Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Ciąża i dziecko

Biegunka przy ząbkowaniu

 biegunka przy ząbkowaniu

Ząbkowaniu mogą towarzyszyć nieprzyjemne dolegliwości. Bardzo często podczas wyrzynania się zębów u niemowlęcia pojawia się biegunka, która stanowi zupełnie normalne zjawisko. Zazwyczaj rozwolnienie przebiega łagodnie i samoczynnie ustępuje. Niemniej jednak, każda biegunka u dziecka jest szkodliwa, gdyż może skutkować odwodnieniem organizmu. Jak długo zatem trwa biegunka przy ząbkowaniu? Jak wygląda rozwolnienie przy ząbkowaniu u niemowlaka? Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

Jak przebiega ząbkowanie?

Ząbkowanie u niemowląt przypada zazwyczaj na 3.-4. miesiąc życia, wtedy też można zauważyć pierwsze objawy wyrzynania się zębów. Warto jednak wskazać, że ząbkowanie może wystąpić wcześniej lub później. Najczęściej jako pierwsze wyrzynają się dolne jedynki, jednak u niektórych dzieci najpierw mogą pojawić się górne jedynki lub dwójki.

Objawy ząbkowania u niemowląt

Pierwszymi objawami ząbkowania są zazwyczaj:

obfite ślinienie się i wkładanie do buzi rąk lub przedmiotów,

podwyższona temperatura ciała (niekiedy może pojawić się gorączka),

zaczerwienienie i opuchlizna na dziąsłach,

płaczliwość dziecka, nerwowość.

Ponadto, ząbkowaniu u niemowląt mogą towarzyszyć dodatkowe objawy w postaci braku apetytu, kataru, kaszlu oraz biegunki. Warto podkreślić, ze dolegliwości bólowe często nasilają się wieczorem i w nocy.

Ząbkowanie a biegunka

Biegunka podczas ząbkowania stanowi normalne zjawisko. Rozwolnienie u niemowląt można rozpoznać po zwiększonej ilości stolców. Dodatkowo, zmianie ulega ich konsystencja, która jest bardziej wodnista – płynna lub półpłynna. Co ważne, w stolcu mogą pojawić się ślady ropy, śluzu lub krwi, sytuacja taka wymaga wizyty i konsultacji z pediatrą.

Ile może trwać biegunka przy ząbkowaniu?

Biegunka przy ząbkowaniu może się nasilać, a następnie samoistnie hamować. Nierzadko biegunka, która towarzyszy wyrzynaniu się zębów ma postać przewlekłą i może trwać kilka – zazwyczaj 2-3 – dni. W sytuacji jednak, kiedy rozwolnienie utrzymuje się dłużej niż tydzień należy skonsultować się z lekarzem, gdyż przedłużająca się biegunka może w konsekwencji doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Co podać dziecku na biegunkę przy ząbkowaniu?

Biegunce u dzieci towarzyszy zazwyczaj brak apetytu. Niechęć do jedzenia spowodowana jest bólem. Z tego powodu trudne jest zahamowanie rozwolnienia dietą. Dlatego też, należy zmniejszyć ilość podawanego jedzenia, zwiększając jednocześnie ilość napojów. Ponadto, warto podawać dziecku glukozę oraz specjalne herbatki dla niemowląt, które dostępne są w aptece bez recepty. Warto zaznaczyć, że płyny w mniejszym stopniu podrażniają chore dziąsła dziecka.

Ulgę dziecku mogą przynieść dostępne w aptece specjalistyczne preparaty na ząbkowanie w postaci maści, żelu lub kropel. Mają one na celu zniwelowanie bolesnych dolegliwości, które pojawiają się przy wyrzynaniu się zębów. Ponadto warto podać niemowlakowi leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne w postaci np. ibuprofenu. Ze względu na fakt, ze ząbkowaniu może towarzyszyć biegunka nie zaleca się aplikowania czopków. Warto jednak przed podaniem środków farmaceutycznych skonsultować się z pediatrą.

Czy biegunka przy ząbkowaniu może być groźna dla dziecka?

Biegunka, która trwa u niemowlaka nie dłużej niż kilka dni, nie powinna stanowić powodu do niepokoju. Zagrożeniem dla zdrowia dziecka jest rozwolnienie, które trwa dłużej niż tydzień. Może ono bowiem skutkować odwodnieniem organizmu, które szczególnie niebezpieczne jest u niemowląt, gdyż może doprowadzić do zagęszczenia krwi oraz utraty soli mineralnych. Konsekwencją tego może być niedokrwienie wątroby, nerek, a w skrajnych przypadkach nawet mózgu. Warto jednak podkreślić, ze ostra postać biegunki występuje podczas ząbkowania bardzo rzadko, rozwolnienie ma zazwyczaj charakter łagodny i jest łatwe do zahamowania. Niemniej jednak przy biegunce konieczne jest odpowiednie nawadnianie organizmu dziecka, o czym należy bezwzględnie pamietać.

Wskazaniem do kontaktu z lekarzem jest biegunka, której towarzyszą wymioty i podwyższona temperatura lub objawy odwodnienia, a także taka, która trwa dłużej niż kilka dni. Ponadto, leczenie biegunki warto omówić pediatrą, który zaleci odpowiedni środek przeciwbiegunkowy i dobierze odpowiednie dawki leku.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.