Węgiel aktywny do zębów – działanie, efekty oraz bezpieczeństwo. Czy węgiel aktywny może zaszkodzić zębom?

Węgiel aktywny do zębów – działanie, efekty oraz bezpieczeństwo. Czy węgiel aktywny może zaszkodzić zębom? - zdjęcie

Węgiel aktywny do zębów – działanie, efekty oraz bezpieczeństwo. Czy węgiel aktywny może zaszkodzić zębom?

Węgiel leczniczy od wielu lat wykorzystywany jest w medycynie do zwalczania uporczywych biegunek czy wzdęć. Jednak od pewnego czasu jest o nim coraz głośniej w kontekście jego działania w kosmetyce, ale także w stomatologii, gdzie coraz częściej można spotkać się z pastą wybielającą z węglem aktywnym. Jednak czy jego stosowanie jest w pełni bezpieczne? Jak działa węgiel aktywny do zębów, jakie daje efekty oraz czy są jakieś skutki uboczne? Przeczytaj w naszym artykule.

Ta metoda wybielania zyskała uznanie wielu osób, których przekonuje niski koszt, łatwość użycia, ale także to, że węgiel wybielający zęby jest w pełni naturalnym składnikiem. Na co jeszcze można go stosować? Zobacz także artykuł: Węgiel leczniczy, aktywny na biegunkę. Właściwości, działanie i zastosowanie.

Jakie jest działanie węgla aktywnego?

Węgiel aktywny to naturalna substancja zdolna do usuwania zanieczyszczeń, bakterii i toksyn oraz pomagająca przywrócić naturalny kolor zębów. Stworzona jest z atomów węgla, ułożonych w sposób nieregularny, co sprawia, że węgiel posiada porowatą strukturę. Dzięki temu wybielanie zębów i usuwanie osadów za pomocą węgla aktywnego odbywa się tak jakby w sposób mechaniczny. Świetnie radzi sobie z osadami po herbacie, kawie, napojach gazowanych, sokach, czerwonym winie czy papierosach. 

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie przebarwienia obecne na zębach są związane z nieodpowiednią higieną czy złą dietą. Często przyjmowane leki, choroby genetyczne, choroby trzustki i krwi mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień. Oczywiście nieprawidłowa dieta również ma ogromny wpływ na stan i kolor naszych zębów. Należy w pierwszej kolejności zadbać o stan zdrowia zębów, a następnie przystąpić do ich wybielania. Trzeba jednak pamiętać, że mocne i trwałe przebarwienia i osady mogą okazać się zbyt trudne do usunięcia dla węgla aktywnego, ze względu na brak możliwości jego przenikania do szkliwa zębów.  

Czy stosowanie węgla aktywnego do wybielania zębów jest w pełni bezpieczne?

Wśród dentystów panują różne opinie na temat past do wybielania zębów węglem aktywnym. Związane jest to z ryzykiem, jakie niesie ze sobą obecność drobinek węgla w pastach, które mogą zwiększać ryzyko mechanicznego uszkodzenia szkliwa zębów i podrażnienia dziąseł. Może to doprowadzić do kosztownego zabiegu zakładania licówek, ze względu na brak zdolności regeneracji szkliwa. W praktyce oznacza to, że szkliwo zniszczone raz nie jest w stanie samo się odbudować. Jedyną możliwością jest jego sztuczne uzupełnienie za pomocą wspomnianych licówek.

Kolejnym zarzutem, który stawiany jest czarnym pastom, jest brak w składzie fluoru. Oczywiście w dużych dawkach jest on toksyczny dla zdrowia, jednak jego niewielka ilość w składzie pasty chroni zęby przed powstawaniem przebarwień, ubytków, próchnicy i remineralizuje zęby, w taki sposób, aby stawały się coraz mocniejsze. Stomatolodzy zwracają także uwagę na brak badań w sprawie działania węgla we wchłanianiu innych substancji, naturalnie występujących w jamie ustnej człowieka. Metoda ta powinna być stosowana ostrożnie, przez krótki czas. 

W jaki sposób stosować węgiel aktywny do wybielania zębów?

W aptekach, sklepach i drogeriach dostępnych jest wiele preparatów wybielających, które w swoim składzie posiadają węgiel aktywny. Istnieje również możliwość samodzielnego stworzenia pasty z węglem aktywnym, który dostępny jest w każdej aptece w postaci kapsułek, tabletek, czy proszku, a ich koszt nie przewyższa kilku złotych. Bardzo często węgiel w formie tabletek stosowany jest do leczenia uporczywych biegunek czy wzdęć. 

Tabletki należy dokładnie rozgnieść, natomiast kapsułkę wystarczy tylko otworzyć i wysypać proszek na malutki pojemniczek i dolać niewielką ilość wody lub oleju kokosowego. Tak stworzoną pastę można używać jako zwykły środek do mycia zębów lub nakładać ją na kilka minut na zęby, następnie obficie wypłukać jamę ustną. Drugi sposób może zapobiec ścieraniu się szkliwa przy wcieraniu węgla aktywnego. 

Metody te najlepiej stosować kilka dni z rzędu, następnie powtarzać raz w tygodniu dla utrzymania pożądanego efektu. Podczas wcierania zaleca się zachowanie dużej ostrożności ze względu na to, że pasta z węglem aktywnym jest dość porowata i może wpłynąć na ścieranie się szkliwa zębów.

Czym się kierować, wybierając odpowiedni środek z węglem aktywnym do wybielania zębów?

Czarna pasta do zębów stosowana zbyt często może mieć zły wpływ na stan dziąseł i szkliwa zębów, ponadto brak fluoru może przyczynić się do zwiększania ryzyka powstawania ubytków i próchnicy. Wybierając preparat, najlepiej skonsultować się z dentystą, który doradzi jaki preparat będzie najlepszy dla naszych zębów. Dobrze jest zrobić własną pastę, kupując węgiel w tabletkach czy kapsułkach i używać jej rozsądnie, tak aby zamiast efektu wybielania nie nabawić się nadwrażliwości zębów.

Pasta z węglem sprzedawana w sklepach może różnić się składem i jakością składników. Na rynku oferowanych jest wiele past, które zawierają wiele unikalnych składników np. wyciąg z liści brzozy, koszyczka rumianku czy banana rajskiego, ale także z bromeliną z ananasa. Cena pasty często odzwierciedla jej skład. Droższe produkty mogą zawierać różne rodzaje węgla: drzewny, aktywny i bambusowy.

Czy preparaty z węglem aktywnym naprawdę wybielają zęby?

Wiele osób stając przed wyborem pasty, zastanawia się, czy węgiel aktywny wybiela zęby? Otóż,jego głównym zadaniem jest czyszczenie zębów z osadów i resztek jedzenia zlokalizowanych między zębami. Jest szczególnie pomocny w usuwaniu osadów z kawy i herbaty, ale także powstających z powodu palenia papierosów. W dużej mierze pozwala zniwelować skutki nieprawidłowego odżywiania, które wpływa na stan naszych zębów. Nie pomoże to natomiast osobom, których szkliwo jest znaczenie zabrudzone i powinny one zgłosić się z tym problemem do stomatologa, który zaproponuje inną metodę walki z przebarwieniami.

Węgiel do mycia zębów pozwala zobaczyć efekty już po pierwszym użyciu, dlatego jest chętnie stosowany przez osoby, które nie chcą czekać lub nie mogą czekać na efekty wiele tygodni. Jednak aby efekt mógł się utrzymać, należy zadbać o prawidłową dietę i wystrzegać się produktów, które przyczyniają się do przebarwiania zębów. Węgiel aktywny na zęby to niewątpliwie jedna z najtańszych metod naturalnego wybielania, dlatego zyskała stałe grono swoich zwolenników.

Czy przed wybielaniem zębów węglem aktywnym warto skonsultować się z dentystą?

Pasta z węglem może nieść ze sobą więcej skutków ubocznych niż tych spodziewanych i oczekiwanych. Wszystko przez nieprawidłowe wybielanie węglem. Przed zakupem czarnej pasty lub węgla, warto skonsultować się z dentystą, który doradzi, jak szczotkować zęby oraz jaki preparat wybrać. Szczegółowo wyjaśni, jakich czynności unikać podczas procesów wybielania tym składnikiem. Węgiel aktywowany do mycia zębów jest świetnym preparatem wybielającym, o ile jest stosowany rozsądnie i krótkotrwale. Zdecydowanie może zastąpić drogie wybielanie w gabinetach dentystycznych, jednak jego nieostrożne wykorzystywanie może skończyć się jeszcze droższym zabiegiem związanym z zakładaniem licówek.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...

Ciąża i dziecko

Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Jednak czasem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje w postaci chorób genetycznych dziecka. Przykładem takiej choroby jest Zespół Edwardsa. Niestety w zdecydowanej większości przypad...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nie daj się zaskoczyć wiosennej infekcji. Wszystko, co trzeba wiedzieć o sezonie chorobowym
Po okresie jesienno-zimowym z ulgą przyjmujemy pierwsze promienie słoneczne i inne objawy budzącej się do życia natury. Niestety, marzec i kwiecień to czas nie tylko rozkwitających kwiatów, ale również miesiące, w którym...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nowalijki – smaczny początek wiosny
Nowalijki to ciekawy, subtelny i aromatyczny dodatek do potraw, nie zaś jego podstawa. Nie zmienia to faktu, że te wiosenne warzywa pięknie akcentują potrawę i sprawiają, że ta prezentuje się wyśmienicie na każdym talerzu. Sprawdź, co trze...

Kosmetyki i uroda

Sposoby na wiosenne problemy ze skórą
Po zimie nasza skóra często jest przesuszona i potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci specjalistycznej i systematycznej pielęgnacji. Jak dbać o twarz na wiosnę? O których kosmetykach na pewno należy pamiętać, jakie zabiegi uwz...

Przeziębienie i grypa

Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie
Zapalenie płuc to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. Jest to stan zapalny w obrębie tkanki płucnej, który może być wywołany przez różne czynniki, takie jak bakterie, wirusy, grzyb...

Kosmetyki i uroda

Kosmetyki z witaminą C – jak działają i kiedy warto je stosować?
Poznaj dobroczynne właściwości kosmetyków z witaminą C. Wybierz dla siebie te, które spełnią Twoje oczekiwania. Jakie są korzyści witaminy C dla skóry? Piękna skóra to skóra zdrowa, dobrze odżywiona, o...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.