Soniczna szczoteczka do zębów – jak działa? Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

jak działają soniczne szczoteczki do zębów? - zdjęcie

Szczoteczki soniczne i elektryczne znacząco ułatwiają mycie zębów i dbanie o higienę jamy ustnej. Istnieje kilka rodzajów szczoteczek zasilanych bateryjnie. Jednak posiadają inną charakterystykę, przez co warto zastanowić się nad tym, który model zakupić. Trzeba także wiedzieć, jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną, aby wykorzystać drzemiące w niej możliwości.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są rodzaje szczoteczek elektrycznych?
 • Czym charakteryzują się szczoteczki soniczne i rotacyjne?
 • Które z nich są lepszym wyborem?
 • Czy dzieci mogą korzystać ze szczoteczek elektrycznych?
 • Jak prawidłowo korzystać ze szczoteczki sonicznej?
 • Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiej szczoteczki?
 • I jakie są przykładowe modele?

Zobacz także artykuł: zapalenie dziąseł: przyczyny, objawy i leczenie. Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł

Szczoteczki elektryczne – cechy i rozróżnienie

Szczoteczki elektryczne są prawdziwym hitem w kategorii higieny jamy ustnej. Są one niezwykle użyteczne i pomagają w utrzymywaniu czystości zębów oraz dziąseł. Ich przewagą jest ruchoma główka lub też włosie, dzięki czemu wystarczy tylko przyłożyć ją do zębów, a odpowiedni mechanizm zajmie się całą resztą.

Na rynku dostępne jest kilka typów szczoteczek elektrycznych:

 • Szczoteczka obrotowa, zwana również rotacyjną. W tych modelach występuje okrągła główka, która obraca się naprzemiennie raz w prawą, raz w lewą stronę. Taki ruch zapewnia odpowiednie wymiatanie spomiędzy zębów resztek jedzenia oraz łańcuchów bakterii.
 • Szczoteczka obrotowo-pulsacyjna występująca także pod nazwą rotacyjno-pulsacyjnej. Jest to rozwinięcie poprzedniego modelu. Występuje tu dodatkowy ruch pulsacyjny, który dociska włosie do szkliwa zębów.
 • Szczoteczka soniczna. W tej kategorii wykorzystuje się zupełnie inny mechanizm. Dzięki temu można było odejść od okrągłej główki i zastąpić ją standardową, podłużną. Ruch pulsacyjny jest osiągany z pomocą dźwięku.
 • Szczoteczka ultradźwiękowa. Zamiast dźwięku wykorzystywany jest tu ultradźwięk. Choć brzmi to podobnie, różnica jest ogromna i wyraża się ilością pulsacji w ciągu jednej minuty. Wykorzystując wysokie częstotliwości dźwięku udało się twórcom uzyskać ponad tysiąc razy więcej ruchów włosia, niż w szczoteczkach sonicznych.

Każdy rodzaj szczoteczek ma swoje plusy i minusy. Warto się z nimi zapoznać, zanim dokona się zakupu odpowiedniego narzędzia do zachowania higieny jamy ustnej.

Szczoteczki rotacyjne – charakterystyka i działanie

Szczoteczki rotacyjne wyposażone są w specjalny mechanizm obrotowy. Wymusił on zastosowanie okrągłej główki szczoteczki. Jest to cecha charakterystyczna tego typu szczoteczek elektrycznych. Ruchoma główka obraca się raz w prawo, raz w lewo w czasie szczotkowania, co ułatwia czyszczenie zębów. Przy takim rozwiązaniu technicznym osiąga się nawet do 9 000 obrotów na każdą minutę. Choć jest to bardzo dużo w porównaniu do możliwości szczoteczek manualnych, wśród modeli elektrycznych jest to najsłabsze rozwiązanie.

Dodatkowy ruch pulsacyjny służy dociśnięciu włosia do zębów w celu jeszcze lepszego ich doczyszczenia. Ruch do szkliwa i od niego wykonywany jest nawet 40 000 razy na minutę. Połączenie tych dwóch kierunków poruszania się główki szczoteczki daje optymalne efekty w przypadku standardowych mechanizmów.

Szczoteczka soniczna – czym różni się od rotacyjnej?

Szczoteczka soniczna do zębów jest rozwiązaniem opierającym się na zupełnie innych zasadach fizyki. Wytwarzanie fal dźwiękowych powoduje poruszanie się włosia na szczoteczce. Prowadzi to do dwóch konsekwencji. Po pierwsze, znika ograniczenie co do kształtu główki. Dlatego też soniczna szczoteczka do zębów przypomina standardowe, manualne, podłużne główki.

Drugą konsekwencją jest przekroczenie granicy maksymalnych obrotów dla szczoteczek rotacyjnych. Wibracje wywołane dźwiękiem mogą osiągnąć nawet 40 000 ruchów na minutę. Taka częstotliwość powoduje też, że wibracji ulega także powietrze nawet cztery milimetry od końców włosia. Oznacza to doskonałe czyszczenie także bardzo trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – co wybrać?

Każdy musi dokonać wyboru odpowiedniej szczoteczki do zębów. Soniczna, czy elektryczna? Można powiedzieć, że standardowa szczoteczka elektryczna, czyli rotacyjno-wibracyjna, jest słabszą wersją modelu sonicznego. To ten drugi rodzaj osiąga większą częstotliwość ruchów, a jednocześnie mniej niszczy szkliwo zębów. Wydaje się więc, że jest to rozwiązanie nie tylko nowoczesne, ale także bardziej zdrowe i skuteczniejsze. Mimo to odpowiedź na pytanie, czy lepsza jest szczoteczka soniczna czy elektryczna, zależna jest bardziej od doświadczeń użytkownika i jego gustu. W końcu oba rozwiązania mogą zapewnić odpowiednią higienę jamy ustnej, jeśli są prawidłowo używane.

Szczoteczka soniczna dla dzieci – od jakiego wieku?

Szczoteczka elektryczna dla dzieci różni się od wersji dla dorosłych. Najważniejsze różnice to:

 • mniejsza częstotliwość ruchów, dzięki czemu jest ona delikatniejsza,
 • inną budową główki, dostosowaną do rozwijających się jeszcze zębów najmłodszych użytkowników,
 • kolorowym i wesołym designem,
 • melodyjką, która zachęca do regularnego szczotkowania oraz wskazuje, jak długo należy myć zęby.

Wybierając urządzenie dla swoich dzieci, warto szukać szczoteczki sonicznej dla dzieci, która będzie dla nich bezpieczna, a jednocześnie dostosowana do najmłodszych użytkowników. Dzięki temu można jej używać tak samo szybko, jak zwykłe, manualne szczoteczki.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Odpowiednie mycie zębów zapobiega odkładaniu się kamienia oraz powstawaniu próchnicy. W przypadku szczoteczek sonicznych większość pracy wykonuje za nas dźwięk. Wystarczy wybrać odpowiednią pastę oraz płyn do płukania ust. Po nałożeniu pasty na główkę szczoteczki, należy ją przyłożyć pod kątem 45 stopni do zębów. Włókna powinny być przy tym skierowane w kierunku dziąseł. Włączoną szczoteczkę przesuwamy powoli po łuku zębowym. Czas mycia jednej ćwiartki trwa minimum 30 sekund (dotyczy to powierzchni zewnętrznej, wewnętrznej oraz żującej). Nie ma potrzeby dociskania szczoteczki do zębów. Więcej ciekawych i przydatnych rzeczy znaleźć można w kategorii pielęgnacji zębów.

Zakup szczoteczki sonicznej – na co zwrócić uwagę?

Kupując szczoteczkę soniczną warto zwrócić uwagę na jej parametry oraz dodatkowe opcje:

 • wysoka częstotliwość ruchów włosia pomaga skutecznie czyścić nadwrażliwe zęby,
 • dobre baterie pozwolą korzystać ze szczoteczki w czasie podróży,
 • czujnik siły nacisku zapewnia bezpieczeństwo osobom, które zbyt mocno dociskają włosie do zębów,
 • wskaźnik zużycia końcówek przypomina, kiedy warto zakupić nową szczoteczkę,
 • niektóre modele można łączyć z aplikacją w telefonie poprzez Bluetooth, aby uzyskać dodatkowe wskazówki i instrukcje,
 • etui podróżne dodatkowo chroni szczoteczkę w czasie podróży,
 • sanitazer UV skutecznie unika bakterie z główki szczoteczki.

Istnieją też inne dodatki do szczoteczek, jak minutnik w modelach dla dzieci. Warto zastanowić się, które opcje będą pomagać w skutecznym myciu zębów, a które tylko niepotrzebnie rozproszą uwagę.

Szczoteczki soniczne - Polecane produkty

W ofercie znaleźć można różne marki szczoteczek sonicznych. Polecane są między innymi:

Warto zapoznać się także z innymi dostępnymi modelami, ponieważ wiele zależy też od gustu poszczególnych użytkowników.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dieta i odchudzanie

Dietetyk radzi - domowe sposoby na schudnięcie bez ćwiczeń
Wielu z nas nie ma czasu na regularne treningi sportowe. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku podstawowych regułach dietetycznych, które mogą znacznie przyspieszyć proces odchudzania. Zastanawiasz się, które domowe sposoby na schudnię...

Kosmetyki i uroda

Odżywcze i regenerujące maseczki na twarz – jak zrobić maseczkę oczyszczająca domowymi sposobami?
Podstawowa pielęgnacja skóry twarzy powinna opierać się na jej dokładnym i delikatnym oczyszczaniu, tonizacji, a następnie zastosowaniu odpowiednio dobranego serum i kremu. Dodatkowymi zabiegami, które warto wdrożyć do swojej p...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem