zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy i odbioru bezpłatnego mini-produktu brakuje Ci 299.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Producenci
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Impotencja psychogenna – przyczyny, objawy i leczenie

 przyczyny impotencji psychogennej

Zaburzenia erekcji i problemy ze sprawnością seksualną stanowią stosunkowo częstą dolegliwość wśród mężczyzn. Przypadłości nie tylko uniemożliwiają zaspokojenie potrzeb biologicznych i odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego, ale również są przyczyną dyskomfortu psychicznego wśród mężczyzn, który dodatkowo nasila problem. Zaburzenia erekcji mogą mieć różne podłoże. Zazwyczaj związane są z niezdrowym trybem życia, zażywaniem używek, działaniem układu hormonalnego lub chorobami, np. układu naczyniowego. Niemniej jednak dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu męskiego organizmu i pojawianiu się wzwodu odgrywa psychika. Mężczyźni zmagający się z problemami z erekcją mogą nie wykazywać żadnych fizycznych dolegliwości, które mogłyby przyczyniać się do obniżenia sprawności seksualnej. W przypadku wykluczenia podłoża somatycznego pojawiających się zaburzeń ze sprawnością seksualną, należy wziąć pod uwagę przede wszytskim czynnik psychiczny. Impotencja u mężczyzn bowiem może mieć skomplikowane podłoże psychiczne, wówczas można mówić o impotencji psychogennej. Jakie zatem są przyczyny zaburzeń psychogennych? Jak leczyć ten rodzaj impotencję?

Przyczyny impotencji psychogennej

Problemów z potencją doświadcza wielu mężczyzn. Zaburzenia te uderzają w męską godność i obniżają poczucie własnej wartości. Problemy z potencją mogą mieć różne nasilenie – od częściowej impotencji, po całkowitą niemożność uzyskania wzwodu. Warto wskazać, że wyróżnia się trzy stopnie zaburzenia erekcji: łagodną, umiarkowaną i całkowitą. W przypadku umiarkowanych problemów z erekcją wzwód występuje, ale jest niepełny. Z kolei w sytuacji całkowitej impotencji mężczyzna nie ma możliwości osiągnięcia erekcji. Można wyróżnić kilka czynników, które przyczyniają się do powstania impotencji psychogennej. Powodem problemów z erekcją mogą być negatywne doświadczenia związane z rozwojem i dojrzewaniem. Wśród głównych czynników można tu wymienić patologię w rodzinie, negatywne wzorce naśladowania czy rozpad rodziny. Innym czynnikiem są problemy z osobowością. Podłoża należy tu doszukiwać się w zaburzeniach identyfikacji płciowej, lękliwości, fobiach czy kompleksach mężczyzn. Ponadto, impotencja psychogenna może być również związana z mało satysfakcjonującym życiem partnerskim ze względu na brak odpowiedniego partnera, zanik pożądania czy rozpad więzi partnerskiej lub mieć związek z monotonią w związku. Impotencja psychogenna stanowi najczęstszą przyczynę zaburzeń sprawności seksualnej wśród młodych mężczyzn. Należy zatem wskazać, że powodem pojawienia się problemów może być również strach przed inicjacją seksualną i związany z tym brak doświadczenia w sferze seksu. Wśród przyczyn impotencji psychicznej wymienić należy również:

- depresję,

- stany lękowe,

- permanentny, silny stres,

- kompleksy (szczególnie kompleks małego członka),

- niską samoocenę,

- problemy emocjonalne,

- uwarunkowania religijne,

- nieuświadomione potrzeby homoseksualne.

Warto wskazać, że w przypadku impotencji na tle psychicznym mężczyzna odczuwa trudności bądź całkowity zanik wzwodu w sytuacji intymnej (kontaktu seksualnego) z partnerką. Co ważne, u mężczyzn z impotencją psychogenną występują nocne i poranne wzwody, a dodatkowo osiągnięcie wzwodu jest możliwe w trakcie masturbacji. Trudności z osiągnięciem bądź utrzymaniem wzwodu pojawiają się w momencie kontaktu z partnerką. Oznacza to, że zaburzenia erekcji nie są związane z funkcjonowaniem organizmu.

Objawy impotencji psychogennej

Objawy impotencji psychogennej są takie same, jak w przypadku impotencji organicznej – mężczyzna nie może uzyskać erekcji, mimo podniecenia seksualnego. Charakterystycznym objawem zaburzeń erekcji na tle psychicznym jest fakt, że występują wzwody nocne i poranne, a także w czasie masturbacji lub pieszczot. Problem impotencji pojawia się w sytuacji zbliżenia z partnerką, wówczas erekcja jest niepełna lub nie występuje wcale. Co ważne, objawy impotencji psychogennej zwykle pojawiają się nagle, z dnia na dzień.

Leczenie impotencji psychogennej

U mężczyzn, którzy zgłaszają się do lekarza z problemem zaburzeń erekcji i sprawności seksualnej, konieczne jest przeprowadzenie podstawowych badań i wywiadu lekarskiego. Jest to niezbędny element rozpoznania przyczyny pojawienia się zaburzeń wzwodu lub ewentualnej całkowitej impotencji. Jeżeli badania laboratoryjne oraz wywiad wykluczają występowanie zaburzeń biologicznych, istnieją podstawy do stwierdzenia impotencji wywołanej przez czynniki psychiczne. Wdrożenie odpowiedniego leczenia możliwe jest dopiero wówczas, kiedy podejrzenie impotencji psychogennej zostanie potwierdzone. Możliwe jest to wtedy, kiedy mężczyzna osiąga erekcję w niektórych sytuacjach – wzwody nocne, poranne, masturbacja czy pieszczoty, ale nie w sytuacji kontaktu z partnerką. Można tu mówić o psychicznych problemach z erekcją, które zaburzają sprawność seksualną.

W leczeniu impotencji psychogennej stosowane są metody treningowe z udziałem partnerki, a także terapia indywidualna i partnerska. Warto wskazać, że psychoterapia indywidualna jest polecana szczególnie wtedy, kiedy przyczyną impotencji są zahamowania oraz urazy seksualne, a także negatywne wpływy środowiska rodzinnego czy nerwice. Z kolei psychoterapia partnerska wskazana jest wtedy, kiedy relacje w związku są zaburzone. Leczenie psychologiczne prowadzone jest przez seksuologa lub psychoterapeutę. Lekarze, którzy zajmują się leczeniem impotencji psychogennej, nierzadko stosują także treningi, których celem jest podniesienie sprawności seksualnej u mężczyzn. Mogą mieć formę treningów komunikacji bądź treningów umiejętności seksualnych. Warto wskazać, że metody treningowe cieszą się dużą skutecznością, a czas leczenia w ich przypadku trwa około 5 do 7 tygodni.


Bibliografia:

Rabijewski M., Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie, Przegląd Urologiczny 2006

Izdebski Z., Objawy i trudności w życiu seksualnym, Rocznik Lubuski cz. 2. 2006

Dadej R., Etiologia i leczenie zaburzeń wzwodu prącia, Geriatria 2008mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.