Pluskwy w domu. Jak wygląda pluskwa i ugryzienie pluskwy łóżkowej?

Pluskwy w domu. Jak wygląda pluskwa i ugryzienie pluskwy łóżkowej? - zdjęcie

Insekty zauważone w domu czy mieszkaniu są przyczyną niepokoju i obaw u lokatorów. Sprzyjające warunki rozwoju, ciepło, wilgoć oraz dostęp do pożywienia sprawiają, że ich populacja rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wiele gatunków robactwa żywi się krwią ludzką, a kąsając człowieka są w stanie przenosić groźne dla zdrowia wirusy i bakterie. Jednym z gatunków, który bardzo często zagnieżdża się w domowych pieleszach jest pluskwa. Jak wygląda pluskwa? Czym może grozić jej zagnieżdżenie się w domu lub mieszkaniu?

Zobacz też artykuł: Świerzb - jak wygląda? Przyczyny, objawy, leczenie.

Z artykułu dowiesz się: 

 • Czym jest i jak wygląda pluskwa?
 • Jak odnaleźć pluskwę w domu?
 • Jakie są objawy ugryzienia przez pluskwę?
 • Jak skutecznie pozbyć się pluskiew z domu?
 • Jak zapobiegać kolonizacji pluskwy?

Co to jest i jak wygląda pluskwa?

Jednym z insektów, który najczęściej pojawia się w domu, mieszkaniu lub budynku użytku publicznego jest pluskwa, zamiennie nazywana pluskwą łóżkową. To jeden z gatunków owadów, który należy do rodziny pluskwowatych, podgrupy pluskwiaków różnoskrzydłych. Jego głównym pożywieniem jest krew zwierząt ciepłokrwistych, a ich ulubionym żywicielem jest człowiek.

Pluskwy łóżkowe w początkowej fazie rozwoju nazywane są nimfami. Po wylęgnięciu swoją wielkością nie przekraczają objętości ziarenka maku, a po osiągnięciu pełnej dojrzałości, ich długość ciała wydłuża się do około 7 mm. To główny powód, dla którego ich wykrycie w początkowej fazie kolonizacji jest bardzo trudne, niemal niemożliwe. Jak wygląda pluskwa? Dorosłe osobniki gatunku są czerwono-brązowymi owadami, których ciało wyróżnia się owalnym kształtem, przypominającym pestkę jabłka. Wyróżnia je bezskrzydłowa budowa oraz trzy pary cienkich odnóży, które pozwalają im na sprawne przemieszczanie się. Kończyny pluskwy zakończone są pazurami, które pozwalają skutecznie przyczepiać się do ciała człowieka podczas pobierania przez nie krwi. Głowa pluskwy jest szeroka, a na jej powierzchni zlokalizowane są duże oczy oraz czułki, które pozwalają im na sprawny odbiór otoczenia.

Samice pluskwy każdego dnia produkują od trzech do czterech jaj, co sprawia, że populacja gatunku bardzo szybko rozwija się w bardzo szybkim tempie. Ciekawostką jest fakt, że po pełnym pobraniu krwi pluskwy wybarwiają się na ciemny, mahoniowy kolor, a podczas wydłużonego okresu niejedzenia, ich kolor jest jaśniejszy, często blado żółty.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Pluskwy w domu wykazują aktywność szczególnie w nocy. To czas w ciągu doby, kiedy opuszczają swoje kryjówki i rozpoczynają poszukiwanie pożywienia. Jak sprawdzić czy w domu zalęgły się insekty? O ich kolonizacji mogą świadczyć:

 • widoczne ślady krwi na pościeli, nocnej odzieży lub prześcieradle, które powstają na skutek ukąszeń lub samo wydalenia przez insekty,
 • odczuwalny, słodki zapach w sypialni lub w pobliżu łózka,
 • widoczne ślady żywych lub martwych owadów, a także jaja lub wylinki larw w pobliżu łózka i materaca.

Zauważenie śladów pluskiew w domu zwykle oznacza, że owady zagnieździły się w pomieszczeniach. W momencie ich rozpoznania należy rozpocząć działania, które pozwolą pozbyć się ich przedstawicieli z domu. Dodatkowo, pluskwy często obecne są w pokojach hotelowych, dlatego podczas wyjazdy na urlop warto zabrać ze sobą niezbędnik wakacyjny, w którym obecna będzie maść na ukąszenia. 

Pogryzienie przez pluskwy – jakie są objawy?

Ze względu na wzmożoną aktywność pluskiew w nocy, ugryzienia najczęściej pojawiają się na osłoniętych obszarach skóry, na przykład twarzy, szyi czy dłoni. Sam moment ugryzienia jest całkowicie bezbolesny i niezauważalny, co jest spowodowane aplikacją śliny z substancją znieczulającą w skórę człowieka. 

Najczęstszym objawem ugryzienia przez pluskwę łóżkową jest małe, płaskie lub wypukłe miejsce na skórze, które przypomina niewielki guzek. Miejsce ukąszenia często jest obrzęknięte, zaczerwienione, a dodatkowo towarzyszy mu uporczywy świąd, który intensywnością zbliżony jest do swędzenia skóry głowy podczas wszawicy. Na skutek silnego rozdrapywania rany po ukąszeniu w krótkim czasie może dojść do rozwoju silnego stanu zapalnego, którego leczenie może być możliwe jedynie dzięki zastosowaniu maści z antybiotykiem. Aby uchronić się przed rozwojem infekcji skóry warto miejsce ukąszenia smarować maścią nawilżającą, o działaniu przeciwświądowym.

Jak rozróżnić ugryzienie pluskwy a ukąszenie komara?

Ugryzienie pluskwy bardzo często mylone jest ze śladem pozostającym po ukąszeniu przez komara lub zachorowaniu na nużeńca ludzkiego. Pluskwy są owadami, które nawet przez okres kilku tygodni mogą żywić się krwią wybranego domownika, dlatego inni lokatorzy często nie zauważają ich obecności. Wynika to z wystąpienia reakcji alergicznej organizmu na ślinę insektów, przez co objawy ukąszenia stają się nasilone i bardziej uporczywe.

Ukąszenie komara jest dość charakterystyczne: na naskórku tworzy się jasny bąbel, który okala zaróżowiona skóra. Po podrapaniu swędzącego miejsca, skóra staje się wyczuwalnie cieplejsza, a obszar wokół bąbla staje się intensywnie czerwony. Z kolei ukąszenie pluskwy wiąże się z widocznymi w rzędzie kilkoma lub kilkunastoma wyraźnie zaczerwienionymi punktami, które przypominają guzki. Miejsce ukąszenia przez pluskwę łóżkową staje się również obrzęknięte oraz wyraźnie czerwone. Regularne, widoczne śladu ukąszenia, zwłaszcza powstałe w newralgicznych, odsłoniętych podczas snu miejscach z pewnością są dowodem na rozwój pluskiew w domu lub mieszkaniu.

Jak pozbyć się pluskiew? Co je odstrasza?

Pierwszym etapem pozbywania się pluskiew z domu powinno być dokładne przeszukanie przestrzeni wokół łóżka, w celu znalezienia gniazda insektów. Ugryzienie przez owady może prowadzić do przeniesienia groźnych wirusów, na przykład WZW B, co mogłoby doprowadzić do rozwoju ogólnoustrojowej choroby i konieczności przewlekłego przyjmowania leków.

Konieczne jest dokładne wyczyszczenie, odkurzenie i zdezynfekowanie miejsc, w których mogło dojść do osiedlenia się kolonii insektów. Szczególną uwagę warto zwrócić na szczeliny i ramę łóżka, wnętrze materaca, pościel, a także dywany, obszar pod łóżkiem czy wnętrze kołdry i poduszek. Wszelkie wyroby tekstylne, jak pościel, poduszki, maskotki, koce należy ubrać w temperaturze nie mniejszej niż 60 stopni Celsjusza. To temperatura, która jest w stanie zniszczyć pluskwy, co pozwala ograniczyć ich bytowanie i dalsze rozmnażanie.

 Substancją, która skutecznie odstrasza pluskwy są olejki eteryczne, na przykład mięty lub kurkumy. W ofertach sklepów można również znaleźć specjalne preparaty na pluskwy, które skutecznie usuwają żywe formy owadów z otoczenia. W przypadku rozpylania ich w sypialni warto zadbać o jej wywietrzenie przed snem, gdyż wdychanie oparów mogłoby doprowadzić do bólu brzucha, głowy, nudności i wymiotów.

Skąd się biorą pluskwy? Czy można im zapobiegać?

Duża część społeczeństwa posiada mylne przekonanie, że pluskwy zagnieżdżają się w miejscach o niskim poziomie czystości i higieny. Czystość jest pluskwom całkowicie obojętna, a do ich rozwoju w domu czy mieszkaniu przyczyniają się:

 • przebywanie w hotelu, w którym istnieje gniazdo pluskiem, a następnie przeniesienie kilku osobników do własnego domu,
 • przybycie pluskiew wraz ze zwierzętami domowymi,
 • przyjęcie używanych mebli lub ubrań, na których obecne są jaja pluskiew lub dorosłe osobniki,
 • przebywanie lub przesiadywanie na miejscach publicznych, ogólnodostępnych, na przykład tapicerowanych meblach w restauracji, a następnie przyniesienie osobników do własnego domu.

Mimo, że nie da się całkowicie ustrzec przez kolonizacją pluskiew w domu, warto zastosować się do poniższych wskazówek, które zminimalizują ryzyko rozwoju kolonii insektów. Co warto zrobić?

 • regularnie przeglądać meble, dywany, materace i inne najczęściej użytkowanie elementy sypialni,
 • ograniczyć ilość przedmiotów obecnych w sypialni,
 • ubrania, walizki oraz obuwie po przyjeździe z podróży wybrać w wysokiej temperaturze,
 • zachować ostrożność w miejscach ogólnodostępnych, na przykład w hotelach.

 Pluska łóżkowa jest insektem, który z pewnością uprzykrza życie mieszkańcom domu czy mieszkania. Szybka reakcja w przypadku wykrycia ugryzienia i działania prewencyjne z pewnością pozwolą uchronić się przed kolonizacją owadów we własnym domu.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ rozrodczy i moczowy

Beta hCG - test ciążowy z krwi. Pierwsze objawy ciąży
Beta hCG bywa nazywany hormonem ciążowym, gdyż jego wzrost obserwuje się przede wszystkim w organizmie kobiet spodziewających się dziecka. Pozwala nie tylko określić, czy kobieta jest w ciąży, ale też w przybliżeniu oszacować jej wiek. W ginekologii be...

Układ oddechowy

Zaburzenia oddychania: objawy i leczenie. Czym jest oddech Biota oraz Cheyne'a i Stokesa?
Zaburzenia oddychania mogą przybierać różne formy, inne są również przyczyny ich występowania. Zawsze jednak wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjent...

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&a...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.