Kurkuma na wątrobę – pomoc przy bólu. Jaki jest tak naprawdę wpływ kurkumy na wątrobę?

Kurkuma na wątrobę – pomoc przy bólu. Jaki jest tak naprawdę wpływ kurkumy na wątrobę? - zdjęcie

Objawy chorej wątroby nie należą do najprzyjemniejszych, a samo leczenie może zająć sporo czasu. Nic dziwnego, że chorzy szukają ulgi od bólu w medycynie naturalnej. Czy kurkuma działa i czy nie przyniesie nam więcej szkody niż pożytku? Na to pytanie oraz wiele innych znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Koniecznie sprawdź jak przetrwać najgorsze okresy choroby.

Zobacz także artykuł:  Ból wątroby - jakie są sposoby na poradzenie sobie z problemem? Czym spowodowany jest ból wątroby?

Kurkuma na wątrobę – czy to skuteczny lek?

Substancje, które odpowiadają za lecznicze właściwości kurkumy, nazywamy  kurkuminoidami  i stanowią one od 3 do 5% objętości przyprawy. Głównym kurkuminoidem jest  kurkumina , której zbawienny wpływ na organizm wykazały liczne badania. Związek ten cechuje się bardzo wysoką  aktywnością biologiczną  i wpływa na wiele biocząstek, na przykład receptory i enzymy. 

Naukowcy dowiedli, że kurkumina działa  antyoksydacyjnie przeciwzapalnie przeciwwirusowo przeciwgrzybicznie  oraz  przeciwnowotworowo . Wykorzystuje się ją w leczeniu  cukrzycy astmy artretyzmu miażdżycy chorób neurodegeneracyjnych  (Alzheimer, Parkinson) oraz  nowotworów . Niektóre odkrycia wskazują również, że zmniejsza ona stopień zaawansowania  stwardnienia rozsianego , zmniejszając poziom przenikania do rdzenia szkodliwych komórek. 

Wykazano również bardzo pozytywny wpływ kurkumy na  regenerację uszkodzonej wątroby . Zalecana jest w przypadkach uszkodzeń alkoholowych, hepatotoksycznych czy spowodowanych przez środki ochrony roślin, czad paracetamol i inne leki. Kurkuma dobudza również wydzielanie leucyny, która pokrywa ściany żołądka, tworząc swoistą warstwę ochronną. Powoduje to zmniejszenie poczucia dyskomfortu i ulgę. 

Jak leczyć zapalenie wątroby?

Początkowymi  objawami zapalenia wątroby  są zmieniony kolor moczu oraz białek gałek ocznych, niestrawność i ogólne złe samopoczucie. Wyróżnia się  ostre i przewlekłe zapalenia wątroby . Choroba spowodowana jest najczęściej wirusem jednak może do niej również dojść w efekcie złego trybu życia, spożywania alkoholu czy innych szkodliwych substancji. W celu potwierdzenia choroby stosuje się  testy wątrobowe , które mogą być wykonane również w warunkach domowych.  

Leczenie  zapalenia wątroby w dużej mierze uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby, a także przyczyny jej wystąpienia. W każdym wypadku jednak zalecana jest  duża ilość odpoczynku  oraz  wyeliminowanie z diety wszelkich szkodliwych substancji . Zdecydowanie zabroniony jest alkohol, papierosy czy przyjmowanie leków i substancji psychoaktywnych bez wyraźnej konieczności. 

W czasie rekonwalescencji ustalana jest tez dieta, która powinna w dużej mierze składać się z świeżych owoców oraz warzyw. Zalecane jest spożywanie dużej ilości witaminy z grupy B oraz C. Warto również zadbać o dostarczenie w diecie  kurkumy , wątroba reaguje na nią zwiększoną produkcją żółci co bardzo korzystnie wpływa na leczenie. Zgodnie z badaniami odpowiednia dawka kurkumy może zwiększyć jej wydzielanie nawet 100-krotnie. Kurkuma zadziała też łagodząco na żołądek, zapobiegając niestrawnościom i zdęciom.  

Kurkuma – jak stosować ją w dawkowaniu?

Dopuszczalne  dawki  kurkumy w żywności określił komitet ekspertów FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności (JECFA). Zgodnie z ustaleniami dzienna dawka powinna plasować się na poziomie  do 3 mg/kg  masy ciała. Jest to potwierdzona w długoterminowych badaniach bezpieczna dawka kurkumy, jednak wiele krótkoterminowych analiz sugeruje, że przyjmowanie wyższych dawek nie wpłynie niekorzystnie na nasze zdrowie. 

Po przyjęciu około 12 g kurkumy zanotowano działania niepożądane u 30% osób, a po podani 8 g nie wystąpiły one u żadnej osoby. Wynika z tego, że dopuszczalna dawka kurkumy w dużej mierze zależy od indywidualnego organizmu człowieka, a być może również od styl życia i diety. 

Kurkumina cechuje się dość słabym wchłanianiem dlatego podczas jej suplementacji dba się o dodawanie czynników zwiększających jej absorpcje. Do substancji zwiększających jej aktywność zaliczamy między innymi jony cynku, miedzi, selenu i magnezu.  

Dieta wątrobowa, czyli kurkuma w kuchni

Podczas walki z chorobą wątroby bardzo istotnym czynnikiem jest odpowiednia  dieta . Przede wszystkim posiłki powinno zjadać się często w małych ilościach, pilnując pór ich przyjmowania. Niezwykle istotne jest również picie co najmniej 2-2,5 l płynów na dobę oraz nie jedzenie w pośpiechu. 

Do każdego posiłku powinno się wprowadzać  świeże warzywa i owoce  oraz unikać węglowodanów złożonych oraz soli. Do jadłospisu koniecznie należy włączyć pokarmy zawierające  substancje bioaktywne , na przykład chlorofil, antocyjan, beta-karoten, betainę oraz kurkuminę. Powinno się także zadbać o dostateczną ilość  witamin oraz minerałów . W razie niedoborów możemy znaleźć wiele  preparatów , które ułatwią nam przywrócenie ich prawidłowego poziomu. 

Jeżeli chodzi o spożywanie kurkumy to mamy nieograniczone możliwości. Możemy dodawać ją do ryżu, warzyw, mięs, a nawet koktajli. Kurkuma przepięknie zabarwi nasze zupy oraz sprawdzi się jako dodatek do kanapek. Możemy wykorzystać ją w prawie wszystkich daniach i napojach. Kurkumę możemy łączyć z mlekiem kokosowym oraz przeróżnymi owocami w napojach. Doskonale smakuje w letnie dni z dodatkiem lodu lub mrożonych winogron.

Picie kurkumy – skutki uboczne

Jak prawie każda substancja i kurkuma może powodować skutki uboczne. Zwykle objawiają się one po spożyciu zbyt dużej niż zalecana dawki. U ludzi objawiają się one najczęściej po 3-krotnym przekroczeniu limitu dziennego. Do podstawowych skutków ubocznych przedawkowania kurkumy należy biegunka, ból głowy oraz wysypka. Może również wystąpić zmiana zabarwienia kału, który przybierze żółtą barwę.

Istnieją również przeciwwskazania do spożywania kurkumy. Jednym z nich jest przyjmowanie leków rozrzedzających krew, ponieważ kurkuma również ją rozrzedza. W niektórych wypadkach kurkuma może również wzmagać nadwrażliwość żołądka, jednak jest to uzależnione od indywidualnej tolerancji organizmu. 

Na spożycie kurkumy muszą także uważać kobiety w ciąży. Ma ona działanie rozkurczające i chociaż istnieją dowody, że może przyśpieszyć poród, to we wcześniejszych etapach może nawet doprowadzić do poronienia.    

Biegunka po kurkumie

Zarówno nadmiar kurkumy jak i długotrwałe je stosowanie może prowadzić do biegunek i innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy powinniśmy natychmiast zaprzestać jej spożywania. W żadnym wypadku nie wolno bagatelizować takich objawów. 

Biegunki wywołane kurkumą powinny ustać samoistnie w ciągu kilku dni. Możemy ewentualnie wspomagać się różnymi środkami, które pomogą nam w tej nieprzyjemnej sytuacji. Jeżeli jednak stan przedłuża się koniecznie udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu. Długotrwała biegunka może prowadzić do odwodnienia organizmu, a w efekcie do naprawdę przykrych konsekwencji. 

Jeżeli w czasie biegunki występują objawy takie jak zawroty głowy, nudności, bardzo silne pragnienie, halucynacje lub przesuszenie skóry i błon śluzowych, a spożywanie płynów nic nie daje, powinniśmy natychmiast udać się do stacji pogotowia lub lekarza. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.