Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Choroby i dolegliwości

Ból po prawej stronie brzucha

 ból po prawej stronie brzucha

Ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie zazwyczaj kojarzony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Przyczyną dolegliwości po tej stronie może być jednak wiele innych schorzeń, między innymi zapalenie pęcherzyka żółciowego czy choroby wątroby. Z tego powodu, silny i długotrwały ból brzucha po prawej stronie powinien być alarmującym sygnałem, świadczącym o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych umiejscowionych w tym obszarze, które w sposób bezpośredni zagrażają życiu i zdrowiu. Dlatego konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza, który zdiagnozuje przyczynę problemu. Jakie są zatem możliwe powody bólu brzucha zlokalizowanego po prawej stronie? Co jest po prawej stronie brzucha? Co może boleć z prawej strony brzucha? Co to oznacza? Co robić, gdy boli prawa strona brzucha?

Przyczyny bólu brzucha po prawej stronie u góry

Ból brzucha, który zlokalizowany jest w jego prawej górnej części, może być objawem wielu schorzeń i chorób. Napadowy, ostry i silny ból brzucha w prawej części może być wynikiem kamicy pęcherzyka żółciowego bądź kamicy dróg żółciowych. Kolka żółciowa często pojawia się po spożyciu tłustego posiłku. W tym przypadku ból zlokalizowany jest pod prawym łukiem żebrowym lub w nadbrzuszu środkowym. Dolegliwościom bólowym nierzadko towarzyszą nudności, wymioty, a także zgaga i wzdęcia.

Przyczyną bólu może być również ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, które najczęściej jest powikłaniem kamicy. Przesłanką do podejrzewania tej dolegliwości jest długotrwały ból brzucha z prawej strony (okolicy podżebrowej) w przebiegu kamicy żółciowej, podczas której występują również dreszcze, ogólne pogorszenie stanu zdrowia chorego, gorączka, a także przyspieszenie tętna i oddechu. Dolegliwości kolki żółciowej, podczas której współwystępuje gorączka, dreszcze, żółtaczka może świadczyć o ostrym zapaleniu dróg żółciowych. Spowodowane jest ono czynnikami, które upośledzają bądź uniemożliwiają przepływ żółci przez drogi żółciowe. Przyczyną zatem może być kamica żółciowa, zmiany (guzy) nowotworowe, zwężenie dróg żółciowych, powiększone węzły chłonne, które uciskają przewody żółciowe.

Ból w prawej stronie brzucha może być wynikiem zapalenia trzustki, choroba może mieć postać ostrą lub przewlekłą. W ostrej postaci schorzenie objawia się silnym, narastającym bólem, który może promieniować do pleców, klatki piersiowej oraz podbrzusza. Dolegliwościom bólowym nierzadko towarzyszą nudności i wymioty, wzdęcia, gorączka, a w ciężkiej postaci nawet tachykardia i spadek ciśnienia tętniczego. W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki ból w prawej części brzucha występuje po posiłku. Pojawiają się również wzdęcia, wymioty, uczucie pełności w żołądku, biegunki, a także okresowa żółtaczka. 

Ból z prawej, górnej strony może świadczyć także o ropieniu wątroby. Powstaje on w wyniku zakażenia, które przeniesione jest do wątroby przez krew, żółć bądź z ognisk, które znajdują się w narządach sąsiadujących. Objawy schorzenia są niecharakterystyczne, zazwyczaj pojawia się gorączka, dreszcze i żółtaczka.

Ból brzucha po prawej stronie na dole

Przyczyny dolegliwości bólowych zlokalizowanych po prawej stronie brzucha w jego dolnej części mają inne podłoże.

Ból w dolnej, prawej części brzucha spowodowany może być zapaleniem wyrostka robaczkowego. Co ważne, dolegliwości bólowe w tym przypadku nasila kaszel. Schorzeniu towarzyszy utrata łaknienia, nudności i wymioty, a także zatrzymanie gazów i stolca.

Ból na dole brzucha po prawej stronie może wynikać również z przepukliny pachwinowej – obecności guza w okolicy pachwiny lub moszny. Podczas podnoszenia ciężarów bądź oddawaniu moczu ból nierzadko promieniuje do jądra.

Kamica nerkowa w niektórych przypadkach może przebiegać bezobjawowo. Należy jednak wskazać, że w sytuacji znacznego lub całkowitego zablokowania odpływu moczu z nerek, u pacjentów pojawiają się objawy kolki nerkowej – silnego bólu zlokalizowanego w okolicy lędźwiowej. Nierzadko dolegliwościom towarzyszą nudności i wymioty, uczucie parcia, a także zaburzenia oddawania moczu. 

W odmiedniczkowym zapaleniu nerek poza bólem z prawej strony brzucha pojawia się również gorączka, dreszcze oraz stan ogólnego złego samopoczucia. W niektórych przypadkach dolegliwościom towarzyszą nudności i wymioty.

Ostry ból brzucha zlokalizowany w prawym, dolnym boku u kobiet może świadczyć o patologiach w obrębie narządów płciowych. Dolegliwości bólowe mogą być spowodowane procesami zapalnymi błony śluzowej macicy bądź przydatków, np. torbielą jajnika, skrętem lub pęknięciem jajnika, ciążą pozamaciczną czy endometriozą. Niemniej jednak ból o różnym nasileniu może pojawiać się u pań również w czasie owulacji oraz krwawienia miesiączkowego. Z kolei ból po prawej stronie w dole brzucha u mężczyzn może sugerować schorzenia, takie jak zapalenie najądrza bądź zapalenie gruczołu krokowego.
mgr fizjoterapii Sylwia Szymańska

Tytuł magistra otrzymała na Wydziale Fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Ukończyła również Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku Farmacja medyczna. Dodatkowo posiada wiele kursów i szkoleń z zakresu badań klinicznych oraz prowadzenia biznesu w sektorze farmaceutyczno-medycznym.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.