Węgiel aktywny do zębów – działanie, efekty oraz bezpieczeństwo. Czy węgiel aktywny może zaszkodzić zębom?

Węgiel aktywny do zębów – działanie, efekty oraz bezpieczeństwo. Czy węgiel aktywny może zaszkodzić zębom? - zdjęcie

Węgiel leczniczy od wielu lat wykorzystywany jest w medycynie do zwalczania uporczywych biegunek czy wzdęć. Jednak od pewnego czasu jest o nim coraz głośniej w kontekście jego działania w kosmetyce, ale także w stomatologii, gdzie coraz częściej można spotkać się z pastą wybielającą z węglem aktywnym. Jednak czy jego stosowanie jest w pełni bezpieczne? Jak działa węgiel aktywny do zębów, jakie daje efekty oraz czy są jakieś skutki uboczne? Przeczytaj w naszym artykule.

Ta metoda wybielania zyskała uznanie wielu osób, których przekonuje niski koszt, łatwość użycia, ale także to, że węgiel wybielający zęby jest w pełni naturalnym składnikiem. Na co jeszcze można go stosować? Zobacz także artykuł: Węgiel leczniczy, aktywny na biegunkę. Właściwości, działanie i zastosowanie.

Jakie jest działanie węgla aktywnego?

Węgiel aktywny to naturalna substancja zdolna do usuwania zanieczyszczeń, bakterii i toksyn oraz pomagająca przywrócić naturalny kolor zębów. Stworzona jest z atomów węgla, ułożonych w sposób nieregularny, co sprawia, że węgiel posiada porowatą strukturę. Dzięki temu wybielanie zębów i usuwanie osadów za pomocą węgla aktywnego odbywa się tak jakby w sposób mechaniczny. Świetnie radzi sobie z osadami po herbacie, kawie, napojach gazowanych, sokach, czerwonym winie czy papierosach. 

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie przebarwienia obecne na zębach są związane z nieodpowiednią higieną czy złą dietą. Często przyjmowane leki, choroby genetyczne, choroby trzustki i krwi mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień. Oczywiście nieprawidłowa dieta również ma ogromny wpływ na stan i kolor naszych zębów. Należy w pierwszej kolejności zadbać o stan zdrowia zębów, a następnie przystąpić do ich wybielania. Trzeba jednak pamiętać, że mocne i trwałe przebarwienia i osady mogą okazać się zbyt trudne do usunięcia dla węgla aktywnego, ze względu na brak możliwości jego przenikania do szkliwa zębów.  

Czy stosowanie węgla aktywnego do wybielania zębów jest w pełni bezpieczne?

Wśród dentystów panują różne opinie na temat past do wybielania zębów węglem aktywnym. Związane jest to z ryzykiem, jakie niesie ze sobą obecność drobinek węgla w pastach, które mogą zwiększać ryzyko mechanicznego uszkodzenia szkliwa zębów i podrażnienia dziąseł. Może to doprowadzić do kosztownego zabiegu zakładania licówek, ze względu na brak zdolności regeneracji szkliwa. W praktyce oznacza to, że szkliwo zniszczone raz nie jest w stanie samo się odbudować. Jedyną możliwością jest jego sztuczne uzupełnienie za pomocą wspomnianych licówek.

Kolejnym zarzutem, który stawiany jest czarnym pastom, jest brak w składzie fluoru. Oczywiście w dużych dawkach jest on toksyczny dla zdrowia, jednak jego niewielka ilość w składzie pasty chroni zęby przed powstawaniem przebarwień, ubytków, próchnicy i remineralizuje zęby, w taki sposób, aby stawały się coraz mocniejsze. Stomatolodzy zwracają także uwagę na brak badań w sprawie działania węgla we wchłanianiu innych substancji, naturalnie występujących w jamie ustnej człowieka. Metoda ta powinna być stosowana ostrożnie, przez krótki czas. 

W jaki sposób stosować węgiel aktywny do wybielania zębów?

W aptekach, sklepach i drogeriach dostępnych jest wiele preparatów wybielających, które w swoim składzie posiadają węgiel aktywny. Istnieje również możliwość samodzielnego stworzenia pasty z węglem aktywnym, który dostępny jest w każdej aptece w postaci kapsułek, tabletek, czy proszku, a ich koszt nie przewyższa kilku złotych. Bardzo często węgiel w formie tabletek stosowany jest do leczenia uporczywych biegunek czy wzdęć. 

Tabletki należy dokładnie rozgnieść, natomiast kapsułkę wystarczy tylko otworzyć i wysypać proszek na malutki pojemniczek i dolać niewielką ilość wody lub oleju kokosowego. Tak stworzoną pastę można używać jako zwykły środek do mycia zębów lub nakładać ją na kilka minut na zęby, następnie obficie wypłukać jamę ustną. Drugi sposób może zapobiec ścieraniu się szkliwa przy wcieraniu węgla aktywnego. 

Metody te najlepiej stosować kilka dni z rzędu, następnie powtarzać raz w tygodniu dla utrzymania pożądanego efektu. Podczas wcierania zaleca się zachowanie dużej ostrożności ze względu na to, że pasta z węglem aktywnym jest dość porowata i może wpłynąć na ścieranie się szkliwa zębów.

Czym się kierować, wybierając odpowiedni środek z węglem aktywnym do wybielania zębów?

Czarna pasta do zębów stosowana zbyt często może mieć zły wpływ na stan dziąseł i szkliwa zębów, ponadto brak fluoru może przyczynić się do zwiększania ryzyka powstawania ubytków i próchnicy. Wybierając preparat, najlepiej skonsultować się z dentystą, który doradzi jaki preparat będzie najlepszy dla naszych zębów. Dobrze jest zrobić własną pastę, kupując węgiel w tabletkach czy kapsułkach i używać jej rozsądnie, tak aby zamiast efektu wybielania nie nabawić się nadwrażliwości zębów.

Pasta z węglem sprzedawana w sklepach może różnić się składem i jakością składników. Na rynku oferowanych jest wiele past, które zawierają wiele unikalnych składników np. wyciąg z liści brzozy, koszyczka rumianku czy banana rajskiego, ale także z bromeliną z ananasa. Cena pasty często odzwierciedla jej skład. Droższe produkty mogą zawierać różne rodzaje węgla: drzewny, aktywny i bambusowy.

Czy preparaty z węglem aktywnym naprawdę wybielają zęby?

Wiele osób stając przed wyborem pasty, zastanawia się, czy węgiel aktywny wybiela zęby? Otóż,jego głównym zadaniem jest czyszczenie zębów z osadów i resztek jedzenia zlokalizowanych między zębami. Jest szczególnie pomocny w usuwaniu osadów z kawy i herbaty, ale także powstających z powodu palenia papierosów. W dużej mierze pozwala zniwelować skutki nieprawidłowego odżywiania, które wpływa na stan naszych zębów. Nie pomoże to natomiast osobom, których szkliwo jest znaczenie zabrudzone i powinny one zgłosić się z tym problemem do stomatologa, który zaproponuje inną metodę walki z przebarwieniami.

Węgiel do mycia zębów pozwala zobaczyć efekty już po pierwszym użyciu, dlatego jest chętnie stosowany przez osoby, które nie chcą czekać lub nie mogą czekać na efekty wiele tygodni. Jednak aby efekt mógł się utrzymać, należy zadbać o prawidłową dietę i wystrzegać się produktów, które przyczyniają się do przebarwiania zębów. Węgiel aktywny na zęby to niewątpliwie jedna z najtańszych metod naturalnego wybielania, dlatego zyskała stałe grono swoich zwolenników.

Czy przed wybielaniem zębów węglem aktywnym warto skonsultować się z dentystą?

Pasta z węglem może nieść ze sobą więcej skutków ubocznych niż tych spodziewanych i oczekiwanych. Wszystko przez nieprawidłowe wybielanie węglem. Przed zakupem czarnej pasty lub węgla, warto skonsultować się z dentystą, który doradzi, jak szczotkować zęby oraz jaki preparat wybrać. Szczegółowo wyjaśni, jakich czynności unikać podczas procesów wybielania tym składnikiem. Węgiel aktywowany do mycia zębów jest świetnym preparatem wybielającym, o ile jest stosowany rozsądnie i krótkotrwale. Zdecydowanie może zastąpić drogie wybielanie w gabinetach dentystycznych, jednak jego nieostrożne wykorzystywanie może skończyć się jeszcze droższym zabiegiem związanym z zakładaniem licówek.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby skóry

Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Układ oddechowy

Legionella - objawy, przyczyny i leczenie. Czy legionelloza jest groźna?
Legionelloza to choroba wywołana obecnością bakterii Legionella pneumophilia. Dla większości pacjentów nie jest szczególnie groźna, jednak nie wolno lekceważyć objawów, które utrzymują się dłużej niż 5 dni. Ciężki przebieg n...

Alergia

Osutka – czym jest i skąd się bierze? Charakterystyka, rodzaje i sposoby leczenia
Osutka to rzadko występująca nadwrażliwość, wyróżniająca się gwałtownym pojawieniem się licznych, niepęcherzykowych krost niewielkich rozmiarów. Sterylne wykwity występują na podłożu rumieniowym głównie w okolicach tułowia....

Dieta i odchudzanie

Dieta Atkinsa – na czym polega sposób żywienia nakierowany na szybkie zrzucenie wagi?
Dieta Atkinsa wywodzi się z lat 70., a jej stosowanie ma umożliwić szybkie i skuteczne odchudzanie. Od tego czasu zyskała bardzo wielu zwolenników, jednak pomimo spektakularnych efektów należy mieć na uwadze również jej wady....

Dieta i odchudzanie

Perz właściwy – prozdrowotne ziele oczyszczające organizm z toksyn
Perz właściwy (Agropyron repens L.), należący do rodziny Wiechlinowatych, zaliczany jest do powszechnie występujących na półkuli północnej chwastów jadalnych. Roślina słynie także ze swoich właściwości prozdrowotnych, które&...

Choroby skóry

Rumień – rodzaje, objawy, leczenie. Jak je rozróżnić?
Rumień to powszechnie występująca zmiana dermatologiczna, która może stanowić poważny problem estetyczny i zdrowotny. Terminem tym nazywamy bowiem szereg różnorodnych dolegliwości, które wymagają zróżnicowanego podejścia ter...

Układ pokarmowy

Szkorbut – choroba marynarzy. Objawy, przyczyny i leczenie skrajnego niedoboru witaminy C
Szkorbut zaliczany jest do chorób spowodowanych przez awitaminozę. Współcześnie bardzo mało osób zmaga się ze szkorbutem i kojarzony jest on najczęściej z marynarzami. Najlepszą profilaktyką choroby jest zbilansowana dieta, kt&...

Układ nerwowy

Zespół Retta: przyczyny, objawy, dziedziczenie i leczenie
Zespół Retta (RTT) jest postępującą chorobą, która zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Schorzenie jest nierozerwalnie związane z chromosomem X, a objawy występują niemal wyłącznie u kobiet. ...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem