Furagina: niezastąpiony lek na zapalenie pęcherza - skład, działanie, wskazania, dawkowanie

Furagina: niezastąpiony lek na zapalenie pęcherza -  skład, działanie, wskazania, dawkowanie - zdjęcie

Lek na zapalenie pęcherza każdy z nas powinien mieć w swojej podręcznej domowej apteczce. Jeżeli mamy tendencję do tego typu dolegliwości, warto wiedzieć, jak należy postępować w przypadku ich pojawienia. Kluczem do tego jest poznanie, w jaki sposób dochodzi do zakażenia dolnych odcinków układu moczowego oraz jakie są tego symptomy. W przypadku tego schorzenia najczęściej stosowanym lekiem jest furagina, warto więc poznać wskazania i przeciwskazania do jej stosowania. Jeżeli infekcja tego typu pojawia się często albo nie chce ustąpić, warto zdecydować się na diagnostykę. Co należy wiedzieć o stanach zapalnych pęcherza? Dlaczego furagina wykazuje dużą skuteczność w tym typie infekcji?

Z artykułu poznasz odpowiedź na następujące pytania:

  • W jaki sposób dochodzi do zakażenia układu moczowego?
  • Które symptomy wskazują na to, że doszło do zakażenia?
  • Na czym polega działanie furaginy?
  • Jakie są zalecenia i przeciwskazania do stosowania furaginy?
  • Na czym polega przeciwbakteryjna moc furaginy?
  • O czym należy pamiętać podczas zażywania furaginy?
  • Czy leki z furazydyną można łączyć z alkoholem?
  • Kiedy warto skorzystać z diagnostyki układu moczowego?
  • Czy furagina wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Zobacz także: Zapalenie pęcherza po stosunku. Czy to możliwe?

Jak dochodzi do zakażenia dolnych odcinków układu moczowego?

Analizując statystyki, można zauważyć, że infekcje dróg moczowych są jedną z częściej występujących przypadłości. Znaczny ich odsetek wiąże się z koniecznością hospitalizacji. W przypadku schorzeń układu moczowego najczęściej mówimy o bakteryjnym zakażeniu. Ze względu na anatomiczną budowę całego układu moczowego, to kobiety w dużo większym stopniu są narażone na zakażenie. Bakterie mogą dostać się do układu moczowego przez cewkę albo przez krew, czy limfę. Co ważne, w wielu przypadkach zakażenie ma przebieg bezobjawowy. Chorobą może być objęty dolny albo górny odcinek dróg moczowych. O schorzeniu nawracającym jest mowa w przypadku sytuacji, kiedy osoba choruje częściej niż dwukrotnie w trakcie ostatniego półrocza albo trzeci raz w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Można też mówić o zakażeniach, które są powikłane, jak i tych niepowikłanych. O pierwszych mowa jest wtedy, kiedy dochodzi do nich u osób, które mają poważnie chory układ moczowy, np. niewydolność nerek lub w budowie ich dróg moczowych występują inne anomalie. Zakażenia niepowikłane, z kolei, to takie, które pojawiają się u osób, u których budowa anatomiczna w tym zakresie jest prawidłowa.

Objawy bakteryjnego zapalenia pęcherza

Najtrudniejsze do zdiagnozowania są schorzenia przebiegające bezobjawowo. W tym przypadku najczęściej chorobę wykrywa się całkiem przypadkowo, podczas badań ogólnych albo bakteriologicznych moczu. Można próbować stosować leki na zapalenie pęcherza dostępne bez recepty, jednak bardzo często okazuje się, że w trakcie leczenia potrzebny jest antybiotyk. Najczęstszym objawem wskazującym na zburzenie w obrębie dróg moczowych są różnego rodzaju problemy z oddaniem moczu. Może to być parcie na pęcherz – odczuwa się wtedy co chwilę potrzebę oddania moczu, częstomoczból podbrzusza, czy też pieczenie, krwiomocz, a nawet silny ból w trakcie korzystania z toalety. Jeszcze trudniejsze w diagnozie są zakażenia w obrębie dróg moczowych u dzieci, dlatego jeżeli u malucha pojawia się gorączka czy zauważalna jest bolesność w dole brzuszka, zawsze warto wykonać podstawową analizę moczu w laboratorium. Tego typu dolegliwości mogą pojawić się już u noworodków. Liczba zakażeń dolnych dróg moczowych u dzieci jest naprawdę spora. Ich objawy mogą być całkiem odmienne, niewskazujące bezpośrednio na to schorzenie – może to być spadek masy ciała, brak apetytu, a nawet biegunka.

Furagina – czym jest i jak działa?

Kiedy odczuwasz uczucie częstego parcia na mocz, ból w dole brzucha, ból i pieczenie nasilające się w trakcie oddawania moczu, czy inne objawy, które mogą wskazywać na zakażenie dróg moczowych, należy szybko przejść do działania - zastosuj lek na zapalenie pęcherza. Jednym z leków o wysokiej skuteczności jest furagina, czyli chemioterapeutyk bakteriostatyczny. To lek, którego zadanie polega na zahamowaniu, namnażania się w układzie moczowym bakterii. Zapalenie pęcherza powodują różne bakterie, w przypadku których działanie furaginy jest skuteczne. Są to m.in.: bakteria E. coli, bakteria enterobacter, i wiele innych. Nie jest natomiast skuteczna, kiedy pojawią się pałeczki ropy błękitnej - jej działanie przeciwgrzybicze jest również bardzo ograniczone.

Furagina - wskazania i przeciwwskazania do stosowania

Ze względu na niezwykle szerokie spectrum działania, furaginę stosuje się bardzo często w przypadku problemów z układem moczowym. Jeżeli masz objawy bakteryjnego zapalenia pęcherza, zastosowanie tego leku będzie jak najbardziej na miejscu. Głównym przeciwskazaniem do stosowania furaginy jest alergia na furazydynę. Nie zaleca się także stosowania tego leku podczas karmienia piersią – przenika do mleka mamy, w donoszonej ciąży (po 38 tygodniu) ze względu na duże ryzyko związane z niedokrwistością hemolityczną u dziecka, a także w trakcie pierwszego trymestru. Polineuropatia cukrzycowa także jest przeciwwskazaniem, podobnie jak ostra niewydolność nerek. Przy niedoborze kwasu foliowego, czy witamin z grupy B, stosowanie Furaginy jest niewskazane.


Furagina — silnie przeciwbakteryjny lek na infekcje dolnych dróg moczowych

Wiele osób dotkniętych chorobą zastanawia się ile trwa zapalenie pęcherza? W tym przypadku niezwykle ważne jest dobrze dobrane leczenie. Zastosowanie trafionego leku, np. furaginy, powoduje, że czas trwania infekcji znacznie się skraca. Najczęściej dolegliwości ustępują już po 2- 3 dniach od wdrożenia leków.


O czym warto pamiętać podczas kuracji furaginą?

Osoby cierpiące na infekcje nawracające po pewnym czasie znają swój organizm na tyle, że po konsultacji z lekarzem prowadzącym same wdrażają stosowanie antybiotyku, czy innych leków na drogi moczowe. Należy zachować szczególną ostrożność - każdorazowo przy objawach powinno się wykonać badanie kontrolne moczu. Najlepiej także ściśle przestrzegać określonego przez producenta, czy lekarza dawkowania.


Furagina a wpływ na metabolizm alkoholu

Podczas stosowania każdego leku należy zachować daleko idącą ostrożność podczas spożywania alkoholu. Połączenie furaginy z alkoholem zaburza jego metabolizm. Podejmując taką decyzję, należy liczyć się z tym, że objawy kaca w dniu następnym mogą być szczególnie dokuczliwe. Lepiej unikać spożywania alkoholu w trakcie kuracji furaginą.


Kiedy warto zrobić diagnostykę? Jak wygląda terapia i profilaktyka zakażeń?

W każdym przypadku zakażenia warto zanieść mocz do analizy. Zasada ta dotyczy przede wszystkim dzieci. Szacuje się, że zakażenia przewodu moczowego dotykają 50 razy częściej dziewczynki niż chłopców. Trend ten utrzymuje się także w przypadku dorosłych kobiet i mężczyzn. Profilaktycznie warto stosować roślinne suplementy diety, w szczególności warto zwrócić uwagę na te zawierające żurawinę.


Czy furazydyna wchodzi w interakcję z innymi lekami?


Furazydyna wchodzi w silne interakcje z innymi preparatami. Wchłanianie pochodnych nitrofuranu przy udziale witamin z grupy B zwiększa się. Jeżeli chodzi o leki z grupy chinolonów, których działanie ma charakter bakteriobójczy, to zostaje ono zahamowane po połączeniu tych leków z furazydyną. Z kolei zastosowanie antybiotyków takich jak tetracykliny, czy aminoglikozydy, wzmacnia działanie przeciwbakteryjne furaginy. Kiedy pacjent przyjmuje leki, których działanie ma zobojętnić sok żołądkowy, a w których znajduje się magnez, dochodzi do słabszego wchłaniania furazydyny.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.