zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Testosteron a erekcja. Czy testosteron wpływa na potencję?

 testosteron a erekcja

Testosteron to męski hormon płciowy, który produkowany jest przez jądra korę nadnerczy. Pełni on ważną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu w sferze seksualnej. Od testosteronu w tym znaczeniu zależą funkcje seksualne mężczyzn – uczucie podniecenia oraz pożądania, a także mimowolne poranne i nocne erekcje, wzwody psychogenne, orgazm i wytrysk (ejakulacja). W tym znaczeniu należy podkreślić, że odpowiedni poziom męskiego hormonu płciowego ma duży wpływ na potencję. Oznacza to, że obniżony poziom testosteronu zazwyczaj wiąże się ze współistniejącymi schorzeniami i chorobami organicznymi, które wpływają na pojawienie się zaburzeń erekcji. Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych, które przyczyniają się do obniżenia poziomu testosteronu jest miażdżyca, cukrzyca czy AIDS. Niedobór testosteronu może zatem być przyczyną dysfunkcji i zaburzeń erekcji. Pojawia się zatem pytanie, jak leczyć problemy z erekcją wynikające ze zbyt niskiego poziomu testosteronu? Jaki preparat z testosteronem wybrać na problemy z erekcją?

Czy testosteron pomaga na potencję?

Testosteron, czyli męski hormon płciowy wpływa na potencję – zdolność organizmu do reakcji seksualnych. Oznacza to, że testosteron wpływa pozytywnie na potencję, czyli na zdolność organizmu do zainicjowania i rozpoczęcia, a także utrzymania i doprowadzenia do satysfakcjonującego końca stosunku seksualnego. Niemniej jednak należy podkreślić, że wzwód prącia stanowi zjawisko, które podlega centralnej i obwodowej kontroli przez androgeny – głównie testosteron. W tym znaczeniu warto wskazać, że erekcja – uzyskanie pełnego, silnego wzwodu – jest głównie zjawiskiem naczyniowym w organizmie oraz psychicznym (związanym ze stanem emocjonalnym i podnieceniem). Istnieje jednak duży związek pomiędzy poziomem testosteronu w organizmie a męskim libido (potencją). Niski poziom testosteronu (męskiego steroidowego hormonu płciowego) w tym znaczeniu może być przyczyną problemów z erekcją oraz obniżonym popędem płciowym. Warto wskazać, że testosteron obniża się wraz z wiekiem, co powoduje spadek libido. Spadek stężenia testosteronu w męskim organizmie można zaobserwować już po 40. roku życia. Przekłada się to bezpośrednio na satysfakcję z aktywności seksualnej. Należy podkreślić, że u mężczyzn z problemami z erekcją zazwyczaj pojawia się również niski poziom testosteronu. Hormon ten bowiem odpowiada za produkcję tlenku azotu, który umożliwia osiągnięcie erekcji. Można zatem doszukiwać się związku pomiędzy stężeniem poziomu testosteronu w organizmie a erekcją lub brakiem wzwodu. W tym znaczeniu niski testosteron zmniejsza syntezę tlenku azotu, co wiąże się z możliwością pojawienia się problemów ze wzwodem, co z kolei przekłada się na satysfakcję z aktywności seksualnej. Z tego powodu mężczyźni, u których występują problemy ze zbyt niskim poziomem męskiego steroidowego hormonu płciowego – testosteronu, powinni zgłosić się do lekarza, który wdroży odpowiednią kurację hormonalną.

Jaki preparat z testosteronem wybrać na potencję?

Istnieje wiele preparatów z testosteron. Z tego powodu należy wskazać, że wybór leczenia odpowiednim preparatem testosteronu dokonywany jest z uwzględnieniem najwygodniejszej – dla pacjenta i lekarza – drogi podania leku, ale również możliwych do wystąpienia niepożądanych działań oraz kosztów kuracji. U mężczyzn, u których istnieje konieczność leczenia preparatami z męskim hormonem płciowym – testosteronem możliwe jest zastosowania jednej z kilku kuracji. W tym znaczeniu testosteron może być podawany w postaci wstrzyknięć domięśniowych, które należy wykonywać raz w miesiącu. Hormon może być stosowany również przez skórę w postaci plastrów lub żeli. Ponadto, możliwe jest tradycyjne, doustne stosowanie testosteronu w tabletkach. Niemniej jednak długotrwale stosowanie takiej kuracji nie jest zalecane, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych, a także zmiany profilu cholesterolu. Dodatkowo doustne stosowanie testosteronu może mieć również niekorzystny wpływ na serce i wątrobę. 

Niski poziom testosteronu wpływa na zdolność do osiągania erekcji. Obniżony poziom testosteronu w tym znaczeniu może powodować metaboliczne, funkcjonalne i strukturalne zmiany w ciałach jamistych prącia. Należy jednak wskazać, że dzisiejszy postęp medycyny umożliwia rozwiązanie problemów i prowadzenie życia seksualnego na satysfakcjonującym poziomie. Niemniej jednak niekorzystny wpływ na libido i męską erekcję mają również inne czynniki. Korelacja taka pojawia się w przypadku stresu i potencji. W tym znaczeniu można mówić o negatywnym wpływie stresu na erekcję. Można wówczas mówić o zaburzeniach erekcji o podłożu psychogennym (impotencji psychogennej), na którą wpływ ma życie w permanentnym stresie. Niemniej jednak warto wskazać, że zaburzenia erekcji również w tym przypadku mogą być skutecznie leczone.Prof. dr hab. n. farm. Andrzej Stańczak

Profesor zwyczajny, obecnie Kierownik Zakładu Farmacji Aptecznej oraz Kierownik Katedry Farmacji Stosowanej na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.