Stopa cukrzycowa – przyczyny i objawy. Jak zbadać i leczyć stopę cukrzycową?

baner

Stopa cukrzycowa – przyczyny i objawy. Jak zbadać i leczyć stopę cukrzycową?

Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób, która może dotknąć nas niezależnie od wieku, płci czy trybu życia. Powikłania typowe dla cukrzycy mogą objąć różne partie organizmu, w tym na przykład kończyny dolne. Jednym z

Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób, która może dotknąć nas niezależnie od wieku, płci czy trybu życia. Powikłania typowe dla cukrzycy mogą objąć różne partie organizmu, w tym na przykład kończyny dolne. Jednym z charakterystycznych symptomów tej choroby jest tzw. stopa cukrzycowa.

Chcesz poznać więcej informacji na temat tej dolegliwości? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj poniższy tekst – dzięki lekturze dowiesz się podstawowych informacji w następujących kwestiach:

 • czym jest palec cukrzycowy i (jak wygląda),
 • jakie są typowe objawy cukrzycy stopowej,
 • czym smarować stopę cukrzycową,

To jeszcze nie wszystko. Aby walczyć z cukrzycę, konieczne jest nie tylko stosowanie insuliny oraz innych środków farmakologicznych zalecanych przez lekarza, ale także prowadzenie odpowiedniego trybu życia, w tym między innymi stosowanie diety.

Przeczytaj także artykuł: Dieta cukrzycowa - co powinien jeść cukrzyk? Produkty dozwolone i przeciwwskazane dla chorych na cukrzycę.

Czym jest stopa cukrzycowa i z czego wynika?

Stopa cukrzycowa, czasem określana także jako tzw. zespół stopy cukrzycowej, to zbiór różnego rodzaju owrzodzeń, infekcji oraz ran (to, jak wyglądają rany cukrzycowe, jest uzależnione od przebiegu schorzenia u danej osoby), które pojawiają się u osób zmagających się z cukrzycą. Choć czasem jest to dolegliwość bagatelizowana przez diabetyków (w szczególności, gdy rany wyglądają stosunkowo niegroźnie), to w praktyce nieleczona choroba może doprowadzić do groźnych powikłań, w tym nawet amputacji całej stopy.

Przyczyny i objawy stopy cukrzycowej

Do najczęstszych przyczyn, które powodują powstanie stopy cukrzycowej, można zaliczyć między innymi:

 • niedokrwienie stopy,
 • mikrourazy spowodowane na przykład przez niedostosowane obuwie, zbyt niską temperaturę (są to tzw. uszkodzenia termiczne), a nawet infekcje powstałe w wyniku zabiegów kosmetycznych wykonanych z użyciem niezdezynfekowanego sprzętu,
 • wysoki poziom zawartości cukru we krwi,
 • nieleczenie cukrzycy przez dłuższy czas.

Jakie są typowe objawy stopy cukrzycowej? Występowanie poszczególnych symptomów jest uzależnione od indywidualnej sytuacji, wieku, trybu i stanu zdrowia osoby chorej. Zazwyczaj, stopa cukrzycowa objawia się:

 • plamy cukrzycowe na nogach,
 • odcisk na stopie – u cukrzyka bardzo często jest to jeden z pierwszych symptomów zwiastujących zespół stopy cukrzycowej.

Jak powstaje stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa jest najczęściej efektem niewłaściwie leczonej cukrzycy. Następstwem błędnego działania jest tzw. hiperglikemia, czyli ponadnormatywny wzrost stężenia glukozy we krwi. Utrzymująca się hiperglikemia może znacząco uszkodzić naczynia krwionośne. Uszkodzone naczynia są mniej elastyczne, a znajdująca się w nich krew staje się bardziej lepka. Powstaje wówczas zwiększone ryzyko zakrzepu. To właśnie dlatego, Jeśli pojawia się pięta cukrzycowaobjawy najczęściej występujące to przede wszystkim osłabione czucie w stopie oraz niewielkie rany oraz zgrubienia.

Jak zapobiec powstaniu zespołu stopy cukrzycowej?

Czy można zapobiec powstaniu stopy cukrzycowej? Tak, profilaktyka jest zalecana wśród cukrzyków. Ważne są regularne wizyty kontrolne, podczas których sprawdzane jest czucie w stopie. W przypadku stwierdzenia problemów w tym zakresie podejmowane są szybkie działania. Warto zadbać także o odpowiednie obuwie, które nie spowoduje otarć oraz ucisku (rany na stopach zwiększają ryzyko pojawienia się stopy cukrzycowej), oraz prawidłowa higiena stóp i paznokci.

Takie działanie nie daje wprawdzie stuprocentowej gwarancji sukcesu, ale znacząco zmniejsza ryzyko powstania tego groźnego powikłania, jakim bez wątpienia jest tzw. zespół stopy cukrzycowej.

Pięta cukrzycowa i palec cukrzycowy - pierwsze objawy

Jednym z symptomów stopy cukrzycowej jest tzw. paluch cukrzycowy (palec cukrzycowy). Pierwsze objawy to różnego rodzaju zmiany wizualne, w tym między innymi niewielkie rany, zgrubienia, nagnioty itd., które są widoczne także na palcach oraz pod nimi. W takiej sytuacji cukrzyca obejmuje przede wszystkim duży palec.

Różnicowanie między stopą cukrzycową a naczyniową

Oprócz stopy cukrzycowej diabetycy mogą borykać się z tzw. stopą naczyniową (stopa niedokrwienna). W takiej sytuacji objawy to przede wszystkim ból mięśni w trakcie wysiłku, słabe tętno, rzadziej – zmiany wizualne.

Neuropatia cukrzycowa – rodzaje i przyczyny

Zmiany wizualne nie są jedynym symptomem stopy cukrzycowej. Choroba ta dotyka także układ nerwowy w stopach – jest to tzw. neuropatia cukrzycowa (stopa neuropatyczna). Objawia się ona na przykład silnym mrowieniem w palcach, osłabieniem (lub nawet zanikiem mięśni), pieczeniem stóp itd.

Leczenie stopy cukrzycowej – farmakologia i domowe sposoby

Środki farmaceutyczne to jeden z podstawowych sposobów na walkę z powikłaniem, jakim jest noga cukrzycowa. Nie jest o jednak jedyne dopuszczalne rozwiązanie – cukrzyca stopowa może zostać uśmierzona także dzięki domowym sposobom działania. Rozumie się przez to między innymi odpowiednią dietę (spożywanie witamin, kwasów omega-3 przy jak najmniejszej ilości produktów wysokoprzetworzonych) oraz zmniejszenie intensywności aktywności wykonywanych na co dzień (duże obciążenie utrudnia gojenie się ran).

Skuteczny lek na stopę cukrzycową

W przypadku wystąpienia stopy cukrzycowej stosuje się leczenie uszkodzonych miejsc za pomocą maści (powstaje ona na bazie antybiotyków). Oprócz tego istotne jest także stosowanie specjalnych opatrunków, w tym między innymi piankowych opatrunków okluzyjnych lub żelu zawierającego oktenidynę bądź srebro.

Niezwykle cenne jest także stosowanie różnego rodzaju żele na pękające pięty, pasty z alginianem, oraz maści nawilżające dla suchej skóry.

Zalecenia profilaktyczne i pielęgnacyjne wskazane w schorzeniach stopy cukrzycowej

Aby ta groźna dolegliwość mogła zostać skutecznie zwalczona, konieczne jest również stosowanie odpowiednich czynności pielęgnacyjnych. Ważne jest

 • zakładanie bawełnianych lub wełnianych skarpet (muszą być one zmieniane co najmniej raz na jeden dzień),
 • pielęgnowanie paznokci,
 • dokładne mycie stóp.

Takie działania uzupełniające leczenie stopy cukrzycowej – w połączeniu z lekami i odpowiednią dietą – powinny zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby.

Cukrzyca a renta – jakie świadczenie przysługują i jak starać się o rentę w cukrzycy?

Jeśli poszukujesz odpowiedzi na pytanie, czy przysługuje Ci renta z tytułu tego groźnego schorzenia, jakim jest cukrzyca, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – renta wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych należy się tym cukrzykom, którzy z powodu swojej choroby nie są w stanie wykonywać pracy zawodowej. To, jaki zostanie przyznany stopień niepełnosprawności (lekki czy umiarkowany) oraz rodzaj renty (stała, czasowa lub szkoleniowa), jest uzależnione od indywidualnej sytuacji osoby starającej się o przyznanie świadczenia.

Należy przy tym pamiętać, że renta to ważny, lecz nie jedyny rodzaj świadczenia, które może uzyskać diabetyk cierpiący m.in. na zmiany cukrzycowe na nogach. Cennym wsparciem jest także zasiłek pielęgnacyjny, udział w rehabilitacyjnym turnusie czy dodatkowy urlop w wymiarze wynoszącym 10 dni w skali roku.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Oczy, wady wzroku

Borówka amerykańska dla zdrowia. Najważniejsze właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska jest rośliną, której owoce cieszą się popularnością na całym świecie. Niewielkie, kuliste owoce o ciemnoniebieskiej barwie charakteryzują się słodkim smakiem oraz soczystym miąższem. Borówka wykorzystywana jest za...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i ich częściach. Wrotycz pospolity występuje bez...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Układ nerwowy

Wścieklizna u ludzi: objawy, leczenie, profilaktyka. Jak postąpić po ugryzieniu psa?
Wścieklizna jest wirusowym schorzeniem zakaźnym zwierząt, które może przenieść się na człowieka. To jedna z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych dla ludzi....

Dieta i odchudzanie

Cukrzyca u dzieci i nastolatków: objawy, leczenie i wpływ na dojrzewanie
Cukrzyca u dzieci jest jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w każdym wieku. W dzisiejszym artykule omówimy jej charakterystykę, diagnostykę oraz sposób leczenia....

Układ rozrodczy i moczowy

Co pomaga na nietrzymanie moczu? Skuteczne leki, zioła i ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku czy płci. Dolegliwość ta występuje często u seniorów, ale może się też wiązać z niektórymi chorobami. ...

Pierwsza pomoc

Zakażenie rany – jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać? Te 3 rzeczy musisz mieć w apteczce
Nawet niewielkie, początkowo niegroźnie wyglądające skaleczenie może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać zakażenie i wiedzieć, jakie środki ostrożności przedsięwziąć, by go uniknąć....

Choroby i dolegliwości

Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia
Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty....

Kosmetyki i uroda

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie? Przyczyny i sposoby leczenia zmian na paznokciach
Piękne i mocne paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Jeśli Twoje paznokcie się rozdwajają, odwarstwiają lub cierpisz na łamliwe paznokcie to znak, że czas przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia....

Choroby wieku dziecięcego

Potówki - jak je rozpoznać u niemowlaka? Sposoby leczenia i przydatne wskazówki
Potówki to jeden z popularniejszych problemów skórnych u niemowląt i jeden z najczęstszych powodów do zmartwień ich rodziców. Na szczęście w większości przypadków nie trzeba się niepokoić, ponieważ zwykle są ni...

Pierwsza pomoc

Hipertermia – jak rozpoznać przegrzanie organizmu? Udzielanie pierwszej pomocy przy udarze cieplnym
Hipertermia, inaczej przegrzanie organizmu, to stan, który może pojawić się w wyniku nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. Ważne jest, aby wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy oraz jakie objawy są charakterystyczne dla hipertermii....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.