zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Choroby i dolegliwości

Ból wątroby – jakie są sposoby na poradzenie sobie z problemem? Czym spowodowany jest ból wątroby?

 Ból wątroby – jakie są sposoby na poradzenie sobie z problemem? Czym spowodowany jest ból wątroby?

Ból wątroby może wynikać z wielu przyczyn i świadczyć zarówno o niezdrowej diecie, jak i o poważnej chorobie. Poniżej podstawowe informacje na temat tego objawu, jego leczenia i profilaktyki.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są objawy bólu wątroby,
 • czy można poradzić sobie domowymi sposobami,
 • jakie są przyczyny bólu wątroby,
 • gdzie szukać pomocy przy bólu wątroby,
 • jak dbać o wątrobę.

Przeczytaj również: Ból brzucha i krew z odbytu – przyczyny i leczenie

Czym się objawia ból wątroby?

Ból wątroby to określenie wymagające uściślenia. Ze względu na brak nerwów czuciowych, wątroba sama w sobie jest organem, który nie może boleć. Jak to możliwe, skoro często słyszymy, że ktoś ma „bóle wątroby”? Dzieje się tak dlatego, że jednym z objawów nieprawidłowego funkcjonowania wątroby jest jej powiększenie. Wywołuje to ucisk na sąsiadujące tkanki, często na otrzewną, czyli tzw. torebkę wątrobową. Ponieważ inne tkanki są unerwione, pojawia się ból.

Objawy bólu wątroby nieraz towarzyszą innym symptomom związanym z niewłaściwym funkcjonowaniem tego organu. Do częstych należą przebarwienia skórne (np. żółtaczka), świąd skóry lub jej nadwrażliwość. Inne możliwe objawy to m.in. ciemna barwa moczu, obrzęki i spadek energii.

Jak boli wątroba? Chory może odczuwać ból o charakterze uciskowym, nieraz połączony z uczuciem rozpierania wewnątrz brzucha, kłuciem bądź skurczami. Dolegliwości mogą występować ze stałym nasileniem lub pojawiać się tylko w określonych okolicznościach np. po spożyciu niektórych pokarmów (podobnie jak w przypadku np. bólu brzucha po orzechach).

Jak wyczuć, że boli wątroba?

Wiele osób zastanawia się, gdzie boli wątroba? Rzeczywiście, ból tego organu stosunkowo łatwo jest pomylić np. z bólem żołądka lub dróg żółciowych. Na ogół symptomem, który powinien zwrócić uwagę na wątrobę, jest ból po prawej stronie brzucha. Wątroba zlokalizowana jest pod prawym łukiem żebrowym, dlatego bardzo często ból w tej okolicy wskazuje na problemy z tym ważnym organem. Nie zapominajmy jednak, że ból może promieniować, więc zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże w precyzyjnym ustaleniu jego źródła. Szczególnie trudny do zdiagnozowania jest ból wątroby w ciąży, ponieważ ze względu na powiększanie się macicy dochodzi do przesuwania narządów wewnętrznych.

Czy są domowe sposoby na ból wątroby?

Ból wątroby zawsze jest niepokojącym sygnałem, który trzeba skonsultować z lekarzem. Można jednak doraźnie skorzystać z dostępnych bez recepty leków. Co na ból wątroby sprawdzi się najlepiej? Swoje zastosowanie znajdują tu popularne leki przeciwbólowe i rozkurczowe, a także preparaty ziołowe wspomagające funkcjonowanie wątroby. Wśród ziół wspierających działanie tego organu wymienić można m.in. ostropest plamisty, rumianek czy rzodkiew czarną. Godne polecenia są także preparaty zawierające lecytynę, która skutecznie chroni przed marskością wątroby i eliminuje ryzyko powstawania kamieni żółciowych.

Ból wątroby – możliwe przyczyny

Przyczyny bólu wątroby są bardzo zróżnicowane – istnieje wiele czynników powodujących problemy z tym organem. Zdarza się, że dolegliwości występują tylko bezpośrednio po spożyciu konkretnych substancji. Ból wątroby po alkoholu, niektórych pokarmach czy lekach może świadczyć o przeciążeniu wątroby i o tym, że nie radzi sobie z metabolizowaniem toksyn.

Boląca wątroba może wynikać m.in. z następujących przyczyn:

 • zakażenia wirusowe i bakteryjne (np. wirusowe zapalenie wątroby),
 • kamica żółciowa i inne problemy z drogami żółciowymi,
 • stłuszczenie wątroby (np. alkoholowe),
 • zapalenie wątroby lub dróg żółciowych (np. alkoholowe, wynikające ze spożycia leków czy autoimmunologiczne),
 • rak wątroby,
 • marskość wątroby,
 • zatrucia.

Gdzie zgłosić się z bólem wątroby?

Leczenie bólu wątroby uzależnione jest od jego przyczyny, dlatego tak ważna jest staranna diagnoza i ustalenie źródła problemu. Specjalistą zajmującą się wątrobą jest hepatolog, jednak na podstawowe badania może nas skierować także internista – w mniej skomplikowanych przypadkach przepisze również leki na ból wątroby. Podczas wizyty lekarskiej przeprowadzane jest m.in. badanie fizykalne, a wśród badań diagnostycznych stosuje się USG, badania laboratoryjne czy rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.

Jaką dietę warto stosować przy bólu wątroby?

Dieta wątrobowa jest ważnym elementem leczenia. Dzięki niej możliwa jest skuteczna detoksykacja organizmu, wsparcie wytwarzania żółci czy magazynowanie witamin. Jest to dieta lekkostrawna, mająca maksymalnie odciążyć wątrobę i pozwolić jej wrócić do pełnej sprawności. Należy unikać tłuszczu, ostrych przypraw i soli – spożywa się potrawy gotowane na parze, pieczone w folii lub duszone. Ważne jest także przyjmowanie dużej ilości płynów i spożywanie nawet 5-6 małych objętościowo posiłków, w regularnych odstępach. Warto pamiętać, że niewskazane jest spożywanie produktów ciężkostrawnych, nawet jeśli zasadniczo są zdrowe (np. czosnek).

Jak dbać o wątrobę?

W przypadku wątroby profilaktyka jest szczególnie istotna – wiele niekorzystnych zmian przez lata nie daje objawów, a gdy te już się pojawią, może być za późno na skuteczne leczenie. Dlatego warto prowadzić zdrowy tryb życia, przede wszystkim ograniczając spożycie alkoholu i innych toksycznych substancji. Istotna jest zdrowa dieta, zbilansowana i minimalizująca ilość ciężkostrawnych, tłustych, smażonych potraw.

Ważne jest także unikanie ryzyka związanego z infekcjami, w szczególności z wirusowym zapaleniem wątroby. Warto zachować ostrożność przy korzystaniu z gabinetów tatuażu czy gabinetów kosmetycznych, ograniczyć liczbę partnerów seksualnych, zachować higienę przy przygotowywaniu posiłków.

Boląca wątroba może zwiastować poważne problemy zdrowotne albo świadczyć o przeholowaniu z alkoholem czy zbyt obfitym posiłku. Nigdy nie wolno lekceważyć tego objawu – należy sprawdzić, czy jeden z kluczowych organów funkcjonuje prawidłowo.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.