Czym jest diastema? Jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?

Czym jest diastema? Jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć? - zdjęcie

Diastema to powszechnie występujący defekt estetyczny, polegający na powstaniu szpary pomiędzy zębami. Może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Niekiedy bywa traktowana jako atut oraz cecha charakterystyczna wyglądu.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest diastema,
  • dlaczego powstaje,
  • jak zamknąć przerwę między zębami,
  • jakich efektów możesz spodziewać się po leczeniu,
  • kiedy warto rozpocząć terapię,
  • jak leczyć diastemę u dzieci,
  • czy diastema może stać się Twoim atutem.

Zobacz także artykuł: "Aparat ortodontyczny: rodzaje i koszty. Kiedy się na niego zdecydować?"

Diastema - co to za wada i czy jest jedynie defektem estetycznym?

Czym dokładnie jest diastema? Jest to dosyć często występujący defekt estetyczny, który polega na pojawieniu się przerwy pomiędzy górnymi jedynkami. Aby mówić o diastemie, szpara musi mieć więcej niż 0,5 mm. Może występować również pomiędzy innymi zębami, jednak to właśnie przerwa między siekaczami jest najbardziej widoczna i najczęściej kojarzona z tym terminem.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje diastemy: równoległą, zbieżną oraz rozbieżną. O pierwszej z nich mówimy, gdy przerwa między zębami powoduje równoległe ułożenie zębów względem siebie. W przypadku wady zbieżnej korony zębów są nachylone do siebie, natomiast korzenie rozsuwają się. W diastemie rozbieżnej występuje odwrotna sytuacja, z korzeniami skierowanymi w swoją stronę i oddalonymi od siebie koronami. Niewielka szpara między zębami, której szerokość nie przekracza 2 mm, nie wymaga leczenia. Większe z nich traktowane są jednak jako wada zgryzu i wiążą się z koniecznością konsultacji stomatologicznej.

Przerwa między zębami - dlaczego powstaje? Przyczyny i różne rodzaje diastemy

Szpara między jedynkami może powstawać w wyniku przerostu wędzidełka wargi górnej. Niekiedy problem tkwi w jego nieprawidłowym przyczepie. W takiej sytuacji mówimy o diastemie prawdziwej. Wada rzekoma dotyczy pacjentów, u który zdiagnozowano brak siekaczy bocznych, czyli tzw. hipodoncję. Ten rodzaj diastemy może pojawiać się jednocześnie u osób z mniejszymi zębami, które mają tendencję do ich szerszego rozsuwania się (mikrodoncja) lub u pacjentów z dodatkowym zębem (hiperdoncja). Diastema u dzieci często bywa nazywana diastemą fizjologiczną i powstaje podczas wymiany zębów mlecznych na stałe. Ma charakter przejściowy i nie wymaga leczenia.

Diastema wtórna pojawia się w wyniku chorób przyzębia i stanów zapalnych dziąseł, które mogą powodować utratę zębów oraz ich przesuwanie się. Przerwa między siekaczami występuje także w przypadku nieprawidłowego odruchu połykania, w którym język wywiera dodatkowy nacisk na jedynki. U dzieci przerwa powstaje niekiedy jako konsekwencja ssania kciuka lub warg.

Zamykanie diastemy: aparat, licówka czy bonding? Dobierz metodę odpowiednią do swojej wady

Zastanawiasz się, jak zmniejszyć widoczność diastemy? Leczenie powinno być dopasowane przede wszystkim do rodzaju szpary. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki i skonsultowanie problemu z lekarzem dentystąW przypadku stwierdzenia wady zgryzu zamykanie szpar między zębami odbywa się poprzez wdrożenie leczenia ortodontycznego. Prostowanie zębów zajmuje przeważnie około 2 lat i wymaga późniejszej retencji, pozwalającej utrzymać osiągnięty efekt.

Wady kosmetyczne, które nie wymagają noszenia aparatu ortodontycznego, można z powodzeniem zamaskować przy pomocy bondingu, który polega na przyklejeniu wypełnienia kompozytowego. Zamykanie diastemy jest szybkim i nieinwazyjnym zabiegiem, niewymagającym przygotowań. Ciekawym rozwiązaniem są także licówki kompozytowe. Diastema zostaje ukryta pod nakładkami przyklejanymi na zęby. Pozwalają one w naturalnie wyglądający sposób ukryć szparę, przebarwienia oraz ewentualne ubytki i wyszczerbienia zębów. Zdecydowałeś się na wypełnienie szpary między zębami? Cena zależeć będzie od wybranej metody leczenia. Najbardziej kosztowne pozostaje leczenie ortodontyczne, którego całkowity koszt może wynosić nawet 10 tys. zł.

Diastema przed i po leczeniu - jakich efektów można się spodziewać?

Korzystanie z licówek lub materiału kompozytowego pozwala na stworzenie estetycznego uśmiechuSzczególną popularnością cieszy się bonding. Plastyczny materiał umożliwia precyzyjne dopasowanie kształtu i koloru. Dzięki temu granica między zębem i wypełnieniem jest zupełnie niewidoczna.

Również leczenie diastemy aparatem ortodontycznym uchodzi za skuteczną metodę. W przypadku młodszych pacjentów możliwe może okazać się leczenie ruchomymi aparatami, które są tańsze i wygodniejsze. Aby cieszyć się trwałością efektów, konieczne jest jednak przestrzeganie zasad wieloletniej retencji. Podczas leczenia ortodontycznego należy pamiętać o dodatkowych zasadach higieny jamy ustnej.

Szpara między zębami – czy zawsze warto ją leczyć?

W przypadku mniejszych szpar mówimy jedynie o defekcie kosmetycznym, który nie wymaga wdrożenia leczenia. W takiej sytuacji jedynym celem zabiegu jest poprawa wyglądu uśmiechu. Na założenie licówek oraz bonding najczęściej decydują się osoby niezadowolone z wyglądu swojego uzębienia. Wady zgryzu natomiast wymagają wdrożenia odpowiedniej terapii.

Większa diastema może bowiem utrudnić codzienne funkcjonowanie i doprowadzić do rozwinięcia się wady wymowy u dzieci, tzw. seplenienia świszczącego. Dotyczy ono trudności z wymową zgłosek dentalizowanych takich jak: s, ś, z, ż, ć. Co więcej, przerwa między zębami może sprzyjać występowaniu poważnych chorób przyzębia. Dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Diastema u dzieci, czyli przerwy między zębami mlecznymi – kiedy udać się do ortodonty?

Najczęściej diastema u dzieci ma charakter fizjologiczny i mija samoistnie pomiędzy 7. a 11. rokiem życia. Ten rodzaj wady nie wymaga wdrożania leczenia ortodontycznego. Warto podkreślić, iż problem ten może dotyczyć nawet 98% 6-latków. Wizyta u lekarza może jednak okazać się konieczna, gdy szpara nie zniknie po wymianie całego uzębienia. Najczęściej przerwa zamyka się już po wyrżnięciu się kłów. Dzieci często mogą skorzystać z ruchomego aparatu ortodontycznego. Jeśli diastema utrzymuje się zbyt długo, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa, który zdiagnozuje przyczynę problemu.

Więcej niż defekt? Diastema jako cecha charakterystyczna

Wiele osób traktuje szparę między jedynkami jako atut. Diastema u gwiazd bardzo często staje się jedną z najważniejszych cech charakterystycznych. Zwraca uwagę widzów i pozwala kreować wyrazisty wizerunek. Wśród celebrytów, którzy zachowali diastemę, możemy wymienić m.in. Vanessę Paradis czy Madonnę.

Liczni pacjenci traktują jednak przerwę między zębami jako poważny defekt kosmetyczny, będący przyczyną kompleksów. W takiej sytuacji prosty zabieg kosmetyczny może znacznie podnieść jakość codziennego życia. Warto pamiętać jednak, iż szpara będąca wadą zgryzu wymaga leczenia. Może bowiem doprowadzić do wystąpienia innych powikłań zdrowotnych.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.