Współczesna akupunktura – co leczy? Ile kosztuje zabieg nakłuwania skóry i tkanki podskórnej?

Współczesna akupunktura – co leczy? Ile kosztuje zabieg nakłuwania skóry i tkanki podskórnej? - zdjęcie

Akupunktura to praktykowana od wieków forma terapii rozmaitych schorzeń. Stymulacja skóry specjalnymi igłami ma na celu leczenie powiązanych z danymi obszarami narządów.

W dzisiejszym artykule dowiesz się:

  • na czym polega ten zabieg,
  • w jakich schorzeniach może pomóc,
  • kto może przeprowadzić terapię,
  • jak działa akupunktura w minimalizowaniu objawów stresu i alergii,
  • na czym polega leczenie bólu kręgosłupa igłoterapią,
  • jak igły stymulują metabolizmu,
  • jaki jest koszt zabiegu.

Zobacz także: Mata do akupresury, czyli przyjemna terapia, a nawet rehabilitacja dla twojego zmęczonego ciała

Na czym polega akupunktura? Czy zabieg jest bolesny?

Akupunktura to zabieg wykonywany przy użyciu specjalnych sterylnych, wyjątkowo cienkich igieł o długości od 4 do 10 cm. Terapia cieszy się jedną z najdłuższych historii w dziejach ludzkości. W Chinach znana była już 4000 lat p.n.e. Metoda ta polega na nakłuwaniu punktów akupunkturowych, czyli aktywnych punktów na ciele. Ma na celu wzmocnienie przepływu energii i siły witalnej. Najczęściej podczas jednego zabiegu stosuje się około 20 igieł, jednak o ich konkretnej liczbie decyduje lekarz lub fizjoterapeuta.

Zastanawiasz się, czy akupunktura jest bolesna? Reakcja organizmu na zabieg jest kwestią indywidualną. Przeważnie pacjenci odczuwają chwilowy ucisk lub rozpieranie, które z czasem może stać się przyjemne. Delikatny dyskomfort świadczy o tym, że igła trafiła w punkt aktywny na ciele. Dodatkowo ból mogą wzmacniać czynniki zewnętrzne, takie jak: upał, mróz, pełnia księżyca lub zmiany ciśnienia.

W jakich schorzeniach pomaga akupunktura?

Odpowiadając na pytanie na co pomaga akupunktura należy zrozumieć sposób jej działania. Stymulacja odpowiednich receptorów pozwala na pobudzenie naturalnych reakcji odpornościowych organizmu oraz poprawienie krążenia krwi. Ten rodzaj igłoterapii sprawdzi się zatem w przypadku: zaburzenia funkcjonowania korzeni nerwowych, w dolegliwościach bólowych kręgosłupa oraz w chorobach stawów. Nakłuwanie skóry twarzy bywa wykorzystywane w łagodzeniu dolegliwości stomatologicznych, podczas gdy akupunktura na ból głowy pomaga zwalczyć przy tym uporczywe migreny.

Ta forma terapii nie sprawdzi się jednak w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak: nowotwory, AIDS, nadciśnienie tętnicze oraz depresja. Działanie akupunktury słabnie także w przypadku palenia papierosów oraz spożywania alkoholu.

Kto powinien wykonywać akupunkturę, czyli jak wybrać dobrego terapeutę

Polskie Towarzystwo Akupunktury prowadzi kompleksową działalność szkoleniową i leczniczą. Mimo iż nie jest to zawód regulowany odpowiednie rozporządzenie ogranicza wykonywanie zawodu do osób wykonujących zawód medyczny.

Akupunkturzystami mogą zostać zatem lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, farmaceuci oraz diagności laboratoryjni. Ponadto zabiegi mogą wykonywać masażyści oraz fizjoterapeuci. Powyższe podmioty mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności zawodowej i cywilnej w przypadku niespełnienia wymaganych norm.

Wybierając specjalistę warto postawić na doświadczonych ekspertów, którzy mogą pochwalić się rozległą wiedzą na temat funkcjonowania organizmu człowieka. Powinni oni przejść odpowiednie szkolenie oraz ciągle rozwijać swoje umiejętności.

Akupunktura na stres i bezsenność – wpływ nakłuwania skóry na regulację poziomu stresu

Wielu z nas w leczeniu bezsenności i stresu sięga po leki bez recepty. Sposób ten przynosi jednak wyłącznie krótkotrwały efekt, nie lecząc źródła dolegliwości. O insomnii można mówi, gdy trudności ze snem utrzymują się co najmniej miesiąc, a objawy widoczne są przynajmniej dwa razy w tygodniu. Akupunktura na bezsenność zakłada nakłuwanie ogólne oraz uszne. Ta metoda leczenie pozwala na skuteczne wyciszenie układu nerwowego bez ryzyka uzależnienia.

Akupunktura na stres pozwala w skuteczny sposób zlikwidować złe samopoczucie. Dodatkowo ułatwia rozluźnienie organizmu. W walce z napięciem sprawdza się nakłuwanie wewnętrznej części nadgarstków oraz mostka. Lepsze samopoczucie po akupunkturze sprawia, że zabieg ma coraz więcej zwolenników w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Akupunktura na alergię – medycyna chińska w walce z wrażliwością na alergeny

Akupunktura na alergię pozwala zmniejszyć autoagresję ze strony organizmu, przez co pomaga złagodzić objawy takie jak: katar, kaszel, pokrzywka i wysypka skórna oraz reakcje astmatyczne. Zaleca się korzystanie z zabiegów na miesiąc przed rozpoczęciem się uczuleń sezonowych. Dzięki temu pacjent będzie odczuwać wyraźnie łagodniejsze reakcje alergiczne.

Akupunktura na kręgosłup – pomoc w walce z przewlekłym bólem

Tradycyjna medycyna chińska proponuje szereg rozwiązań, które doskonale sprawdzają się w walce z przewlekłym bólem kręgosłupa. Do najpopularniejszych metod należy masaż wykonywany bańkami oraz akupunktura. Terapia ta pobudza centralny oraz autonomiczny system nerwowy, dzięki czemu pozwala złagodzić dolegliwości bólowe.

Tego rodzaju zabiegi skierowane są głównie do osób borykających się z chorobami kręgosłupa, narządów ruchu oraz mięśni i stawów. To właśnie tam przebiegają liczne punkty energetyczne, tzw. mediany, których stymulacja pozwala wyleczyć liczne dolegliwości. Punkty biegną wzdłuż kręgosłupa oraz znajdują się na ramionach i barkach. Jedną z głównych przyczyn występowania bólu jest zbytnie napięcie mięśni, które wywiera dodatkowy nacisk na kręgi. Igłoterapia stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnej fizjoterapii, która ma na celu zmniejszenie napięcia mięśniowego. Jednocześnie jest to jedna z najbezpieczniejszych metod leczenia.

Akupunktura na odchudzanie – stymulacja ciała igłami w celu przyśpieszenia metabolizmu

Zastosowanie akupunktury na odchudzanie to nowy pomysł związany ze światową epidemią otyłości. Nadwaga jest przecież przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca oraz cukrzyca. Stymulacja igłami przyspiesza metabolizm komórkowy, przyspieszając spalanie tłuszczu oraz pozwala na zwiększenie ilości energii u pacjenta.

Dodatkowo metoda ta sprawdza się w łagodzenia stresu, bezsenności oraz nerwobóli. Nadprodukcja kortyzolu może znacznie utrudnić gubienie zbędnych kilogramów. Dlatego tak ważne podczas odchudzania jest zadbanie o ogólny stan zdrowia psycho-fizycznego. Ponadto, akupunktura sprawdzi się w przypadku osób, które „zajadają stres”. Nadmierne objadanie się na tle psychicznym jest problemem, który dotyka coraz większą ilość pacjentów.

Ile kosztuje jeden zabieg akupunktury? Ile powinna trwać jedna sesja?

To po jakim czasie działa akupunktura okaże się skuteczna zależeć będzie od rodzaju dolegliwości. Liczba zabiegów może zostać dobrana wyłącznie przez lekarza lub fizjoterapeutę, który oceni indywidualny stan pacjenta. Po przeprowadzeniu konsultacji specjalista określi ilość potrzebnych zabiegów oraz częstotliwość ich wykonywania. Przeważnie wykonuje się od 10 do 12 zabiegów w przeciągu od 3 miesięcy do pół roku. Średnio cena nakłuwanie skóry głowy i ciała waha się od 100 do 300 złotych w zależności od usytuowania i wielkości gabinetu.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dieta i odchudzanie

Witarianizm - surowa dieta RAW. Co daje i jakie efekty przynosi roślinna dieta?
Witarianizm, czyli surowa dieta RAW, to podejście żywieniowe oparte na spożywaniu wyłącznie nieprzetworzonych produktów roślinnych. Kładzie nacisk na spożywanie surowych warzyw, owoców, orzechów, nasion oraz kiełków, bez ich...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.