Kurkuma na wątrobę – pomoc przy bólu. Jaki jest tak naprawdę wpływ kurkumy na wątrobę?

Kurkuma na wątrobę – pomoc przy bólu. Jaki jest tak naprawdę wpływ kurkumy na wątrobę? - zdjęcie

Kurkuma na wątrobę – pomoc przy bólu. Jaki jest tak naprawdę wpływ kurkumy na wątrobę?

Objawy chorej wątroby nie należą do najprzyjemniejszych, a samo leczenie może zająć sporo czasu. Nic dziwnego, że chorzy szukają ulgi od bólu w medycynie naturalnej. Czy kurkuma działa i czy nie przyniesie nam więcej szkody niż pożytku? Na to pytanie oraz wiele innych znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Koniecznie sprawdź jak przetrwać najgorsze okresy choroby.

Zobacz także artykuł:  Ból wątroby - jakie są sposoby na poradzenie sobie z problemem? Czym spowodowany jest ból wątroby?

Kurkuma na wątrobę – czy to skuteczny lek?

Substancje, które odpowiadają za lecznicze właściwości kurkumy, nazywamy  kurkuminoidami  i stanowią one od 3 do 5% objętości przyprawy. Głównym kurkuminoidem jest  kurkumina , której zbawienny wpływ na organizm wykazały liczne badania. Związek ten cechuje się bardzo wysoką  aktywnością biologiczną  i wpływa na wiele biocząstek, na przykład receptory i enzymy. 

Naukowcy dowiedli, że kurkumina działa  antyoksydacyjnie przeciwzapalnie przeciwwirusowo przeciwgrzybicznie  oraz  przeciwnowotworowo . Wykorzystuje się ją w leczeniu  cukrzycy astmy artretyzmu miażdżycy chorób neurodegeneracyjnych  (Alzheimer, Parkinson) oraz  nowotworów . Niektóre odkrycia wskazują również, że zmniejsza ona stopień zaawansowania  stwardnienia rozsianego , zmniejszając poziom przenikania do rdzenia szkodliwych komórek. 

Wykazano również bardzo pozytywny wpływ kurkumy na  regenerację uszkodzonej wątroby . Zalecana jest w przypadkach uszkodzeń alkoholowych, hepatotoksycznych czy spowodowanych przez środki ochrony roślin, czad paracetamol i inne leki. Kurkuma dobudza również wydzielanie leucyny, która pokrywa ściany żołądka, tworząc swoistą warstwę ochronną. Powoduje to zmniejszenie poczucia dyskomfortu i ulgę. 

Jak leczyć zapalenie wątroby?

Początkowymi  objawami zapalenia wątroby  są zmieniony kolor moczu oraz białek gałek ocznych, niestrawność i ogólne złe samopoczucie. Wyróżnia się  ostre i przewlekłe zapalenia wątroby . Choroba spowodowana jest najczęściej wirusem jednak może do niej również dojść w efekcie złego trybu życia, spożywania alkoholu czy innych szkodliwych substancji. W celu potwierdzenia choroby stosuje się  testy wątrobowe , które mogą być wykonane również w warunkach domowych.  

Leczenie  zapalenia wątroby w dużej mierze uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby, a także przyczyny jej wystąpienia. W każdym wypadku jednak zalecana jest  duża ilość odpoczynku  oraz  wyeliminowanie z diety wszelkich szkodliwych substancji . Zdecydowanie zabroniony jest alkohol, papierosy czy przyjmowanie leków i substancji psychoaktywnych bez wyraźnej konieczności. 

W czasie rekonwalescencji ustalana jest tez dieta, która powinna w dużej mierze składać się z świeżych owoców oraz warzyw. Zalecane jest spożywanie dużej ilości witaminy z grupy B oraz C. Warto również zadbać o dostarczenie w diecie  kurkumy , wątroba reaguje na nią zwiększoną produkcją żółci co bardzo korzystnie wpływa na leczenie. Zgodnie z badaniami odpowiednia dawka kurkumy może zwiększyć jej wydzielanie nawet 100-krotnie. Kurkuma zadziała też łagodząco na żołądek, zapobiegając niestrawnościom i zdęciom.  

Kurkuma – jak stosować ją w dawkowaniu?

Dopuszczalne  dawki  kurkumy w żywności określił komitet ekspertów FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności (JECFA). Zgodnie z ustaleniami dzienna dawka powinna plasować się na poziomie  do 3 mg/kg  masy ciała. Jest to potwierdzona w długoterminowych badaniach bezpieczna dawka kurkumy, jednak wiele krótkoterminowych analiz sugeruje, że przyjmowanie wyższych dawek nie wpłynie niekorzystnie na nasze zdrowie. 

Po przyjęciu około 12 g kurkumy zanotowano działania niepożądane u 30% osób, a po podani 8 g nie wystąpiły one u żadnej osoby. Wynika z tego, że dopuszczalna dawka kurkumy w dużej mierze zależy od indywidualnego organizmu człowieka, a być może również od styl życia i diety. 

Kurkumina cechuje się dość słabym wchłanianiem dlatego podczas jej suplementacji dba się o dodawanie czynników zwiększających jej absorpcje. Do substancji zwiększających jej aktywność zaliczamy między innymi jony cynku, miedzi, selenu i magnezu.  

Dieta wątrobowa, czyli kurkuma w kuchni

Podczas walki z chorobą wątroby bardzo istotnym czynnikiem jest odpowiednia  dieta . Przede wszystkim posiłki powinno zjadać się często w małych ilościach, pilnując pór ich przyjmowania. Niezwykle istotne jest również picie co najmniej 2-2,5 l płynów na dobę oraz nie jedzenie w pośpiechu. 

Do każdego posiłku powinno się wprowadzać  świeże warzywa i owoce  oraz unikać węglowodanów złożonych oraz soli. Do jadłospisu koniecznie należy włączyć pokarmy zawierające  substancje bioaktywne , na przykład chlorofil, antocyjan, beta-karoten, betainę oraz kurkuminę. Powinno się także zadbać o dostateczną ilość  witamin oraz minerałów . W razie niedoborów możemy znaleźć wiele  preparatów , które ułatwią nam przywrócenie ich prawidłowego poziomu. 

Jeżeli chodzi o spożywanie kurkumy to mamy nieograniczone możliwości. Możemy dodawać ją do ryżu, warzyw, mięs, a nawet koktajli. Kurkuma przepięknie zabarwi nasze zupy oraz sprawdzi się jako dodatek do kanapek. Możemy wykorzystać ją w prawie wszystkich daniach i napojach. Kurkumę możemy łączyć z mlekiem kokosowym oraz przeróżnymi owocami w napojach. Doskonale smakuje w letnie dni z dodatkiem lodu lub mrożonych winogron.

Picie kurkumy – skutki uboczne

Jak prawie każda substancja i kurkuma może powodować skutki uboczne. Zwykle objawiają się one po spożyciu zbyt dużej niż zalecana dawki. U ludzi objawiają się one najczęściej po 3-krotnym przekroczeniu limitu dziennego. Do podstawowych skutków ubocznych przedawkowania kurkumy należy biegunka, ból głowy oraz wysypka. Może również wystąpić zmiana zabarwienia kału, który przybierze żółtą barwę.

Istnieją również przeciwwskazania do spożywania kurkumy. Jednym z nich jest przyjmowanie leków rozrzedzających krew, ponieważ kurkuma również ją rozrzedza. W niektórych wypadkach kurkuma może również wzmagać nadwrażliwość żołądka, jednak jest to uzależnione od indywidualnej tolerancji organizmu. 

Na spożycie kurkumy muszą także uważać kobiety w ciąży. Ma ona działanie rozkurczające i chociaż istnieją dowody, że może przyśpieszyć poród, to we wcześniejszych etapach może nawet doprowadzić do poronienia.    

Biegunka po kurkumie

Zarówno nadmiar kurkumy jak i długotrwałe je stosowanie może prowadzić do biegunek i innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy powinniśmy natychmiast zaprzestać jej spożywania. W żadnym wypadku nie wolno bagatelizować takich objawów. 

Biegunki wywołane kurkumą powinny ustać samoistnie w ciągu kilku dni. Możemy ewentualnie wspomagać się różnymi środkami, które pomogą nam w tej nieprzyjemnej sytuacji. Jeżeli jednak stan przedłuża się koniecznie udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu. Długotrwała biegunka może prowadzić do odwodnienia organizmu, a w efekcie do naprawdę przykrych konsekwencji. 

Jeżeli w czasie biegunki występują objawy takie jak zawroty głowy, nudności, bardzo silne pragnienie, halucynacje lub przesuszenie skóry i błon śluzowych, a spożywanie płynów nic nie daje, powinniśmy natychmiast udać się do stacji pogotowia lub lekarza. 

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby skóry

Włókniak twardy bądź miękki – jak wyglądają oraz jak usunąć i leczyć?
Włókniaki należą do często występujących zmian skórnych. Nie stanowią na szczęście zagrożenia dla życia, chociaż zaliczane są do zmian nowotworowych. Mogą jednak stanowić poważny problem estetyczny, z uwagi na swój szpecący wyglą...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.