Astma oskrzelowa – objawy, przyczyny i leczenie. Co trzeba wiedzieć o astmie oskrzelowej?

Astma oskrzelowa – objawy, przyczyny i leczenie. Co trzeba wiedzieć o astmie oskrzelowej? - zdjęcie

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba dróg oddechowych, przejawiająca się głównie silnymi dusznościami i uciążliwym kaszlem. Co wywołuje astmę, jak wygląda jej leczenie i co jeszcze warto wiedzieć o tym schorzeniu?

Astma oskrzelowa – co to jest?

Astma oskrzelowa, zwana także dychawicą oskrzelową, jest przewlekłą, nieuleczalną zapalną chorobą dróg oddechowych. Na skutek niekontrolowanych skurczów oskrzeli i gromadzenia się w nich gęstego śluzu, prowadzi ona do ograniczenia wydolności dróg oddechowych. I choć objawy astmy oskrzelowej mogą zanikać, stan zapalny w organizmie trwa bez przerwy. Astma oskrzelowa jest uznawana za jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie. Zgodnie z danymi WHO na astmę cierpi – w zależności od kraju – do 18% populacji, a dużą grupę chorych stanowią dzieci.

Astma oskrzelowa – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów astm oskrzelowych – stosowane podziały tworzy się, biorąc pod uwagę etiologię, przebieg i ciężkość choroby oraz odpowiedź organizmu na leczenie. Ze względu na etiologię, astmę oskrzelową dzieli się na:

 • astmę alergiczną – dochodzi w niej do reakcji układu odpornościowego na substancję, która nie wywołuje jej u osób zdrowych;
 • astmę niealergiczną – w tym przypadku nie stwierdza się udziału znanych alergenów w wyzwalaniu objawów choroby.

Czasem dodatkowo wyróżnia się trzeci rodzaj tego schorzenia – astmę zawodową, na którą szczególnie narażone są pielęgniarki i pielęgniarze, osoby pracujące w rolnictwie, przy pracach malarskich czy trudniące się sprzątaniem.

Biorąc pod uwagę przebieg i ciężkość choroby wymienia się:

 • astmę sporadyczną,
 • astmę przewlekłą lekką,
 • astmę przewlekłą umiarkowaną,
 • astmę przewlekłą ciężką.

Z kolei mając na względzie reakcję organizmu na zastosowane leczenie oraz ocenę ryzyka, chorobę można podzielić na astmę w pełni kontrolowaną, częściowo kontrolowaną i niekontrolowaną. Czym charakteryzuje się każdy z tych rodzajów?

Rodzaj astmy

Charakterystyka

Astma w pełni kontrolowana

Na co dzień nie pojawiają się objawy choroby lub są one niewielkie, więc nie mają wpływu na codzienne funkcjonowanie i aktywność życiową. W tym przypadku czynność płuc chorego jest prawidłowa, a stosowanie leków ratunkowych nie jest konieczne.

Astma częściowo kontrolowana

Objawy występują częściej niż dwa razy w tygodniu, a choroba powoduje nocne wybudzenia. Przy astmie częściowo kontrolowanej dochodzi do zaburzeń czynności płuc, a pacjent sięga po lek ratunkowy częściej niż dwa razy w tygodniu.

Astma niekontrolowana

Objawy pojawiają się często, nawet kilka razy każdej doby, w tym w nocy. Dla astmy niekontrolowanej charakterystyczna jest zwiększona potrzeba stosowania leków ratunkowych. Wyniki badań czynnościowych układu oddechowego są złe, a choroba w stopniu znaczącym utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Astma oskrzelowa – objawy

Dolegliwości towarzyszące astmie oskrzelowej zazwyczaj mają charakter napadowy – mogą wystąpić nagle, w trakcie snu, na skutek stresu, po intensywnym wysiłku fizycznym czy w wyniku infekcji lub wysokiego zanieczyszczenia powietrza. Do najczęstszych objawów astmy oskrzelowej zalicza się:

 • dokuczliwe uczucie duszności, które jest związane z obkurczeniem się oskrzeli,
 • kaszel,
 • ucisk w klatce piersiowej,
 • świszczący oddech.

Co ważne, nie u każdego astmatyka obserwuje się wszystkie wymienione symptomy – zdarza się, że jedynym przejawem choroby jest kaszel. Dolegliwości o charakterze napadowym, jak uczucie duszności czy uciążliwy kaszel, ustępują zwykle dopiero po podaniu leków. Przy braku odpowiedniego leczenia, objawy astmy nasilają się, w konsekwencji prowadząc do trwałego upośledzenia pracy dróg oddechowych.

Jakie mogą być przyczyny astmy oskrzelowej?

Istnieje dość duża grupa czynników, które mogą powodować astmę i wywoływać leżące u podłoża napadów mechanizmy zapalne i reakcje alergiczne. Czynniki te można najłatwiej podzielić na:

 • genetyczne – niektórzy pacjenci wykazują predyspozycje genetyczne do wystąpienia astmy oskrzelowej, przy czym mogą być one uaktywniane przez znajdujące się w ich otoczeniu alergeny;
 • środowiskowe – są to przede wszystkim alergeny, zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy, kurz i roztocza. W tej grupie wymieniamy również pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, leki oraz niektóre produkty spożywcze. Obecność alergenu wywołującego lub nasilającego objawy astmy oskrzelowej może być zmienna, w związku z czym napady dolegliwości mogą pojawiać się o różnych porach i w zmiennych okolicznościach.

Niekiedy astma oskrzelowa współwystępuje lub jest związana z innymi schorzeniami, takimi jak zapalenie oskrzeli czy atopowe zapalenie skóry.

Jak leczy się astmę oskrzelową?

Choć całkowite wyleczenie astmy oskrzelowej nie jest możliwe, można kontrolować chorobę na tyle, by przebiegała niemal bezobjawowo i nie utrudniała codziennego funkcjonowania. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu i wdrożeniu właściwego schematu postępowania można zapobiegać zaostrzeniom choroby, ograniczając i łagodząc jej dolegliwości oraz powstrzymać postęp choroby i uniknąć trwałego obniżenia wydolności układu oddechowego.

Schemat leczenia astmy polega przede wszystkim na identyfikacji czynnika alergizującego i unikaniu kontaktu z nim, a w razie ataków kaszlu i duszności stosuje się leki doraźne. Zwykle zaleca się też regularne przyjmowanie przeciwzapalnych leków na astmę, które zażywa się wtedy, gdy nie daje ona objawów – ich dawkowanie jest ustalane indywidualnie i uzależnione od stopnia nasilenia choroby. Leki na astmę oskrzelową najczęściej występują w formie proszku do inhalacji w kapsułkach stosowanego wziewnie lub pod postacią aerozolu. Niektóre leki na astmę można także przyjmować zapobiegawczo – przed wysiłkiem fizycznym czy spodziewanym kontaktem z alergenem.

Co jednak bardzo ważne, systematyczne przyjmowanie leków i skuteczne prowadzenie astmy nie zawsze uchronią chorego przed pojawieniem się napadu duszności. Jeśli skurcz oskrzeli nie mija po upływie około 20 minut od przyjęcia preparatu, należy zastosować kolejną dawkę. Jeśli objawy nie ustępują, a dodatkowo zaobserwujemy wysoki puls – powyżej 100 uderzeń serca na minutę, sinicę, ból serca czy osłabienie, należy wezwać pogotowie lub niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Astma oskrzelowa jest obecnie uznawana za jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie, a jej bagatelizowanie może doprowadzić do trwałego upośledzenia pracy dróg oddechowych. Co prawda jej wyleczenie nie jest jeszcze możliwe, ale odpowiednia diagnoza i prawidłowo dobrane leki pozwalają prowadzić zupełnie normalne, aktywne życie.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ rozrodczy i moczowy

Beta hCG - test ciążowy z krwi. Pierwsze objawy ciąży
Beta hCG bywa nazywany hormonem ciążowym, gdyż jego wzrost obserwuje się przede wszystkim w organizmie kobiet spodziewających się dziecka. Pozwala nie tylko określić, czy kobieta jest w ciąży, ale też w przybliżeniu oszacować jej wiek. W ginekologii be...

Układ oddechowy

Zaburzenia oddychania: objawy i leczenie. Czym jest oddech Biota oraz Cheyne'a i Stokesa?
Zaburzenia oddychania mogą przybierać różne formy, inne są również przyczyny ich występowania. Zawsze jednak wymagają konsultacji lekarskiej, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjent...

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&a...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.