Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Informacje dla pacjenta

Szczepienie na COVID-19 – co musisz wiedzieć? Bezpieczeństwo, przebieg i kolejność szczepienia

 Szczepienie na COVID-19 – co musisz wiedzieć? Bezpieczeństwo, przebieg i kolejność szczepienia

W Polsce trwają szczepienie przeciw COVID-19 – chorobie wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Opracowana w błyskawicznym tempie szczepionka budzi jednak wiele emocji i wątpliwości. Dowiedz się, jak przebiega szczepienie na COVID-19 i poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak przebiegała epidemia COVID-19 w Polsce i na świecie,
  • kto pracował nad szczepionką na COVID-19,
  • czy szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna,
  • jak wygląda szczepienie przeciwko koronawirusowi,
  • jaka jest kolejność szczepień na COVID-19,
  • czy szczepienie jest obowiązkowe i płatne.

Przeczytaj też: Chiński wirus. Jakie są objawy chińskiego koronawirusa?

Koronawirus w Polsce i na świecie

Rok 2020 na całym świecie upłynął pod znakiem pandemii COVID-19. Wirus SARS-CoV-2 dotarł na wszystkie kontynenty, paraliżując niemal każdą sferę naszego życia. W ciągu ostatnich miesięcy dobiegały nas doniesienia dotyczące nowych potencjalnych metod leczenia COVID-19 – pod uwagę brano między innymi lek Viregyt K oraz iwermektynę.

Udoskonalano także metody kontrolowania przebiegu choroby, choćby za pomocą pulsoksymetru, który służy do pomiaru saturacji krwi, czyli wysycenia jej tlenem i pozwala szybko i nieinwazyjnie wykryć ewentualne nieprawidłowości. W ostatnich tygodniach 2020 roku świat obiegały kolejne sensacyjne wiadomości dotyczące opracowania szczepionek na COVID-19 o udowodnionej skuteczności przekraczającej 90%.

Czy szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna?

Wśród Polaków szczepienie przeciwko koronawirusowi wciąż budzi spore emocje. Wątpliwości budzi przede wszystkim bezpieczeństwo szczepionki – zarówno tej, jak i innych znajdujących się w kalendarzu szczepień dziecka – które niestety przez wiele osób jest regularnie podważane. Przedstawiciele rządu przypominają jednak, że każda szczepionka dopuszczona do obrotu w Polsce przechodzi staranne badania.

Ze względu na dynamiczną sytuację pandemiczną, w przypadku szczepionki na COVID-19 do minimum skrócono procedury rejestracyjne, ale wszystkie badania zostały wykonane zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie szczepionki do obrotu, którym w Polsce zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, jest wydawane na podstawie oceny stosunku korzyści do ryzyka.

Jak każda szczepionka bowiem, również ta przeciwko koronawirusowi, może wywołać określone przez producenta działania niepożądane. Mimo to nie powinno ulegać wątpliwości, że korzyści, jakie niesie ze sobą szczepienie przeciwko COVID-19, znacznie przewyższają potencjalne ryzyko. Jeżeli jednak po podaniu preparatu zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w placówce, w której wykonywane było szczepienie.

Jak przebiega szczepienie COVID-19?

Szczepienie na COVID-19 nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania. Szczepionkę można podać niezależnie od pory dnia czy posiłków, ale zaleca się, by być wypoczętym. Po przeprowadzeniu kwalifikacji do szczepienia preparat jest podawany w postaci zastrzyku w mięsień naramienny. Tak jak w przypadku każdej iniekcji, po zaszczepieniu na COVID-19 też może po wkłuciu może pozostać niewielki ślad. Mogą pojawić się także dolegliwości bólowe w miejscu wkłucia – są one wymienione wśród działań niepożądanych – ale najczęściej mijają one jeszcze tego samego dnia.

Jaka jest kolejność szczepień przeciwko koronawirusowi w Polsce?

Szczepienia na COVID-19 w Polsce będą przebiegać etapami. Aktualnie Narodowy Program Szczepień przewiduje cztery etapy, jednak grupy zawodowe i społeczne, które są do nich włączane, wciąż ulegają pewnym modyfikacjom. Na tę chwilę kolejność szczepień przeciwko koronawirusowi wygląda następująco:

  • etap 0 – pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy domów i ośrodków pomocy społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, laboratoriów diagnostycznych, transportu medycznego, pracownicy uczelni medycznych, doktoranci i studenci kierunków medycznych, przedstawiciele ustawowi dzieci urodzonych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, osoby zatrudnione w placówkach całodobowej opieki;
  • etap I – pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej, Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów stacjonarnych i oddziałów medycyny paliatywnej, seniorzy, osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, służby mundurowe, funkcjonariusze albo żołnierze, nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni, nauczyciele akademiccy zatrudnieni na uczelni innej niż medyczna, osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami;
  • etap II – osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne, w tym pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych;
  • etap III – przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń, pozostała część populacji dorosłej. Powszechne szczepienia obejmą osoby powyżej 18. roku życia, które nie mają żadnych schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID-19 i nie należą do żadnej z powyższych grup.

Czy szczepienie na COVID-19 jest obowiązkowe? Ile kosztuje szczepionka na COVID-19?

Szczepienie przeciwko COVID-19 jest całkowicie dobrowolne. Rząd prowadzi już jednak kampanie promujące szczepienie i zachęcające do skorzystania z niego, ponieważ im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym skuteczniejsza będzie ochrona przed koronawirusem. Szczepionka na COVID-19 jest przy tym całkowicie bezpłatna.

Choć pandemia COVID-19 trwa i na razie niewiele wskazuje na jej szybkie wygaśnięcie, rozpoczęcie szczepień przeciwko koronawirusowi to ważny krok w kierunku powrotu do normalności. Im więcej osób podda się szczepieniu na COVID-19, tym skuteczniej będziemy chronieni przed chorobą, a doskwierające nam coraz bardziej obostrzenia będą mogły zostać zniesione.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.