Astma oskrzelowa – objawy, przyczyny i leczenie. Co trzeba wiedzieć o astmie oskrzelowej?

Astma oskrzelowa – objawy, przyczyny i leczenie. Co trzeba wiedzieć o astmie oskrzelowej? - zdjęcie

Astma oskrzelowa – objawy, przyczyny i leczenie. Co trzeba wiedzieć o astmie oskrzelowej?

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba dróg oddechowych, przejawiająca się głównie silnymi dusznościami i uciążliwym kaszlem. Co wywołuje astmę, jak wygląda jej leczenie i co jeszcze warto wiedzieć o tym schorzeniu?

Astma oskrzelowa – co to jest?

Astma oskrzelowa, zwana także dychawicą oskrzelową, jest przewlekłą, nieuleczalną zapalną chorobą dróg oddechowych. Na skutek niekontrolowanych skurczów oskrzeli i gromadzenia się w nich gęstego śluzu, prowadzi ona do ograniczenia wydolności dróg oddechowych. I choć objawy astmy oskrzelowej mogą zanikać, stan zapalny w organizmie trwa bez przerwy. Astma oskrzelowa jest uznawana za jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie. Zgodnie z danymi WHO na astmę cierpi – w zależności od kraju – do 18% populacji, a dużą grupę chorych stanowią dzieci.

Astma oskrzelowa – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów astm oskrzelowych – stosowane podziały tworzy się, biorąc pod uwagę etiologię, przebieg i ciężkość choroby oraz odpowiedź organizmu na leczenie. Ze względu na etiologię, astmę oskrzelową dzieli się na:

 • astmę alergiczną – dochodzi w niej do reakcji układu odpornościowego na substancję, która nie wywołuje jej u osób zdrowych;
 • astmę niealergiczną – w tym przypadku nie stwierdza się udziału znanych alergenów w wyzwalaniu objawów choroby.

Czasem dodatkowo wyróżnia się trzeci rodzaj tego schorzenia – astmę zawodową, na którą szczególnie narażone są pielęgniarki i pielęgniarze, osoby pracujące w rolnictwie, przy pracach malarskich czy trudniące się sprzątaniem.

Biorąc pod uwagę przebieg i ciężkość choroby wymienia się:

 • astmę sporadyczną,
 • astmę przewlekłą lekką,
 • astmę przewlekłą umiarkowaną,
 • astmę przewlekłą ciężką.

Z kolei mając na względzie reakcję organizmu na zastosowane leczenie oraz ocenę ryzyka, chorobę można podzielić na astmę w pełni kontrolowaną, częściowo kontrolowaną i niekontrolowaną. Czym charakteryzuje się każdy z tych rodzajów?

Rodzaj astmy

Charakterystyka

Astma w pełni kontrolowana

Na co dzień nie pojawiają się objawy choroby lub są one niewielkie, więc nie mają wpływu na codzienne funkcjonowanie i aktywność życiową. W tym przypadku czynność płuc chorego jest prawidłowa, a stosowanie leków ratunkowych nie jest konieczne.

Astma częściowo kontrolowana

Objawy występują częściej niż dwa razy w tygodniu, a choroba powoduje nocne wybudzenia. Przy astmie częściowo kontrolowanej dochodzi do zaburzeń czynności płuc, a pacjent sięga po lek ratunkowy częściej niż dwa razy w tygodniu.

Astma niekontrolowana

Objawy pojawiają się często, nawet kilka razy każdej doby, w tym w nocy. Dla astmy niekontrolowanej charakterystyczna jest zwiększona potrzeba stosowania leków ratunkowych. Wyniki badań czynnościowych układu oddechowego są złe, a choroba w stopniu znaczącym utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Astma oskrzelowa – objawy

Dolegliwości towarzyszące astmie oskrzelowej zazwyczaj mają charakter napadowy – mogą wystąpić nagle, w trakcie snu, na skutek stresu, po intensywnym wysiłku fizycznym czy w wyniku infekcji lub wysokiego zanieczyszczenia powietrza. Do najczęstszych objawów astmy oskrzelowej zalicza się:

 • dokuczliwe uczucie duszności, które jest związane z obkurczeniem się oskrzeli,
 • kaszel,
 • ucisk w klatce piersiowej,
 • świszczący oddech.

Co ważne, nie u każdego astmatyka obserwuje się wszystkie wymienione symptomy – zdarza się, że jedynym przejawem choroby jest kaszel. Dolegliwości o charakterze napadowym, jak uczucie duszności czy uciążliwy kaszel, ustępują zwykle dopiero po podaniu leków. Przy braku odpowiedniego leczenia, objawy astmy nasilają się, w konsekwencji prowadząc do trwałego upośledzenia pracy dróg oddechowych.

Jakie mogą być przyczyny astmy oskrzelowej?

Istnieje dość duża grupa czynników, które mogą powodować astmę i wywoływać leżące u podłoża napadów mechanizmy zapalne i reakcje alergiczne. Czynniki te można najłatwiej podzielić na:

 • genetyczne – niektórzy pacjenci wykazują predyspozycje genetyczne do wystąpienia astmy oskrzelowej, przy czym mogą być one uaktywniane przez znajdujące się w ich otoczeniu alergeny;
 • środowiskowe – są to przede wszystkim alergeny, zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy, kurz i roztocza. W tej grupie wymieniamy również pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, leki oraz niektóre produkty spożywcze. Obecność alergenu wywołującego lub nasilającego objawy astmy oskrzelowej może być zmienna, w związku z czym napady dolegliwości mogą pojawiać się o różnych porach i w zmiennych okolicznościach.

Niekiedy astma oskrzelowa współwystępuje lub jest związana z innymi schorzeniami, takimi jak zapalenie oskrzeli czy atopowe zapalenie skóry.

Jak leczy się astmę oskrzelową?

Choć całkowite wyleczenie astmy oskrzelowej nie jest możliwe, można kontrolować chorobę na tyle, by przebiegała niemal bezobjawowo i nie utrudniała codziennego funkcjonowania. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu i wdrożeniu właściwego schematu postępowania można zapobiegać zaostrzeniom choroby, ograniczając i łagodząc jej dolegliwości oraz powstrzymać postęp choroby i uniknąć trwałego obniżenia wydolności układu oddechowego.

Schemat leczenia astmy polega przede wszystkim na identyfikacji czynnika alergizującego i unikaniu kontaktu z nim, a w razie ataków kaszlu i duszności stosuje się leki doraźne. Zwykle zaleca się też regularne przyjmowanie przeciwzapalnych leków na astmę, które zażywa się wtedy, gdy nie daje ona objawów – ich dawkowanie jest ustalane indywidualnie i uzależnione od stopnia nasilenia choroby. Leki na astmę oskrzelową najczęściej występują w formie proszku do inhalacji w kapsułkach stosowanego wziewnie lub pod postacią aerozolu. Niektóre leki na astmę można także przyjmować zapobiegawczo – przed wysiłkiem fizycznym czy spodziewanym kontaktem z alergenem.

Co jednak bardzo ważne, systematyczne przyjmowanie leków i skuteczne prowadzenie astmy nie zawsze uchronią chorego przed pojawieniem się napadu duszności. Jeśli skurcz oskrzeli nie mija po upływie około 20 minut od przyjęcia preparatu, należy zastosować kolejną dawkę. Jeśli objawy nie ustępują, a dodatkowo zaobserwujemy wysoki puls – powyżej 100 uderzeń serca na minutę, sinicę, ból serca czy osłabienie, należy wezwać pogotowie lub niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Astma oskrzelowa jest obecnie uznawana za jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie, a jej bagatelizowanie może doprowadzić do trwałego upośledzenia pracy dróg oddechowych. Co prawda jej wyleczenie nie jest jeszcze możliwe, ale odpowiednia diagnoza i prawidłowo dobrane leki pozwalają prowadzić zupełnie normalne, aktywne życie.

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.