Wkładka domaciczna (spirala) a tabletki antykoncepcyjne - zalety, wady, skuteczność i czas działania

Wkładka domaciczna (spirala) a tabletki antykoncepcyjne - zalety, wady, skuteczność i czas działania - zdjęcie

Wybierając odpowiednią metodę antykoncepcji, należy wziąć pod uwagę plusy i minusy każdej z nich. Tabletki antykoncepcyjne od momentu pojawienia się na rynku stanowią jedną z najpopularniejszych form antykoncepcji na świecie. Pomimo tego, wydaje się, że wkładka domaciczna jest w stanie przyćmić resztę alternatyw, stanowiąc jeden z najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych. Co należy wiedzieć o obydwu formach antykoncepcji, która jest najlepsza?

Streszczenie artykułu:

 1. Wskaźnik Pearla – skuteczność antykoncepcji
 2. Tabletki antykoncepcyjne a spirala – jak dobrać antykoncepcję dobrą dla siebie?
 3. Wkładka domaciczna a spirala: skuteczność i czas działania
 4. Wkładka domaciczna (spirala): aplikacja, działanie, przeciwwskazania
 5. Tabletki antykoncepcyjne: rodzaje, działanie, skutki
 6. Zalety i wady antykoncepcji hormonalnej

Chcesz wiedzieć więcej o metodach antykoncepcji? Sprawdź artykuł: Antykoncepcja bez recepty – jakie sposoby warto znać? Czy warto zainteresować się środkami antykoncepcyjnymi bez recepty?

Wskaźnik Pearla – skuteczność antykoncepcji

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób działa wkładka domaciczna i tabletki antykoncepcyjne, należy zrozumieć, jak oceniana jest skuteczność danych metod antykoncepcji hormonalnej. Skala Pearla jest najczęściej używaną w pomiarach skuteczności metod antykoncepcyjnych statystyką, znaną ze swojej dokładności i prostoty.

Obliczenia stworzone w 1933 roku przez amerykańskiego biologa Raymonda Pearla określają liczbę nieplanowanych ciąż na 100 kobiet w ciągu roku przy użyciu określonej metody antykoncepcji. „Która antykoncepcja najskuteczniejsza?” – to najczęstsze pytanie kobiet, które decydują się na rozpoczęcie antykoncepcji. W takiej sytuacji wskaźnik Pearla umożliwia oszacowanie, jaka metoda antykoncepcji sprawdzi się najlepiej.

Wkładka domaciczna wraz z tabletkami antykoncepcyjnymi stanowią jedne z najskuteczniejszych wg. skali Pearla hormonalnych środków zabezpieczających. Jak zatem dobrać odpowiedni środek dla siebie?

Tabletki antykoncepcyjne a spirala – jak dobrać antykoncepcję dobrą dla siebie?

Przyczyny wyboru tabletek, zwłaszcza u młodych kobiet, wynikają zwykle z faktu, że jest to metoda, z której można zrezygnować bez problemu. Jeśli zdecydujemy się na inne alternatywy jak zastrzyki, czy implanty – skutki uboczne mogą być irytujące. Z kolei wkładka dopochwowa nie jest zalecana kobietom, które nigdy wcześniej nie odbywały stosunku płciowego.

Wydatki, które należy dokonać, aby nabyć wkładkę domaciczną, z perspektywy czasu są zaś bardziej opłacane, niż te, które idą w parze ze stosowaniem tabletki antykoncepcyjnej. Spirala pomimo tego jest niezawodną metodą, ponieważ skuteczność tabletek zależy od tego, jak dana osoba je przyjmuje. Czy lek poprawnie się wchłania, a także, czy jest regularnie stosowany? Przy wkładce taki problem nie występuje, z tego względu jest zalecana kobietom, które nie mają czasu, aby pamiętać o regularnym przyjmowaniu leku, lub nie mogą przyjmować tabletek hormonalnych, ze względu na problemy zdrowotne.

Wkładka domaciczna a spirala: skuteczność i czas działania

Wkładka domaciczna różni się od miedzianej spirali tym, iż jej działanie oparte jest na uwalnianiu syntetycznych pochodnych naturalnego progesteronu z grupy progestagenów. Wkładki antykoncepcyjne mają skuteczność oscylującą w przedziale od 98 do 99%, dlatego przy jej stosowaniu zajście w ciążę jest teoretycznie niemożliwe. Co więcej, wkładka nie wchodzi w interakcje z produktami umiejscawianymi w pochwie, np. globulkami dopochwowymi, czy tamponami. Dzięki temu może być skutecznie stosowana ze środkami przywracającymi odpowiednią mikroflorę wewnątrz pochwy.

Gdy macica sama wykryje ciało obce, takie jak wkładka dopochwowa, rozpoczyna uwalniać leukocyty i prostaglandyny. Substancje te są szkodliwe zarówno dla plemników i komórek jajowych, jak i zygot. Dlatego wprowadzenie wkładki hormonalnej, dodatkowo zmniejszającej wyściółkę macicy i zapobiegającą owulacji sprawia, iż jest to wysoce skuteczna metoda antykoncepcyjna.

Po założeniu wkładka wewnątrzmaciczna chroni przed ciążą przez okres od 3 do 10 lat bez konieczności wyjmowania jej w dowolnym momencie. Jako, iż jest to metoda odwracalnej antykoncepcji hormonalnej, oczywiście, gdy chcemy zajść w ciążę, wystarczy udać się do swojego ginekologa, aby ją usunął, umożliwiając zajście w ciążę bez problemów.

Wkładka domaciczna (spirala): aplikacja, działanie, przeciwwskazania

W jaki sposób działa wkładka domaciczna? Wpierw, gdy ginekolog na podstawie wywiadu potwierdzi, iż wkładka wewnątrzmaciczna jest najwłaściwszą metodą antykoncepcji, zostanie ona umieszczona przy kolejnej wizycie. Proces ten jest wyjątkowo prosty, u niektórych kobiet może spowodować dyskomfort. Może trwać od 15 do 20 minut i nie wymaga znieczulenia. Lekarz wprowadza za pomocą aplikatora wkładkę domaciczną do macicy przez pochwę. Następnie usuwany jest aplikator, a wkładka pozostaje w macicy do czasu jej usunięcia. Po miesiącu od aplikacji należy udać się na wizytę kontrolną, która ma na celu sprawdzenie, czy wkładka nie wysunęła się z wnętrza macicy.

Hormony wytwarzane w zaaplikowanej wkładce dostają się do macicy przez cały czas, niezawodnie chroniąc przed ciążą. Blokują owulację, hamują dojrzewanie endometrium i zagęszczają śluz szyjki macicy. Ponadto ciało obce w jamie macicy (spirala) nie pozwala na wszczepienie jajeczka nawet w przypadku nieprzewidzianego poczęcia.

Zalety wkładki domacicznej to m.in.:

 • Nie trzeba martwić się o codzienne przyjmowanie dawki hormonów;
 • Normalizuje cykl menstruacyjny;
 • Zmniejsza ilość krwawienia miesiączkowego;
 • Nie jest odczuwalna, nie wpływa na pogorszenie doznań seksualnych;
 • Po usunięciu przywraca prawidłowy cykl reprodukcyjny.

Jak z kolei prezentują się przeciwwskazania? U niektórych kobiet zastosowanie wkładki dopochwowej może przynieść więcej wad niż zalet. Przeciwwskazania do zaaplikowania spirali to:

 • Ciąża;
 • Nieregularne krwawienie bez sprecyzowanej etiologii;
 • Podejrzewany guz narządów płciowych;
 • Choroby zapalne narządów miednicy;
 • Obecność zrostów macicznych.

Tabletki antykoncepcyjne: rodzaje, działanie, skutki

Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Znany jest już proces i skuteczność zaaplikowania wkładek dopochwowych, z tego względu należy zatrzymać się przy doustnych środkach antykoncepcyjnych. Tabletki zawierają hormony, które chronią przed niechcianym zapłodnieniem.

Tabletki antykoncepcyjne dzielimy na trójfazowe, dwufazowe i jednofazowe. Tabletki o wysokim stężeniu dawek i mikrodawkach dostępne są jedynie w formie produktów jednofazowych. Osoby, które nie znają się na farmakologii, mają trudności z samodzielnym wybraniem odpowiedniego środka antykoncepcyjnego. Z tego względu ginekolodzy zazwyczaj przepisują jednofazowe mikrodawki w formie doustnych środków antykoncepcyjnych.

W pomocy przy leczeniu następstw menopauzy lub problemów z narządami płciowymi stosowane są z kolei dwufazowe i trójfazowe tabletki, a także te o dużym stężeniu hormonów. Skutki stosowania tabletek antykoncepcyjnych prezentują się następująco:

 • Składniki hormonalne tabletek „zagęszczają” śluz szyjki macicy. Powstaje bariera, przez którą plemniki nie mogą się przedostać;
 • Hormony blokują pracę jajników, hamują owulację i uniemożliwiają uwolnienie komórki jajowej z jajnika;
 • Substancje czynne działają na błonę śluzową macicy, nie pozwalają jej przejść z fazy proliferacji do fazy sekrecji;
 • Poprawiają stan trądziku i usunięcie niepożądanego owłosienia;
 • Zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika.

Nieprawidłowo stosowane tabletki antykoncepcyjne mogą z kolei:

 • Zwiększyć poziom cholesterolu, szansę udaru;
 • Mogą powodować zmiany w okresie menstruacyjnym objawiane nieregularnymi plamieniami;
 • Spowodować obrzęk brzucha, łagodne nudności;
 • Hormony oddziałując na całe ciało, w przeciwieństwie do wkładki domacicznej powodują nagłe skoki nastroju w pierwszych miesiącach stosowania;

Skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych szacuje się na 98%, pod warunkiem, że kobieta ściśle przestrzega dawkowania i nie pomija tabletek. Niewłaściwe przyjmowanie zmniejsza ich skuteczność, zwiększa ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. U niektórych kobiet stosowanie tabletek hormonalnych w ramach antykoncepcji może spowodować również problemy na podłożu seksualnym. Suchość warg sromowych, czy podrażnienia pochwy to często spotykane skutki uboczne, które można usunąć przy zastosowaniu odpowiednich wyrobów medycznych, jak np. globulek dopochwowych.

Zalety i wady antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna, jak każdy rodzaj zabezpieczenia ma swoje wady i zalety. Ze względu na swój dogłębny sposób działania na ludzki organizm, który odbywa się na płaszczyźnie hormonalnej, antykoncepcja hormonalna może spowodować wiele zmian w działaniu organizmu i narządów płciowych.

Zalety antykoncepcji hormonalnej to m.in.:

 • Są o wiele bardziej skuteczne od konwencjonalnych form antykoncepcji;
 • Mogą być stosowane w leczeniu bolesnego miesiączkowania: bardzo częstego schorzenia, występującego szczególnie u młodych kobiet;
 • Mogą pomóc zmniejszyć krwawienie miesiączkowe;
 • Pomagają w PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), który w łagodnej formie dotyka ¾ kobiet;
 • Są w stanie poprawić stan trądziku i hirsutyzmu;
 • Zmniejszają ryzyko osteoporozy i rozwoju nowotworu układu płciowego i moczowego.

Wady i zagrożenia stosowania antykoncepcji hormonalnej:

 • Problemy na poziomie układu sercowo-naczyniowego – np. udary, zawał serca, choroba zakrzepowo-zatorowa nóg (tylko w przypadku tabletek antykoncepcyjnych);
 • Mogą pogorszyć stan dotkniętej zapaleniem jamy macicy i pochwy;
 • Mogą przyśpieszyć lub obniżyć metabolizm ciała;
 • Hormonalne metody antykoncepcji nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową;

Jeśli zdecydujesz się na hormonalne środki antykoncepcyjne, wkładki domaciczne, jak i tabletki antykoncepcyjne są jednymi z najpopularniejszych opcji, mających najwyższy współczynnik skuteczności ze wszystkich znanych obecnie środków zapobiegających nieplanowej ciąży. Przed rozpoczęciem stosowania odpowiedniej formy antykoncepcji, należy wpierw wykonać badania ginekologiczne, w trakcie których zostanie stwierdzone, jaka forma antykoncepcji jest najlepsza dla danej osoby.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.