Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Układ rozrodczy i moczowy

Zapalenie pęcherza moczowego

zapalenie-pecherza Nawracające stany zapalne dróg moczowych znacznie częściej występują u płci pięknej. Wynika to z kobiecej anatomii, która sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się wywołujących stan zapalny bakterii. Na szczęście istnieje wiele sposobów na walkę z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jak unikać zapalenia pęcherza i co zrobić, gdy infekcja dróg moczowych już nas dopadnie?

Przyczyny zapalenia pęcherza

Kobieca cewka moczowa jest cztery razy krótsza niż męska i ma zaledwie 4-5 cm długości. Ponadto usytuowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie ujścia pochwy i odbytu, które są naturalnym środowiskiem życia wielu bakterii, np. Escherichia coli. Gdy drobnoustroje dostaną się pomiędzy odbyt i pochwę, błyskawicznie migrują do cewki moczowej, a następnie wędrują do pęcherza. Do najczęstszych przyczyn zapalenia dróg moczowych należą:
  • częste kontakty seksualne – podczas stosunku bakterie bez trudu przenoszą się w okolice cewki moczowej;
  • obcisła i wykonana z sztucznych włókien bielizna – zapocenie okolic intymnych sprzyja namnażaniu się bakterii;
  • niewłaściwa higiena miejsc intymnych;
  • korzystanie z publicznych toalet;
  • używanie perfumowanych wkładek oraz środków plemnikobójczych.

Leczenie infekcji dróg moczowych

Gdy tylko pojawią się pierwsze nieprzyjemne objawy (pieczenie, parcie na pęcherz, skąpomocz i ból w okolicach cewki moczowej), konieczna jest szybka interwencja. By nie dopuścić do rozwinięcia zakażenia, należy sięgnąć po preparaty zawierające żurawinę, sok z czarnej porzeczki, owoc granatu lub jeżyny. Witamina C hamuje rozwój bakterii i sprawia, że łatwiej są one wypłukiwane. Konieczne jest również spożycie dużej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej z cytryną. Pomocne są także preparaty ziołowe – zarówno w postaci herbatek, jak i tabletek – oraz nasiadówki. W trakcie infekcji należy także zrezygnować z seksu, gdyż zbliżenia w tym okresie wydłużają czas leczenia, są bolesne i w łatwy sposób może dojść do zarażenia partnera. Jeśli po 2-3 dniach leczenia domowymi sposobami objawy nie ustąpią lub gdy pojawi się gorączka, wymioty, bóle nerek, a w moczu zauważalna będzie krew, konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Specjalista zaleci wykonanie badania moczu z posiewem, a na podstawie wyników zaleci odpowiednie leczenie. Być może niezbędna będzie antybiotykoterapia.


mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.