Łupież Giberta: objawy, przyczyny i leczenie różowego łupieżu

Łupież Giberta: objawy, przyczyny i leczenie różowego łupieżu - zdjęcie
Łupież Giberta jest jedną z występujących zmian skórnych, które dotykają zarówno nastolatków, jak i osoby dorosłe. Objawem charakterystycznym dla tej dolegliwości są wykwity skórne, które dostrzegalne są na powierzchni tułowia i na kończynach dolnych.

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Jak rozpoznać łupież Giberta?
  • Czy łupież Giberta występuje u dzieci?
  • Jak leczyć łupież Giberta u kobiet w ciąży?
  • Czy łupieżem Giberta można się zarazić?
  • Jak można leczyć i łagodzić zmiany skórne powodowane przez łupież Giberta?

Zachęcamy do zapoznania się również z artykułem: "Liszaj płaski i zakaźny – jakie są przyczyny, objawy oraz jak go leczyć?".

Łupież Giberta - czym jest i jak go rozpoznać?

Łupież Giberta opisywany jest jako rumieniowo-złuszczające się zmiany skórne. Cechą charakterystyczną jest samoograniczający się przebieg choroby, a tego spostrzeżenia dokonał Gibert już w 1860 roku, dlatego choroba została nazwana od jego nazwiska. Z dużym prawdopodobieństwem przyczyny łupieżu Giberta należy upatrywać w ludzkim wirusie opryszczki HHV 6 i HHV 7. Choroba dotyka co setnego pacjenta poradni dermatologicznych.

Zazwyczaj przebieg choroby rozpoczyna się w okresie jesienno-zimowym ze względu na opóźnioną reakcję organizmu na wirusy. Klasyczna postać choroby jest stosunkowo prosta do rozpoznania. Wykwity skórne pojawiają się przede wszystkim na tułowiu. Przybierają czerwoną lub bladoróżową barwę. W centrum zmiany dostrzegalne jest złuszczenie. Po kilku dniach dochodzi do rozsiewu zmian skórnych na powierzchni tułowia i górnych części kończyn. Objawom może w marginalnych przypadkach towarzyszyć gorączka przez dłuższy czas. Wysypka na ciele utrzymuje się od 45 dni do nawet 12 tygodni. Chory może w zmienionych miejscach odczuwać świąd.

Powodowane przez łupież Giberta objawy są podobne aż u 80% pacjentów. W pozostałych przypadkach łupież Giberta może objawiać się wysypką w różnych miejscach na ciele. Zmiany mają też inny wygląd. Wówczas plamy na skórze mogą być poddane dalszym badaniom dermatologicznym.

Łupież Giberta u dzieci - jakie są objawy oraz jakie ryzyko za sobą niesie?

Łupież różowy Giberta dotyka głównie dzieci pomiędzy 10. a 12. rż. Przyczyny choroby lekarze także upatrują w zakażeniu wirusem opryszczki. Powodowane przez łupież Giberta obajwy są tożsame jak u dorosłych - pierwszym zwiastunem choroby jest kilkucentymetrowe ognisko rumieniowe, które posiada czerwony lub różowy kolor. Zazwyczaj po dwóch tygodniach pojawia się więcej wykwitów na skórze. W pierwszym etapie choroby dostrzegalne są także objawy ogólne, np. powiększenie węzłów chłonnych, pogorszenie samopoczucia czy gorączka, a nawet ból gardła, co może być także związane z osłabieniem organizmu i większą podatnością na zachorowania.

Łupież różowy Giberta rzadko jest powodem groźnych powikłań. Wysypka ustępuje samoistnie, jednak towarzyszący świąd jest szczególnie uciążliwy dla dzieci. Należy podjąć kroki, aby zmniejszyć jego uciążliwość i zapobiec ewentualnym bliznom od nadmiernego drapania.

Czy w ciąży możesz mieć łupież Giberta? Bezpieczne strategie leczenia

Łupież Giberta u ciężarnych kobiet nie jest rzadkim zjawiskiem. Choroba rozwija się u osób w każdym wieku. W przypadku kobiet w ciąży osłabione działanie układu immunologicznego sprawia, że organizm nie jest w stanie obronić się przed reaktywacją wirusa opryszczki. Kobiety w ciąży powinny niezwłocznie udać się do lekarza. Choroba może bardzo niekorzystnie wpływać na rozwijające się dziecko, jednak zdarza się to niezwykle rzadko.

Łupież Gilberta u kobiet w ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu, obumarcia płodu lub rozwoju infekcji wewnątrzmacicznej. Wczesne wdrożenie odpowiedniej terapii umożliwia zapewnienie całkowitej ochrony dla rozwijającego się dziecka. Lekarz może zdecydować się na zalecenie kuracji lekami przeciwhistaminowymi. Podstawę stanowi pielęgnacja skóry odpowiednimi kosmetykami, które wykazują działanie łagodzące,

Czy łupież Giberta jest zaraźliwy?

Wiele osób niesłusznie uważa, że łupież Giberta znajduje się w gronie chorób zakaźnych. W rzeczywistości jest on powodowany przez wirusy, jednak bezpośrednio za rozwój choroby odpowiada działanie układu immunologicznego na dany patogen. W rezultacie nie u każdego nosiciela wirusa opryszczki danego typu rozwinie się łupież Giberta. Stąd nie należy obawiać się zarażenia łupieżem Giberta. Różowe plamy na ciele nie są zakaźne, nawet po bezpośrednim kontakcie.

Osoba zmagającą się z wirusem opryszczki nie zarazi samym łupieżem, ale może przekazać poprzez nieostrożność wirus HHV-7. Tylko u 1% osób chorych może nastąpić nawrót choroby po wcześniejszym wyleczeniu. Ewentualne nawroty choroby mają mniejszą intensywność niż podczas pierwszego rzutu.

Leczenie łupieżu Giberta - skuteczne terapie na łupież różowy

Zaobserwowanie zmian skórnych wymaga pilnej konsultacji z lekarzem w celu wykluczenia innych chorób. Łupież Giberta jest schorzeniem, które ustępuje samoistnie i niezwykle rzadko nawraca. Prawdopodobieństwo nawrotu wynosi ok.1%. Cała terapia opiera się przede wszystkim na stosowaniu delikatnych kosmetyków pielęgnujących. Odpowiednia pielęgnacja ciała zdecydowanie zmniejsza odczuwalny poziom dolegliwości. Jednocześnie osłabia uczucie świądu. Tym samym chory o wiele mniej się drapie i redukowane jest ryzyko nadkażenia bakteryjnego zmian skórnych. Kluczowe jest dbanie o higienę i unikanie noszenia ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów.

Jak poradzić sobie z łupieżem Giberta? Leczenie ma na celu zmniejszeniu świądu. W tym celu zalecane są leki przeciwhistaminowe, a także maści glikokortykosteroidowe do stosowania miejscowego na zmiany. Działanie tych preparatów nie wpływa jednak na tempo ustępowania zmian skórnych. Łupież Giberta cechuje się bardzo dobrymi rokowaniami.

Pielęgnacja skóry z łupieżem Giberta - co warto wiedzieć?

Dostrzeżenie na powierzchni skóry zmian, które zostają zaklasyfikowane jako łupież Giberta to powód do wdrożenia szczególnej pielęgnacji skóry. Rekomendowane jest stosowanie emolientów wysokiej jakości. Odpowiadają one za jednoczesne nawilżenie i natłuszczenie skóry, a dodatkowo dbają o zabezpieczenie naturalnej bariery skóry. W tym okresie należy stosować preparaty dedykowane skórze wrażliwej i z problemami. Doskonale sprawdzają się delikatne środki kosmetyczne dedykowane noworodkom i niemowlakom.

Domowe sposoby na łupież różowy Giberta - łagodzenie świądu i dyskomfortu

W walce z łupieżem Giberta sprawdzają się babcine metody zmniejszające uciążliwość objawów. Najczęściej stosowane domowe sposoby na łupież różowy Giberta to przede wszystkim kąpiel w ciepłej wodzie z dodaną mąką ziemniaczaną. Na miejsca, które są podrażnione przez kontakt z ubraniem czy skórą, może być nanoszona mąka ziemniaczana. Nie należy rozdrapywać zmian. Szczególnie należy unikać stosowania preparatów z alkoholem, dlatego odradzane jest stosowanie preparatów odkażających bez przyczyny. W tym okresie należy zadbać o noszenie przewiewnych ubrań i jak najczęstsze wietrzenie zmian skórnych. Łupież Giberta zaniknie samoistnie, jednak w początkowym etapie jest dość uciążliwy i budzi ogromny niepokój u chorego.

Źródła:

  • Mrowietz U. Choroby grudkowo-złuszczające. [w:] Dermatologia Braun-Falco. Burgdorf W.H.C., Plewig G., Wolf H.H., Landthaler M. Wy-dawnictwo Czelej, Lublin; 2010: 515–16.
  • B. Kalicki i in., Manifestacje skórne wybranych chorób o etiologii wirusowej, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2009, t. 5, nr 2, s. 108–112.
  • A. Grzanka, Łupież różowy (Giberta), Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74329,lupiez-rozowy-giberta (dostęp 25.04.2021).

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem