego trymestru. Polineuropatia cukrzycowa także jest przeciwwskazaniem, podobnie jak ostra niewydolność nerek. Przy niedoborze kwasu foliowego, czy witamin z grupy B, stosowanie Furaginy jest niewskazane.


Furagina — silnie przeciwbakteryjny lek na infekcje dolnych dróg moczowych

Wiele osób dotkniętych chorobą zastanawia się ile trwa zapalenie pęcherza? W tym przypadku niezwykle ważne jest dobrze dobrane leczenie. Zastosowanie trafionego leku, np. furaginy, powoduje, że czas trwania infekcji znacznie się skraca. Najczęściej dolegliwości ustępują już po 2- 3 dniach od wdrożenia leków.


O czym warto pamiętać podczas kuracji furaginą?

Osoby cierpiące na infekcje nawracające po pewnym czasie znają swój organizm na tyle, że po konsultacji z lekarzem prowadzącym same wdrażają stosowanie antybiotyku, czy innych leków na drogi moczowe. Należy zachować szczególną ostrożność - każdorazowo przy objawach powinno się wykonać badanie kontrolne moczu. Najlepiej także ściśle przestrzegać określonego przez producenta, czy lekarza dawkowania.


Furagina a wpływ na metabolizm alkoholu

Podczas stosowania każdego leku należy zachować daleko idącą ostrożność podczas spożywania alkoholu. Połączenie furaginy z alkoholem zaburza jego metabolizm. Podejmując taką decyzję, należy liczyć się z tym, że objawy kaca w dniu następnym mogą być szczególnie dokuczliwe. Lepiej unikać spożywania alkoholu w trakcie kuracji furaginą.


Kiedy warto zrobić diagnostykę? Jak wygląda terapia i profilaktyka zakażeń?

W każdym przypadku zakażenia warto zanieść mocz do analizy. Zasada ta dotyczy przede wszystkim dzieci. Szacuje się, że zakażenia przewodu moczowego dotykają 50 razy częściej dziewczynki niż chłopców. Trend ten utrzymuje się także w przypadku dorosłych kobiet i mężczyzn. Profilaktycznie warto stosować roślinne suplementy diety, w szczególności warto zwrócić uwagę na te zawierające żurawinę.


Czy furazydyna wchodzi w interakcję z innymi lekami?


Furazydyna wchodzi w silne interakcje z innymi preparatami. Wchłanianie pochodnych nitrofuranu przy udziale witamin z grupy B zwiększa się. Jeżeli chodzi o leki z grupy chinolonów, których działanie ma charakter bakteriobójczy, to zostaje ono zahamowane po połączeniu tych leków z furazydyną. Z kolei zastosowanie antybiotyków takich jak tetracykliny, czy aminoglikozydy, wzmacnia działanie przeciwbakteryjne furaginy. Kiedy pacjent przyjmuje leki, których działanie ma zobojętnić sok żołądkowy, a w których znajduje się magnez, dochodzi do słabszego wchłaniania furazydyny.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.