Soniczna szczoteczka do zębów – jak działa? Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

baner

Soniczna szczoteczka do zębów – jak działa? Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Szczoteczki soniczne i elektryczne znacząco ułatwiają mycie zębów i dbanie o higienę jamy ustnej. Istnieje kilka rodzajów szczoteczek zasilanych bateryjnie. Jednak posiadają inną charakterystykę, przez co warto zastanowić się nad tym, kt

Szczoteczki soniczne i elektryczne znacząco ułatwiają mycie zębów i dbanie o higienę jamy ustnej. Istnieje kilka rodzajów szczoteczek zasilanych bateryjnie. Jednak posiadają inną charakterystykę, przez co warto zastanowić się nad tym, który model zakupić. Trzeba także wiedzieć, jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną, aby wykorzystać drzemiące w niej możliwości.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są rodzaje szczoteczek elektrycznych?
 • Czym charakteryzują się szczoteczki soniczne i rotacyjne?
 • Które z nich są lepszym wyborem?
 • Czy dzieci mogą korzystać ze szczoteczek elektrycznych?
 • Jak prawidłowo korzystać ze szczoteczki sonicznej?
 • Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiej szczoteczki?
 • I jakie są przykładowe modele?

Zobacz także artykuł: zapalenie dziąseł: przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł

Szczoteczki elektryczne – cechy i rozróżnienie

Szczoteczki elektryczne są prawdziwym hitem w kategorii higieny jamy ustnej. Są one niezwykle użyteczne i pomagają w utrzymywaniu czystości zębów oraz dziąseł. Ich przewagą jest ruchoma główka lub też włosie, dzięki czemu wystarczy tylko przyłożyć ją do zębów, a odpowiedni mechanizm zajmie się całą resztą.

Na rynku dostępne jest kilka typów szczoteczek elektrycznych:

 • Szczoteczka obrotowa, zwana również rotacyjną. W tych modelach występuje okrągła główka, która obraca się naprzemiennie raz w prawą, raz w lewą stronę. Taki ruch zapewnia odpowiednie wymiatanie spomiędzy zębów resztek jedzenia oraz łańcuchów bakterii.
 • Szczoteczka obrotowo-pulsacyjna występująca także pod nazwą rotacyjno-pulsacyjnej. Jest to rozwinięcie poprzedniego modelu. Występuje tu dodatkowy ruch pulsacyjny, który dociska włosie do szkliwa zębów.
 • Szczoteczka soniczna. W tej kategorii wykorzystuje się zupełnie inny mechanizm. Dzięki temu można było odejść od okrągłej główki i zastąpić ją standardową, podłużną. Ruch pulsacyjny jest osiągany z pomocą dźwięku.
 • Szczoteczka ultradźwiękowa. Zamiast dźwięku wykorzystywany jest tu ultradźwięk. Choć brzmi to podobnie, różnica jest ogromna i wyraża się ilością pulsacji w ciągu jednej minuty. Wykorzystując wysokie częstotliwości dźwięku udało się twórcom uzyskać ponad tysiąc razy więcej ruchów włosia, niż w szczoteczkach sonicznych.

Każdy rodzaj szczoteczek ma swoje plusy i minusy. Warto się z nimi zapoznać, zanim dokona się zakupu odpowiedniego narzędzia do zachowania higieny jamy ustnej.

Szczoteczki rotacyjne – charakterystyka i działanie

Szczoteczki rotacyjne wyposażone są w specjalny mechanizm obrotowy. Wymusił on zastosowanie okrągłej główki szczoteczki. Jest to cecha charakterystyczna tego typu szczoteczek elektrycznych. Ruchoma główka obraca się raz w prawo, raz w lewo w czasie szczotkowania, co ułatwia czyszczenie zębów. Przy takim rozwiązaniu technicznym osiąga się nawet do 9 000 obrotów na każdą minutę. Choć jest to bardzo dużo w porównaniu do możliwości szczoteczek manualnych, wśród modeli elektrycznych jest to najsłabsze rozwiązanie.

Dodatkowy ruch pulsacyjny służy dociśnięciu włosia do zębów w celu jeszcze lepszego ich doczyszczenia. Ruch do szkliwa i od niego wykonywany jest nawet 40 000 razy na minutę. Połączenie tych dwóch kierunków poruszania się główki szczoteczki daje optymalne efekty w przypadku standardowych mechanizmów.

Szczoteczka soniczna – czym różni się od rotacyjnej?

Szczoteczka soniczna do zębów jest rozwiązaniem opierającym się na zupełnie innych zasadach fizyki. Wytwarzanie fal dźwiękowych powoduje poruszanie się włosia na szczoteczce. Prowadzi to do dwóch konsekwencji. Po pierwsze, znika ograniczenie co do kształtu główki. Dlatego też soniczna szczoteczka do zębów przypomina standardowe, manualne, podłużne główki.

Drugą konsekwencją jest przekroczenie granicy maksymalnych obrotów dla szczoteczek rotacyjnych. Wibracje wywołane dźwiękiem mogą osiągnąć nawet 40 000 ruchów na minutę. Taka częstotliwość powoduje też, że wibracji ulega także powietrze nawet cztery milimetry od końców włosia. Oznacza to doskonałe czyszczenie także bardzo trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – co wybrać?

Każdy musi dokonać wyboru odpowiedniej szczoteczki do zębów. Soniczna, czy elektryczna? Można powiedzieć, że standardowa szczoteczka elektryczna, czyli rotacyjno-wibracyjna, jest słabszą wersją modelu sonicznego. To ten drugi rodzaj osiąga większą częstotliwość ruchów, a jednocześnie mniej niszczy szkliwo zębów. Wydaje się więc, że jest to rozwiązanie nie tylko nowoczesne, ale także bardziej zdrowe i skuteczniejsze. Mimo to odpowiedź na pytanie, czy lepsza jest szczoteczka soniczna czy elektryczna, zależna jest bardziej od doświadczeń użytkownika i jego gustu. W końcu oba rozwiązania mogą zapewnić odpowiednią higienę jamy ustnej, jeśli są prawidłowo używane.

Szczoteczka soniczna dla dzieci – od jakiego wieku?

Szczoteczka elektryczna dla dzieci różni się od wersji dla dorosłych. Najważniejsze różnice to:

 • mniejsza częstotliwość ruchów, dzięki czemu jest ona delikatniejsza,
 • inną budową główki, dostosowaną do rozwijających się jeszcze zębów najmłodszych użytkowników,
 • kolorowym i wesołym designem,
 • melodyjką, która zachęca do regularnego szczotkowania oraz wskazuje, jak długo należy myć zęby.

Wybierając urządzenie dla swoich dzieci, warto szukać szczoteczki sonicznej dla dzieci, która będzie dla nich bezpieczna, a jednocześnie dostosowana do najmłodszych użytkowników. Dzięki temu można jej używać tak samo szybko, jak zwykłe, manualne szczoteczki.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Odpowiednie mycie zębów zapobiega odkładaniu się kamienia oraz powstawaniu próchnicy. W przypadku szczoteczek sonicznych większość pracy wykonuje za nas dźwięk. Wystarczy wybrać odpowiednią pastę oraz płyn do płukania ust. Po nałożeniu pasty na główkę szczoteczki, należy ją przyłożyć pod kątem 45 stopni do zębów. Włókna powinny być przy tym skierowane w kierunku dziąseł. Włączoną szczoteczkę przesuwamy powoli po łuku zębowym. Czas mycia jednej ćwiartki trwa minimum 30 sekund (dotyczy to powierzchni zewnętrznej, wewnętrznej oraz żującej). Nie ma potrzeby dociskania szczoteczki do zębów. Więcej ciekawych i przydatnych rzeczy znaleźć można w kategorii pielęgnacji zębów.

Zakup szczoteczki sonicznej – na co zwrócić uwagę?

Kupując szczoteczkę soniczną warto zwrócić uwagę na jej parametry oraz dodatkowe opcje:

 • wysoka częstotliwość ruchów włosia pomaga skutecznie czyścić nadwrażliwe zęby,
 • dobre baterie pozwolą korzystać ze szczoteczki w czasie podróży,
 • czujnik siły nacisku zapewnia bezpieczeństwo osobom, które zbyt mocno dociskają włosie do zębów,
 • wskaźnik zużycia końcówek przypomina, kiedy warto zakupić nową szczoteczkę,
 • niektóre modele można łączyć z aplikacją w telefonie poprzez Bluetooth, aby uzyskać dodatkowe wskazówki i instrukcje,
 • etui podróżne dodatkowo chroni szczoteczkę w czasie podróży,
 • sanitazer UV skutecznie unika bakterie z główki szczoteczki.

Istnieją też inne dodatki do szczoteczek, jak minutnik w modelach dla dzieci. Warto zastanowić się, które opcje będą pomagać w skutecznym myciu zębów, a które tylko niepotrzebnie rozproszą uwagę.

Szczoteczki soniczne - Polecane produkty

W ofercie znaleźć można różne marki szczoteczek sonicznych. Polecane są między innymi:

Warto zapoznać się także z innymi dostępnymi modelami, ponieważ wiele zależy też od gustu poszczególnych użytkowników.

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Oczy, wady wzroku

Borówka amerykańska dla zdrowia. Najważniejsze właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska jest rośliną, której owoce cieszą się popularnością na całym świecie. Niewielkie, kuliste owoce o ciemnoniebieskiej barwie charakteryzują się słodkim smakiem oraz soczystym miąższem. Borówka wykorzystywana jest za...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Dieta i odchudzanie

Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i ich częściach. Wrotycz pospolity występuje bez...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Płyn Lugola - czym jest, jak działa, kiedy stosować oraz czy szkodzi?
Jod jest jednym z pierwiastków o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego zdrowia. Większość osób myśli o jodzie jedynie w kontekście skażenia radioaktywnego, lecz jego spektrum działania jest dużo szersze....

Układ nerwowy

Wścieklizna u ludzi: objawy, leczenie, profilaktyka. Jak postąpić po ugryzieniu psa?
Wścieklizna jest wirusowym schorzeniem zakaźnym zwierząt, które może przenieść się na człowieka. To jedna z najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych dla ludzi....

Dieta i odchudzanie

Cukrzyca u dzieci i nastolatków: objawy, leczenie i wpływ na dojrzewanie
Cukrzyca u dzieci jest jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dotyka osób w każdym wieku. W dzisiejszym artykule omówimy jej charakterystykę, diagnostykę oraz sposób leczenia....

Układ rozrodczy i moczowy

Co pomaga na nietrzymanie moczu? Skuteczne leki, zioła i ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
Nietrzymanie moczu to poważny problem, który może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku czy płci. Dolegliwość ta występuje często u seniorów, ale może się też wiązać z niektórymi chorobami. ...

Pierwsza pomoc

Zakażenie rany – jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać? Te 3 rzeczy musisz mieć w apteczce
Nawet niewielkie, początkowo niegroźnie wyglądające skaleczenie może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać zakażenie i wiedzieć, jakie środki ostrożności przedsięwziąć, by go uniknąć....

Choroby i dolegliwości

Trądzik różowaty: objawy, przyczyny i sposoby leczenia uporczywego rumienia
Problemy skórne są zmorą wielu osób. To właśnie one sprawiają, że poszukujemy rozwiązań, które pozwolą pozbyć się ich skutecznie, zwiększając komfort życia. Jednym z często spotykanych problemów jest trądzik różowaty....

Kosmetyki i uroda

Jak wzmocnić łamliwe paznokcie? Przyczyny i sposoby leczenia zmian na paznokciach
Piękne i mocne paznokcie to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Jeśli Twoje paznokcie się rozdwajają, odwarstwiają lub cierpisz na łamliwe paznokcie to znak, że czas przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia....

Choroby wieku dziecięcego

Potówki - jak je rozpoznać u niemowlaka? Sposoby leczenia i przydatne wskazówki
Potówki to jeden z popularniejszych problemów skórnych u niemowląt i jeden z najczęstszych powodów do zmartwień ich rodziców. Na szczęście w większości przypadków nie trzeba się niepokoić, ponieważ zwykle są ni...

Pierwsza pomoc

Hipertermia – jak rozpoznać przegrzanie organizmu? Udzielanie pierwszej pomocy przy udarze cieplnym
Hipertermia, inaczej przegrzanie organizmu, to stan, który może pojawić się w wyniku nadmiernej ekspozycji ciała na słońce. Ważne jest, aby wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy oraz jakie objawy są charakterystyczne dla hipertermii....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.