Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Co to jest potencja?

 co to jest potencja

Życie seksualne stanowi niezwykle ważny element funkcjonowania każdego człowieka. Umożliwia nie tylko prokreację, ale również rozładowanie napięcia i redukcję stresu. Z tego powodu popęd płciowy i związana z nim możliwość odbywania stosunków seksualnych stanowią ważny elementem wpływający na komfort życia psychicznego i prawidłowe funkcjonowanie nie tylko mężczyzn, ale również kobiet. Zaburzenia erekcji bowiem wiążą się z problemami w interakcjach społecznych oraz wpływają na obniżenie pewności siebie. Z tego względu potencja stanowi ważny element poprawiający komfort życia i funkcjonowania człowieka. Pojawia się jednak pytanie, co to jest potencja seksualna u mężczyzn? Czym się różni od erekcji?

Potencja – definicja

Potencją określa się zdolność organizmu do reakcji seksualnych. Należy podkreślić, że mężczyźni wyróżniają się zwiększoną potencją genitalnych reakcji seksualnych. Warto wskazać, że niewielki odsetek kobiet jest w stanie przeżywać wielokrotny orgazm. Niemniej jednak mianem potencji określa się również sprawność seksualną, czyli zdolność do spełniania określonych funkcji, zachowań oraz odczuć seksualnych. Potencja zatem oznacza zdolność organizmu do zainicjowania i rozpoczęcia, utrzymania oraz doprowadzenia do satysfakcjonującego końca stosunku płciowego. W szerszym znaczeniu można zatem stwierdzić, że potencja obejmuje zdolność nie tylko do osiągania satysfakcji ze stosunku seksualnego, ale również dostarczania przyjemności partnerowi i związaną ze zbliżeniem płciowym zdolność do prokreacji, czyli zapłodnienia. Należy zatem wskazać, że z potencją powiązane są również jej zaburzenia. W tym znaczeniu mogą one przejawiać się w niezdolności do wystąpienia podniecenia seksualnego, niemożności wystąpienia reakcji narządów płciowych, czyli brak gotowości seksualnej i erekcji, niezdolność do sprawnego współżycia seksualnego oraz osiągania orgazmu.

Potencja zatem jest określeniem zdolności do odbywania stosunków płciowych. Termin ten  dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Co ważne, osoby o wysokiej potencji zazwyczaj odznaczają się również wysokim poziomem libido, czyli popędu seksualnego. Oznacza to, że osoby o wysokiej potencji mają większą ochotę na seks, aniżeli ludzie o niskiej potencji. Należy również wskazać, że potencja seksualna zmienia się wraz z wiekiem, a na pewnych etapach życia człowieka nie występuje wcale, między innymi w dzieciństwie. Potencja pojawia się wraz z wejściem w okres dojrzewania. Zazwyczaj następuje to w wieku dwunastu lat u chłopców i około czternastego roku życia u dziewcząt. Warto zaznaczyć, że u kobiet, które są dojrzałe płciowo (w okresie od pierwszej miesiączki do menopauzy), zaobserwować można cykliczne wahania potencji. Sytuacja ta ma bezpośredni związek z cyklem miesiączkowym, który jest regulowany przez zmiany poziomu hormonów – estrogenów i progesteronu. W tym znaczeniu należy wskazać, że działanie estrogenów przyczynia się do wzrostu popędu seksualnego i wspomagania nawilżenia pochwy. Progesteron z kolei wpływa na obniżenie libido, przez co u kobiet zaobserwować można obniżoną chęć do współżycia na krótko przed miesiączką.

Potencja seksualna a erekcja

Potencja to określenie zdolności do odbywania stosunków płciowych i prowadzenia życia seksualnego na satysfakcjonującym poziomie. Pojawia się zatem pytanie, czym jest erekcja? Co to takiego, czym się różni od potencji? Erekcja jest oznaką wysokiej, prawidłowej potencji, czyli pojawianiu się wzwodu – zarówno porannego, jak i stymulowanego bodźcami wzrokowymi, dotykowymi i słuchowymi. Ponadto, napływ krwi do prącia, jego zesztywnienie i osiągnięcie trwałego wzwodu mogą wywołać również fantazje erotyczne. Należy zatem wskazać, że potencja oznacza zdolność do erekcji, czyli osiągnięcia pełnego wzwodu koniecznego do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego.

Potencja seksualna nie jest zjawiskiem stałym i może być różna u innych osób. Oznacza to, że osoby z wysoką potencją mają większą ochotę na seks i są zdolni do odbywania większej liczby stosunków płciowych. W sytuacji, kiedy popęd jest na niskim poziomie, wiąże się to z małą ochotą na seks, obniżeniem popędu płciowego oraz satysfakcją z odbywanych stosunków. Najwyższa potencja dotyczy osób w okresie młodości i wraz z wiekiem spada. W związku z tym mogą pojawić się problemy z potencją w wieku 30. lat, ale ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji jest znacznie większe w przypadku 40. czy 50 lat. Konsekwencją zaburzeń erekcji jest nie tylko niechęć do współżycia, frustracja, ale również obniżenie własnej wartości i pewności siebie.
mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.