Somatotropina - hormon wzrostu. Jak naturalnie pobudzić wzrost dziecka?

Somatotropina - hormon wzrostu. Jak naturalnie pobudzić wzrost dziecka? - zdjęcie

Somatotropina, czyli hormon wzrostu, odgrywa kluczową rolę w rozwoju dziecka. Wpływa ona nie tylko na wzrost, ale także na inne procesy zachodzące w organizmie. Warto stymulować produkcję GH w naturalny sposób, a w razie jego niedoboru sięgnąć po specjalistyczne leki. Należy jednak pamiętać, że niski wzrost dziecka niekoniecznie musi być związany z niskim poziomem somatotropiny – przyczyny mogą być też związane z różnymi wrodzonymi wadami.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • co to jest somatotropina i jak działa,
  • jakie są etapy rozwoju dziecka,
  • w jaki sposób stymulować hormon wzrostu,
  • jak wygląda badanie GH u dzieci,
  • jaka powinna być dieta dziecka, aby mogło prawidłowo rosnąć.

Zobacz także artykuł: "Zespół Turnera – przyczyny, objawy i diagnostyka. Czy da się normalnie żyć z zespołem Turnera?"

Czym jest somatotropina (GH) i w jaki sposób działa?

GH - hormon wzrostu nazywany inaczej somatotropiną. Należy on do grupy hormonów białkowych (polipeptydowych), a do jego funkcji należy stymulacja wzrostu narządów oraz kości długich w organizmie, a także pobudzenie syntezy kwasów nukleinowych i nasilenie syntezy białek i podziałów komórkowych, czyli wszelkie procesy związane ze wzrostem i rozwojem. Produkcja hormonu wzrostu odbywa się w przednim płacie przysadki mózgowej. GH wydzielany jest następnie w sposób pulsacyjny.

Co pobudza hormon wzrostu u dzieci? Somatotropina przede wszystkim stymuluje produkcję peptydów w organizmie (głównie w wątrobie), a jej działanie dotyczy wielu aspektów wzrostu i rozwoju ciała. Hormon ten pobudza takie procesy, jak przyrost masy ciała, wzrost kości długich (np. piszczelowych, udowych, łokciowych) i narządów, synteza DNA i RNA oraz podziały komórek. Wpływa także na kondycję skóry, dobry nastrój, poprawia uwagę i koncentrację, a także bierze udział w gospodarce węglowodanowej.

Etapy rozwoju dziecka – harmonogram prawidłowego wzrostu

Wzrost i rozwój dziecka jest determinowany przez wiele czynników, m. in. wiek czy predyspozycje genetyczne. Warto monitorować zarówno przyrost masy, jak i długość ciała już od wczesnego niemowlęctwa i porównywać uzyskane wartości z harmonogramem prawidłowego wzrostu. Pierwszy rok życia jest najbardziej dynamiczny. Mają wtedy miejsce niemowlęce skoki rozwojowe. Przyjmuje się, że w wieku 12 miesięcy dziecko ma ok. 75 cm i waży 10 kg, jest więc trzykrotnie cięższe niż po urodzeniu. W dalszych latach tempo wzrostu sukcesywnie zwalnia, a pociecha rośnie od kilku do kilkunastu centymetrów na rok. Odpowiednio zwiększa się też masa ciała.

W wieku dojrzewania zachodzą tzw. skoki wzrostowe, czyli nagłe przyspieszenia tempu wzrastania. Ile wzrostu powinien mieć 12 latek? Zależy to przede wszystkim od płci i etapu dojrzewania płciowego. Prawidłowy wzrost powinien mieścić się w przedziale 139-167 cm. Czasem jednak wysokość dziecka odbiega od normy i pojawia się pytanie: co hamuje wzrost u nastolatków? Przyczyny mogą być różne, m.in. niedobór GH, niedoczynność tarczycy czy też wrodzony zespół Turnera.

Do kiedy się rośnie? Przyjmuje się, że koniec dojrzewania jest równoznaczny z zatrzymaniem wzrostu organizmu. Chłopcy i dziewczęta przestają więc rosnąć ok. 18. roku życia.

„W czasie snu dzieci rosną” - prawda czy mit?

Czy dzieci rosną podczas snu? Tak, ponieważ hormon wzrostu wydziela się przede wszystkim zaraz po zaśnięciu oraz w kolejnych godzinach fazy głębokiej snu. Ma to związek z aktywną pracą szyszynki w nocy, która wydziela melatoninę (tak zwany hormon snu), a ona z kolei zwiększa produkcję somatotropiny. Dlatego zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości snu w komfortowych warunkach jest tak ważne dla jego prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Naturalne i bezpieczne stymulowanie hormonu wzrostu u dzieci

Jak pobudzić wzrost dziecka w naturalny sposób, nie stosując sztucznych leków czy suplementów? Niezwykle istotne jest dbanie o odpowiednią dla wieku ilość snu, a także o dobre warunki w sypialni pociechy. Do pokoju nie powinno dochodzić intensywne uliczne oświetlenie, które mogłoby zaburzyć nocny odpoczynek. Warto też postarać się o to, by dziecko na co najmniej godzinę przed snem unikało ekspozycji na niebieskie światło – ekranu telefonu, komputera czy telewizora.

Inną istotną kwestią jest odpowiednia dieta – bogata w zdrowe i pełnowartościowe produkty. Dobrym pomysłem będzie ograniczenie słodyczy i innych szkodliwych przekąsek zawierających cukry proste, gdyż powodują one wyrzuty insuliny, co z kolei ogranicza produkcję GH.

Bezpieczne stymulowanie hormonu wzrostu może się także odbywać poprzez ćwiczenia fizyczne. Można więc zapisać dziecko na treningi ulubionego sportu, a aktywność nie tylko pobudzi wytwarzanie GH, ale również poprawi kondycję oraz samopoczucie.

Kiedy warto skorzystać z możliwości podniesienia GH w przypadku dziecka?

Obecnie istnieje możliwość podawania syntetycznego hormonu wzrostu dla dzieci w postaci leku. Trzeba jednak pamiętać, aby terapia ta była stosowana jedynie w przypadku endokrynologicznego potwierdzenia niedoboru somatotropiny we krwi oraz aby młody pacjent pozostawał pod ścisłym nadzorem specjalisty. Konieczne są regularne badania poziomu GH, gdyż lek może mieć skutki uboczne.

Syntetyczny hormon wzrostu – do jakiego wieku można go stosować? Podawanie somatotropiny w przypadku dziecka może się odbywać do czasu, gdy zarosną nasady kostne, co jest kwestią indywidualną.

Badanie hormonu wzrostu u dzieci - przebieg i przygotowanie

Podczas badania hormonu wzrostu z żyły łokciowej dziecka kilkukrotnie pobiera się próbki krwi, a następnie przeprowadzana jest analiza surowicy. W przypadku testu stymulacji początkowo krew jest pobierana na czczo, a następnie po podaniu dziecku dożylnie roztworu argininy, insuliny bądź dopaminy. Test hamowania różni się jedynie rodzajem podanej substancji – glukozą. Pacjent nie powinien przyjmować posiłków na 8-12 godzin przed rozpoczęciem badania hormonu wzrostu.

W przypadku diagnostyki nadmiaru bądź niedoboru somatotropiny największe znaczenie ma test stymulacji, gdyż ocenia on rezerwę wydzielniczą przysadki mózgowej. Natomiast jeżeli celem badania jest analiza, czy hormon wzrostu wydzielany jest w sposób kontrolowany czy też nie, wykonuje się test hamowania.

Nadmiar czy niedobór - w jaki sposób interpretować wyniki badań?

Interpretacji wyników badań stężenia hormonu wzrostu zawsze powinien dokonywać lekarz. Norma poziomu somatotropiny jest inna dla dzieci i osób dorosłych. Zależy także od wieku, płci, stanu zdrowia, poziomu stresu, stężenia glukozy we krwi oraz innych parametrów, które powinny być uwzględnione. Zasadniczo przyjmuje się, że w przypadku dzieci norma wynosi 10-30 ng/ml, natomiast dla dorosłych jest to 1-12 ng/ml. Zarówno wartości powyżej, jak i poniżej przedstawionych liczb wymagają interwencji, gdyż mogą być szkodliwe dla funkcjonowania organizmu.

Dieta - czego nie może zabraknąć w posiłkach dziecka, aby prawidłowo rosło

Co jeść, aby urosnąć? Jak powinna wyglądać dieta dziecka, aby mogło się ono prawidłowo rozwijać i rosnąć? Odpowiednie odżywianie jest ważne już od pierwszych dni niemowlęcia – zaleca się, by przez pierwsze pół roku życia dziecko było karmione wyłącznie mlekiem matki. Inne pokarmy można wprowadzać po pierwszym półroczu życia, stopniowo wprowadzając pociechę w świat nowych smaków.

Dieta dziecka powinna być bogata w warzywa i owoce, a także odpowiednią ilość produktów zbożowych i mlecznych. W posiłkach nie może także zabraknąć białka, zarówno zwierzęcego, jak i roślinnego. Równie ważne są cukry i tłuszcze w różnej postaci – ale nie słodycze! Warto unikać tego typu sztucznych przekąsek i podawać dziecku pełnowartościowe płatki zbożowe, ciemne i jasne pieczywo, a także dodawać do posiłków odrobinę oleju rzepakowego czy oliwy z oliwek.  

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ pokarmowy

Stomia - czym jest i jak wygląda: rodzaje, pielęgnacja i dieta. Poradnik dla stomików
Stomia to bardzo przykra przypadłość, która potrafi utrudnić życie. Dla wielu osób wypróżnianie się do worka oznacza koniec wcześniej prowadzonego życia. Jak się jednak okazuje, wcale tak nie musi być!...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Skąd bierze się nerwica lękowa? Jak się objawia, jak długo może trwać i w jaki sposób z nią walczyć?
Nerwica lękowa, inaczej nazywana lękiem uogólnionym, to grupa zaburzeń, których głównym objawem jest odczuwanie silnego lęku. Lęk może trwać miesiącami czy nawet latami, utrudniając funkcjonowanie w codziennym życiu i ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Jama ustna

Co na ból zęba? Domowe sposoby i produkty, które uśmierzą ból
Co na ból zęba? Jak zasnąć z bólem zęba? Jak zatruć zęba? Co na bolące zęby? To tylko niektóre z fraz, coraz częściej wyszukiwanych przez osoby, borykające się z problemami stomatologicznymi....

Układ rozrodczy i moczowy

Beta hCG - test ciążowy z krwi. Pierwsze objawy ciąży
Beta hCG bywa nazywany hormonem ciążowym, gdyż jego wzrost obserwuje się przede wszystkim w organizmie kobiet spodziewających się dziecka. Pozwala nie tylko określić, czy kobieta jest w ciąży, ale też w przybliżeniu oszacować jej wiek. W ginekologii be...

Układ oddechowy

Zaburzenia oddychania: objawy i leczenie. Czym jest oddech Biota oraz Cheyne'a i Stokesa?
Zaburzenia oddychania mogą przybierać różne formy, inne są również przyczyny ich występowania. Zawsze jednak wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjent...

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&a...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem