Pluskwy w domu. Jak wygląda pluskwa i ugryzienie pluskwy łóżkowej?

Pluskwy w domu. Jak wygląda pluskwa i ugryzienie pluskwy łóżkowej? - zdjęcie

Pluskwy w domu. Jak wygląda pluskwa i ugryzienie pluskwy łóżkowej?

Insekty zauważone w domu czy mieszkaniu są przyczyną niepokoju i obaw u lokatorów. Sprzyjające warunki rozwoju, ciepło, wilgoć oraz dostęp do pożywienia sprawiają, że ich populacja rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wiele gatunków robactwa żywi się krwią ludzką, a kąsając człowieka są w stanie przenosić groźne dla zdrowia wirusy i bakterie. Jednym z gatunków, który bardzo często zagnieżdża się w domowych pieleszach jest pluskwa. Jak wygląda pluskwa? Czym może grozić jej zagnieżdżenie się w domu lub mieszkaniu?

Zobacz też artykuł: Świerzb - jak wygląda? Przyczyny, objawy, leczenie.

Z artykułu dowiesz się: 

 • Czym jest i jak wygląda pluskwa?
 • Jak odnaleźć pluskwę w domu?
 • Jakie są objawy ugryzienia przez pluskwę?
 • Jak skutecznie pozbyć się pluskiew z domu?
 • Jak zapobiegać kolonizacji pluskwy?

Co to jest i jak wygląda pluskwa?

Jednym z insektów, który najczęściej pojawia się w domu, mieszkaniu lub budynku użytku publicznego jest pluskwa, zamiennie nazywana pluskwą łóżkową. To jeden z gatunków owadów, który należy do rodziny pluskwowatych, podgrupy pluskwiaków różnoskrzydłych. Jego głównym pożywieniem jest krew zwierząt ciepłokrwistych, a ich ulubionym żywicielem jest człowiek.

Pluskwy łóżkowe w początkowej fazie rozwoju nazywane są nimfami. Po wylęgnięciu swoją wielkością nie przekraczają objętości ziarenka maku, a po osiągnięciu pełnej dojrzałości, ich długość ciała wydłuża się do około 7 mm. To główny powód, dla którego ich wykrycie w początkowej fazie kolonizacji jest bardzo trudne, niemal niemożliwe. Jak wygląda pluskwa? Dorosłe osobniki gatunku są czerwono-brązowymi owadami, których ciało wyróżnia się owalnym kształtem, przypominającym pestkę jabłka. Wyróżnia je bezskrzydłowa budowa oraz trzy pary cienkich odnóży, które pozwalają im na sprawne przemieszczanie się. Kończyny pluskwy zakończone są pazurami, które pozwalają skutecznie przyczepiać się do ciała człowieka podczas pobierania przez nie krwi. Głowa pluskwy jest szeroka, a na jej powierzchni zlokalizowane są duże oczy oraz czułki, które pozwalają im na sprawny odbiór otoczenia.

Samice pluskwy każdego dnia produkują od trzech do czterech jaj, co sprawia, że populacja gatunku bardzo szybko rozwija się w bardzo szybkim tempie. Ciekawostką jest fakt, że po pełnym pobraniu krwi pluskwy wybarwiają się na ciemny, mahoniowy kolor, a podczas wydłużonego okresu niejedzenia, ich kolor jest jaśniejszy, często blado żółty.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Pluskwy w domu wykazują aktywność szczególnie w nocy. To czas w ciągu doby, kiedy opuszczają swoje kryjówki i rozpoczynają poszukiwanie pożywienia. Jak sprawdzić czy w domu zalęgły się insekty? O ich kolonizacji mogą świadczyć:

 • widoczne ślady krwi na pościeli, nocnej odzieży lub prześcieradle, które powstają na skutek ukąszeń lub samo wydalenia przez insekty,
 • odczuwalny, słodki zapach w sypialni lub w pobliżu łózka,
 • widoczne ślady żywych lub martwych owadów, a także jaja lub wylinki larw w pobliżu łózka i materaca.

Zauważenie śladów pluskiew w domu zwykle oznacza, że owady zagnieździły się w pomieszczeniach. W momencie ich rozpoznania należy rozpocząć działania, które pozwolą pozbyć się ich przedstawicieli z domu. Dodatkowo, pluskwy często obecne są w pokojach hotelowych, dlatego podczas wyjazdy na urlop warto zabrać ze sobą niezbędnik wakacyjny, w którym obecna będzie maść na ukąszenia. 

Pogryzienie przez pluskwy – jakie są objawy?

Ze względu na wzmożoną aktywność pluskiew w nocy, ugryzienia najczęściej pojawiają się na osłoniętych obszarach skóry, na przykład twarzy, szyi czy dłoni. Sam moment ugryzienia jest całkowicie bezbolesny i niezauważalny, co jest spowodowane aplikacją śliny z substancją znieczulającą w skórę człowieka. 

Najczęstszym objawem ugryzienia przez pluskwę łóżkową jest małe, płaskie lub wypukłe miejsce na skórze, które przypomina niewielki guzek. Miejsce ukąszenia często jest obrzęknięte, zaczerwienione, a dodatkowo towarzyszy mu uporczywy świąd, który intensywnością zbliżony jest do swędzenia skóry głowy podczas wszawicy. Na skutek silnego rozdrapywania rany po ukąszeniu w krótkim czasie może dojść do rozwoju silnego stanu zapalnego, którego leczenie może być możliwe jedynie dzięki zastosowaniu maści z antybiotykiem. Aby uchronić się przed rozwojem infekcji skóry warto miejsce ukąszenia smarować maścią nawilżającą, o działaniu przeciwświądowym.

Jak rozróżnić ugryzienie pluskwy a ukąszenie komara?

Ugryzienie pluskwy bardzo często mylone jest ze śladem pozostającym po ukąszeniu przez komara lub zachorowaniu na nużeńca ludzkiego. Pluskwy są owadami, które nawet przez okres kilku tygodni mogą żywić się krwią wybranego domownika, dlatego inni lokatorzy często nie zauważają ich obecności. Wynika to z wystąpienia reakcji alergicznej organizmu na ślinę insektów, przez co objawy ukąszenia stają się nasilone i bardziej uporczywe.

Ukąszenie komara jest dość charakterystyczne: na naskórku tworzy się jasny bąbel, który okala zaróżowiona skóra. Po podrapaniu swędzącego miejsca, skóra staje się wyczuwalnie cieplejsza, a obszar wokół bąbla staje się intensywnie czerwony. Z kolei ukąszenie pluskwy wiąże się z widocznymi w rzędzie kilkoma lub kilkunastoma wyraźnie zaczerwienionymi punktami, które przypominają guzki. Miejsce ukąszenia przez pluskwę łóżkową staje się również obrzęknięte oraz wyraźnie czerwone. Regularne, widoczne śladu ukąszenia, zwłaszcza powstałe w newralgicznych, odsłoniętych podczas snu miejscach z pewnością są dowodem na rozwój pluskiew w domu lub mieszkaniu.

Jak pozbyć się pluskiew? Co je odstrasza?

Pierwszym etapem pozbywania się pluskiew z domu powinno być dokładne przeszukanie przestrzeni wokół łóżka, w celu znalezienia gniazda insektów. Ugryzienie przez owady może prowadzić do przeniesienia groźnych wirusów, na przykład WZW B, co mogłoby doprowadzić do rozwoju ogólnoustrojowej choroby i konieczności przewlekłego przyjmowania leków.

Konieczne jest dokładne wyczyszczenie, odkurzenie i zdezynfekowanie miejsc, w których mogło dojść do osiedlenia się kolonii insektów. Szczególną uwagę warto zwrócić na szczeliny i ramę łóżka, wnętrze materaca, pościel, a także dywany, obszar pod łóżkiem czy wnętrze kołdry i poduszek. Wszelkie wyroby tekstylne, jak pościel, poduszki, maskotki, koce należy ubrać w temperaturze nie mniejszej niż 60 stopni Celsjusza. To temperatura, która jest w stanie zniszczyć pluskwy, co pozwala ograniczyć ich bytowanie i dalsze rozmnażanie.

 Substancją, która skutecznie odstrasza pluskwy są olejki eteryczne, na przykład mięty lub kurkumy. W ofertach sklepów można również znaleźć specjalne preparaty na pluskwy, które skutecznie usuwają żywe formy owadów z otoczenia. W przypadku rozpylania ich w sypialni warto zadbać o jej wywietrzenie przed snem, gdyż wdychanie oparów mogłoby doprowadzić do bólu brzucha, głowy, nudności i wymiotów.

Skąd się biorą pluskwy? Czy można im zapobiegać?

Duża część społeczeństwa posiada mylne przekonanie, że pluskwy zagnieżdżają się w miejscach o niskim poziomie czystości i higieny. Czystość jest pluskwom całkowicie obojętna, a do ich rozwoju w domu czy mieszkaniu przyczyniają się:

 • przebywanie w hotelu, w którym istnieje gniazdo pluskiem, a następnie przeniesienie kilku osobników do własnego domu,
 • przybycie pluskiew wraz ze zwierzętami domowymi,
 • przyjęcie używanych mebli lub ubrań, na których obecne są jaja pluskiew lub dorosłe osobniki,
 • przebywanie lub przesiadywanie na miejscach publicznych, ogólnodostępnych, na przykład tapicerowanych meblach w restauracji, a następnie przyniesienie osobników do własnego domu.

Mimo, że nie da się całkowicie ustrzec przez kolonizacją pluskiew w domu, warto zastosować się do poniższych wskazówek, które zminimalizują ryzyko rozwoju kolonii insektów. Co warto zrobić?

 • regularnie przeglądać meble, dywany, materace i inne najczęściej użytkowanie elementy sypialni,
 • ograniczyć ilość przedmiotów obecnych w sypialni,
 • ubrania, walizki oraz obuwie po przyjeździe z podróży wybrać w wysokiej temperaturze,
 • zachować ostrożność w miejscach ogólnodostępnych, na przykład w hotelach.

 Pluska łóżkowa jest insektem, który z pewnością uprzykrza życie mieszkańcom domu czy mieszkania. Szybka reakcja w przypadku wykrycia ugryzienia i działania prewencyjne z pewnością pozwolą uchronić się przed kolonizacją owadów we własnym domu.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Kosmetyki i uroda

Wcierki do włosów: stosowanie, działanie i efekty. Ranking najlepszych wcierek na zagęszczenie i porost włosów
Wcierki do włosów zyskują coraz większą popularność. Jest to produkt do pielęgnacji, który cieszy się wyjątkowo długą tradycją. Mieszanki były powszechnie stosowane już przez nasze babcie. Odpowiednio dobrane preparaty pozwalają poprawić...

Choroby skóry

Najlepsze tabletki na wypadanie włosów - 6 suplementów hamujących wypadanie i stymulujących porost włosów
Wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych problemów natury estetycznej i zdrowotnej. Może być wynikiem stresu, niewłaściwej pielęgnacji, naturalnego starzenia się organizmu, zaburzeń hormonalnych lub niedoborów substancji odżywc...

Kosmetyki i uroda

Jak wybrać odpowiednie serum do pielęgnacji skóry?
Czy warto stosować serum w pielęgnacji? Serum to kosmetyk wyróżniający się wysokim stężeniem substancji aktywnych – olejów, kwasów roślinnych, witamin i wyciągów z roślin – oraz skutecznym, celowanym...

Słuch i szumy uszne

Ból ucha u dorosłych – co go powoduje i jak go leczyć?
Z tego artykułu dowiesz się: ·         czym różni się ucho zewnętrzne od środkowego, ·         jakie są przyczyny bólu ucha, ·...

Choroby i dolegliwości

O czym świadczy wysokie anty-TG?
Z tego artykułu dowiesz się: czym jest badanie anty-TG, jakie są wskazania do badania anty-TG, jak wygląda badanie anty-TG, jakie są normy przeciwciał anty-TG, co oznacza wysokie anty-TG,czym świadczy niskie anty-TG. Badanie anty-TG ...

Układ oddechowy

Flegma w gardle i drogach oddechowych
Obecność flegmy w gardle i drogach oddechowych nie tylko wywołuje dyskomfort, ale przede wszystkim utrudnia normalne funkcjonowanie. Choć często jest ona objawem infekcji górnych dróg oddechowych, wydzielina z zatok i nosa w gardle...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie wybrać multiwitaminy dla kobiet 40+ i kobiet 50+? Jak powinny dbać o swoje zdrowie osoby w wieku średnim?
Jakie wybrać multiwitaminy dla kobiet 40+ i kobiet 50+? Jak powinny dbać o swoje zdrowie osoby w wieku średnim? Na rynku można znaleźć tak wiele różnych preparatów, ale jakie należy wybrać? Znajdziemy takie na wzmocnienie orga...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie multiwitaminy wybrać? Jak powinni dbać o zdrowie mężczyźni 40+ i mężczyźni 50+
Jakie multiwitaminy wybrać? Jak powinni dbać o zdrowie mężczyźni 40+ i mężczyźni 50+ Wśród wielu preparatów są też takie o różnym działaniu. Mamy więc tabletki na wzmocnienie organizmu, coś na pamięć i koncentra...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Adaptogeny – jak wpływają na nasze zdrowie?
Adaptogeny – jak wpływają na nasze zdrowie? Przyzwyczailiśmy się do tego, że w świecie suplementów co jakiś czas pojawiają się nowości. Ostatnio sporo mówi się o adaptogenach, ale tak naprawdę nie są one wcale nowym ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.