Wkładka domaciczna (spirala) a tabletki antykoncepcyjne - zalety, wady, skuteczność i czas działania

Wkładka domaciczna (spirala) a tabletki antykoncepcyjne - zalety, wady, skuteczność i czas działania - zdjęcie

Wkładka domaciczna (spirala) a tabletki antykoncepcyjne - zalety, wady, skuteczność i czas działania

Wybierając odpowiednią metodę antykoncepcji, należy wziąć pod uwagę plusy i minusy każdej z nich. Tabletki antykoncepcyjne od momentu pojawienia się na rynku stanowią jedną z najpopularniejszych form antykoncepcji na świecie. Pomimo tego, wydaje się, że wkładka domaciczna jest w stanie przyćmić resztę alternatyw, stanowiąc jeden z najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych. Co należy wiedzieć o obydwu formach antykoncepcji, która jest najlepsza?

Streszczenie artykułu:

 1. Wskaźnik Pearla – skuteczność antykoncepcji
 2. Tabletki antykoncepcyjne a spirala – jak dobrać antykoncepcję dobrą dla siebie?
 3. Wkładka domaciczna a spirala: skuteczność i czas działania
 4. Wkładka domaciczna (spirala): aplikacja, działanie, przeciwwskazania
 5. Tabletki antykoncepcyjne: rodzaje, działanie, skutki
 6. Zalety i wady antykoncepcji hormonalnej

Chcesz wiedzieć więcej o metodach antykoncepcji? Sprawdź artykuł: Antykoncepcja bez recepty – jakie sposoby warto znać? Czy warto zainteresować się środkami antykoncepcyjnymi bez recepty?

Wskaźnik Pearla – skuteczność antykoncepcji

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób działa wkładka domaciczna i tabletki antykoncepcyjne, należy zrozumieć, jak oceniana jest skuteczność danych metod antykoncepcji hormonalnej. Skala Pearla jest najczęściej używaną w pomiarach skuteczności metod antykoncepcyjnych statystyką, znaną ze swojej dokładności i prostoty.

Obliczenia stworzone w 1933 roku przez amerykańskiego biologa Raymonda Pearla określają liczbę nieplanowanych ciąż na 100 kobiet w ciągu roku przy użyciu określonej metody antykoncepcji. „Która antykoncepcja najskuteczniejsza?” – to najczęstsze pytanie kobiet, które decydują się na rozpoczęcie antykoncepcji. W takiej sytuacji wskaźnik Pearla umożliwia oszacowanie, jaka metoda antykoncepcji sprawdzi się najlepiej.

Wkładka domaciczna wraz z tabletkami antykoncepcyjnymi stanowią jedne z najskuteczniejszych wg. skali Pearla hormonalnych środków zabezpieczających. Jak zatem dobrać odpowiedni środek dla siebie?

Tabletki antykoncepcyjne a spirala – jak dobrać antykoncepcję dobrą dla siebie?

Przyczyny wyboru tabletek, zwłaszcza u młodych kobiet, wynikają zwykle z faktu, że jest to metoda, z której można zrezygnować bez problemu. Jeśli zdecydujemy się na inne alternatywy jak zastrzyki, czy implanty – skutki uboczne mogą być irytujące. Z kolei wkładka dopochwowa nie jest zalecana kobietom, które nigdy wcześniej nie odbywały stosunku płciowego.

Wydatki, które należy dokonać, aby nabyć wkładkę domaciczną, z perspektywy czasu są zaś bardziej opłacane, niż te, które idą w parze ze stosowaniem tabletki antykoncepcyjnej. Spirala pomimo tego jest niezawodną metodą, ponieważ skuteczność tabletek zależy od tego, jak dana osoba je przyjmuje. Czy lek poprawnie się wchłania, a także, czy jest regularnie stosowany? Przy wkładce taki problem nie występuje, z tego względu jest zalecana kobietom, które nie mają czasu, aby pamiętać o regularnym przyjmowaniu leku, lub nie mogą przyjmować tabletek hormonalnych, ze względu na problemy zdrowotne.

Wkładka domaciczna a spirala: skuteczność i czas działania

Wkładka domaciczna różni się od miedzianej spirali tym, iż jej działanie oparte jest na uwalnianiu syntetycznych pochodnych naturalnego progesteronu z grupy progestagenów. Wkładki antykoncepcyjne mają skuteczność oscylującą w przedziale od 98 do 99%, dlatego przy jej stosowaniu zajście w ciążę jest teoretycznie niemożliwe. Co więcej, wkładka nie wchodzi w interakcje z produktami umiejscawianymi w pochwie, np. globulkami dopochwowymi, czy tamponami. Dzięki temu może być skutecznie stosowana ze środkami przywracającymi odpowiednią mikroflorę wewnątrz pochwy.

Gdy macica sama wykryje ciało obce, takie jak wkładka dopochwowa, rozpoczyna uwalniać leukocyty i prostaglandyny. Substancje te są szkodliwe zarówno dla plemników i komórek jajowych, jak i zygot. Dlatego wprowadzenie wkładki hormonalnej, dodatkowo zmniejszającej wyściółkę macicy i zapobiegającą owulacji sprawia, iż jest to wysoce skuteczna metoda antykoncepcyjna.

Po założeniu wkładka wewnątrzmaciczna chroni przed ciążą przez okres od 3 do 10 lat bez konieczności wyjmowania jej w dowolnym momencie. Jako, iż jest to metoda odwracalnej antykoncepcji hormonalnej, oczywiście, gdy chcemy zajść w ciążę, wystarczy udać się do swojego ginekologa, aby ją usunął, umożliwiając zajście w ciążę bez problemów.

Wkładka domaciczna (spirala): aplikacja, działanie, przeciwwskazania

W jaki sposób działa wkładka domaciczna? Wpierw, gdy ginekolog na podstawie wywiadu potwierdzi, iż wkładka wewnątrzmaciczna jest najwłaściwszą metodą antykoncepcji, zostanie ona umieszczona przy kolejnej wizycie. Proces ten jest wyjątkowo prosty, u niektórych kobiet może spowodować dyskomfort. Może trwać od 15 do 20 minut i nie wymaga znieczulenia. Lekarz wprowadza za pomocą aplikatora wkładkę domaciczną do macicy przez pochwę. Następnie usuwany jest aplikator, a wkładka pozostaje w macicy do czasu jej usunięcia. Po miesiącu od aplikacji należy udać się na wizytę kontrolną, która ma na celu sprawdzenie, czy wkładka nie wysunęła się z wnętrza macicy.

Hormony wytwarzane w zaaplikowanej wkładce dostają się do macicy przez cały czas, niezawodnie chroniąc przed ciążą. Blokują owulację, hamują dojrzewanie endometrium i zagęszczają śluz szyjki macicy. Ponadto ciało obce w jamie macicy (spirala) nie pozwala na wszczepienie jajeczka nawet w przypadku nieprzewidzianego poczęcia.

Zalety wkładki domacicznej to m.in.:

 • Nie trzeba martwić się o codzienne przyjmowanie dawki hormonów;
 • Normalizuje cykl menstruacyjny;
 • Zmniejsza ilość krwawienia miesiączkowego;
 • Nie jest odczuwalna, nie wpływa na pogorszenie doznań seksualnych;
 • Po usunięciu przywraca prawidłowy cykl reprodukcyjny.

Jak z kolei prezentują się przeciwwskazania? U niektórych kobiet zastosowanie wkładki dopochwowej może przynieść więcej wad niż zalet. Przeciwwskazania do zaaplikowania spirali to:

 • Ciąża;
 • Nieregularne krwawienie bez sprecyzowanej etiologii;
 • Podejrzewany guz narządów płciowych;
 • Choroby zapalne narządów miednicy;
 • Obecność zrostów macicznych.

Tabletki antykoncepcyjne: rodzaje, działanie, skutki

Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Znany jest już proces i skuteczność zaaplikowania wkładek dopochwowych, z tego względu należy zatrzymać się przy doustnych środkach antykoncepcyjnych. Tabletki zawierają hormony, które chronią przed niechcianym zapłodnieniem.

Tabletki antykoncepcyjne dzielimy na trójfazowe, dwufazowe i jednofazowe. Tabletki o wysokim stężeniu dawek i mikrodawkach dostępne są jedynie w formie produktów jednofazowych. Osoby, które nie znają się na farmakologii, mają trudności z samodzielnym wybraniem odpowiedniego środka antykoncepcyjnego. Z tego względu ginekolodzy zazwyczaj przepisują jednofazowe mikrodawki w formie doustnych środków antykoncepcyjnych.

W pomocy przy leczeniu następstw menopauzy lub problemów z narządami płciowymi stosowane są z kolei dwufazowe i trójfazowe tabletki, a także te o dużym stężeniu hormonów. Skutki stosowania tabletek antykoncepcyjnych prezentują się następująco:

 • Składniki hormonalne tabletek „zagęszczają” śluz szyjki macicy. Powstaje bariera, przez którą plemniki nie mogą się przedostać;
 • Hormony blokują pracę jajników, hamują owulację i uniemożliwiają uwolnienie komórki jajowej z jajnika;
 • Substancje czynne działają na błonę śluzową macicy, nie pozwalają jej przejść z fazy proliferacji do fazy sekrecji;
 • Poprawiają stan trądziku i usunięcie niepożądanego owłosienia;
 • Zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika.

Nieprawidłowo stosowane tabletki antykoncepcyjne mogą z kolei:

 • Zwiększyć poziom cholesterolu, szansę udaru;
 • Mogą powodować zmiany w okresie menstruacyjnym objawiane nieregularnymi plamieniami;
 • Spowodować obrzęk brzucha, łagodne nudności;
 • Hormony oddziałując na całe ciało, w przeciwieństwie do wkładki domacicznej powodują nagłe skoki nastroju w pierwszych miesiącach stosowania;

Skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych szacuje się na 98%, pod warunkiem, że kobieta ściśle przestrzega dawkowania i nie pomija tabletek. Niewłaściwe przyjmowanie zmniejsza ich skuteczność, zwiększa ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. U niektórych kobiet stosowanie tabletek hormonalnych w ramach antykoncepcji może spowodować również problemy na podłożu seksualnym. Suchość warg sromowych, czy podrażnienia pochwy to często spotykane skutki uboczne, które można usunąć przy zastosowaniu odpowiednich wyrobów medycznych, jak np. globulek dopochwowych.

Zalety i wady antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna, jak każdy rodzaj zabezpieczenia ma swoje wady i zalety. Ze względu na swój dogłębny sposób działania na ludzki organizm, który odbywa się na płaszczyźnie hormonalnej, antykoncepcja hormonalna może spowodować wiele zmian w działaniu organizmu i narządów płciowych.

Zalety antykoncepcji hormonalnej to m.in.:

 • Są o wiele bardziej skuteczne od konwencjonalnych form antykoncepcji;
 • Mogą być stosowane w leczeniu bolesnego miesiączkowania: bardzo częstego schorzenia, występującego szczególnie u młodych kobiet;
 • Mogą pomóc zmniejszyć krwawienie miesiączkowe;
 • Pomagają w PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), który w łagodnej formie dotyka ¾ kobiet;
 • Są w stanie poprawić stan trądziku i hirsutyzmu;
 • Zmniejszają ryzyko osteoporozy i rozwoju nowotworu układu płciowego i moczowego.

Wady i zagrożenia stosowania antykoncepcji hormonalnej:

 • Problemy na poziomie układu sercowo-naczyniowego – np. udary, zawał serca, choroba zakrzepowo-zatorowa nóg (tylko w przypadku tabletek antykoncepcyjnych);
 • Mogą pogorszyć stan dotkniętej zapaleniem jamy macicy i pochwy;
 • Mogą przyśpieszyć lub obniżyć metabolizm ciała;
 • Hormonalne metody antykoncepcji nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową;

Jeśli zdecydujesz się na hormonalne środki antykoncepcyjne, wkładki domaciczne, jak i tabletki antykoncepcyjne są jednymi z najpopularniejszych opcji, mających najwyższy współczynnik skuteczności ze wszystkich znanych obecnie środków zapobiegających nieplanowej ciąży. Przed rozpoczęciem stosowania odpowiedniej formy antykoncepcji, należy wpierw wykonać badania ginekologiczne, w trakcie których zostanie stwierdzone, jaka forma antykoncepcji jest najlepsza dla danej osoby.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.