Liszaj płaski i zakaźny – jakie są przyczyny, objawy oraz jak leczyć?

baner

Liszaj płaski i zakaźny – jakie są przyczyny, objawy oraz jak leczyć?

Liszaj to choroba skóry o przewlekłym charakterze. Objawia się występowaniem zmian pęcherzykowych lub grudkowych, lub barwnikowych na skórze. Przyczyny występowania choroby nie są dokładnie znane. Schorzenie przybiera bowiem różne formy, a

Liszaj to choroba skóry o przewlekłym charakterze. Objawia się występowaniem zmian pęcherzykowych lub grudkowych, lub barwnikowych na skórze. Przyczyny występowania choroby nie są dokładnie znane. Schorzenie przybiera bowiem różne formy, a rozwojowi sprzyjają różnorodne czynniki, nawet autoimmunologiczne. Co trzeba wiedzieć o liszaju?

Liszaj – jakie jest pochodzenie?

Przyczyny rozwijania się liszaja nie można dokładnie określić, ponieważ choroba ta nie została jeszcze dokładnie poznana. Występuje wiele jej odmian, a w większości przypadków nie można stwierdzić dokładnego powodu dlaczego się pojawiła.

Czasami może być skutkiem przyjmowania leków, czasami inna choroba, a czasami zaburzenia autoimmunologiczne. Uważa się jednak, że czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się liszaja są:

 • stres,
 • predyspozycje genetyczne,
 • zmiany hormonalne,
 • współistniejące choroby wirusowe.

Jakie są rodzaje liszaja?

Liszaj może przybierać różne formy:

 • Liszaj płaski jest zmianą skórną, którą charakteryzują wykwity na skórze w formie grudek. Potrafi się on utrzymywać od kilku miesięcy do nawet roku. Typowo występuje na nadgarstkach, ale może pojawiać się wszędzie. W 50% przypadków zdarza się, że choroba występuje w jamie ustnej. Tam choroba występuje pod postacią zbieleń nabłonka, które obejmują wewnętrzne powierzchnie policzków, język oraz okolice zgryzu. Ta odmiana rzadko występuje w okolicach narządów płciowych.
 • Liszaj obrączkowaty (liszaj obrączkowy to zła nazwa!) jest rodzajem liszaja płaskiego. To przewlekła choroba skóry, która może zaatakować także błony śluzowe czy paznokcie.
 • Liszaj twardzinowy przeważnie występuje w okolicach intymnych, skórze wokół odbytu lub na piersiach. Początkowo zmiany mają postać niewielkich białych plamek, które mają gładką powierzchnię. Stopniowo ulegają one powiększeniu, skóra staje się wtedy delikatniejsza i bardziej narażona na urazy. Świąd przy tej odmianie rzadko występuje.
 • Liszaj rumieniowaty najczęściej występuje w okolicach głowy, zwłaszcza w obrębie owłosionej skóry głowy, ale pojawia się również  na dłoniach i twarzy. Przy tej odmianie na skórze pojawia się wysypka i blizny, które charakteryzują się brunatnym lub czerwonym odcieniem i zaokrąglonym kształtem.

Liszaj u dziecka

U dzieci liszaj płaski charakteryzuje się nagłym pojawieniem wykwitów skórnych, które przybierają postać lśniących grudek o brunatnym lub sinofioletowym kolorze, które dodatkowo pokryte są białymi prążkami. Grudki zlewając się w większe powierzchnie, wywoływać mogą świąt skóry. Liszaj u dziecka najczęściej występuje na nadgarstkach lub wewnętrznej części przedramion lub na skórze nóg. U dzieci liszaj na twarzy pojawia się niezwykle rzadko. Zdarza się często, że liszaj płaski może być pomylony z łupieżem Giberta, znanym jako łupież różowy.

Objawy będą ustępować samoistnie, ale utrzymują się przez długi czas. To niestety bardzo uciążliwe dla najmłodszych. Istotne jest, by pilnować odpowiedniej higieny u dzieci oraz dbać o prawidłowe nawilżenie skóry. Jeśli dziecko skarży się na uciążliwość objawów, można mu pomóc kąpielami z dodatkiem nadmanganianu potasu lub naparu ze skrzepu polnego, siemienia lnianego lub malwy. Dodatkowo skóry nie powinno wystawiać się na działanie słońca, więc latem dziecko powinno unikać słońca i nosić ubrania z przewiewnej bawełny.

Jakie są różnice między liszajem płaskim a zakaźnym?

Liszaj płaski w przeciwieństwie do liszajca zakaźnego... nie jest zakaźny. W przypadku tego drugiego zarażenie występuje głównie przez kontakt z osobą chorą lub jej rzeczami, na przykład odzieżą lub ręcznikami.

Głównym czynnikiem, który wywołuje objawy, jest infekcja skóry, za którą może stać na przykład gronkowiec złocisty.

Różnica pomiędzy tymi chorobami polega także na wyglądzie zmian skórnych. W przypadku liszaja płaskiego są to głównie błyszczące wykwity grudkowe, które mogą mieć układ linijny z tzw. siateczką Wickhama. W przypadku liszajca zakaźnego na skórze pojawiają się złoto-miodowe strupy, które zbudowane są z wielu warstw. Pojawiają się one głównie na twarzy, szyi, ale także rękach. Należy bezwzględnie unikać bezpośredniego dotykania zajętych okolic!

Jakie są różnice między liszajem a liszajcem?

Podobna nazwa sprawia, że ludzie często mylą ze sobą liszaj z liszajcem, a to niezwiązane ze sobą schorzenia. Liszaj to przewlekłe schorzenie błon śluzowych lub skóry, którego przyczyna nie jest znana. Liszajec to zaś choroba wywoływana przez bakterie. Jej objawy często ustępują samoistnie. Zdarza się jednak, że do jego leczenia wykorzystuje się antybiotyki.

Liszajec to choroba powodująca proces zapalny w obrębie naskórka lub skóry właściwej. U chorego, choć zależy to od rodzaju liszajca, pojawiać się mogą pęcherze.

Liszaj płaski – leczenie

Jako że przyczyny liszaja płaskiego nie są dobrze znane, u chorych stosuje się wyłącznie leczenie objawowe, które ma na celu złagodzenie objawów choroby. Pacjentom podaje się leki przeciwhistaminowe takie jak Aflofarm Hydrocortisonum lub Oceanic Hydrocortisonum. Tego typu leki m.in. łagodzą swędzenie.

Jeśli objawy zaczynają się nasilać lub występują przez długi czas, choremu podaje się glikokortykosteroidy w średnich dawkach. Zdarza się także, że stosowany jest zabieg rozjaśniania skóry z wykorzystaniem światła. Osoby, u których choroba jest oporna na leczenie otrzymują także retinoidy lub cyklosporynę. Podaje się również maści sterydowe. Te redukują opuchliznę i zaczerwienienia.

Liszaj - leczenie domowe

Podczas walki z liszajem można stosować domowe środki, które pomogą w walce z chorobą. Jeśli choroba występuje w jamie ustnej, zaleca się płukanki np. z malwy lub siemienia lnianego. Przyjmować można również olej z czarnuszki.

Istotne jest też wykluczenie z jadłospisu produktów, które powodować mogą nasilenie choroby w jamie ustnej. Należy unikać:

 • ostrych potraw,
 • owoców cytrusowych i soków na ich bazie,
 • pomidorów, sosów pomidorowych i ketchupu,
 • chipsów i innych słonych przekąsek,
 • napojów zawierających kofeinę,

W przypadku zmian naskórnych chory może szukać ukojenie w zimnych okładach lub kąpielach w owsiance.

Liszajec zakaźny - leczenie

Podobnie jak w przypadku liszaja płaskiego, leczenie liszajca zakaźnego opiera się wyłącznie na działaniach zachowawczych. Jeśli choroba nie jest bardzo silna, stosuje się leczenie miejscowe. Jeśli zmiany są rozległe i nie poddają się leczeniu miejscowemu, stosuje się terapię ogólną.

W przypadku terapii miejscowej stosuje się środki dermatologiczne: maści, kremy i aerozole z antybiotykami, ale także środki zawierające środki odkażające, które mają działanie bakteriobójcze.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Przeziębienie i grypa

10 najlepszych domowych sposobów na ból gardła, cz. I
Ból gardła to jeden z częstszych problemów zdrowotnych okresu jesienno-zimowego. Zwykle pojawia się nagle. Zwykle też nie jesteśmy na niego absolutnie przygotowani. Zanim więc zdążymy wybrać się do apteki lub zamówić przez internet o...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych komórek organizmu, co za...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby skóry

Zapalenie mieszków włosowych: objawy, leczenie, skuteczne maści i kosmetyki
Zapalenie mieszków włosowych jest dość powszechnie spotykanym problemem skórnym. Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy mieszek włosowy zostanie zainfekowany, co doprowadza do jego zagonienia, a następnie przekształca się w stan zapa...

Układ pokarmowy

Krew w kale: objawy, badania i leczenie. Jaką chorobę może zwiastować?
Krew w kale zauważona przez każdą osobę powinna zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Może mieć różne przyczyny od hemoroidów, po raka jelita grubego, dlatego tak ważna jest szczegółowa diagnostyka....

Przeziębienie i grypa

Nawłoć: tajemnica żółtego ziela. Właściwości, działanie i zastosowanie
Pomimo gwałtownego rozwoju medycyny na przestrzeni ostatnich lat, wciąż niesłabnącą popularnością cieszy się ziołolecznictwo. Przeczytaj co potrafi nawłoć i jak stosować to ziele....

Układ nerwowy

Patologiczny lęk i strach - jak nie dać się sparaliżować?
Bardzo dużo zaburzeń psychicznych - m.in. takich jak napady lęku - ma związek z doświadczanym stresem. Pracoholizm, życie w ciągłym biegu, brak odpoczynku - to wszystko przyczynia się do poczucia bycia zestresowanym, a tym samym do rozwoju zaburzeń....

Układ nerwowy

Fibromialgia: przyczyna przewlekłego zmęczenia? Rozpoznanie, dieta, diagnostyka
Fibromalgia to choroba, która może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Schorzenie objawiające się przewlekłym bólem mięśni i stawów, chronicznym zmęczeniem, a także depresją, można jednak leczyć. ...

Informacje dla pacjenta

Ból piersi (mastalgia): rodzaje, przyczyny, diagnostyka. O czym może świadczyć?
Mastalgia to inaczej ból piersi, którego podłożem zazwyczaj są zmiany hormonalne związane z cyklem miesiączkowym u kobiet (mastalgia cykliczna). Może się jednak zdarzyć, że ból piersi będzie objawem innych chorób....

Przeziębienie i grypa

Bursztyn eliksir - właściwości i zastosowanie
Bursztyn jest mieszaniną związków organicznych (terpeny i ich pochodne, kwasy żywiczne) i nieorganicznych (związki mineralne). W grupie terpenów można wyróżnić monoterpeny, takie jak borneol, karwon, para-cymen, limonen, &...

Serce i układ krążenia

MCHC w morfologii krwi: badanie, normy i interpretacja wyników
MCHC w morfologii krwi to wskaźnik oznaczający stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych. Choć nie jest to samodzielny parametr stanowiący podstawę do diagnozy...

Informacje dla pacjenta

Ganglion: przyczyny, objawy i leczenie. Nie ignoruj bólu nadgarstka!
Ganglion to torbiel galaretowata, która najczęściej znajduje się w pobliżu stawów i ścięgien. Z reguły nie jest związany z innymi, zagrażającymi zdrowiu i życiu chorobami....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.