Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Kategorie

Pluskwy w domu. Jak wygląda pluskwa i ugryzienie pluskwy łóżkowej?

 Pluskwy w domu. Jak wygląda pluskwa i ugryzienie pluskwy łóżkowej?

Insekty zauważone w domu czy mieszkaniu są przyczyną niepokoju i obaw u lokatorów. Sprzyjające warunki rozwoju, ciepło, wilgoć oraz dostęp do pożywienia sprawiają, że ich populacja rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wiele gatunków robactwa żywi się krwią ludzką, a kąsając człowieka są w stanie przenosić groźne dla zdrowia wirusy i bakterie. Jednym z gatunków, który bardzo często zagnieżdża się w domowych pieleszach jest pluskwa. Jak wygląda pluskwa? Czym może grozić jej zagnieżdżenie się w domu lub mieszkaniu?

Zobacz też artykuł: Świerzb - jak wygląda? Przyczyny, objawy, leczenie.

Z artykułu dowiesz się: 

 • Czym jest i jak wygląda pluskwa?
 • Jak odnaleźć pluskwę w domu?
 • Jakie są objawy ugryzienia przez pluskwę?
 • Jak skutecznie pozbyć się pluskiew z domu?
 • Jak zapobiegać kolonizacji pluskwy?

Co to jest i jak wygląda pluskwa?

Jednym z insektów, który najczęściej pojawia się w domu, mieszkaniu lub budynku użytku publicznego jest pluskwa, zamiennie nazywana pluskwą łóżkową. To jeden z gatunków owadów, który należy do rodziny pluskwowatych, podgrupy pluskwiaków różnoskrzydłych. Jego głównym pożywieniem jest krew zwierząt ciepłokrwistych, a ich ulubionym żywicielem jest człowiek.

Pluskwy łóżkowe w początkowej fazie rozwoju nazywane są nimfami. Po wylęgnięciu swoją wielkością nie przekraczają objętości ziarenka maku, a po osiągnięciu pełnej dojrzałości, ich długość ciała wydłuża się do około 7 mm. To główny powód, dla którego ich wykrycie w początkowej fazie kolonizacji jest bardzo trudne, niemal niemożliwe. Jak wygląda pluskwa? Dorosłe osobniki gatunku są czerwono-brązowymi owadami, których ciało wyróżnia się owalnym kształtem, przypominającym pestkę jabłka. Wyróżnia je bezskrzydłowa budowa oraz trzy pary cienkich odnóży, które pozwalają im na sprawne przemieszczanie się. Kończyny pluskwy zakończone są pazurami, które pozwalają skutecznie przyczepiać się do ciała człowieka podczas pobierania przez nie krwi. Głowa pluskwy jest szeroka, a na jej powierzchni zlokalizowane są duże oczy oraz czułki, które pozwalają im na sprawny odbiór otoczenia.

Samice pluskwy każdego dnia produkują od trzech do czterech jaj, co sprawia, że populacja gatunku bardzo szybko rozwija się w bardzo szybkim tempie. Ciekawostką jest fakt, że po pełnym pobraniu krwi pluskwy wybarwiają się na ciemny, mahoniowy kolor, a podczas wydłużonego okresu niejedzenia, ich kolor jest jaśniejszy, często blado żółty.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Pluskwy w domu wykazują aktywność szczególnie w nocy. To czas w ciągu doby, kiedy opuszczają swoje kryjówki i rozpoczynają poszukiwanie pożywienia. Jak sprawdzić czy w domu zalęgły się insekty? O ich kolonizacji mogą świadczyć:

 • widoczne ślady krwi na pościeli, nocnej odzieży lub prześcieradle, które powstają na skutek ukąszeń lub samo wydalenia przez insekty,
 • odczuwalny, słodki zapach w sypialni lub w pobliżu łózka,
 • widoczne ślady żywych lub martwych owadów, a także jaja lub wylinki larw w pobliżu łózka i materaca.

Zauważenie śladów pluskiew w domu zwykle oznacza, że owady zagnieździły się w pomieszczeniach. W momencie ich rozpoznania należy rozpocząć działania, które pozwolą pozbyć się ich przedstawicieli z domu. Dodatkowo, pluskwy często obecne są w pokojach hotelowych, dlatego podczas wyjazdy na urlop warto zabrać ze sobą niezbędnik wakacyjny, w którym obecna będzie maść na ukąszenia. 

Pogryzienie przez pluskwy – jakie są objawy?

Ze względu na wzmożoną aktywność pluskiew w nocy, ugryzienia najczęściej pojawiają się na osłoniętych obszarach skóry, na przykład twarzy, szyi czy dłoni. Sam moment ugryzienia jest całkowicie bezbolesny i niezauważalny, co jest spowodowane aplikacją śliny z substancją znieczulającą w skórę człowieka. 

Najczęstszym objawem ugryzienia przez pluskwę łóżkową jest małe, płaskie lub wypukłe miejsce na skórze, które przypomina niewielki guzek. Miejsce ukąszenia często jest obrzęknięte, zaczerwienione, a dodatkowo towarzyszy mu uporczywy świąd, który intensywnością zbliżony jest do swędzenia skóry głowy podczas wszawicy. Na skutek silnego rozdrapywania rany po ukąszeniu w krótkim czasie może dojść do rozwoju silnego stanu zapalnego, którego leczenie może być możliwe jedynie dzięki zastosowaniu maści z antybiotykiem. Aby uchronić się przed rozwojem infekcji skóry warto miejsce ukąszenia smarować maścią nawilżającą, o działaniu przeciwświądowym.

Jak rozróżnić ugryzienie pluskwy a ukąszenie komara?

Ugryzienie pluskwy bardzo często mylone jest ze śladem pozostającym po ukąszeniu przez komara lub zachorowaniu na nużeńca ludzkiego. Pluskwy są owadami, które nawet przez okres kilku tygodni mogą żywić się krwią wybranego domownika, dlatego inni lokatorzy często nie zauważają ich obecności. Wynika to z wystąpienia reakcji alergicznej organizmu na ślinę insektów, przez co objawy ukąszenia stają się nasilone i bardziej uporczywe.

Ukąszenie komara jest dość charakterystyczne: na naskórku tworzy się jasny bąbel, który okala zaróżowiona skóra. Po podrapaniu swędzącego miejsca, skóra staje się wyczuwalnie cieplejsza, a obszar wokół bąbla staje się intensywnie czerwony. Z kolei ukąszenie pluskwy wiąże się z widocznymi w rzędzie kilkoma lub kilkunastoma wyraźnie zaczerwienionymi punktami, które przypominają guzki. Miejsce ukąszenia przez pluskwę łóżkową staje się również obrzęknięte oraz wyraźnie czerwone. Regularne, widoczne śladu ukąszenia, zwłaszcza powstałe w newralgicznych, odsłoniętych podczas snu miejscach z pewnością są dowodem na rozwój pluskiew w domu lub mieszkaniu.

Jak pozbyć się pluskiew? Co je odstrasza?

Pierwszym etapem pozbywania się pluskiew z domu powinno być dokładne przeszukanie przestrzeni wokół łóżka, w celu znalezienia gniazda insektów. Ugryzienie przez owady może prowadzić do przeniesienia groźnych wirusów, na przykład WZW B, co mogłoby doprowadzić do rozwoju ogólnoustrojowej choroby i konieczności przewlekłego przyjmowania leków.

Konieczne jest dokładne wyczyszczenie, odkurzenie i zdezynfekowanie miejsc, w których mogło dojść do osiedlenia się kolonii insektów. Szczególną uwagę warto zwrócić na szczeliny i ramę łóżka, wnętrze materaca, pościel, a także dywany, obszar pod łóżkiem czy wnętrze kołdry i poduszek. Wszelkie wyroby tekstylne, jak pościel, poduszki, maskotki, koce należy ubrać w temperaturze nie mniejszej niż 60 stopni Celsjusza. To temperatura, która jest w stanie zniszczyć pluskwy, co pozwala ograniczyć ich bytowanie i dalsze rozmnażanie.

 Substancją, która skutecznie odstrasza pluskwy są olejki eteryczne, na przykład mięty lub kurkumy. W ofertach sklepów można również znaleźć specjalne preparaty na pluskwy, które skutecznie usuwają żywe formy owadów z otoczenia. W przypadku rozpylania ich w sypialni warto zadbać o jej wywietrzenie przed snem, gdyż wdychanie oparów mogłoby doprowadzić do bólu brzucha, głowy, nudności i wymiotów.

Skąd się biorą pluskwy? Czy można im zapobiegać?

Duża część społeczeństwa posiada mylne przekonanie, że pluskwy zagnieżdżają się w miejscach o niskim poziomie czystości i higieny. Czystość jest pluskwom całkowicie obojętna, a do ich rozwoju w domu czy mieszkaniu przyczyniają się:

 • przebywanie w hotelu, w którym istnieje gniazdo pluskiem, a następnie przeniesienie kilku osobników do własnego domu,
 • przybycie pluskiew wraz ze zwierzętami domowymi,
 • przyjęcie używanych mebli lub ubrań, na których obecne są jaja pluskiew lub dorosłe osobniki,
 • przebywanie lub przesiadywanie na miejscach publicznych, ogólnodostępnych, na przykład tapicerowanych meblach w restauracji, a następnie przyniesienie osobników do własnego domu.

Mimo, że nie da się całkowicie ustrzec przez kolonizacją pluskiew w domu, warto zastosować się do poniższych wskazówek, które zminimalizują ryzyko rozwoju kolonii insektów. Co warto zrobić?

 • regularnie przeglądać meble, dywany, materace i inne najczęściej użytkowanie elementy sypialni,
 • ograniczyć ilość przedmiotów obecnych w sypialni,
 • ubrania, walizki oraz obuwie po przyjeździe z podróży wybrać w wysokiej temperaturze,
 • zachować ostrożność w miejscach ogólnodostępnych, na przykład w hotelach.

 Pluska łóżkowa jest insektem, który z pewnością uprzykrza życie mieszkańcom domu czy mieszkania. Szybka reakcja w przypadku wykrycia ugryzienia i działania prewencyjne z pewnością pozwolą uchronić się przed kolonizacją owadów we własnym domu.Wapteka

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.