zdjecie zdjecie
Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Dieta i odchudzanie

Ból brzucha po zielonej herbacie

 ból brzucha po zielonej herbacie

Zieloną herbatę uzyskuje się z tego samego drzewa herbacianego co czerwoną czy czarną. Różnica polega na procesie przygotowywania liści na napar. Zielona herbata nie jest poddawana fermentacji, dlatego zachowuje swoją świeżość i wykazuje korzystne działanie na zdrowie i organizm człowieka. Napar ma właściwości odchudzające, dlatego jest często wykorzystywany w diecie redukującej. Ponadto, ma również właściwości prozdrowotne i lecznicze, których ciężko odmówić naparowi. Niemniej jednak picie zielonej herbaty wiąże się także z wystąpieniem skutków ubocznych. Nadmiar zielonej herbaty najczęściej powoduje objawy w postaci bólu brzucha i dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Powstaje zatem pytanie: czy zielona herbata jest zdrowa, czy szkodzi? Ile zielonej herbaty dziennie należy pić? Z czego wynika szkodliwość naparu?

Zalety picia zielonej herbaty – efekty i działanie naparu

Zielona herbata jest bogatym źródłem witamin z grupy K, PP i B, a także składników mineralnych: żelaza, miedzi, fluoru, manganu, wapnia, krzemu, magnezu i jodu. Zielona herbata jest również bogatym źródłem przeciwutleniaczy (polifenoli i katechin), chroniących DNA człowieka przed działaniem substancji rakotwórczych. Ponadto, usuwają one z organizmu szkodliwe wolne rodniki, które prowadzą do powstania chorób nowotworowych. Napar zawiera również antyoksydanty, dzięki czemu pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Zielona herbata sprzyja profilaktyce chorób układu krążenia. Przeciwdziała bowiem odkładaniu się złogów tłuszczu na ścianach naczyń krwionośnych i zwiększa ich przepuszczalność. Co więcej, hamuje wchłanianie cholesterolu do krwiobiegu. Warto również wskazać, że systematyczne picie naparu zapobiega nadciśnieniu i obniża poziom trójglicerydów. Co ważne, zielona herbata, dzięki dużej zawartości teiny przyczynia się do poprawy sprawności umysłowej. Dodatkowo, regularne picie zielonej herbaty opóźnia procesy starzenia, ułatwia odchudzanie i przeciwdziała cellulitowi. Przeciwutleniające i oczyszczające właściwości sprawiają, że napar jest obowiązkowym elementem diety osób, które dbają o zdrowie, urodę i smukłą sylwetkę.

Zielona herbata – wady picia naparu. Czy zielona herbata szkodzi? 

Mimo wielu leczniczych i prozdrowotnych właściwości zielonej herbaty napar pity w nadmiarze ma niekorzystne działanie uboczne. Zbyt duże ilości naparu powodują bowiem wystąpienie skutków ubocznych, do których należy m.in. zwiększone ryzyko anemii. Zawarte w liściach zielonej herbaty polifenole hamują absorpcję żelaza z pożywienia i przyczyniają się do jego wypłukiwania. Dodatkowo, zielona herbata wypłukuje wapno, którego niedobór może powodować osteoporozę. Warto również wskazać, że napar wchodzi w interakcje z lekami, szczególnie pobudzającymi układ nerwowy. Z tego powodu nie należy przekraczać dziennej dawki zielonej herbaty. Co ważne, piecie naparu powinny ograniczyć również kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ponadto, ze względu na dużą zawartość kofeiny w zielonej herbacie nie zaleca się picia naparu na noc przed snem.

Ból brzucha po zielonej herbacie

Przyczyną bólu brzucha po wypiciu nadmiaru zielonej herbaty są zawarte w niej taniny. Podrażniają one bowiem ściany żołądka. Z tego powodu nie powinno się pić naparu na czczo, gdyż może to skutkować niestrawnością i dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Wystąpić wówczas mogą nudności, wymioty i zgaga, a u niektórych nawet biegunka. Warto również wskazać, że osoby, które cierpią na chorobę wrzodową również powinny ograniczyć spożycie naparu, ponieważ wzmaga on wydzielanie soków żołądkowych i przyczynia się do pojawienia się dolegliwości bólowych. Ponadto, picie więcej niż 5 filiżanek herbaty dziennie może prowadzić do efektów ubocznych spowodowanych działaniem kofeiny. Wystąpić mogą wówczas bóle brzucha, zgaga, bóle głowy, nerwowość, zaburzenia snu, a nawet zespół jelita drażliwego. Zdrowa, zalecana dawka zielonej herbaty wynosi około 2-3 filiżanek naparu w ciągu dnia, której nie należy przekraczać.mgr farm. Michał Kędzierski

Tytuł magistra farmacji otrzymał na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Posiada też licencjat z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymał liczne certyfikaty z zakresu zarządzania i technik sprzedaży oraz pozyskiwania i obsługi Klientów.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.