Bezpieczne opalanie w solarium – czy to możliwe? Wpływ na skórę i właściwości zdrowotne

Bezpieczne opalanie w solarium – czy to możliwe? Wpływ na skórę i właściwości zdrowotne - zdjęcie

Bezpieczne opalanie w solarium – czy to możliwe? Wpływ na skórę i właściwości zdrowotne

Dzięki solarium znacznie szybciej można uzyskać piękną opaleniznę. Aby jednak móc w pełni korzystać z takiego sposobu opalania, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, a także wiedzieć, jak się do niego właściwie przygotować.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak działa opalanie na solarium i jakie są jego wady i zalety,
 • w jaki sposób przygotować się na wizytę w solarium,
 • czy na solarium można chodzić w ciąży albo w czasie okresu,
 • czy z solarium mogą korzystać osoby chore na łuszczycę,
 • czy na solarium można chodzić z trądzikiem,
 • czy opalanie na solarium może być szkodliwe,
 • jakie są inne bezpieczne metody opalania.

Decydując się na wizytę w solarium, warto poczytać również o tym, jakie kosmetyki do pielęgnacji ciała twarzy wybrać, stosując tę formę opalania.

Jak działa promieniowanie UVA i UVB w solarium?

Opalanie, czyli zmiana koloru skóry na brązowy to nic innego jak specjalny mechanizm obronny organizmu przed ultrafioletowymi promieniami słonecznymi. Takie promieniowanie występuje w trzech zakresach:

 • UVA (320-400 nm),
 • UVB (280-320 nm),
 • UVC (200-280 nm).

W gabinetach kosmetycznych czy solariach stosowane jest promieniowanie w zakresie UVA oraz UVB. Poddawanie skóry promieniowaniu UVA daje niemal natychmiastowy efekt, jednak nie jest on długotrwały, ponieważ zanika maksymalnie po kilku godzinach. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku promieniowania UVB, które oddziałując na skórę, nasila procesy syntezy melaniny. W takim przypadku opalenizna pojawia się po około 72 godzinach od naświetlenia. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że to promieniowanie UVB mocniej oddziałuje na skórę, a jego niewłaściwie stosowane i dawkowane może prowadzić do nieodwracalnych zmian. W rzeczywistości zarówno UVB, jak i UVA mogą dawać niepożądane skutki uboczne. Warto przy tym mieć na uwadze, że w obu przypadkach wykazują one działanie immunodepresyjne, a także kancerogenne.

Warto pamiętać o tym, że korzystanie z solarium, w przeciwieństwie do promieni słonecznych, nie przyczynia się do wydzielania cennej dla zdrowia witaminy D. Jej niedoborowi można przeciwdziałać poprzez stosowanie odpowiednich suplementów diety.

Przygotowanie do opalania w solarium: jak zadbać o skórę przed i po opalaniu? 6 zasad bezpiecznego opalania

Wokół opalania w solarium narosło wiele mitów. Co prawda cenna dla organizmu witamina D wydzielana jest wyłącznie przy ekspozycji organizmu na działanie promieni słonecznych, jednak sztuczna opalenizna nie musi być wcale niebezpieczna. By uniknąć komplikacji, warto stosować się do zasad bezpiecznego opalania:

 1. Z solarium powinny korzystać wyłącznie osoby dorosłe.
 2. Zawsze przed rozpoczęciem korzystania z solarium należy określić swój typ skóry. To bardzo ważne, gdyż bez tego ciężko będzie dobrać bezpieczny i optymalny dla efektów czas opalania.
 3. Z opalania na solarium powinny zrezygnować osoby z wysypką i niektórymi chorobami skórnymi (ta kwestia zawsze powinna być skonsultowana z pracownikiem solarium przed rozpoczęciem opalania - ze względu na indywidualne regulacje poszczególnych placówek).
 4. Z opalania powinny zrezygnować osoby zażywające antybiotyki lub inne leki powodujące nadwrażliwość na działanie promieniowania UV.
 5. Przed skorzystaniem z solarium należy zdjąć biżuterię i zmyć makijaż.
 6. W czasie korzystania z solarium należy stosować specjalne okulary ochronne do opalania.

Jak zaś zadbać o skórę przed i po opalaniu? Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest peeling przed solarium, który może przyczynić się do powstania przebarwień na skórze. Z kolei po zakończeniu opalania zawsze warto stosować nawilżające preparaty do pielegnacji twarzy oraz takie, które przedłużą opaleniznę. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków, których skład w głównej mierze oparty jest na składnikach naturalnych.

Przeciwwskazania do korzystania z solarium

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie dla każdego dostępna jest naturalna opalenizna bez słońca, zdobyta w kilka chwil na solarium. Z takiego sposobu przyciemniania skóry powinny zrezygnować przede wszystkim osoby o bardzo jasnej karnacji. Nie jest to również miejsce, w którym powinny przebywać osoby chorujące na serce czy tarczycę, mające problem z nerkami, opryszczką, cukrzycą. Wizytę na solarium należy odłożyć w czasie, gdy na ciele widoczne są rozległe rany i urazy oraz w przypadku niedawnych zabiegów depilacji, peelingu czy zamykania naczynek. Wiele kobiet nurtuje jednak kwestia tego, czy solarium w ciąży jest bezpieczne? Otóż nie! W tym wyjątkowym okresie kobiety powinny zrezygnować z wizyt na solarium, muszą również zachować szczególną ostrożność przy wystawianiu ciała na działanie promieni słonecznych. Z solarium należy zrezygnować również w czasie miesiączki, gdyż może to doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych, między innymi w postaci krwotoku, udaru cieplnego czy poważnego zakażenia miejsc intymnych.

Solarium a łuszczyca – czy promieniowanie UV pomaga rozwiązać problem?

Na co pomaga solarium? Pojawiają się pytania o to, czy rzeczywiście jest to skuteczna metoda leczenia łuszczycy. W sieci można znaleźć wiele sprzecznych informacji na ten temat. Warto jednak wiedzieć, że takie opalanie może co prawda nieco łagodzić dolegliwości związane z tą chorobą, jednak nigdy i pod żadnym pozorem nie może stanowić głównego sposobu leczenia. Metody i zakres walki z łuszczycą zawsze musi być konsultowany z dermatologiem.

Opalanie w solarium a trądzik – fakty i mity na temat skuteczności

Ani słońce, ani też solarium nie leczą trądziku, niestety jest to mit, który aż nazbyt często można znaleźć w sieci. Jest wręcz przeciwnie! Osoby, które zmagają się z tym problemem, nie powinny korzystać z solarium ze względu na powikłania, między innymi w postaci trudnych do usunięcia przebarwień. Warto mieć na uwadze, że po skorzystaniu z solarium mimo przeciwwskazań trądzik zniknie, jednak wyłącznie na chwilę. Wszelkie zmiany skórne powrócą bardzo szybko i to w znacznie bardziej nasilonej i trudniejszej do usunięcia postaci. W kosmetykach do leczenia trądziku znajdują się retinoidy, które są fotouczulające, a więc w wyniku ekspozycji na działanie promieniowania z solarium prowadzą do znaczącego zaostrzenia zmian skórnych. Faktem jest więc to, że osoby leczące trądzik środkami farmakologicznymi dla własnego zdrowia bezwzględnie powinny zrezygnować z wizyt na solarium.

Szkodliwe działanie solarium: rak i szybsze starzenie się skóry

Opalanie w solarium ma swoje wady i zalety, które się równoważą. Choć takie kąpiele „słoneczne” mogą nieść ze sobą wiele zdrowotnych konsekwencji, nie oznacza to, że należy z nich całkowicie zrezygnować. Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Warto pamiętać o tym, że nawet młoda skóra może się starzeć, więc przebywając zbyt często na solarium w prosty sposób da się doprowadzić do utraty elastyczności i jędrności skóry, a w najgorszym przypadku nawet do raka. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie - 10 minut na solarium, ile potrzeba czasu, by osiągnąć ten sam efekt opalania to na słońcu? To 2 godziny, czas, który można spędzić na wielu ciekawych aktywnościach, dodatkowo zyskując piękną i co najważniejsze naturalną opaleniznę (pamiętając oczywiście o konieczności zastosowania odpowiednich preparatów ochronnych).

Bezpieczne metody opalania: jak naturalnie przyciemnić skórę bez solarium?

Skoro o tym mowa, to jak przyciemnić skórę bez opalania na słońcu czy solarium? To przede wszystkim dieta, koniecznie zawierająca beta karoten. W największych ilościach można go znaleźć w pomarańczowych i czerwonych owocach oraz warzywach (marchew, pomidory, papryka, brzoskwinie). Dobrym pomysłem mogą być także tabletki opalające, działające bez słońca i zawierające wcześniej wspomniany beta-karoten. Należy jednak pamiętać, że suplementacja, aby była skuteczna i przede wszystkim bezpieczna, powinna być prowadzona zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na ulotce. Jest to metoda, która dobrze sprawdzi się przed ważnymi wydarzeniami - należy jednak pamiętać o tym, by zacząć przyjmować tabletki przynajmniej 14 dni wcześniej.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nie daj się zaskoczyć wiosennej infekcji. Wszystko, co trzeba wiedzieć o sezonie chorobowym
Po okresie jesienno-zimowym z ulgą przyjmujemy pierwsze promienie słoneczne i inne objawy budzącej się do życia natury. Niestety, marzec i kwiecień to czas nie tylko rozkwitających kwiatów, ale również miesiące, w którym...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Nowalijki – smaczny początek wiosny
Nowalijki to ciekawy, subtelny i aromatyczny dodatek do potraw, nie zaś jego podstawa. Nie zmienia to faktu, że te wiosenne warzywa pięknie akcentują potrawę i sprawiają, że ta prezentuje się wyśmienicie na każdym talerzu. Sprawdź, co trze...

Kosmetyki i uroda

Sposoby na wiosenne problemy ze skórą
Po zimie nasza skóra często jest przesuszona i potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci specjalistycznej i systematycznej pielęgnacji. Jak dbać o twarz na wiosnę? O których kosmetykach na pewno należy pamiętać, jakie zabiegi uwz...

Przeziębienie i grypa

Zapalenie płuc u dziecka i niemowlaka - objawy i leczenie
Zapalenie płuc to choroba, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i niemowląt. Jest to stan zapalny w obrębie tkanki płucnej, który może być wywołany przez różne czynniki, takie jak bakterie, wirusy, grzyb...

Kosmetyki i uroda

Kosmetyki z witaminą C – jak działają i kiedy warto je stosować?
Poznaj dobroczynne właściwości kosmetyków z witaminą C. Wybierz dla siebie te, które spełnią Twoje oczekiwania. Jakie są korzyści witaminy C dla skóry? Piękna skóra to skóra zdrowa, dobrze odżywiona, o...

Choroby wieku dziecięcego

Lęk separacyjny – jak pomóc dziecku pokonać strach przed nieobecnością mamy?
Lęk separacyjny to temat, z którym w mniejszym lub większym stopniu przychodzi zmierzyć się każdemu rodzicowi. Strach przed porzuceniem i tęsknota za matką towarzyszą niemowlakom w tym właśnie etapie życia. Jak pomóc dziecku, a jednocześn...

Układ nerwowy

Pocisz się w nocy? Przyczyny, choroby i leczenie nocnych potów
Nocne poty mogą być uciążliwym problemem, który wpływa na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia. Mogą być one wywołane przez różne czynniki, takie jak choroby, stres lub problemy z układem hormonalnym....

Układ pokarmowy

Zapalenie żołądka – objawy, badania, dieta, leczenie. Co przyniesie ulgę?
Zapalenie żołądka to często występujący stan zapalny, który może charakteryzować się ostrym lub przewlekłym charakterem....

Choroby wieku dziecięcego

Masaż Shantala niemowlaka – metoda, która procentuje w przyszłości. Jak go wykonać?
Wywodzący się z Indii masaż Shantala to metoda, którą powinien poznać każdy rodzic noworodka....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.