zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Jama ustna

Skaling zębów – kiedy warto zainteresować się usuwaniem kamienia nazębnego?

 Skaling zębów – kiedy warto zainteresować się usuwaniem kamienia nazębnego?

Skaling to bezpieczny zabieg dentystyczny mający na celu usunięcie złogów kamienia nazębnego. Jego regularne przeprowadzanie pozwala zachować higienę jamy ustnej i cieszyć się atrakcyjnym uśmiechem.

Czym jest kamień nazębny?

Skaling zębów polega na usuwaniu kamienia nazębnego. Warto więc na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dokładnie jest kamień nazębny.

Kamieniem nazębnym określa się twarde złogi o żółtawym kolorze, gromadzące się na powierzchni zęba. Powstaje on na skutek mineralizacji płytki nazębnej, która z kolei stanowi stwardniałą warstwę istniejącego naturalnie na zębach osadu. Jest zatem efektem braku systematycznego oczyszczania zębów z twardniejącej płytki. O kamieniu nazębnym mówimy w przypadku osadu na tyle twardego, że jego samodzielne usunięcie np. za pomocą nici dentystycznej jest niemożliwe – niezbędna jest pomoc specjalisty. Co wchodzi w skład kamienia nazębnego? Znajdują się w nim:

 • bakterie,
 • pozostałości po spożywanych posiłkach,
 • związki mineralne (fosforu i wapnia),
 • substancje znajdujące się w naszej ślinie.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje kamienia nazębnego, w zależności od jego dokładnej lokalizacji:

 • kamień naddziąsłowy – umiejscowiony ponad linią dziąseł, łatwiej widoczny i stosunkowo łatwy do usunięcia,
 • kamień poddziąsłowy – znajduje się poniżej linii dziąseł, gorzej widoczny, twardszy i trudniejszy do usunięcia.

Na czym polega skaling?

Skaling to zabieg przeprowadzany przez stomatologa, podczas którego usuwany jest kamień nazębny. Stosowanych jest kilka różnych metod, czasami łączonych podczas jednego zabiegu, dzięki czemu możliwe jest skuteczne usuwanie kamienia zlokalizowanego w różnych miejscach i o różnej twardości.

Zabieg skalingu zakończony jest tzw. polerowaniem, podczas którego zęby zostają dodatkowo wygładzone i pokryte ochronną pastą. W niektórych przypadkach wskazane jest po zabiegu płukanie ust za pomocą płynów antybakteryjnych (Jak wybrać odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej?), co pozwala zniwelować działanie bakterii uwolnionych z usuwanych złogów.

Skaling zębów często przeprowadza się łącznie z piaskowaniem zębów. To świetny sposób na zwiększenie skuteczności zabiegu, poprzez oczyszczenie trudno dostępnych miejsc i usunięcie przebarwień przy wykorzystaniu piasku dentystycznego. Pakiety dentystyczne „skaling i piaskowanie” to prosta recepta na to, jak dbać o higienę jamy ustnej.

Metoda mechaniczna

Polega na mechanicznym usuwaniu kamienia podczas frezowania za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Metoda manualna

Skaling przy wykorzystaniu tradycyjnych narzędzi manualnych. Nie jest tak dokładny jak przy zastosowaniu nowoczesnych metod.

Metoda dźwiękowa i ultradźwiękowa

Popularna metoda (zwłaszcza ultradźwiękowa), bazująca na redukcji kamienia nazębnego dzięki specjalnym narzędziom emitującym fale dźwiękowe i ultradźwiękowe.

Metoda laserowa

Nowoczesna metoda z wykorzystaniem lasera dentystycznego.

Metoda chemiczna

Bazuje na wykorzystaniu roztworu chemicznego rozpuszczającego kamień nazębny.

Czy skaling jest ważny dla higieny jamy ustnej?

Regularne usuwanie kamienia nazębnego to ważna kwestia dla higieny jamy ustnej, dlatego zaleca się systematyczne korzystanie z zabiegu skalingu. Należy pamiętać, że przy interwencji kamień będzie dalej narastać i twardnieć, w rezultacie powodując poważne powikłania. Jakie mogą być skutki nieusuwania kamienia nazębnego?

 • rozwój próchnicy,
 • szybsze powstawanie ubytków w zębach,
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • krwawienie dziąseł,
 • nadwrażliwość zębów i dziąseł,
 • paradontoza, mogąca prowadzić nawet do utraty zębów.

Kiedy warto wykonać skaling zębów?

Skaling zębów powinno się wykonywać raz w roku. Co więcej, istnieją osoby bardziej narażone na powstawanie kamienia nazębnego – do grupy ryzyka należą palacze oraz osoby pijące dużo kawy lub herbaty. W ich przypadku wskazane jest korzystanie z tego zabiegu raz na pół roku. Na odkamienianie zębów warto się udać także wtedy, kiedy po prostu zauważymy twarde, niedające się usunąć szczoteczką lub nicią dentystyczną złogi. Taka profilaktyka pomoże zachować odpowiednią higienę jamy ustnej i uniknąć poważniejszych zabiegów jak np. leczenie kanałowe czy ekstrakcja zęba.

Jakie są przeciwwskazania do skalingu?

Czyszczenie zębów za pomocą skalingu jest bezpiecznym zabiegiem, jednak w niektórych sytuacjach wymaga uprzedniej konsultacji – zastrzeżenie to dotyczy głównie popularnej metody ultradźwiękowej. Szczególną ostrożność powinny zachować:

 • osoby z rozrusznikiem serca czy implantami słuchowymi starego typu,
 • osoby chore na osteoporozę,
 • pacjenci ze świeżo wyrżniętymi zębami stałymi,
 • kobiety w ciąży (zalecana konsultacja – leczenie wskazane podczas 2 trymestru),
 • pacjenci z zaburzeniami immunologicznymi, nieuregulowaną cukrzycą czy po niektórych infekcjach (leczenie należy przeprowadzić w osłonie antybiotykowej).

Jakie są rezultaty skalingu?

Skaling to nie tylko efekt estetyczny – oprócz pięknych, pozbawionych nieestetycznych złogów zębów, zyskujemy przede wszystkim zdrowie. Odkamienianie zębów pozwala uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych powikłań, prowadzących nawet do utraty zębów czy chorób ogólnoustrojowych. Jeśli jednak mowa o efekcie estetycznym, wystarczy obejrzeć zdjęcia typu „skaling i piaskowanie zębów – przed i po”. Nowoczesne metody pozwalają skutecznie usuwać kamień i przebarwienia, wygładzać zęby i nadawać im atrakcyjny wygląd.

Skaling – ile kosztuje?

Cena skalingu zależy m.in. od konkretnego gabinetu czy lokalizacji, a także od korzystania z zabiegów dodatkowych. Wielu dentystów oferuje dostępne w promocyjnych cenach pakiety typu skaling + piaskowanie + fluoryzacja. Ceny mogą zatem wahać się od ok. 100 zł do nawet kilkuset zł.

Skaling to prosty i skuteczny zabieg pozwalający na usunięcie kamienia nazębnego. Warto się na niego zdecydować zarówno ze względu na korzyści zdrowotne, jak i na efekt estetyczny.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.