zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Informacje dla pacjenta

E-Recepta – jak ją dostać oraz co z nią zrobić? Instrukcja postępowania z e receptą

 E-Recepta – jak ją dostać oraz co z nią zrobić? Instrukcja postępowania z e receptą

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie dziedziny życia przeniosły się do sieci. O ile w pewnych przypadkach zasadność takiego działania jest dyskusyjna, o tyle w innych znacznie ułatwia to nasze codzienne funkcjonowanie. Wiele osób nie wyobraża sobie już wyjścia z domu bez smartfona, który stał się prawdziwym przenośnym centrum dowodzenia. Właśnie naprzeciw tym oczekiwaniom, wyszedł ustawodawca, wprowadzając tzw. e recepty.

Zapoznaj się również z artykułem: Czy amantadyna leczy zakażenie koronawirusem?

W niniejszym artykule przeczytasz m. in.:

  • czym jest e-recepta i jak kupić tak zlecone leki,
  • dlaczego warto zdecydować się na e-receptę,
  • czy są jakieś wady korzystania z takiego rozwiązania.

Czym tak właściwie jest e-recepta?

E recepta, to nic innego jak elektroniczny odpowiednik standardowej recepty papierowej. Od stycznia 2020 roku, recepty papierowe otrzymasz tylko w ściśle określonych przypadkach, o których lekarz poinformuje Cię bezpośrednio w gabinecie. Standardem stają się bowiem elektroniczne recepty. Warto zwrócić uwagę, że dzięki tej formie zniknął dość powszechny problem nieczytelnych receptE recepty online umożliwiają farmaceucie błyskawiczne wydanie właściwego leku pacjentowi. Z pewnością przyczyni się to do ograniczenia pomyłek przy realizacji recept, które były związane właśnie z brakiem czytelności recept klasycznych. W przypadku wielu poważnych chorób, stwarzało to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale przede wszystkim życia pacjenta

E recepta może mieć formę kodu, który otrzymasz na swój telefon komórkowy lub wydruku papierowego. Wydruk jest szczególnie polecany osobom starszym, które nie korzystają z telefonów komórkowych. 

Jak dostać e-receptę?

E receptę wystawić może tylko lekarz. Tutaj nic się nie zmienia w stosunku do recepty klasycznej. Ereceptę otrzymasz, o ile oczywiście będzie taka potrzeba, na zakończenie konsultacji lekarskiej. Z uwagi na wspomniany już obowiązek wystawiania e-recept, lekarz nie zapyta Cię o preferowany wariant recepty. Z kolei to, ile jest ważna e recepta zależy od leków, które zostaną Ci przepisane. Najszybciej musisz wykupić antybiotyk - masz na to tylko 7 dni. Standardowo e recepta, tak samo jak recepta papierową, jest ważna przez kolejne 30 dni od momentu jej wystawienia. Są jednak także e recepty online ważne 120 lub nawet 365 dni. Po upływie terminu, na jaki elektroniczną recepta została wystawiona, nie będziesz już mieć możliwości jej realizacji. Kod będzie nieaktywny, a co za tym idzie, konieczne będzie uzyskanie nowej e recepty. 

Jak wykupić leki z e recepty?

Elektroniczną receptę, podobnie jak papierową, zrealizujesz tylko w aptecePotrzebujesz do tego kodu oraz Twojego numeru PESEL. Jeżeli poprosisz lekarza o wydruk, wszystkie te dane będą na nim umieszczone. Kod SMS nie będzie zawierał Twojego numeru PESEL. Po podaniu tych danych, farmaceuta wyda Ci przepisane leki. Jak widać, instrukcja e recepty jest bardzo krótka i prosta. W razie jakichkolwiek problemów, możesz poprosić o pomoc farmaceutę. Jeżeli nie wiesz, jak sprawdzić e receptę, poproś o to właśnie farmaceutę w aptece. Podobnie, jak w przypadku papierowej recepty, również ereceptę możesz zrealizować tylko częściowo, a na resztę leków otrzymać odpis. Pamiętaj jednak, że odpis zrealizujesz tylko w tej aptece która to wydała. Receptę online możesz zrealizować  także w imieniu innego członka rodziny lub znajomego. Wystarczy, że podasz PESEL tej osoby i kod recepty. Tu także nic się nie zmienia w stosunku do klasycznej recepty papierowej. Jej również  pacjent nie musiał osobiście realizować. 

Czy są jakieś wady korzystania z erecept?

Elektroniczna recepty wydają się nie mieć wad. Są czytelne, łatwo je zrealizować, nie marnuje się bez potrzeby papieru, jeżeli pacjent nie poprosi o wydruk. Niemniej jednak korzystanie e recept może być problematyczne dla osób starszychW przypadku seniorów, którzy nie korzystają ze smartfonów ważne jest, aby każdorazowo prosili oni o wydruk erecepty. W przeciwnym wypadku nie będą w stanie jej zrealizować. Innym mankamentem może być konieczność każdorazowego podawania numeru PESEL podczas realizacji elektronicznej recepty. Z czasem jednak możesz nauczyć się tego ciągu cyfr na pamięć. Zwłaszcza, że z numeru PESEL korzystasz obecnie dość często. Jezeli Ty lub starsza osoba z Twojej rodziny potrzebujecie kartki z zapisanym numerem PESEL, zadbajcie aby poza tym ciągiem cyfr, nie znalazły się tak żadne inne dane! To bardzo ważne w kontekście możliwości kradzieży Twojej tożsamości. 

Dlaczego warto zdecydować się na e-receptę? – zalety

Wobec nakazu wydawania przez lekarzy e recept, trudno tu mówić o możliwości wyboru tej właśnie formy. Niemniej jednak jest to pozytywna innowacja w polskiej służbie zdrowia. Obecnie ze względu na pandemię koronawirusa wszędzie tam, gdzie jest możliwe, konsultacje lekarskie mają formę zdalnąDzięki recepcie online, lekarz może przepisać niezbędne leki bez narażania pacjenta na wizytę w przychodni. Dodatkowo e recepty zmniejszają wspomniane już ryzyko pomyłki przy wydawaniu leku, czy dawkowaniu. Teraz wszystko jest czytelnie opisane, co bez wątpienia wpływa także na szybkość obsługi w aptece. 

Profil Zaufany i Konto Pacjenta - co warto wiedzieć?

Z tematem elektronicznych recept, są także związane Profil Zaufany oraz Konto Pacjenta. Obydwa te narzędzia są owocem trwającego od lat procesu cyfryzacji obsługi administracyjnej obywateli Polski. Profil Zaufany, to po prostu zestaw danych, niezbędnych do załatwienia szeregu spraw urzędowych. Istnieje kilka możliwości założenia Profilu Zaufanego. Najwygodniejszą opcją jest weryfikacja z użyciem internetowego konta bankowego. Niestety na ten moment nie wszystkie banki współpracują z administracją publiczną w tym zakresie. Profil Zaufany, to bez wątpienia ogromna oszczędność czasu, a także mniejsze ryzyko przeoczenia ważnego terminu. Sprawy załatwisz wygodnie w zaciszu własnego domu, nawet późnym wieczorem lub w środku nocy. 

Internetowe Konto Pacjenta pozwala m. in. na dostęp do wspomnianych już e recept. Dzięki temu nie musisz się martwić, jeżeli nie zapamiętasz podczas wizyty dawkowania przypisanych leków. Znajdziesz tu również e skierowania, np. do szpitala, sanatorium, czy poradni specjalistycznej. IKP pozwala także wybrać lub zmienić placówkę, z której chcesz korzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Ta opcja jest szczególnie przydatna, gdy zmieniasz miejsce zamieszania. Nawet jeżeli Twój pracodawca gwarantuje Ci prywatną opiekę medyczną, warto zadbać o to, aby dane w systemie odpowiadały Twojemu aktualnemu miejscu pobytu. W danych konta zapisuje się także elektroniczna historia choroby, co może być pomocne dla lekarza prowadzącego i innych specjalistów. Dane dotyczą jednak tylko pomocy świadczonej przez placówki medyczne w ramach NFZ. Dodatkowo w IKP możesz sprawdzić pełną listę leków dopuszczonych do obrotu w Polsce, a także zweryfikować, które z wyrobów medycznych są refundowane w Twoim przypadku. Jeżeli dużo podróżujesz po Europie, poprzez IKZ możesz złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ). W związku z trwającą od zeszłego roku pandemią koronawirusa, konto zawiera także szczegółowe informacje na temat kwarantanny, pozwala na szybkim kontakt z sanepidem, umożliwia szybki zapis na szczepienie oraz uzyskanie zaświadczenia o przebytych już szczepienie przeciwko COVID-19. mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.